Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Cum ne gasim scoala in Canada


Recommended Posts

Buna ziua tutror, dupa ce mi-am facut capul prastie cu tone de info de pe net, m-am hotarat sa apelez la cei care au trecut prin procesul de cautare/ selectare a unei scoli in canada, asa ca va rog, ajutor. situatia: 2 baieti cel mare: 5 ani si jumattae, face 6 in decembrie. Din cate am priceput eu, ar trebui sa mearga la elementary school cel mic: face 4 ani in august. kindergarten e de el. Noi ne vom stabili in regiunea waterloo-kitchiner. Acum: exista vreun organism centralizat unde sa pot sa merg sa aflu informatii despre scoli? de pe net am cam inteles ca mergi la scoala la acre esti arondat, cam in functie de unde locuiesti. daca e asa, atunci mai intai ar trebui sa caut scoala si apoi locuinta, asa e? daca exista mamici in zona respectiva, puteti sa imi spuneti daca exista scoli elemantare care sa aiba si gradi? ideal ar fi sa-i duc pe ambii in acelasi loc. nu mai am intrebari chiar acum dar zau ca sunt dezorientata rau, asa ca va rog sa imi spuneti orice considerati voi relevant. multumesc tare tare mult,
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 6
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

In Ontario scolile incep cu gradinita, deci in orice scoala vei gasi JK (junior kindergarten, primul an de gradi), apoi SK (senior, anul 2 de gradi), apoi grade 1, 2 etc. Exista sistemul de scoli publice si cel pentru scoli catolice. Fiecare are un District School Board (inspectorat) distinct, cu reguli proprii. Insa ambele sunt obligate sa respecte programa din Ontario. In sistemul public ai posibilitatea sa dai copilul la french immersion, unde invata aceleasi lucruri ca si in scolile cu predare in enlgeza, doar ca majoritatea materiilor sunt predate in limba franceza. Aici e inspectoratul pentru scolile publice: http://www.wrdsb.ca/ Inspectoratul pentru scoli catolice in regiunea Waterloo: http://www.wcdsb.ca/ Admiterea in scolile catolice e diferita in fiecare inspectorat, dar ca regula se cere dertificat de botez catolic. |Uneori inspectoratele catolice au si exceptii de la regula, in asa fel incat si alti copii sunt admisi. Sau nu, depinde. Pe site-ul inspectoratului poti sa afli care e scoala de care apartii in functie de adresa. Ca sa afli cate ceva despre nivelul unei anumite scoli, intra pe acest site: http://www.eqao.com/ EQAO e un test care se da in clasele 3,6 si 9 si vorbeste despre nivelul la care se afla scoala, in asa fel incat ei sa stie care e nivelul lor fata de standardul provincial. Daca intri pe site poti sa faci comparatii intre diferite scoli, parca poti sa introduci pana la 5 scoli in acelasi timp. Cam atat, sper ca e de ajutor, daca nu mai intreaba.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Bonta Bonta, eu am stat in Kitchener, de 1 an ne-am mutat in Waterloo. Daca stii in ce zona vei locui iti pot zice cam ce scoli sunt in zona, si pe ce pozitii se clasifica. Copiii mei de ex ( JK and grade4) merg la scoala catolica. Trimite-mi mail si stam de vorba. Cand crezi ca veti ajunge incoace ? Scarlet O'Hara : Si maine mai este o zi ! Laura ,Ioana Nazdravana si David Fermecatoru'
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

donia, laura multumesc mult de raspunsuri! noi ajungem in 20 mai, vom locui in waterloo cred ca pe erb street west am gasit pe net niste town houses care ne-au placut, dar acuma depinde f mult ce gasim si la fata locului. pe net multe lucruri arata bine. in plus cred ca trebuie sa ne si lamurim putin fiindca acolo am gasit un complex la care chiria e cam 850/ luna dar zice ca hydro, heating, parking si mai nu's ce sunt incluse. mie de la distanta asta imi suna a chirie buna, dar din nou trebuie verificat cred. donia, acelea sunt siteurile pe care m-am dat si eu, in plus am mai gasit si siteul acesta: ontariocompareschoolrankings.org si ajunsesem la concluzia ca ar fi bine sa ma horarasc intai la scoala si apoi in functie de scoala zona unde sa locuim. aici nu m-am lamurit, daca musai sa mergem la scoala arondata in funtie de adresa. moi, tud& alex
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui bonta_bonta aici nu m-am lamurit, daca musai sa mergem la scoala arondata in funtie de adresa. moi, tud& alex
Daca au locuri e posibil sa va primeasca si la alta scoala. Si copiii mei merg acum la alta scoala decat cea de care apartinem. Insa la clasele mici e posibil sa fie putin mai complicat, pentru ca nu pot avea mai mult de 20 de copii intr-o clasa, deci depinde mult de locurile disponibile. Oricum, eu te-as sfatui sa nu-ti faci griji prea mari, pentru ca inceputul e o perioada de tatonare, daca nu gasesti de la bun inceput o zona care sa-ti placa si care sa vi se potriveasca din cele mai multe puncte de vedere, o sa puteti sa va mutati dupa ce expira contractul initial. E greu sa stii de la bun inceput totul, asa ca ai rabdare. Mult succes, Canada o sa fie tare frumoasa cand veniti voi, sper sa va placa!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...