Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Piatra Neamt, Perla Moldovei (72)


Recommended Posts

  • Răspunsuri 204
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Buna fetelor,

 

Raspund cu mare intarziere invitatiei lui carmen stefi - careia ii multumesc cu caldura - si ma "introduc" si eu, cu permisiunea voastra, in comunitatea nemtencelor si nemtenilor DC.

Ca sa ma prezint in cateva vorbe, va spun ca am 34,5 de ani, locuiesc in zona Maratei (Str. Dimitrie Leonida), sunt casatorita din '98 si sunt mandra detinatoare a doua exemplare rare de DINU, un baiat de 6 ani si jumatate - in grupa pregatitoare si o fetita de 7 ani si 11 luni - in clasa I. De formatie, sunt filolog, dar printr-un joc al sortii am ajuns sa nu profesez niciodata in domeniu si de 11 ani ma aflu in sectorul ONG, unde am activat in principal in domeniul social, iar de vreo 3 ani conduc cateva proiecte in domeniul protectiei mediului. De citit, va citesc postarile periodic, s-a nimerit sa ne si intersectam pe la unele din subiectele de interes pentru mine, e drept ca si eu am devenit o prezenta mai activa pe forum de cateva luni, si ma bucur sa va gasesc atat de comunicative si prietenoase.

Mai multe, o sa avem ocazia sa povestim pe parcurs.

Va doresc o zi minunata.

 

 

"Unii oameni vãd lucruri care existã si întreabã "De ce?". Alti oameni viseazã la lucruri care nu au fost niciodatã si întreabã "De ce nu?". Unii oameni se duc la serviciu si nu au timp de toate astea."

 

http://loredanadinu.wordpress.com/

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Dinubebeid="red">, intindem covorul rosu [pk] Bun venit! Sper sa-ti placa acile la noi. La ce scoala merge fetita ta?

 

Pe mine m-au apucat grijile unde o sa ii dau pe copii la scoala. Mai sunt 2 ani si ceva, dar deja ma ia cu dureri de cap cand ma gandesc[bang] Am inteles ca ar trebui sa ma interesez si sa ma inscriu pe lista de pe acum daca vreu sa prind 'ceva bun'. De scoala 12 stiti ceva? Am inteles ca au afterschool. Aveti vreo informatie?

 

Cristina, Mihaela voi unde o sa-i dati pe baieti?

 

Cristina, Lora avea intr-adevar de la romtelecom net, dar atunci cand s-a mutat i-au cerut ceva bani sa ii mute si abonamentul si nici nu au dat vreun ca ar veni vreo luna si ceva (desi in contract zicea ca in cateva zile trebuie sa vina sa le faca mutarea). Asa ca s-au suparat si au renuntat la Romtelecom. Acum asteapta de la RDS.

 

 

 


Bazar pentru Robiid="red">


Laura, mami de shtrumphi gemeni: Bianca Andreea si Rares Mihai (13.06.2005)

Cugetari gemene, Fotografiile noastre Poveste cu shtrumphi

 

'Cos what I feel is the only truth for meid="size1">id="blue">

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Laura, si eu tot o varianta after school as vrea pentru Stefan. Problema e ca eu nu stiu cand sa-l dau. Teoretic ar avea anul asta grupa mea, apoi grupa pregatitoare si la scoala, dar ar avea doar 6 ani si 7 luni si ma gandesc sa nu fie prea mic. El ar vrea sa mearga cat mai repede (bine ca nu stie ce insemna ...), e dornic sa invete [:D], aseara mi-a zis sa-l invat alfabetul. Si eu tot la scoala 12 ma gandeam, sau la 10, acolo stiu ca mai aveau after school. Ideea e ca eu oriunde l-as da tot e departe de casa. Oricum trebuie luat din timp ca sa nu avem surprize.

 

Edit: dinubebe, bine ai venit! [flo]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Hei, fetele, ce rapide si ospitaliere sunteti ! [flo][flo][flo][flo][flo][flo][flo][flo][flo][flo][flo]

 

Scoala 12 e cea care acum se cheama Spiru Haret (pe Petru Rares, langa laboratorul ala de analize medicale, Micromedica, parca) ? Daca e aia, din ce stiu are si clasa de Step by step, si profesori extraordinari, numai ca nu au continuitate pe step la gimnaziu si, din pacate, diferenta de metode e foarte mare.

 

Noi mergem la Maratei, la Scoala 6, acum Daniela Cuciuc, e o scoala care e la 10 minute de noi si pe care am preferat-o in detrimentul altora mai celebre, caci tare ne foim mult dimineata, si,in plus, pentru ca nu avem masina, am fi fost nevoiti sa apelam la microbuz, taxi, etc.

Sincer, povestea asta cu after-schoolul lasa mult de dorit pe la noi. O sa va mire, dar acum cea mai mare parte a scolilor aleg varianta cu after school, care e de fapt, ceva extrem de romanesc, in sensul ca nu sunt deloc conditiile la care ne-am fi asteptat : copiii raman tot in sala de clasa - pana la ora 14 sau 16, sau chiar mai tarziu, in functie de invatatoare -, eventual mananca ceva de acasa sau ceva adus de o firma de catering (aici depinde de cum alege fiecare scoala si parintii) si nu fac altceva decat tot lectii. Alte activitati nu se fac, gen jocuri sau altceva pentru recreere dupa cele 4 ore de scoala, ce sa mai vorbim de alte cursuri, de dans, limbi straine, sau altele, pe care ti le-ai fi dorit pentru copil. E drept ca si pretul e foarte accesibil - la noi, de exemplu e 5 lei/zi cu mancarea copilului de acasa, si in lipsa de alta varianta sunt multi care accepta si aceasta varianta, dar pe mine, personal, ma nemultumeste sa stiu copilul tot cu capul in teme si lectii pana dupa-amiaza. Ce povestesc eu se intampla la multe scoli. Or fi si din cele cu after school adevarat, dar eu nu le cunosc, asa ca va recomand cel mai bine sa intrebati la secretariat si in ce consta concret "after schoolul" pe care il ofera.

Crissandrada, am inteles ca si tu ai boboc, la voi cum e cu after-ul ?

Pupici tuturor.

 

Loredana

 

"Unii oameni vãd lucruri care existã si întreabã "De ce?". Alti oameni viseazã la lucruri care nu au fost niciodatã si întreabã "De ce nu?". Unii oameni se duc la serviciu si nu au timp de toate astea."

 

http://loredanadinu.wordpress.com/

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

bun venit dinubebeid="red">!!!!!![flo][pk][flo][pk][flo]si asteptam sa ne cunoastem mai bine,suntem o gasca veselaaa si interesanta[:D][:D][:D]

laurelid="red">,incet cu scoala breee,e timp si daa..sc 12 are prg after si pe cine cunosc eu ca are copil acolo e ff multumit,papa la scoala si fac temele acolo pana la ora 16 parca si e okk ,eu nu am auzit prb sa fie ,eu cu siguranta cred ca o sa continui traditia scolii fam sotului ,adica la sc nr.3 ,e aproape si deja am o fetita care va term exact cand ba mere stefi ,adica la o invatatoare ok.dar sa ajungem sanatosi pana acolo si sa ne mai distram un pic cu viata(incerc sa-mi pastrez optimismul,ca dupa cum se prevede anul,am zis ca facem stoc de barabule,orez si paste ca e jaleee breeeeee[bang][bang])inca o data noi sa fim sanatosi[pup][pup]

cosminiq id="red">,sanatate la baitel!!!!!

si inca ceva haiios!!!!am primit o plangere de d-na educ.(una care s eplange mereu si infloreste mult)si anume:stefi da cu pumnul!!!!si nu asa,a scapat vreo doua in ochi la un baitel[:D][:D]asa,cica a fost suparat ca nu ia dat o masinuta si jaaaap una si asta cam des,a recunoscut stefi plangand draguta de ea ,dar a suparato tare breee naaa,asa imi zice si am calmato noi zicandu-i sa dea una in nas!!(glumesc)[pk],sa ceara ajutor la educ sau cine e pe acolo matur,da sa nu zic si eu ca face si stefi ceva rau[olala][8D]

 

carmen si stefii[pup][pup]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Carmen, waw, mi-o si inchpui pe Stefi dura si amenintatoare [:D]! Se mai intampla si din astea, ce sa facem!

dinubebe, daca as avea vreo bunica aproape sa-l aduca acasa sa doarma un pic, sa manance ar fi fost excelent. Nici pe mine nu ma incanta prea tare ideea de a sta tot cu capul in carti pana la ora 4, mai vedem pana atunci.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...