Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Scandinavii au murit! Traiasca Scandinavia!


Recommended Posts

Vai cit am ris!M-ati amuzat teribil cu patrupedele duse la gradinita(itsmiule,cred ca ma reprofilez,io lucrez la d'aia cu copii de om,dar pare foarte amuzant la cea cu catzei:)Ilie s-a ingrasat Lilutzo?Baga la el niste pilates,cred ca ar fi amuzant sa-l vezi facind one hundred:)) Ce sa mai zic de motanul Mitica..hahha!Adevarul este ca imaginatia nu trebuie sa cunoasca limite cind este vorba de botezarea animalutelor,am cunoscut si eu citeva cu nume sonore,o pisica Zoe si un catel Costache:) Sabina,succes mult cu cererea,tinem pumnii sa iasa cum trebuie. Io nu prea am noutati,pina si donshoara din posesiune da semne reale de civilizare...am avut nevoie de aproape 6 ani,adevarat...dar sa nu zic hop,poa'sa fie numa o perioda de relaxare pentru mica berbeaca...stiu eu,cind i se umfla carotida de nervi,s-a terminat cu aerele de printesa si revine la stadiul de fiara neimblinzita:) Adelutza nu mai vine prin poiana? Si conu...coaneeee???Haidi bre,ne lasi aici grase si frumoase,si nu ne bagi in seama,pai se puate?
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 204
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Stiti povestea cu cacatul alb? [alcool] Niiiingeeeee in Scandinaviaaaaa! [alcool][:D] Mai avem 10 cm de zapada in plus. [pk] Ieri ca sa nerazbunam am fost la piscina. [8D] dorulets am raspuns si eu dincolo...[asia]. rayu, pai sa fie intr-un ceas bun! Hai ca se maturizeaza ea incet incet [pk]. Lil cum stati cu hota? istme, ce vecin...chefuiti si voi sambata de sambata. Dar si restul vecinilor sunt la fel de gentlemeni ca voi? O duminica fara ninsori, vant si temperaturi sub zero va doresc. Mie nu pot sa-mi doresc asta [alcool] decatt la primavara care posibil sa vina o data cu vara anul asta...[alcool]. [url="http://paul-mihaita.blogspot.com/"] fii alaturi de Mihaita[/url] [url="http://vorbele.wordpress.com/"] vorbe de copil...[/url] [url="http://salmi-foto.blogspot.com/"] Hobby[/url]
[url="http://www.talentedenazdravani.ro/"]talentele nazdravanilor[/url]
[url="http://salmi-ladrum.blogspot.com/"] calator de profesie[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Deci; schimbaram hota, proces care s-a desfasurat veeery smoothly. Fara erori de montare si demontare, fara piese ramase-n plus, fara piese lipsa. Incredibil!! Acu' sa vaz cit o sa tina [bibe] Ca sa va dati seama de importanta realizarii, va dau ca exemplu proiectu' de-l avuram noi de Paste. Am schimbat si renovat dormitorul, adica schimbat mocheta cu parchet si inlocuit un dulap cu o hardughie din aia cu usi culisante. Initial, proiectul era self-made, dar montatu' hardughiei ne-a stors total de resurse fizice si intelectuale cind, dupa ce insurubaram jumate din el, ne daduram seama ca partile laterale nu ca erau doar inegale, da' le potriviram si exact pe dos. Asa ca, la parchet, am chemat un mester care in trei ore l-a montat (noi cre' ca nici de masurat n-apucam in timpul ala). Ne-a ramas, din pacate, sa fixam plintele si nu va spun chin ce-a fost taiatul la 45 de grade [alcool] Singura consolare e ca mai sint si alti mesteri ca noi. Sa va spun unde era montat, la familia Rayu, intrerupatorul de lumina in camera copilului??? La vreo 10 cm de tavan [:D] itsme, da, din pacate doar 60% e diferenta de pret, fiindca daca am bea si noi ca scandinavu' cre' ca ar ajunge la vreo 200%. Alimentele sint in general mai scumpe, iar TVA-ul conteaza si el. In Germania e 17%, la noi 25. Cit despre Ilie, cred ca i-ar fi prins si lui bine o educatie scolara. S-a schimbat foarte mult de cind l-am adus in Danemarca. In Romania, n-aveam deloc probleme de socializare cu el, il lasam fara lesa, fara absolut nicio grija. De cind am ajuns aici si am inceput sa-i restrictionez libertatea de miscare si de socializare cu alti ciini, am constat schimbari. N-am reusit niciodata sa inteleg modul in care isi selecteaza prietenii si dusmanii; sint ciini si persone pe care le place din prima (si sa vedeti cum se poarta, zici ca-i cel mai dulce ciine din lume), si altele pe care nu le poate suferi. V-am mai spus ca, una dintre aceste persoane, e socru-miu...care a fost fermier si chiar are ceva experienta cu animale!! Altminteri, inca ninge desi nu mai e asa frig.[alcool] (haha, itsme, Ali ala o fi vreun scandinav ceva ca si pe-aicea ii vad pe unii incalzindu-se la lopata in tricouri si bermude...brr). Pupaturi, tulmonde.[pup] [url="http://acaile.blogspot.com/"]"I am a deeply superficial person" - Andy Warhol[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

mihaela, morgan e pui, la varsta asta se joaca si vrea sa va invite si pe voi. Cum pisicile sunt animale nocturne, aia e ora la care el are chef. Cred ca stii ca pentru neamu pisicesc noi suntem un fel de pisici mai mari si mai proaste care nu stiu sa se catere pe garduri,nu stiu sa se joace si nu stiu sa prinda soricei ... d'aia ei se cred datori sa ne invete toate treburile astea pisicesti. Anu trecut pisica matuse-mii din Ro mi-a adus un soarece viu noaptea in pat si mieuna sa ma trezesc ca sa ne jucam impreuna [:D] Faza asta cu chemarea la joaca noaptea o sa-i treaca, nu prea merge nici un "tratament", la vremea lor Alain le-a aplicat la toti dusul nocturn in cap da' degeaba. Tot de la sine a trecut cand s-au mai maturizat si ei (pe la un an- doi). Insa faptul ca detesta usa inchisa nu trece, asta face parte din natura lor pisiceasca. Rayu, tu nu-l stiai pe mitica? valeu, am uitat sa vi-l [url="http://picasaweb.google.fr/alain.cf/MiticaSiEnescu?authkey=Gv1sRgCMyPi_azisC3Wg#5432950210104719346"]prezint?[/url] [url="http://picasaweb.google.fr/alain.cf/MiticaSiEnescu?authkey=Gv1sRgCMyPi_azisC3Wg#5432948738239325666"]Enescu [/url]cred ca e cunoscut deja in poienita, nu mai are nevoie de prezentari. Lilanda, pai cred ca e chestie de "feromoni" si nu e specific cateilor si copiii au aceeasi atitudine irationala fata de persoane noi...ba daca ma gandesc bine si io o am, mai ales la birou [:D]doar ca o disimulez. De ex mutra fostului prim ministru d'acilea (care, din nefericire, in ultimele zile tot apare pe la tv pt ca e in procese cu sarko) imi ridica tensiunea instantaneu. Ca si mutra lui Iliescu din prima secunda in care am vazut-o pe ecran. Si mai sunt si altii. Pe voi nu va enerveaza -fara motiv aparent- nici o mutra? Uite d'asta e interesanta comunicarea virtuala ca trece de barierele pe care le-a pus natura intre noi:) mai viu
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

buna seara :) iar mai e o noapte pina luni...:( noi am fost azi in Irlanda de Nord la cumparaturi ca cica e mult mai ieftin, apai nush ce s-o intimplat da' pina am ajuns noi s-or scumpit toate ... mihaela, i feel your pain, asa a fost si aici dupa Anul Nou, "cacat alb" imi statea in minte tot timpul :) nici n-am putut merge o zi la lucru si mi-au taiat o zi de concediu ...acum s-a lasat din nou frig, daca ninge iar imi zbor creierii :)) doruletz, si eu sunt in cautare de licee, fetita mea e in clasa a doua si de abia la inceputul anului astuia am inceput sa trimit cereri pentru loc in diferite licee si am lasat-o cam tirziu, altii aplica de la prima dungulita roz :) apropo de anturaj, vorbeam deunazi cu veciunul irlandez, el a terminat un liceu cu fitze dar cu rezultate dezastruoase iar nevasta-sa a terminat un liceu de cartier cu rezultate exceptionale. datorita cercului de prieteni format in liceul cu fitze vecinul e mult mai "bazat" ca si nevasta-sa.... nu stiu cum e in Paris dar aici in Dublin totul se imparte pe zone, zone bune, medii, rele si foarte rele.aici e foarte important ca scoala-primara sau secundara- sa fie intr-o zona buna. pupaturi tuturor patrupezilor, sunt de mi-li-oa-ne! [pup]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Speed, cam asa e si aici cu clasificarea pe zone, plus ca aci exista o "harta scolara" care te impiedica sa inscrii copilul la o alta scoala decat cea a sectorului administrativ de care apartii cu locuinta. Din cauza asta pretul caselor variaza f mult in functie de hartile astea scolare, uneori pt imobile identice aflate pe aceeasi strada pretul poate sa varieze cu o treime daca cumva se nimeresc in sectoare diferite si unul e mai prost cotat! Asta e si motivul pentru care acu ne batem capul sa alegem intai o zona si dupa aia sa incepem cautarile de cumparat casi (ca de inchiriat avem[:D]) Pe de alta parte, ne gandim ca daca cumperi o casa cu o treime mai ieftina doar pentru ca se afla de "partea proasta" a strazii, poti sa investesti banii economisiti in scoli private ca astea nu depind de nici o harta... Dar pe o inca alta parte, si aci numarul de locuri la scolile private e limitat si trebuie sa le "incepi" din timp si nu sunt nici astea la tot pasul trebuie totusi sa stai pe aproape si de alea altfel iti petreci viata in masina. Ca sa nu mai zic ca scolile private sunt exclusiv scoli religioase... da' asta chiar nici nu mai conteaza, e cea mai nesemnificativa problema dintre toate:)) E "clompicat" maica ...
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui lilanda Sa va spun unde era montat, la familia Rayu, intrerupatorul de lumina in camera copilului??? La vreo 10 cm de tavan [:D]
Touche:))[:)] Vezi,d'aia am luat casa,ca sa avem muuuult mai multe belele decit un amarit de intrerupator,hahaha!O sa te parasc lu dacu,pentru ca asta cu electrica intra in atributiile lui:)) Bre,poimaine e ziua lu conu,am primit o instiintare pe mail.Nu stiu citi ani face,da cred ca e batriiiin,batriiiiin:))Ii facem vreun cadou?Sau mai bine inchiriem ceva[alcool]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

aaaa, foarte dragalasi domnii Mitica si Enescu! :-) Au fatza de motani rasati! apropos de nume de patruped. Pe asta al nostru l-am botezat (Iggy) inainte sa-l cunoastem, ca daca-l stiam, at nume i-am fi pus. Ca atare, il strigam fie Eminescu (cand se cere de urgenta la pipi iar cand il scoti, in loc sa-si faca treaba cu urgenta cu care te-a scos afara, se apuca sa se uite la stele si sa adulmece in aer, visator), sau Vivaldi/Firimitza, cand se smiorcaie daca nu te joci cu el sau nu faci ce vrea el, samd...bietul catel cred ca nici nu mai stie exact cum il cheama, ca noi il strigam in functie de context. [8D] despre antipatii la prima vedere, eu nu numai ca le am pe astea, dar mai am si 'antipatii la prima scriere!" :-) adica imi sunt nesuferite persoane pe care nu numai ca nu le-am vazut si nu le-am auzit, le-am citit doar haha... Iau premiu cu coronitza, cred Rayou, zici ca e ziua conului? pai sa bem asadar, ca nu se cade sa ratam prilejul, cu el sau fara el de fatza [alcool] lasa ca de cand n-a mai venit pe aici sa ne faca grase si mai stiu eu ce, ne-a mai crescut si noua self-esteemul [:)] fetele cu scolile, sa stiti ca aceeasi dilema am avut si noi. rezultatul a fost ca am cumparat o casuta mica, mica, mica, intr-o zona scumpa (deci cu scoli bune), asta dupa ce am incercat si cu scoala privata timp de doi ani. Scoala asta privata e drept ca fost religioasa (ca era singura din zona care nu avea taxe de inscriere ridicole), dar n-a mers treaba mai bine decat la publica, pentru ca in fond peste tot se aplica sloganul "omul sfinteste locul!" Unde a avut profesori buni si meseriasi i-a placut si a facut bine, unde nu, a terminat prin a uri subiectul, fie ca a fost la scoala publica sau cea privata. De scos de la scoala privata a scos-o taica-su urgent and a castigat premiul 1 pe toata scoala (de 3 clase) la religie [:D] Ea de fapt a fost foarte intrigata de subiect si a studiat asa bine nu din pasiune, ci din spirit de fronda. Imi amintesc cum venea iritata de la scoala si-mi tot dadea citate din Biblie care erau nefavorabile femeii si-mi zicea ca 'what a bunch of bullshit'. Anyway, bafta cu alegerile, si ma bucur ca nu mai am de trecut prin asta, ca cu gradinitza lui dl Iggy nu ne framantam atata. Cateii sunt buni peste tot, asa ca nu conteaza unde stam si unde suntem arondati hahaha v-am salutat din mersul trenului, pupici la tulemond.[olala]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

La multi ani, Coane (Vere)! Zic si eu acum, ca maine nu stiu daca voi avea ocazia. Citeam azi intr-un ziar intr-un ziar din statiunea turistica ccc Colorado Springs, ca vremurile devin kkcioase rau pe acolo. Cam cum era in Romania, inainte de 1989, dar mai palid oleaca. Cica se desfiinteaza o multime de posturi publice, de la politie, pana la administratie, se ia curentul (oroare!!!) in fiecare luni, pe o treime din strazi. Ba se scot si cosurile de gunoi din parcuri, fiind inlocuite cu anunturi de genul: Fa matale bine si aduna-ti gunoiul intr-o punga si ia-l cu tine. Iar daca vreti ca iarba in spatiile publice sa fie tunsa, aduceti-va masinile de tuns de acasa si barbieriti-le voi, ca lucratorii publici o vor face doar la cate 2 saptamani odata. Daca. Autobuzele nu mai merg in weekend, cateva muzee se inchid, iar bugetul pentru turism va tinde spre zero. ... Ca in Constanta, pe vremuri, maica. Asa cevaaa.... [alcool] edit: [url="http://www.denverpost.com/news/ci_14303473"]sursa[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Haha, da, sa bem, pina vine aniversatu', ca ne baga la dieta urjeeent: tort de seminte si cocktail de ierburi. Nu ne mai trebe' pilates [:D] Ne cazu hota [q]...adica nu chiar hota, ci tubul ala care se pune la gura de ventilatie, fiindca atunci cind incepuram treaba nu stiam de ce materiale avem nevoie, asa ca teava noua n-am luat. Si pentru ca n-am luat, am reciclat-o pe aia veche care s-a dovedit a fi si imbinata. Cum noua hota are putere mai mare, la prima ocazia, a cedat teava. Drept pentru care ieri trebuiram sa ne dezgropam masina din zapada si sa purcedem incet-incetisor la cumparaturi. Eram singuri la magazin, ca pe-aci e inca avertizare cu furtuna de zapada si politia a zis sa stam in case, sa nu iesim decit daca e musai necesar (lumea, care poate, lucreaza de acasa). Noah, a fost musai necesar...am schimbat si teava!! arborici, si pe-aci, la comuna noastra s-a luat curentu'. Ala stradal. Insa noi locuim intr-un cartier cu pensionari si-au facut astia scandal, ca-s batrini si ca nu vad pe und' sa intre seara in casele lor. A tinut vreo doua saptamini faza!! In plus, de cind cu gerurile astea a trebuim sa setam centrala la o temperatura mai mare ca sa se incalzeasca bine apa. Astia cu gunoiul hiberneza, tre' sa-l ducem singuri. La noi n-au venit de doua saptamini, insa soacra-mea nu i-a vazut deloc anul asta!! So....epoca de aur. Hai, mai viu io daca nu se-nzapzeste internetu'!! [url="http://acaile.blogspot.com/"]"I am a deeply superficial person" - Andy Warhol[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...