Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Dezamagire pensiunea Casa Bucovineana Vatra Dornei


Recommended Posts

Buna ziua, M-am hotarat sa va povestesc impresiile mele referitoare la pensiunea Casa Bucovineana din Vatra Dornei, in ideea ca alte familii sa nu treaca prin ce am trecut noi pe durata perioadei cat am stat la ei. Am fost acolo pe perioada Craciunului (24-29.12.2009). Zona este destul de frumoasa, dar... Pensiunea are 4 etaje, iar noi (doi adulti + copil) am avut nefericirea sa fim cazati la etajul 4. Etajele 3 si 4 sunt construite din lemn si se auzea orice zgomot din camerele invecinate. In aceeasi perioada cu noi au fost cazate persoane care in fiecare noapte au facut un zgomot ingrozitor (tipete, alergat pe hol, etc) . Dupa a doua noapte de nesomn am rugat la receptie sa discute cu acei clienti, si ca urmare a acestei discutii a treia noapte a fost cat de cat ok (adica au plecat cu zgomot la ora 23 si au revenit la ora 4 dimineata). A patra noapte au cazat un grup de tineri care literalmente ne-au terorizat cu zgomotul (era deja trecut bine de ora 23.00). Nu am mai rezistat si am coborat la receptie si am rugat fie sa-i roage sa reduca zgomotul sau sa ne dea alta camera. Intr-un final a aparut si seful de hotel (care mie mi s-a parut ca era si putin baut) care m-a informat scurt ca datoria lui este sa aiba hotelul plin si ca daca vroiam liniste trebuia sa alegem alt hotel. Intr-un final ne-au dat o alta camera la etajul 1 si vreau sa va spun ca se auzeau zgomotele facute de acei tineri pana la noi (era in jur de 1 dimineata si tot se auzeu urletele lor). Nu vreau sa ma gandesc cum s-au simtit ceilalti locatari de la etajul 4 si chiar cei de la etajul 3. In ultima noapte a trebuit sa revenim in camera de la etajul 4, pentru ca cea de la etajul 1 urma sa fie ocupata de altcineva, si in singura noapte cand a fost foarte frig si furtuna afara ne-au oprit caldura de tot (pe hol caloriferul era fierbinte, la noi era inghetat). Ca sa spun si un lucru pozitiv, mancarea a fost buna, la preturi acceptabile dar din pacate nu aveau niciun spatiu pentru nefumatori, si era destul de dificil sa gasim un loc unde sa nu ne inecam cu fum in timp ce mancam. Una peste alta, sfatul meu este daca ajungeti in aceasta zona sa incercati sa gasiti altceva (sunt pensiuni de 4 stele unde preturile nu sunt semnificativ mai mari) mai ales daca mergeti cu copii care trebuie sa doarma noaptea si sa manance intr-un mediu cat de cat adecvat. Pentru noi a fost o experienta destul de neplacuta din acest punct de vedere si am vrut sa o impartasesc si altora (dat fiind ca noi nu prea am gasit multe opinii despre aceasta pensiune atunci cand am cautat). Va doresc sa aveti vacante cat mai lipsite de astfel de probleme. Claudia, [mamica] Alexandrei (10.12.2003)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 9
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Zile populare

Cei mai activi membri în acest subiect

daca nu ai postat deja si acolo, sa stii ca mai exista un site romanesc dedicat special impresiilor de calatorie, atat pentru destinatii din tara cat si din strainatate. nu pot sa dau numele site-ului (sa nu fie considerata reclama), daca vrei iti trimit PM. Corina - mami de printesa Lori ( 25.06.2007 ) Printesa mea este in concursul Pampers, aici http://concurs.pampers.ro/gallery_details.php?id=1068 si http://concurs.pampers.ro/gallery_details.php?id=1043 Multumim pentru orice vot primit ! "Oamenii eficienti sunt cei mai mari lenesi, dar sunt niste lenesi inteligenti" (David Dunham)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu cred ca a fost vorba de ghinion. Nu cunosc aceasta pensiune, dar in opinia mea directorul acela are dreptate cand spune ca telul lui e sa ii fie plina fiecare camera. Puteati la fel de bine sa nimeriti cu alte familii cu copii si parerea ta despre aceasta Casa Bucovineana sa fie complet alta. Nu consider ca trebuie sa arunci matza moarta la ei in ograda si sa ponegresti pensiunea. Data viitoare te poti interesa daca vor fi cazati si tineri in locul in care mergeti voi, specificand ca aveti copil mic, ca sunteti patiti si daca nu itti convin conditiile alegi alt loc. Optiuni sunt destule. Pensiunea poate fi acuzata de camere mizerabile, mancare proasta, servire nasoala, ca e altfel decat in reclamele care poate v-au ademenit sa o alegeti, etc, etc... Mult noroc in alegerile viitoare! [flo] Florina, mama de Elise(9 iulie 2004) http://www.youtube.com/watch?v=90xfWYnz9KM
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Posibil sa fi fost ghinion si poate daca as fi mers in alta perioada, cu mai multa liniste sa fi avut alta impresie. Eu am scris pur si simplu experienta noastra. Nu vreau sa arunc mata moarta in gradina nimanui, pur si simplu am fost dezamagita in general de aceasta pensiune. Nu am mai spus ca veneau sa ridice gunoiul cam la doua zile, pentru ca am considerat acest lucru un aspect minor peste care se poate trece. Pe rezervare si pe cererea care a fost transmisa la ei era mentionat ca veneam cu un copil de 6 ani. Pentru noi a fost destul de neplacut sa ne mutam dintr-o camera in alta la miezul noptii, cu bagaje dupa noi si copil somnoros. Asta este parerea noastra, aceasta a fost experienta noastra pe care am vrut s-o impartasim si la altii. Pana la urma fiecare este liber sa mearga unde vrea si sa stea in ce conditii doreste. Claudia, [mamica] Alexandrei (10.12.2003)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

pai tocmai aici e "buba" - un patron disperat sa aiba camerele pline cu orice pret, lasa clientii sa-si faca de cap, n-are chef si curaj sa-i tempereze pentru ca-i pierde de musterii... legea 61 se aplica pe tot teritoriul Romaniei, indiferent de zi sau de localitate... iar "animalele" care se duc la pensiuni (munte, mare) doar ca sa se dezlantuie ar trebui sa nu mai fie primite decat in locatii unde toti clientii sunt de acelasi gen... poate ca patronul respectiv si familia lui recupereaza orele de nesomn in timpul saptamanii, cand probabil nu prea sunt clienti...insa cei care se duc la munte tocmai pentru odihna, relaxare, aer curat, mancare sanatoasa, vin uneori cu nervii facuti prastie (pe banii lor, culmea !) din cauza unor indivizi fara pic de bun simt... iar impresia mea este ca tocmai acest gen de clienti "turbulenti" au ajuns sa fie pe placul majoritatii patronilor de pensiuni (de voie, de nevoie), pentru ca, sub influenta alcoolului si a anturajului, sunt tentati sa cheltuiasca mai multi bani pe mancare si bautura la pensiune...deci sunt o sursa buna de venituri pe vremurile astea de criza... cel mai corect din partea patronului ar fi fost sa mentioneze inca de la inceput ca are grupuri de tineri (nefamilisti) cazati in cladire si ca nu este cel mai potrivit loc pentru o familie cu copil mic. iar parte cu fumatul chiar este o problema. unde putea sa manance acel copil (sau altii), fara sa inhaleze fumul de tigari ? in camera, afara in frig ? deci, lasand la o parte incidentele de pe parcurs, pensiunea are clar urmatoarele minusuri : - proasta izolatie fonica - probleme cu instalatia de incalzire - nu exista delimitarea spatiului pentru fumatori/nefumatori - lipsa de intelegere din partea patronului Corina - mami de printesa Lori ( 25.06.2007 ) Printesa mea este in concursul Pampers, aici http://concurs.pampers.ro/gallery_details.php?id=1068 si http://concurs.pampers.ro/gallery_details.php?id=1043 Multumim pentru orice vot primit ! "Oamenii eficienti sunt cei mai mari lenesi, dar sunt niste lenesi inteligenti" (David Dunham)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Corina ai inteles perfect ce vroiam sa spun si ce s-a intamplat de fapt. Noi am platit 5 nopti, in care vroiam sa ne relaxam si nu a fost asa. Cand ne-am plans ca zgomotul este dincolo de limitele acceptabile ni s-a spus "pai doamna dumneavoastra vroiati un intreg palier numai pentru dvs."(exact ce mi-a spus seful de hotel) la care eu i-am raspuns ca vroiam sa fim tratati cu respect, ca intr-o pensiune respectabila. Iar in legatura cu fumatul, a fost extrem de neplacut si a trebuit sa ne mutam de mai multe ori pentru ca efectiv fetita se inneca de la fum. Eu nu spun ca este o pensiune rea, pur si simplu nu o recomand familiilor cu copii, care doresc sa petreaca un sejur linistit si mi se pare corect ca patronul sa mentioneze acest lucru atunci cand face reclama la pensiunea lui. Claudia, [mamica] Alexandrei (10.12.2003)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu nu as fi putut trece peste: - lipsa caldurii - zgomot - spatiu pentru nefumatori . Sunt multe pensiuni care au izolatie bine facuta, noi iarna trecuta am stat intr-o pensiune unde in ambele camere invecinate stateau tineri care ascultau muzica si dansau cred, pana spre dimineata. Iar la noi se auzea asa, ca un zumzet, in nici un caz nu era ceva insuportabil. Ne-am dat seama cat de tare au ei muzica data, odata cand noi eram pe hol iar uasa de la ei era deschisa... . Lipsa caldurii iarna, nu este scuzabila, daca nu mergea incalzirea centrala trebuiau sa va dea un calorifer electric ceva. . Lipsa separarii spatiului fumatori/nefumatori, din cate stiu eu, se pedepseste conform legii. Eu as fi facut o reclamatie la OPC...chiar daca noi nu am fi beneficiat de spatiu separat, macar s-ar fi invrednicit sa ia masuri in viitor, fortati! . dificil pt voi fiindca era de sarbatori si presupun ca peste tot locurile de cazare erau ocupate. Noi am renuntat in noiembrie la o cazare defectuoasa, la Bran, cand ajunsi la fata locului am constatat mai multe lucruri neplacute. Am plecat de acolo si nu a fost nici o problema sa gasim cazare in alta parte... Claudia, exista un site romanesc specializat unde poti posta impresiile tale si unde citeste multa lume, nu stiu daca se considera reclama : am fost acolo- scris legat! Danutz, mami de Maria-sa Rares (14.12.2006) [url="http://www.geocities.com/mami_nov_dec_06/"] fulguleti[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ma bucur sa vad ca sunt persoane care inteleg exact situatia. Sincera sa fiu cand am vazut ca s-a oprit caldura mi-a fost teama sa mai merg sa le spun ceva, si asa au spus ca suntem pretentiosi. Dar am plecat de la pensiunea lor extrem de nemultumiti de conditiile oferite si am vrut sa va impartasesc si voua experienta noastra, astfel incat alte familii cu copii sa nu treaca prin ce am trecut noi. Si noi ne-am gandit sa plecam de la ei, dar era Craciunul si nu prea erau multe posibilitati si oricum sunt convinsa ca nu ne-ar fi dat niciun ban inapoi. Va doresc inca o data sa aveti vacante cat mai linistite si fara experiente nefericite. Claudia, [mamica] Alexandrei (10.12.2003)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...