Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Sezatoarea canadiana (167) Bun venit Yann Edward!!


Recommended Posts

  • Răspunsuri 196
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Ieri am fost pina la urma la ski, a fost soare dar f.frig (cu factorul vint era sub -20), dar am rezistat cu stoicism 3 ore si jumatate [:D] Sintem adevarate canadience [pk] Apropo de scaun de masina, avem si noi scaunul lui Antonia de dat. Este in stare f.buna, este pentru 18 - 36 kg, marca Evenflo. Daca cineva este interesat, dati-mi un PM. Ea a stat in el pina asta vara fiidca ii placea [:D], dar am hotarit ca la 9 ani poate sa treaca la scaunul mic...[:D] Oana, mama lui Antonia
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc fetelor, va rog sa imi tineti pumnii stransii maine am "road test" si am emotii sper sa fie bine,. Cat despre inceputuri canadiene voi ce ati facut la inceput, ati mers la cursuri de engleza? Cum ati procedat sa invatati mai repede? Eu merg la cursuri de LiNC sunt nivelul 4, si vreau sa ajung cat mai repede la 6, as vrea sa merg sa fac niste cursuri la un colegiu , pentru ca nu mi se recunoaste nimic din tara,
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Si copiii mei au fost la sky vineri la Bromont.Eu am calcat mormanul de Romania[q] Cristina sa-ti traiasca baiatul.[pup] Mi-am mai amintit ce nu mi-a placut in Ro... fumatul excesiv oriunde si oricum. Centura de siguranta e si acolo obligatorie dar nu am vazut pe nimeni in afara de noi.[:D] Oricum acolo legile nu se respecta asa ca nu se omoara nimeni cu scaunul de masina sau centura, sau parcatul pe linia de tramvai, dubla parcare etc. Eu am o mare problema dom'le. Sforai ingrozitor de ceva vreme. Adica eu nu ma aud[:D] dar judecind dupa ghionturile nenumarate ale amicului, mi-e si mila de el. Mi-e ca-si muta domiciliul in camera de oaspeti. Cred ca am mai sforait asa cind am nascut, la vremea respectiva m-a tras pe camera sa-mi demonstreze ca eu nu il credeam. Deci, ceva remedii,sfaturi? Roxana e perfecta intilnirea, sa ne sarbatorim intre noi. Born to shop, forced to work.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Bine ai venit pe lume Yann Edward !!![bis][bis] Refacere rapida mami Pucku si laptic din belsug ! [s][s] pentru Victor de cge! Sa va traiasca feciorul, Cristina! Mihaela (mikiion) mult succes la examenul de conducere. Poate 2-3 ore cu un intructor, chiar inainte de examen, daca mai ai timp, nu ar strica. Sau cu o cunostiinta, fii convinsa ca te-ar ajuta.Eu nu pot sa conduc deloc cu sotul meu in masina, ma stresez numai cind il vad pe el cit e de incordat[bang], asa ca prefer sa admir peisajul, mai citesc o carte si il las pe el sa conduca. Sa mai spun si ca prima data cind mi-a dat lectii de condus am picat cu brio examenul[:D]? Referitor la scaunul de masina, m-am repezit siru dupa ce am citit ce ati scris voi sa verific valabilitatea celui pe care il aveam de dat. A expirat la 31 decembrie[bang], asa ca e bun e aruncat.Bine ca nu-l dadusem deja. Si eu stiam ca in Ro scanul de masina e obligatoriu, dar ce-i drept ultima data am vazut o gramada de copii in masini la mamicile lor in brate. Plus ca pe mine m-a cam luat frica cind a fost sa conduc singura, am condus o data, m-am bucurat ca am ajuns inapoi intreaga si apoi am zis pas. Bine ai venit inapoi DanaP ! Interesante si contradictorii impresiile de Ro. Multumim ca le-ai impartasit si cu noi. Am si eu o intrebare[:D]: ce gel de dus mai folositi la copiii de peste 6 ani? Eu m-am cam plictist de L'oreal si Aveeno, dar n-am prea vazut altceva pe piata ce sa ma atraga. Am luat de la Winners o data ceva european, care mi-a placut tare, dar dupa aia n-am mai gasit. M-ar interesa ceva ce a fost incercat deja. Incerc sa intru si pe la North America acum. O duminica placuta va doresc![pup] Roxana, mami de Julia ( 10 oct. 2003) si Luca( 31 mai 2006)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Rocs Klorane bebe http://www.laboratoires-klorane.com/index.php/category/2/bebe/13/le-bain Dar e scump, vreo 20 cad. Si tu vrei pentru copii peste 6 ani.... Am facut deja cursuri, le-am terminat la sf. lui noiembrie. Dar acum mi-e frica sa nu uit tot ce am invatat. Si ca sa mai practic am luat masina si sotul din dotare..... [bang] Dana mareste umiditatea in camera...Poate in Romania unde e mult mai umed iarna si au alt sistem de incalzire sistemul tau respirator s-a obisnuit cu mai multa umiditate..... Sotului ii mai dau Sudafen. http://www.sudafed.com/ Dar citeste ce scrie pe prospect , sa nu fie prea tare pentru tine..... E liber la vanzare... Pucku bine ai revenit, cum e bilirubina? Am fost la Base de plein air..... e mai aproape de noi si gratuit. Poate o aduce si pe Steph sotul si venim si noi.... Voi aveti camera de aer? Azi mi s-a parut mult prea frig, nu mai era nici soare asa ca am vizitat un centru comercial unde stiam ca nu sunt magazine de jucarii[:D] ca suntem in recesiune[:D] la cumparat de jucarii.... Kristin, dar la voi la biblioteca sunt si reviste frantuzesti? sau carti?
[url="http://www.onetruemedia.com/shared?p=60647bcd025335118109e1&skin_id=601&utm_source=otm&utm_medium=text_url"][tv] [/url][url="http://www.dropshots.com/mikiion2009"][foto][/url][url="http://tickers.baby-gaga.com/t/catcatadb20060604_-5_Marc-Adrian.png"] Virsta Marc-Adrian[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ralu vroiam doar sa stii ca mesajele tale sunt inca moderate, de aia suntem asa defazate la raspunsuri. Sunt moderate primele mesaje si apoi vor aparea instantaneu. Eu cand am scris mesajul meu acum vreo cateva ore, al tau nu aparuse inca..... Acum sa raspund, pai depinde de cat de bine stiai inainte, de cat de bune sunt cursurile si cel mai important de cat de mult ai contact cu limba engleza , adica imersiune.... Eu sunt pe partea franceza, am fost la cursuri de franceza , apoi am facut scoala , copil, iar scoala..... Dar eu sunt un caz nefericit[:D] Bafta la examen, am si eu maine....[q]
[url="http://www.onetruemedia.com/shared?p=60647bcd025335118109e1&skin_id=601&utm_source=otm&utm_medium=text_url"][tv] [/url][url="http://www.dropshots.com/mikiion2009"][foto][/url][url="http://tickers.baby-gaga.com/t/catcatadb20060604_-5_Marc-Adrian.png"] Virsta Marc-Adrian[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna seara si La multi ani ! Va doresc ca anul care vine sa va duca doar bucurii, sanatate si fericire alaturi de cei dragi ! Si la multi ani de Sf Eugenia, Stefan, Vasile si Ion ! N-am mai avut timp sa intru de anul trecut pe aici, asa ca rezolutia principala a acestui an e sa-mi draia o pauzasc mai cu grija timpul, sa am timp si de micile mele placeri, cum ar fi statul de vorba cu voi, sa fac mai multa miscare, sa ma apuc de ceva scoala...plin de planuri marete pe 2010 ... Am incheiat anul intr-un mod ff placut, dupa un ajun de Craciun plin de veselie la una din cele 12 cumatre ale mele, alaturi finuta mea Cristina si familiile noastre, am plecat pe 26dec la Huntsville. Aici am mers ca invitati ai unor prieteni ff dragi ai nostri de Toronto, care au un baietel cu 1 an mai mare ca Ioana noastra ( noi mamele tesem in secret ganduri tainice de incuscrire ). Din Ro nu mai plecasem iarna in vacanta, asa ca aceasta a fost mai mult decat binevenita, si intr-adevar a fost superba. De la cottage, care era pe malul lacului, situat la 200m de partie, pana la atmosfera , prieteni, totul a fost la superlativ ! Amintindu-mi de sfatul Oanei Gabriela, sa invatam sa traim mai mult iarna canadeza outdoor, am facut rost de schiuri pt toata familia, si am purces la invatat : eu sunt declarata pericol public, daca saracu instructor s-a speriat cum puteam cade pe partia iepurasilor, va dati seama....David a zis ca-l strang claparii si asa ca s-a dat putin si s-a retras pe restul vacantei la saniuta, Iulian s-a hotarat sa faca doar fotografii, asa ca doar Ioana a salvat onoarea familiei. Schiaza dracoaica asta mica ceva de speriat ! Se duce pe partie ca un glont, nu are fente, cristiane, merge drept... de mare ajutor a fost ca am dat-o la ski camp, instructorii i-au explicat tehnica, iar cand i-au permis sa se urce in telescaun si sa-si dea drumul de sus, a fost tare incantata. Acum caut sa-i iau un echipament mai de calitate, clapari are dar schiuri si bete mai noi i-ar trebui...vanam de acum sale-urile. Asa ca ne-am hotarat ca de iarna viitoare sa ne apucam serios de ski, eu inca perseverez sa invat, poate in timp si David se da pe brazda si facem din asta o metoda de a infrunta iarna canadiana. Dupa cat am mancat, singurul lucru care ne-a scapat de la ingrasat a fost timpul petrecut in aer liber, sa urmarim copiii pe partie, si mersul seara de seara la piscina si sauna...asta viata domle ! Ma bucur ca intr-o zi am prins si sosirea flacarii olimpice, a fost un spectacol pus la cale cu aceasta ocazie, si cand a strigat entertainerul ; are you proud to be canadian ? Am strigat : Daaaa ! din toata inima! Dragaica am auzit o veste buna, ca esti insarcinata ? Sa fie intr-un ceas bun, in cate luni esti ? Ralu precup bine ai sosit la Sezatoare !eu tot in kw stau, zi-mi pe unde stai tu si poate ne vedem...ai copiii ? Eu am o fetita de 8 si un baiat de 3 ani. Vad ca intrebai de scoala de engleza, nu te pot ajuta cu asta, ca eu nu m-am dus la asa ceva, m-am apucat direct de serviciu. In ce domeniu vreti sa te indrepti ? Pucku felicitari pt baietel, sa fie mancacios, sanatos si cuminte si sa va aduca doar bucurii ! Ce zice Steph, cred ca de-abia asteapta sa se joace cu el, nu ? DanaP bine ai venit inapoi printre noi...am citit ca te plangeai de problema sforaitului, poate e aerul prea uscat in casa sau poate ai polipi ? Nu ne-ai zis nimic daca ai shopait ceva in Romania...mie de asta mi-e dor, sa dau o raita prin magazine...bine, asta pe lange alte multe lucruri pe care as dori sa le fac cand merg acasa. Carmencita, pai daca Mikion te cunoaste, poate si eu, ca am fost colege de generatie la Bacovia ! Ia da tu pe private niste info, sa te ia baba la cercetat ! Eu am terminat Bacovia in 1990...faleu, in secolul trecut, itit dai seama ??? Laura B ce mai fac fetitele tale ? Cea mica e cooperanta ? Monicutza bb , felicitari pe masina eu visez in taina la o Mazda5, mi s-a lipit de suflet, la ea croiesc ganduri de achizitionare cand o pica junkul meu de Chevrolet... Ione, faina promovare, birou cu fereastra...esti deja ca si director ! A trimis careva din voi vara trecuta copiii in Europa cu insotitor de bord ? Mi-a zis o prietena ca doar cateva linii aeriene mai accepta practica asta si sunt ingrijorata ca nu are cine sa mi-o duca pe Ioana in Romania...si e adevarat ca avem dreptul doar la 1 singur bagaj de cala, la al 2lea se plateste 50 cad ? Va pup si va zic ca mi-a fost dor de voi !!! PS ; Singurul defect al vacantei a fost ca...nu am avut net... Scarlet O'Hara : Si maine mai este o zi ! Laura ,Ioana Nazdravana si David Fermecatoru'
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mikiion si laura ,merci mult. La polipi ma gindeam si eu initial dar e posibil si aerul uscat ca ardem la greu lemne de cind am venit.[pup] Ptr asa ceva unde ma caut la ORL? Laura ofcorz ca am shopuit, cum oare sa vizitez mallurile? Care apropo erau meseriase , cu patinoar interior si slide-uri pe apa, cinema-uri,si Starbucks A avut dreptate Simona, f misto lucrurile , ieftine ptr noi cei veniti cu bani din Ca, si mult mai la moda. Born to shop, forced to work.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...