Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Sezatoarea canadiana (167) Bun venit Yann Edward!!


Recommended Posts

Ange nu ma baga in seama ca sunt cam zuza zilele astea... [zirea] nu inteleg nimic din ce mi se zice [:D] asa ca nu ma mira ca nu am inteles ca pe mine ma intrebai (cand sunt obosita se vede imediat). Am si eu o dilema [:-/] daca trebuie sa duc ultima diploma la McGill pt inscrierea intr-un program (undergrad) in ce limba trebuie sa o traduc eu? banuiesc ca ar fi ok pana la urma engleza si/sau franceza, dar totusi... credeti ca ar prefera una din ele? Trebuie sa fie o diploma facuta de un traducator autorizat aici in QC? Unde ii gasesc eu pe traducatorii astia? [pup]
[url="http://2.bp.blogspot.com/_3TiPDBrcb7E/SXTN8LxzmsI/AAAAAAAABoU/dD_BnBqJ7pY/s1600-h/dc6.jpg"] Emma, vei ramane in sufletele noastre vesnic [/url]
Monica & printesa Aylin Nicole (27 iulie 2007) & nazdravan de Alex (18 iunie 2006) & tati "Making the decision to have a child is momentous. It is to decide forever to have your heart go walking around outside your body."
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 196
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

mai voi ma puneti la munca!reteta trebuie sa o scriu ca nu o am pe calculator.o fac imediat ce culc amicii. E musai sa va impartasesc 2 bucurii mari dar MARI pe care le-am avut in dimineata asta[:D] 1.am avut inspectie astazi si printre bla,bla,bla-uri,vorbind de vacante am aflat ca am dreptul la 52 de zile pe an sa fiu ramplasata pt motive personale,adica vacante,spa,masaje,shopping,etc si la n zile de conge pt boala(brrrr sa nu fie cazul).Cu alte cuvinte 2 luni pe an stau cu burta la soare si alte zile sau saptamani ma pot apuca migrenele(de exemplu)[:D] Va dati seama ca deja-mi caut bilet pt Romania[pk] apoi,a 2-a bucurie a fost cand am fost sunata de la scoala de la copii de titulara lui Robert care m-a anuntat ca Robert a castigat prin tragere la sorti "director pt o zi"[:-)))][:-)))][:-)))]Stiti ce inseamna asta? Martea viitoare,la costum si cravata,tuns si frezat Robert va fi d ela 8,00 dimineata la 16,00 dupa amiaza directorul scolii in care invata.Isi va lua biroul in primire,secretara,atributiile din ziua respectiva,va lua decizii,va vizita fiecare clasa,va sanctiona elevii daca va fi cazul,etc Treaba serioasa[:D] Apoi,la ora pranzului,el cu invatatoarea lui si cu adevaratul director al scolii vor lua masa intr-un restaurant de lux din Montreal[alcool] pt asta au nevoie de semnatura mea[:D] Ce ziceti de treaba asta?[batcap] L-am sunat pe colegul la tf. imediat ce am aflat si i-am povestit.stiti ce mi-a spus:"sa-i spui lui fiutu ca marti cand are scoala pe mana sa reduca taxa de scolaritate"[:-)))] revin..
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc de urari ptr sot! [flo] Cami asa am zis si eu ca si Ana. Facem doua intalniri! De 12 februarie e foarte bine. Propuneti voi locatia. Si felicitari directorului! Bravo lui! Sa se bucure de tratatia de VIP! Denisa eu imi aduc aminte ca Oana avea pe cineva in State unde le trimitea. Am intrat si eu pe Amazon.com si intr-adevar au reduceri mari la incaltari de copii. Se merita dar din pacate nu livreaza in Canada... monicutza_bb ptr McGill poti sa le traduci in oricare dintre limbi, dar daca ai de ales, mai bine in engleza.
"Less is more" - Mies van der Rohe
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ange, super! Acum imi dau seama cind citesc ce scrii ce-mi povestea educatoarea romanca de la patinaj... exact asta spunea ca doua luni nu se pune problema, dar ea voia doua saptamini in sarbatorile de iarna si nu stia daca se poate... E ceva nou? Sau dupa un numar de ani de experienta? Iar cu Robert director m-ai dat gata... nu am auzit despre asa ceva pina acum, dar mi se pare superinteresant. Mai, dar ce norocos e baiatul tau, nu-l pui sa joace si la loto?[:)] Monicutza, cele mai bune raspunsuri le gasesti ducindu-te pe programul dorit, ai acolo in ghidul de admitere cam tot ce iti trebuie, iar daca nu gasesti exista un coordonator de program de la care (prin email, telefon sau poti sa iei chiar si un RV) poti afla detalii. Din cite stiu eu, nu e musai sa fie in engleza daca nu o cer ei in mod special pentru programul respectiv, limba oficiala a Quebecului este franceza, chiar daca facultatea e anglofona. Dar, in general, este bine sa respecti limba facultatii daca vreis sa ai mai multe sanse de a fi acceptata.[:)] In schimb, sint sigura ca trebuie sa fie echivalata oficial si tradusa de un traducator cu parafa. Am eu coordonatele unei tipe, pe noi ne-a rezolvat rapid, acceptabil ca pret si bine. Si ai nevoie si de original in dosar, pe care ti-l da inapoi dupa ce il studiaza, buletinul de note - si asta tradus, tot cu parafa... recomandari daca e cazul, trimise direct de persoana care te recomanda la universitate. La ce vrei sa te mai inscrii?[:)] Si legat de scoala, sesiunea asta am un curs despre intervention interculturelle, una din temele majore fiind emigrarea. Profesoara care il preda lucreaza de ani buni in domeniu. Este primul curs din program in care ma simt la locul meu![:D] Adica trei sferturi din clasa sint imigranti, refugiati, studenti internationali pentru ca majoritatea vin din certificatul d'immigration. Va spun pentru ca numai in primele doua cursuri, eu ca imigranta si deci trecuta prin acest proces, am aflat lucruri noi (in afara de cele care s-au schimbat de cind am emigrat eu) si, in plus, unele care nu sint trecute pe site-urile oficiale si nici nu-ti sint spuse atunci cind te hotarasti sa emigrezi sau sint ambigue informatiile oficiale. Asa ca, daca aveti intrebari pe acest subiect, puteti sa-mi scrieti PM ca sa nu ocupam sezatoarea si daca nu gasesc raspunsurile in curs, o intreb direct pe profesoara. Astazi am intrebat-o de frati si surori, stiu ca sint doua fete care erau interesate, dar nu mai stiu care...[alcool] Si mi-a spus ca cea mai rapida (desi dureaza procesul) si mai buna cale de a veni aici este sa faca cerere ca independent. Daca vrea scoala, atunci e bine sa se duca la o bursa sau sa vina ca student si, daca este acceptat, in ultima sesiune a programului sa isi depuna actele pentru resident permanent, sansele crescindu-i pentru care familie aici, chiar daca punctajul ii iese mic pentru ca e singur, nu are copii etc. Exista birouri facute special pentru studenti, procesul desfasurindu-se special pentru ei, adica dosarele sint analizate separat inteleg eu. Citeva informatii pentru doritori, care nu se gasesc neaparat scrise negru pe alb pe site-urile oficiale: Cind depui dosarul, sansele unei persoane cresc: - daca are o diploma tehnica (mecanic, electrician etc.) - are sub 35 de ani (sub 43 scrie cica oficial, dar de fapt 30 te face sa treci inaintea altora). - daca ai familie aici, mai ales membri de rang I si care lucreaza si sint bine integrati in societate. - femeile au intietate, mai ales cele care mai inca mai pot face copii (de fapt, a zis ca in interviu exista o intrebare subtila legata de acest subiect, e bine sa raspunzi, da vreau... multi![:D]) - daca faci cererea pe Quebec si obtii certificatul de selectie, federalul nu te poate refuza (asta daca nu ai avut probleme cu legea), iar daca te refuza totusi, poti contesta ( de exemplu, noi nu am stiut asta![bang]) - exista un avantaj daca o faci pentru Quebec si anume ca daca esti acceptat te poti duce oriunde, iar in caz de refuz, dupa 6 luni poti face cerere si pentru federal, in formulare neexistind intrebarea daca ai aplicat deja pentru QC... dar ei stiu ca ai fost refuzat acolo.[:D] - inainte trebuia sa ai 3 ani de stat in Canada cind depuneai cererea si nu mai mult de 6 luni de absenta, acum s-a lungit la 2 ani in primii 3-5 ani (adica poti absenta doi ani in primii 5 ani, conditia pentru a-ti fi acordata cetatenia este sa ai 1000 de zile de stat aici). Poti sa ramii rezident toata viata, dar cind depui cererea de cetatenie, inca se tine de cont de prezenta in Canada a 1000 de zile in primii cinci ani. Poti parena pe cineva daca ai servici, chiar daca nu cistigi cit se cere oficial si poti parena si chiar daca ai fost parenat, chiar daca in mod normal se spune ca nu... Quebecul in general trece printr-o perioada in care au nevoie de imigranti si au diminuat cerintele si criteriile. E mai bine sa depui dosarul la inceputul anului pentru ca spre sfirsit, daca si-au atins cota, devin mai exigenti. Politica quebecoasa are ca idee principala de a aduce mina de lucru, in special persoane cu meserii tehnice... Si pune accent pe factorul demografic, adica sa aduca persoane care au sau care pot si mai vor inca sa aiba copii... Si care vor sa-si contine studiile aici, ma refer la tineri in special. Care e dom'le fructul pasiunii?[bang] Cum i se spune in engleza sau franceza? dar in romaneste?
CORNELIA, mami de [url="http://www.dropshots.com/nelia#date/2009-03-30/13:05:37"]AGATA, TUDORA si LISANDRU[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

maru,draga mea,ai zis bine crap??? tu stii de cand imi doresc eu sa mananc o saramura de crap?[pofta] nu vrei sa-mi faci o vizita,tu cu crapul ,eu cu saramura si bbq-ul?[:I] vai ce poftaaaaaaa mi-ai facut!!!zau.[pofta] prajitura excelenta de te lingi pe degete[:D] prajitura orhidee sau petre roman se fac 3 blaturi fiecare cu compozitia: -4 albusuri -1 lingura apa se bat foarte bine apoi in ordine se adauga: -5 linguri zahar -4 galbenusuri -1 lingura faina -3 linguri nuca macinata crema -300ml lapte -3-4 linguri faina -200 gr. zh -3 galbenusuri astea toate ingrediente se mesteca pe aburi pana se ingroasa ,apoi se lasa la racit. cand crema este rece se amesteca cu 200 gr. unt. caramel se caramelizeaza 400 g. zahar (se imart in doua cele 400g. si se caramelizeaza separat) pe deasupra(peste ultima foaie) - se bat pe aburi 3 albusuri cu 100 gr. zh praf -se caramelizeaza nuca si se taie marunt sau se macina. montarea blat-peste care se intinde zh.caramelizat fierbinte9cele 200gr.) crema blat-peste care se intinde celelalte 200 gr. de zh. fierbinte,caramelizat crema blat albus spuma peste care se presara nuca-caramel macinata Se da la rece(nu frigider)garaj,camera rece,etc cel putin 12 ore.eu de obicei o fac cu o seara inaintea evenimentului pt care o pregatesc. Reteta nu o am in imagini si nu este pe culinar pt ca am cautat-o..dar maine o execut pt musafirii de sambata si am sa va fac cateva poze ca sa va conving.Odata facuta si gustata am curajul sa va garantez ca-si va face loc printre prajiturile vostre preferate.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Multumim, Ange![asia] Auzisem de ea, dar nu am mincat si nu stiam reteta. Ca te lingi pe degete imi dau seama dupa retete, mai ales daca ai scris caramel[pofta], ca se numeste orhidee treaba ei... dar ce treaba are Petre Roman cu toata afacerea asta!?![:-)))]
CORNELIA, mami de [url="http://www.dropshots.com/nelia#date/2009-03-30/13:05:37"]AGATA, TUDORA si LISANDRU[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

nelia,pai nu e prima data cand ma intrebati de ce Petre Roman?[bang] v-am spus ca nu stiu.asa am preluat-o si eu de la prietena mea care o face de ani de zile si asa a preluat-o si ea de la mama ei si mama ei de la prietena ei[alcool] si tot asa...habar nu am de ce-i spune asa. Puteti sa-i schimbati numele daca nu va convine[:D] de exemplu puteti sa-i spuneti Silvia Chifiriuc[:D] o zi buna
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...