Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Piticodromul Festiv de Sept - Oct 2005 (2)


Recommended Posts

V-ati inzapezit? Azi e ziua lui Sa, are 3 ani. Mi se pare ca a zburat timpul. L-am sarbatorit de ieri, a fost frumos, se simte tare maaaaare. Saptamana trecuta le-am facut Prevenarul si Dinu a avut o reactie locala urata, nu a mai mers aproape 3 zile, o zi l-am carat de colo colo, in urmatoarele a inceput sa faca el pasi. Oribil, de ieri e bine bine, azi i-am dus la gradinita. Miflore, la noi e impartita parerea despre vaccin, asa ca unii s-au vaccinat, altii nu, eu nu de exemplu dar n-am o perere clara, cred ca s-ar putea sa ma vaccinez brusc ca sunt spontana. Pentru mine cel mai puternic argument e ca nu scapam in primavara asta, pana in 2011 sigur mai avem de-a face cu gripa. Deci ma mai gandesc un pic. Despre transpirat, ai mei nu prea, adica nici vara, doar daca vara pe canicula mai si fac sport ceva sau alearga macar mai mult. Parca sunt reptile. Diana, ai baieti mari!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 193
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Tonnia, la multi ani lui Sa!!! Rupe inimi la gradi, Smaranda mi-a spus ca vrea sa se mute in grupa cu el[:)]. miana, la multi ani si tie pentru Mihnea in avans, petrecere frumoasa[:)]. alina, ma bucur ca esti fericita cu progresele lui Vlad la gradi. Mai povesteste, nu ne plictisesti, nu vezi ce aglomeratie e aici?[:D] Mihaela, eu nu fac vaccinul asta nou. Noi am fost la munte in weekend, s-au dat cate 15 minute cu schiurile, in rest sanius la greu. Cu gradi e intr-un mare fel, Miruna in fiecare dimineata zice ca nu vrea, iar Smaranda ma intreaba seara cand mai merge la gradi[:D]. Ca sa lucrez la problema, am luat un calendar cu desene de la Minimax, si incercuia Miru cate o zi, seara (ca sa constientizeze cum trece timpul). Pana intr-o zi cand am gasit toate cele 365 de zile din an incercuite, si Miruna fericita ca au trecut toate, nu mai avem ce sa asteptam[:D]. Urmeaza sa incerc sfatul Biancai, cu poza mea in rucsacul de la gradi.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Hello Chiar de pe 20 nu a mai scris nimeni? Eu vorbesc ... Noi am fost cu totii bolnavi, pe rand, ca asa e frumos, am facut pneumonie inclusiv noi astia mari, deci ne-am distrat bine. Din cauza asta Matei a lipsit o luna de la gradi si cand s-a intors a fost cu multe discutii. In fiecare zi imi zice ca vrea sa stea acasa, ca el sta singur si e cuminte, ca nu vrea la gradi, ca nu-i mai place acolo (bulshit, e f vesel de fiecare data cand il iau si la pranz imi povesteste ce frumos s-a jucat acolo). Vreau sa-i duc la munte, dar cred ca voi avea mult de furca cu Matei sa-l pun pe skiuri. Cand simte ca nu s-ar descurca perfect la ceva nici macar nu vrea sa mai incerce. Cam atat. Hai, mai scrieti [:)] Ruxandra, mama lui Matei (13 sep. 2005) si a Clarei (12 aug. 2008)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mno dragelor, d'apoi ce facem aici, zise ea[hopsieu]... Acuma serios vorbind, eu am zis ca moare subiectul si nu vreauuuu, numai ca nu mai fac fata sa si scriu, abia apuc sa va citesc, iar in ultima vreme....nu am avut ce. E drept ca acum copiii au crescut, subiectele nu mai sunt la fel de fierbinti, dar nu vreau sa disparem, ca voi sunteti singurul motiv pentru care eu intru zilnic pe forum. Eu am avut o perioada superaglomerata cu job, cu Iaris care incepe scoala in toamna, de fapt e clasa pregatitoare, dar e in cadrul scolii , cu stres, cu porti deschise si sesiuni informative, cu nemultumirile mele de parinte si dascal care nu se poate obisnui cu anumite aspecte din scolile astea, uffff. Iaris nu are nici o treaba, pt el joaca e pe primul plan, ma ingrozeste ca nu constientizeaza importanta scolii, ca nu il intereseaza nimic din ce ii spun, uneori vorbesc singura, ma ignora, fantastic. Acum e si intr-o perioada de crize, dar urate, ca uneori imi vine sa ii pun bagajul la usa. A auzit niste expresii franceze nu tocmai ortodoxe si nu pt copii de 4 ani si se amuza ceva de groaza. L-am pus sa imi explice daca intelege ce spune, daca stie ce vrea sa spuna expresia respectiva, zice ca nu si se prapadeste de ras. Ce ma asteapta? Cum il feresc de toti copiii care vin din familii unde vocabularul urat si prostia sunt la rang de cinste? Sper ca e doar o perioada, mizez pe faptul ca va incepe scoala si va schimba grupul, desi pana acum nu mi-am pus problema asta, cu cine se grupeaza, el fiind mai mult atras in jocurile fetelor. Azi mi-a spus ca el este iubitul Annei. Habar nu are ce spune, nu stie ce inseamna iubit. Mi-a zis ca il va intreba pe tati. Ei, si daca nu stii de ce razi?Pai, cica e amuzant sa spui "iubit". Mno eu v-am dat tema de discutie...acum va rog eu frumos iesiti de dupa perdeluta si haideti sa animam grupul asta. ALINA, ma bucur ca Vlad e mai bine, pacat ca nu ofera gradinita ceea ce ar trebui sa ii ofere. Acum nu iti imagina ca la noi e perfect, dar macar copii nu sunt batuti. Eu cred ca mi-as infige mana in capul educatoarei...eu sunt calma, ca deh, sangele ardelenesc ...dar fereasca sfantu', vorba bunicii mele, sa se lege cineva de copilul meu, ca e vai de el. Cat despre carti, eu am mai zis, pot sa ii refuz orice lui IAris, dar nu cartile. Si el le adora. Ioana, hihi, si Iaris are un calendar din asta, pt fiecare zi a saptamanii, are niste coloane:"ma spal pe dinti", "ma imbrac singur", etc...si in dreptul lor trebuie sa facem niste fete zambarete sau mai putin zambarete, iar la sf de saptamana adunam fetele si in functie de cate fete zambitoare are primeste un autocolant pe care si-l lipeste pe pagina cu saptamana respectiva. Ei, el face la fel ca Miruna, isi pune la fete zambitoare pe acolo, ...de trebuie mereu sa schimb foile si sa cumpar calendare de genul asta.[pk] Noi la gradi, cand a inceput Iaris, aveam o poza facuta in familie si copiii, cand simteau ca le e dor de parinti mergeau la fotografie , care era lipita pe un panou, iar educatoarea incepea si ii intreba unde e facuta poza, daca i-a placut acolo, bla-bla-uri din astea si gata, le trecea dorul. Cica IAris a facut asta o singura data...el inca mai plange cand merg dupa el, ca nu a avut timp sa se joace. Ma intreaba mereu de ce nu vin mai tarziu. Eu il iau la 4 zilnic si tati il lasa acolo pe la 8 jumate, 9 fara ...depinde. Locca, sanatate multa. vad ca si pe aici circula diverse, Iaris a fost 2 zile cu putina febra si tuse, saptamana trecuta, ca ne-am speriat, fetelor, era mai cald la noi decat in Romania. Tonia, la multi ani cu intarziere pt puiut, mai ce trece timpul, parca numai ieri ne spuneai ca il astepti... Mno gata, eu fug la somn, iar maine astept sa vad paginile pline, sa am si eu cu ce sa ma delectez in pauza de pranz.[pup] Mary, mamita lui [bonjovi][url="http://s54.photobucket.com/albums/g100/marinela79/2009/"]Iaris[/url](18.09.2005) "La liberté est le droit de faire ce que les lois permettent" [url="http://s54.photobucket.com/albums/g100/marinela79/2009/"]de aici incolo alte poze noi cu noi[/url] [url="http://www.totsites.com/tot/iaris"]paginuta lui Iaris[/url] [url="http://s54.photobucket.com/albums/g100/marinela79/?action=view¤t=MOV04327.flv"]Mozart[/url] [url="http://www.youtube.com/watch?v=XrA2ooglvGc&feature=related"]Evangeline[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu, eu ! Ne ajuta Domnul si toate-s bune. O faza ieri: m-am trezit tarziu si ca sa-l fac sa manance repede i-am pus un castron cu biscuiti de 3 feluri pe canapea in living room. Cat m-am agitat cu cel mic sa-l imbrac, el a rasturnat castronul din greseala si toti erau intinsi pe jos. M-am suparat si i-am spus cam tare si cam repede ca nu-i frumos, sa stranga imediat. Peter, strangand biscuitii: dar e vina ta mama, nu trebuiau sa fie aici, mancarea sta la bucatarie ! Pe cat de acuzatoare am fost, pe atat de repede a trebuit sa-mi cer iertare si sa-l felicit ca si-a amintit regula [:D] Asa de bine imi este acum ca a crescut si totul e mult mai simplu, ca am ajuns sa-l indemn pe Nicholas hai si tu cresti, ca sa vezi ce bine e [:D] Peter ma intreaba des daca a crescut Nicholas azi. Da mama, a crescut, dar nu suficient cat sa mearga si sa vorbeasca cum vrei tu. Peter a facut progrese foarte mari recent, in ultimele 2 luni. I-a luat ceva timp, dar din ce vad va fi un baiat bun, istet si iubitor. Imi e putin ciuda ca a pierdut ani intregi nefiind atent la ce-i vorbeam eu sau altii, dar il vad ca face conexiuni ample cand vorbeste de un lucru sau o situatie, deci ceva-ceva tot a prins in timpul asta, doar ca nu era interesat sa-mi comunice c-a inteles sau nu, ca-i place sau nu, sa continui sau nu. A crescut 5cm in 4 luni, se joaca cu toate tipurile de jucarii posibile (inclusiv papusi), noaptea in pat ia carti cu care doarme. Milionul de trenuri prinde praful, ce chestie ! N-a pus mana pe-un creion sa coloreze de 2 ani, si atunci nu ma lasa sa colorez cartile, le tinea curate sa se uite pe ele. In 2 saptamani a trecut de la a desena cu rosu o pagina intreaga la a desena in 5 culori dungile de pe caciulita unui personaj. Tine creionul bine dupa 2 saptamani si-i ambidextru [:-)))], profesoarele lui imi spun ca avem un artist(what?!) in familie. Azi a venit de la scoala si nu vroia sa manance ca are de desenat. Offf... "Einstein"-ul lui mama, chiar trebuia sa astepte pana la 4 ani? Diana cu [url="http://dianamim2.shutterfly.com/"]Nicholas Tom[/url] (3 sep 2009) si [url="http://dianamim.shutterfly.com/action/?a=0BbuXDlo2bMX9w"]Peter[/url] (3 oct 2005)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...