Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Ce inseamna sa fii o mama buna?


Oaspete desprecopii

Recommended Posts

din puctul meu de vedere a fi o mama buna nu e calitate pe care o poti observa la o femeie...a fi o mama buna se rasfrange in actiunile si inactiunile tale, in relatia ta cu copilul si cu adultul de mai tarziu...a fi o mama buna inseamna sa iti vezi si greselile si sa le indrepti, sa le recunosti, sa inveti mereu alaturi de pruncul tau...si sa ii fii model, ghid si in cele din urma sfetnic...toata viata sa. nu exista o tipologie a mamei bune...nici o definitive...in ochii copiilor toate mamele sunt bune...de ce?pentru simplul motiv ca esti a lor...ei iti dau note..si eu dupa nota copilului meu ma voi ghida..ea sa se simta fericita si mandra de mine..si apoi dupa cum ma vede restul lumii..pentru ca am "vazut " si mame "de nota 10 in societate"..si "de nota -1 in mediul familial"... si cel mai greu lucru e ca o viatza intreaga incerci sa fii o mama buna si mereu ramane intrebarea "OARE SUNT O MAMA BUNA?"[:)]
Blackmoon Lady&lipishtocul [url="http://community.webshots.com/album/577818956NLHJud?vhost=community&vhost=community"][copil][/url]
Citat:
" Daca vrei sa indrumi pe cineva incepi cu invataturile si sfarsesti cu pildele.."-L.A.Seneca
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 69
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

  • 1 month later...
Nu stiu ce definitie ar fi pentu "o mama buna"..dar sa va povestesc un caz... Cand faceam practica la un leagan de copii am vazut un caz ... O fata de 17 ani a nascuse o fetita cu handicap psihoneromotor. Fiind minora,parintii aveau drepturi depline asupra copilului ei si l-au dat la leaganul de copii.Fata de 17 ani venea zilnic si plangea langa fetita...spunea mereu"o vreau cu mine,nimeni n-o s-o iubeasca cum o iubesc eu,nimeni n-o va iingriji cum o ingrijesc eu"...era un tablou pe care nu-l pot descrie foarte mult in cuvinte... Nu aveam copii pe vremea aceea,dar pentru mine, ea era o mama buna.Isi iubea copilul neconditionat,indiferent de boala pe care o avea copilul si varsta ei frageda. Bobitamica-mami de IRINA 16 iulie2008
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Imi place subiectul si dupa experienta mea va pot spune ca sa fii p#259;rinte nu e o poveste de groaz#259; sau o dilem#259; permanent#259;(sunt sau nu un p#259;rinte bun?). Un psihiatru american spunea:"Ca sa cresti un copil e nevoie de un sat intreg". Sunt perfect de acord cu asta si faptul ca exist[ acest forum e minunat. Cred ca o mama bun#259; este aceea care nu incearca s#259; tr#259;iasca prin copilul ei (s#259; î#539;i dau #539;ie ce n-am avut eu,s#259; faci tu ce eu n-am putut face eu etc.) si care nu-si doreste un copil pe care sa-l iubeasca pt. ca ea s-a simtit neiubita. Un profesor olandez pe care l-am avut spunea cama asa: "Iubeste-ti copilul ca sa plece si partenerul ca sa ramana". Sunt de acord cu asta . Voi ce parere aveti? Psiholog Pitesti
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...
Citat:
citat din mesajul lui desprecopii
Sunt putine mamele care nu au vreodata o indoiala – este un risc al meseriei de mama. Si atunci, cum stii ca esti intr-adevar o mama buna? Sa iti dai seama ce anume i se potriveste copilului tau si sa inveti sa ai incredere in tine este cea mai buna abordare, spun mamele care au deja unul sau mai multi copii. Esti o mama buna, chiar daca ai uneori indoieli! Haideti sa dezbatem un pic si sa avem parerea mamicilor DC. Deci - ce lucruri speciale fac mamele bune? - cum ignoram rautatile din partea celor care ne judeca gresit? - Ne incredem in instinctul de mama/femeie - cand ne crestem copiii sau ascultam ce spun cartile? - Cui dam socoteala? astept parerile voastre care conteaza asa de mult! ************** Citesc cu placere:[url="www.supereva.ro"] Supereva.ro [/url]| [url="http://mirelablog.supereva.ro/dblog/"]Blogul meu[/url] |
Bune intrebari O mama buna e cea care isi pune copilul pe primul plan si se gandeste ce e bine pentru el pe termen lung. Instictul nu e suficient. Nu are cum sa fie. Si daca ingrijesti o planta tot incerci sa afli cate ceva de la un cunoscator, dar un copil este o responsabilitate imensa. Citesc cat mai mult si aplic ce mi se pare de bun simt. Dam socoteala copilului. N-ai cum sa-i schimbi pe cei din jur. Daca esti impacata ca faci tot ce poti pentru cel mic si constientizezi totodata ca esti om si gresesti, inveti sa nu-i mai bagi in seama cu timpul. http://mamasiiubita.blogspot.com/
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...
Cred ca o mama buna isi iubeste copilul neconditionat, il ajuta, il asculta, il sprijina, il indruma, incearca sa-l inteleaga! De multe ori gresim dar cred ca este important sa recunoasteam ca am gresit si sa ne indreptam gresala! Nu exista tipare pt. "o mama buna"! Eu cred ca "meseria" de mama este cea mai grea dar si cea mai frumoasa din lume!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

extrem de sensibila tema despre care se discuta foarte frumos tot ce ati scris pana acum vin si eu cu o definitie/metafora pe care am auzit-o la baietelul meu cel mare (3 ani jumatate) deunazi l-am surpins vorbind de capul lui (nu de putine ori isi face jocuri singurel...capcanele ii plac mult, constructiile, samd) si la un moment dat zicea asa 'mama??? ce e mama?? o mama este cineva care te iubeste.. si are grija... si iti spune povesti' mi-am dat seama ca stie pe de rost toate replicile din peter pan...ii turuia guritza de am ramas masca / iar replica aceasta mi-a destins fruntea si m-a bucurat ft tare..imi venea sa ma duc sa-l strang tare tare in brate, nu am facut-o caci am vrut sa-i las placerea jocului doar a lui (de obicei are prg ft strict si controlat la desene, ei bine, asta a fost un moment in care nu am regretat ca il las sa vada desene) si da! cred ca in esenta asta este definitia unei mame bune: iubirea, dragostea cu care isi creste copilashii si disponibilitatea de a se implica si de a fi atenta la nevoile lor va imbratisez cu drag mamici minunate ce sunteti Alinuk [copil] [url="http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=154680"]la doar un pas...multumim! [/url] [url="http://www.youtube.com/watch?v=k0TSNlh-ZpE"]cantecul de leagan al copilariei / Andu mik si Teo voinik[/url] ............................................................................ Nimic nu-i intamplator! ............................................................................
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...
Citat:
Un profesor olandez pe care l-am avut spunea cama asa: "Iubeste-ti copilul ca sa plece si partenerul ca sa ramana". Psiholog Pitesti
Foarte bine spus... [flo] Asta-mi doresc din toata inima sa-l ajut sa-i creasca aripi, aripi mari si puternice sa-l duca oriunde-l va trimite viata cu curaj si incredere... si eu sa pot pastra cuibul asa cum este, ca ori de cate ori se va simti obosit, amintirea cuibului de acasa sa-i dea energie sa mearga mai departe Ionela [9cer] si Alex[bonjovi] (DN 21.09.2004) [URL="http://www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=69542"]Cu drag, MAMA[/URL] [URL="http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=134380"]Spune-mi ceva frumos... din dragoste!...[/URL]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...