Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Viata in Germania (58)


Recommended Posts

Hai mai Adriana, fii barbata[:D] Uita, Alina i-l are recent pe bb 2, Vik si Yasmine l-au facut pe bb 3.......sunt atitea fete cu 2 copii, cum se descurca ele, te vei descurac si tu, mai ales ca Aydan va fi relativ marisor! Tzin pumnii strinsi sa ai o sarcina usoara si bb sa fie sanatos!

 

La fel si pt Mycya. Sa stii ca mai sti pe cineva care nu s-a putut "adapta" aici si s-a intors in RO. Incearca insa, pt starea ta interioara, sa te "impaci" cu ideea ca, din motive pe care numai voi le stitzi, trebuie sa stai aici 2-3 ani si, in acreasta perioada, mai ales dupa ce vine bb, incearca sa socializezi cit mai mult. Cu bb tzi va fi mai usor sa o faci, caci sunt multe locuri unde potzi merge cu el si potzi intalni alte mamici cu care sa schimbi experientze si sa legi poate, prietenii.

 

Andreia

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 203
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Buna dimineata!

 

blackpanterro, cei cu sindromul Down au trasaturi mongoloide, deci dr cred ca vorbea de un singur test, care cred ca presupune si ecograf si teste de sange, nu stiu exact, eu am facut direct amniocenteza.

 

Actele noua ni le-au facut in maternitate. Au venit in saloane, ne-au explicat, ne-au dat lista cu ce acte le sunt necesare, niste formulare de completat si a doua zi au venit sa le ridice. Ceva de genul, daca vreti mai detaliat, intreb sotul, cred ca era cu mintea mai limpede ca mine.

 

Keutu cheliutu

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mycya noi pentru certificatul de nastere nemtesc am completat un formular ce ni l-a dat din spital in ziua in care s-a nascut Vladut si ni s-a spus ce acte tra sa aducem: certificatele noastre de nastere si cel de casatorie. Le-am predat la spital in original si dupa ce am ajuns acasa am primit un plic de la Stadsamt cu certificatul de nastere al copilului si certificatele noastre. Pentru certificatul de nastere romanesc e mai bine sa suni intai la Consulat sa intrebi. In 2007 la Berlin am avut nevoie de: dovada de nastere - noua ne-au cerut doar Kinderpass-ul (il primesti de la spital in ziua in care plecati acasa) si au copiat primele 2 pagini parca, certificatele de nastere, casatorie, atentie certificatul de nastere al copilului nemtesc trebuie cu Apostila (se pune la un anumit Stadtamt parca - va indruma exact cei de la Consulat). Dupa ce ai toate actele astea, treaba merge foarte repede, ti-l da in aceeasi zi sau a2a zi daca sunt prea ocupati. Taxa era 70 de euro parca. Pt. copil ai nevoie apoi de titlu de calatorie pt. a pleca in Ro. Angiuta, mamica lui Vladut (8 iunie 2007)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ziua buna!

 

Helbi,[pup],voi ce mai faceti?Mama se simte relativ bine,s-a ingrasat vreo 2 kg,a facut marti prima perfuzie cu citostatic si azi o dureau muschii,oasele,efecte normale[q].A facut deja radioterapia si a trecut cu bine,nu a avut probleme.Acum dr oncolog zice ca ii mai face inca 2 perfuzii cu citostatic si apoi zice ca ii face un tomograf si hotaraste ce face mai departe si in functie de asta,vedem si noi cum facem.Acum nu stiu cum e cu tomograful asta,as vrea sa-l faca tot lA Timisoara sau aici.Oricum primeste cd-urile si tot deci il putem citi si aici.Am intrebat si aici si tot astia sunt pasii,vedem in continuare dar sper sa cistigam lupta...

 

Blackpantero ,lasa ca te descurci.Oricum copiii sunt diferiti asa ca asteapta-te ca bebe sa fie altfel,alt temperament decit Aidan.In timp ce Marie era linistita,dormea noaptea,fiu-miu e mai nazdravan,ii trebuie atentie non stop dar papa fara comentarii,e tot timpul vesel si ne-a ametit de cit poate sa tipe [:D].In fine,si mie imi e greu pt ca incerc sa mai lucrez printre picaturi si la proiectele mele dar daca as da timpul inapoi,tot asa as face [:)].

 

Kya,de ce ai facut direct amniocenteza?Eu am mai zis ca nu am facut,nu am avut motive sa o fac si nici doctora nu m-a sfatuit sa o fac.

 

Alina,mami de 2 copii minunati

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui albertje
sa inteleg ca acest topic e un circuit inchis?
align="right" id="quote2">Albertje,bine ai venit!Ce fel de circuit inchis,nu stiu asa ca te rog fii mai explicita.Daca ma intrebi pe mine,iti voi spune ca e topicul tuturor celor care scriu,toata lumea e la fel de bine-venita.Alina,mami de 2 copii minunati
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui Alina
Citat:
citat din mesajul lui albertje
sa inteleg ca acest topic e un circuit inchis?
align="right" id="quote2">Albertje,bine ai venit!Ce fel de circuit inchis,nu stii asa ca te rog fii mai explicita.Daca ma intrebi pe mine,iti voi spune ca e topicul tuturor celor care scriu,toata lumea e la fel de bine-venita.Alina,mami de 2 copii minunatiera o gluma ...asteptam si eu un ,,bine ai venit,, ,cum se face pt noii veniti pe un topic!mersi de welcome!
align="right" id="quote2">
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...