Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Piticodromul Festiv de Sept - Oct 2005 (2)


Recommended Posts

  • Răspunsuri 193
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Dragele mele Sunt ocupata pana peste cap. Mulumesc de urari. Sunteti tare dragute. Iaris a inceput ieri scoala si am atatea remuscari ca nu am fost cu el; dar si pentru mine a inceput saptamana trecuta si trebuia sa fiu cu scoala mea, cu elevii mei care,apropos, sunt adorabili. Am o clasa de 5 ani, maternelle si inca una de 6-8 ani. Fiind vorba de clase de accueil, adica sunt copii care nu vorbesc deloc franceza la inceputul anului, sunt pusi in aceeasi clasa pe cicluri, cei de 5 ani sunt considerati prescolari, de la 6-8 ani sunt ciclul 1 primar, de la 8-10 sunt ciclul 2 si de la 10-12 ciclul 3.Adica intr-o scoala poti sa ai 4 clase, una pentru fiecare ciclu. Poate ca nu reusesc sa ma fac inteleasa, dar e si normal dupa programul din ultimele saptamani. Ioana ti-am ramas datoare cu un raspuns. Nu imi place mizeria din unele scoli, nu imi place educatia morala si civica care este mai mult absenta decat prezenta, nu imi place ca in general accesul profesorilor straini e foarte restrans, eu sunt printre norocosii care au reusit sa aprinda un post, iar nota la testul de franceza a fost clar hotaratoare[olala]. Scolile sunt foarte diferite aici chiar daca fac parte din acceasi comisie scoalara, fiecare are regulile ei, fiecare are modul ei de supravietuire. Am vazut pana acum 5 scoli diferite ca si conceptie, desi 3 erau din aceeasi comisie, una e cea a lui Iaris, care e intr-o comisie diferita de cea pentru care lucrez eu, iar a 5-a e prima scoala unde am lucrat, cea privata, de care va mai spuneam eu. In schimb se pune foarte mult accent pe siguranta copilului, copiii sunt insotiti peste tot, nu sunt lasati singuri nici o secunda, chiar si pana la baie cand ies, au un bilet de voie care atesta ca a avut voie s aiasa din clasa pentru 5 minute, asta in scoala mea, in alte scoli sunt alte reguli. Despre modul de lucru, nici o asemanare cu Romania, directorul nu sta deloc in spatele tau mereu sa te urmareasca, esti liber sa iti concepi ora cum vrei, sa iesi unde vrei tu cu copiii aia, cu conditia ca parintele sa fii semnat ca e de acord cu iesirea copilului. Sunt foarte multe metode de protectie...nu am timp acum sa va spun tot, dar va asigur ca imi place tare mult si imi dau seama ca mi-a fost dor sa revin in scoala dupa doi ani de stat in birou si butonat, corectat prostiile altora. Ai libertate multa de miscare, pauzele sunt facute cat sa nu te plictisesti prea mult, iar pauza de o o ora si 10` de la pranz e mai mult decat binevenita. Aa in zona un centru comercial unde imi scald ochii, ia prrogramul de lucru efectiv este de 5 ore maxim pe zi. Lucrez 3 zile pe sapatamana doar, dar e suficient mai ales ca imi doresc sa ma ocup de Iaris. Bine ati revenit din cocnediile frumoase, noi ne-am invartit pe langa casa, adica nu am iesit din tara. DANA felicitari lui Alberto. Sistemul de invatamnt e asa conceput in Olanda, sau e vorba despre un avant al lui Alberto, ca stim ca era mult mai avansat decat copilasii de vartsa lui¨.[flo] LA multi ani Tonnia!!!! Antoanela...ce peripetie cu dintisorii. Si IAris a avut o carie pe care am tratat-o si am fost foarte dezamagita ca a avut-o pt ca el mananca doar cate o bucatica de cioco si aia rar si spala dintii temeinic de doua ori pe zi, iar plombatul a fost floare la ureche. L-a-m dus la un dentist pediatru care l-a luat atat de frumos incat in 15 minute totul a fost gata. I-a facut anestezie locala, iar in timp ce ii facea injectia l-a pus sa isi acopere ochisorii ca sa ii poata umfla un balon in gurita. Apoi a luat insectele din maseluta si a spalat locul ca sa fuga toate, iar la sfarsit a pus pudra de stele ca maseluta sa straluceasca si sa sperie cariile. Aici la copii nu se pun plombe albe, iar el e mandru ca pudra de stele e tot acolo.[pk] As mai avea atatea de spus, Doamne daca m-ati cunoaste in realitate v-ati speria cat pot sa vorbesc[bang][bang][alcool][alcool], dar trebuie sa ma pregatesc pt amicii mei de maine cand voi intalni prima data clasa de 5 anisori. Va pup. PS. Oana, ti-am raspuns la PM. Sper ca l-ai primit si ai avut rabdare sa citesti tot[:D]. Raspund cu drag la orice. Ai si id meu de messenger, te am in lista, poti sa imi scrii oricand. Mary-mamica de Iaris "On s’aperçoit qu’un enfant grandit quand il cesse de demander d’où il vient et commence à refuser de dire où il va.( Walter P. Sweetson)" [url="http://www.youtube.com/watch?v=XrA2ooglvGc&feature=related"]Evangeline[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

La Multi Ani sarabatoritilor [flo][flo][flo]!!!!! Marinela, ma bucur ca iti place ce faci si intradevar, cum descri tu e un sistem foarte bun la voi. Pacat ca la noi nu se depasesc unele bariere si profesorii buni sunt tot mai putin, ca pleaca (de altfel ca medicii, stiti voi...) Succes in noul an pentru amandoi, [pup] Diana, intradevar trece super rapid timpul, si eu sunt obsedata de trecerea lui. Nu ne-am vazut nici noi de ani, pot zice [:D]. Foarte dragut jocul cu broscutele, o idee buna de cadou. Indata incepem si noi gradinita si activitatile: rolele (antrenament pt schi), dansul si pictura. Va [pup] Codruta &[zana] Petra Alexandra [url="http://lbyf.lilypie.com/aw8dp3.png"]asa crestem noi [/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna dimineatza! Marinela si Tonnia va urez un mare LA MULTI ANI!!! Sa fiti sanatoase si fericite![flo][flo][flo] Marinela, ma bucur ca ti-ai gasit un job care sa-ti placa atat de mult![flo] Ioana, merci de pont, jocul cu broscutele o sa-l insfac si eu, e frumos, e un soi de dame, nu? O varianta ca erau nspe parca. Avem cu ce sa ne jucam la iarna.[:D] Aprofundez si Wii Fit, cred ca si Ana ar fi interesata. Cat ai dat pe el? E separat sau e joc de-al consolei? Nu prea sunt in tema cu wii fi-urile astea, trebuie sa ma documentez.[8D] Am mai vazut un joculet dragut la Noriel in Afi, e o omida mare care sta la verticala si are multe picioruse care se leagana. Nu gasesc site-ul...de fapt nu stiu ce marca e jocul. Cam frig afara, azi dimineatza am tremurat nitel. Va pup, vorbim! [pup] Mihaela si [zana] Ana Maria Poze [url="http://anne-marie.ro/"]AICI[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Miflore, noi avem omida (viermisor) dansatoare, cu picioruse si cu 4 pensete cu care pui bilute in bratele miscatoare. E foarte dragut jocul..:) Se numete: Giggle Wiggle, de la MB. vezi pe google daca de ata e vorba? [pup] Codruta &[zana] Petra Alexandra [url="http://lbyf.lilypie.com/aw8dp3.png"]asa crestem noi [/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Da, despre viermisorul dansator vorbeam, el e.[:D] Voi reusiti sa va jucati civilizat in general? Ca Ana mea incearca sa fure la greu, vrea sa castige incontinuu si se supara rau daca pierde. Avem de muncit la capitolul asta. Din aceeasi serie noi mai avem jocul cu magarusul ala care da din picioare cand il incarci prea mult si Hungry hippos, hipopotamii infometati.[:)] [pup] Mihaela si [zana] Ana Maria Poze [url="http://anne-marie.ro/"]AICI[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Destul de civilizat, dar uneori incearca, mai ales la zaruri. Chiar nu stiu de unde au deja instinctul sa fure la jocuri....ca doar nu ne-a vazut pe noi [:D] La carti, la rummy, piticoturi incerca sa castige, dar daca castig eu nu se supara, ci zice inca odata [alcool], dar n-o las sa castige daca nu merita [pk] Codruta &[zana] Petra Alexandra [url="http://lbyf.lilypie.com/aw8dp3.png"]asa crestem noi [/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Am inteles ideea.[:)] A mea era mai cooperanta cand era mai mica, acum e tare incisiva. O fi vreo toana.[:-@] La multi ani tuturor sarbatoritilor de azi!!![s] Ana e inca la Vulcana, o aduc in week-end. E pasionata in continuare de cai, avem o serie intreaga. Am intrebat-o ce i-ar place sa primeasca de ziua ei, raspunsul a fost: "Un cal adevarat". [:D] [pup] Mihaela si [zana] Ana Maria Poze [url="http://anne-marie.ro/"]AICI[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

V-am prins, vrajitoarelor! Salutare si la multi ani pentru mamici si copilasii care au trcut la cincinal. Noi suntem bine, am fost un pic in vacanta - Sunny Beach si un pic Predeal. A fost bine dar scurt, asteptam vremuri mai bune. Alexia e bine, am hotarat ca in august sa ia pauza de gradi, pauza se va mai prelungi pana luni ca nu a vrut sa vina de la ai mei. Cik trebuie sa cautam loc de petrecere, as vrea undeva in aer liber dar n-am nicio idee, daca aveti voi astept sa-mi spuneti. Vad ca voi sunteti sportisti, mie pana acum mi-a fost teama sa o pun pe role, bicicleta e tot cu roti ajutatoare. Ce sa zic, ea e voluntara si curajoasa (la mare se uita in fiecare seara la bungee jumping, in ultima seara a vrut si ea, se vedea ca-i este frica dar s-a vazut si ca si-a invins-o. Am fost tare mandra de ea. A invatat sa faca sarituri in apa si sa inoate cativa metri pe sub apa fara niciun ajutor. M-am laudat! Miflore, te-ai scos cu calul, cand inca mai visam la o casuta langa Bucuresti speram sa-i pot lua un ponei. Intre timp m-am resemnat :).
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ohoho, Mimsi, lume nouaaaaa! Ce mai faci? Anei n-o sa-i iau cal cu toate ca mi-a zis ca la Vulcana ar avea destul loc prin curte, ii facem un grajd, no problem.[:D] Cai de jucarie cred ca are vreo 20.[:D] Ana merge cu bicicleta numai cu roti ajutatoare, inca nu e pregatita sa i le scot. E nitel in panica si daca cumva una din cele 2 nu atinge pamantul. Role i-am pus de vreo 3-4 ori in picioare, nu merge singura, doar sustinuta. Asa ca Alexia se numara printre sportivi daca zici ca inoata pe sub apa! Bravo ei! A propos, cat costa un cal???[:-@] [pup] Mihaela si [zana] Ana Maria Poze [url="http://anne-marie.ro/"]AICI[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...