Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Piticodromul Festiv de Sept - Oct 2005 (2)


Recommended Posts

[:D]uite cum se aduna lumea! Mary asta cu pusul bagajului la usa e buna hehehehe nu m-am gandit, eu m-am gandit sa imi iau eu bagajul [:I]. Buna treaba cu calendarul, o sa o incerc si eu! cat despre carti deja ma exaspereaza, nu ma intelege gresit ma bucur foarte tare ca vrea carti, nu are rabdare sa ii citesc, vrea doar sa ne uitam pe poze sa ii desenam pasari si alte animale, in fiecare seara fac din plastilina animale fara numar [:)] si eu sunt o "talentata" din nastere, desenez de 100 de ori acelasi paun pentru ca il vrea si mai mic si mai mic si cu coada cat mai mare [bang] si cand ma vede disperata ca zic :tot paun? imi zice: nu, acum decupeaza mami paunii [alcool]. Cand plec dimineata la munca il intreb :"ce sa iti aduca mami?" si invariabil raspunsul e acelasi :cicolata si carte! I-am cumparat carti de activitati dar nu e foarte atras, rar are rabdare sa facem o fisa -doua . Vlad e stangaci convins, nu vrea deloc sa tina pixul in dreapta, cu stanga merge si deseneaza dinozauri, bufnite, pauni si mami care e reprezentata prin multe cercuri concentrice [:D] si pe Vlad care e musai sa aiba pene in cap. Avem o carte cu civilizatii si i-au placut indienii cu pene asa ca i-a confectionat taicasu un soi de coronita de hartie cu pene colorate, e in stare sa doarma cu ea pe cap [:D] si aseara mi-a spus sa ii facem si coada de paun asa ca azi am de treaba cand ajung acasa, trebuie sa fiu creativa nu gluma :). Nu mai vrea la gradi, de doua saptamani sta acasa, si urmeaza inca una de vacanta, el vrea direct la servici sa castige bani sa isi cumpere peste balon [:D]. Diana cum ai patit tu cu biscuitii am patit eu cu Vlad care manca ceva la mine in brate si m-am apucat eu sa il chestionez de ce nu a dormit cu bunicu , raspunsul a fost :" nu vorbim cu gura plina" [:D], nah sa ma satur. Diana si Vlad recupereaza in ritm alert, cel putin asa mi se pare mie si vorba ta a trebuit sa astepte pena la 4 ani? Nu stiu cum e pe la voi da eu m-am saturat de frig si zapada, tot aman copilul de cateva zile ii promit ca mergem la magazinul de carti da ajung acasa inghetata (nu are cine sa imi scoata masina din gheata) si nu imi mai vine sa ies, da el vrea la magazinul mare de carti sa isi aleaga el ce vrea , parca vad ca azi nu mai scap de plimbare cu autobuzul. S-a trezit si Vlad al meu ca el e baiat mare , ne uitam pe carti si avem una cu personalitati , m-am uitat si am zis :asta nu cred ca te intereseaza, ne uitam la ea cand o sa fii mai mare, ei nu va zic ce scandal mi-a facut ca el e baiat mare, cel mai mare! Intrebare : cum ati reusit sau reusiti sa convingeti copiii sa faca mai multe lucruri singuri? adika sa se imbrace, sa deseneze singuri ca Vlad are momente cand urla efectiv ca el nu vrea sa faca singurel, imi dau seama ca nu are incredere in fortele lui, nu stiu cum sa il incurajez sa faca mai multe lucruri singur, fara ajutorul nostru, e drept ca mereu ne oferim ajutorul, dar e ceva automat la noi, iar daca ii zic sa faca singur incepe sa tipe: -"nu vrei singurel, vrei sa faca mami" -vlad vorbeste corect" -"nu vrei sa vorbesti corect" -se zice nu vreau sa vorbesc corect - nu vreau sa vorbesc corect!!! si tot asa hai ca mi-am facut portia de scris pe azi, mai las si pe altii sa scrie. [pup] Alina, mama de Vlad
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 193
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Buna fetelor! Haideti, haideti, la vorba multa. Alina, si Ana mea nu prea vrea sa faca anumite lucruri singura, ma chinuie cu imbracatul, de exemplu. Cand e acasa vrea s-o dezbrac/imbrac eu. Si daca o las si-i zic ca n-o ajut, ok, asa ramane, nu mai mergem unde trebuie...ideea este ca eu cedez si-o imbrac, si rau fac, stiu. La gradi ramane cam in urma celorlalti pentru ca n-are experienta in domeniu dar cel putin acolo incearca singura, ce reuseste, reuseste, ce nu, e ajutata. A mea deocamdata nu stie sa-si lege sireturile si se descurca greu la nasturi. Ce ma bucura este interesul ei pentru cifre; de vreo luna se joaca cu ele, le recunoaste, le numara, mai si aduna, se descurca. Nu le retine pe 6 si 9, habar n-am de ce. In schimb cu literele e jale, nu e interesata deloc. Toate pe rand.[:)] Si eu m-am saturat de frig si mizerie si zapada, vreau primavara. [pup] Mihaela si [zana] Ana Maria Poze [url="http://anne-marie.ro/"]AICI[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

haideti, haideti la scris dragutelor.... Miflore, nici Iaris nu se imbraca acasa decat daca ne suparam, in rest asa se prelinge pe langa pereti, asa se arata de neputincios, in realitate e un lenes si jumatate. La gradie printre primii la imbracat ca le da o hartiuta cu un personaj dragut pe el, numita "carte d'excellence", iti dai seama ca pt hartia aia e ins tare s ase dea peste cap. Acasa imi cere sa il hranesc, casa gurita ca un pui, si mami iida sa pape ca atunci cand era mic, mic. Cateodata il cert si mananca singur,dar sta asa mult la masa....in plus vorbeste teribil de mult...chiar si cand mananca. Si nu vreau sa il fac sa taca, la noi nu exista regula aia ca la masa nu vorbim, pt ca noi atunci ne adunam toti si fiecare spune cum i-a trecut ziua. Despre papuci, la noi nu e voie cu sireturi, in gradinita, asa ca toti paupucii au scai, sau sunt de bagat piciorul direct, fara nimic. asa ca asta e un capitol usor, sireturi, IAris habar nu are sa lege, ca nu a fost pus in situatie. noi ne chinuim cu patinajul....Iaris nu iubeste deloc sportul asta...la gimnastica merge cu placere, la patinaj...cu plansete... Acum speram ca va fi mai bine ca mergem toti pe gheata cu patinele in picioare sa ii aratm copilului ca si mami cade. Nu am mai patinat din clasa a 5-a si aseara am cazut cat sunt de mare....brr...batranetile.[q][bang] va pup, am intorc in grota mea[alcool] Mary, mamita lui [bonjovi][url="http://s54.photobucket.com/albums/g100/marinela79/2009/"]Iaris[/url](18.09.2005) "La liberté est le droit de faire ce que les lois permettent" [url="http://s54.photobucket.com/albums/g100/marinela79/2009/"]de aici incolo alte poze noi cu noi[/url] [url="http://www.totsites.com/tot/iaris"]paginuta lui Iaris[/url] [url="http://s54.photobucket.com/albums/g100/marinela79/?action=view¤t=MOV04327.flv"]Mozart[/url] [url="http://www.youtube.com/watch?v=XrA2ooglvGc&feature=related"]Evangeline[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Demult, vroiam sa dau raportul pentru noi.[:D] Anca e fetita mare, si-a facut prietene la gradinita, si in weekenduri, se viziteaza. Si ramane fara noi la prietena ei. Si Victor la fel, asa ca mereu avem 3 sau 4 copii in weekend. A, si am reusit si perfomanta sa ii lasam pe amandoi la prietenii lor intr-o sambata, asa ca am fost fara copii vreo 4-5 ore. Wauu!! Anca se imbraca singura, isi pune pantalonii de zapada, isi trage fermoarul, dar nu mai la gradinita. Si are o vorba la gradinita strang jucariile copii, acasa mama cu copii.[:D] Invata sa scrie cifre si litere, ca si ea o sa inceapa scoala in toamna. Abia asteapta sa se intalneasca cu Victor in pauze. Am avut si intalnirea cu educatoarea de la gradinita, in care ne-a caracterizat-o ca un "leader" care se impune/ accepta usor. Nici ea nu stie sa se faca la sireturi, de fapt, Victor pe la 7-8 ani a invatat. Merge la balet sambata, continua sesiunea inceputa inn toamna. Ii place [:D] Patinajul nu i-a placut nici lui Victor anul trecut, il mituiam pentru fiecare curs. Asa ca a fost un curs tare scump. Dar anul asta, merge la patinoar cu clasa, si ii prinde bine ca stie sa patineze. Aici la arena de lg. noi, nu primesc copii decat de la 5 ani, asa ca pe Anca o s-o inscriem la anul la patinaj. Acum, ne pregatim de Sf. Valentin, bricoleaza amandoi copiii caci acum serbam "l'amour"[:D] Pe curand, Cristina, mama lui Victor 07.01.2000 si a Ancai 16.09.2005
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna dimineata! Noi suntem bine, nimic deosebit. Ei merg la gradinita, mai si chiulim ca sa mai facem altceva. la gradinita e epidemie de varicela, sunt vaccinati dar au facut cativa si dintre cei vaccinati, se pare ca nu e asa de eficient vaccinul. Cu imbracatul, se imbraca singuri cand vor sau cand trebuie, in rest profita ca ne grabim. Si ne grabim des. Marinela, poate e o idee sa-i iei instructor pt patinaj, sa nu-l inveti tu. Noi n-am fost anul asta la patinoar. Cred ca incerc saptamana asta. Cge, felicitari pt leader-ul tau!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Saluatre si de la mine, am ajuns la concluzia ca din cea mai lenesa am devenit ce4a mai activa pe aici. Tonnia, el merge la patinaj la club, cu copii de varsta lui, sunt cate 6-8 in grupa si au o antrenoare plus cate un parinte pt fiecare copil. Iesim impreuna cu el ca am zis ca nu e suficient o ora pe saptamana, iar cand e cu noi nu plange, doar se maraie ca se plictiseste ca nu gaseste nimic amuzant in a nu te putea tine pe picioare. Acum sa vedem cum evolueaza in vara asta ca vom iesi mai mult cu el, o sa iesim si cu rolele si din iarna o sa ii luam un instructor doar pt el, pt ca ii place sa aiba atentie absoluta, cel putin asta vedem nois ia cum de ceva timp si educatoarea la gradinita. Noi suntem in pregatiri pt Saint-Valentin, bricolam la inimioare....suntem tot o dragoste. Cam atat pe azi, ma duc s acasc ochii in magazine inr estul de pauza ce mi-a mai ramas. Va pup. Mary, mamita lui [bonjovi][url="http://s54.photobucket.com/albums/g100/marinela79/2009/"]Iaris[/url](18.09.2005) "La liberté est le droit de faire ce que les lois permettent" [url="http://s54.photobucket.com/albums/g100/marinela79/2009/"]de aici incolo alte poze noi cu noi[/url] [url="http://www.totsites.com/tot/iaris"]paginuta lui Iaris[/url] [url="http://s54.photobucket.com/albums/g100/marinela79/?action=view¤t=MOV04327.flv"]Mozart[/url] [url="http://www.youtube.com/watch?v=XrA2ooglvGc&feature=related"]Evangeline[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

ma simteam tare vinovata ca nu v-am mai vizitat de ceva timp, dar n-am avut asa mult de citit cum ma asteptam. se pare ca ne cresc copiii si noi suntem din ce in ce mai linistite, cu intrebari si dileme din ce in ce mai putine. si eu ma tot gandesc la calendar si la fete zambitoare etc, vad ca voi chiar aveti deja. daca aveti o recomandare (un link, un magazin etc.) de unde pot sa iau si eu, va rog sa ma sfatuiti. tot imi propun sa caut, dar cu timpul stau prost de tot si tot aman momentul. sa dau un raport despre radu: se imbraca/ dezbraca singur, dar mi-e drag sa-l ajut si eu. cu sireturile nu dovedeste, iar cu nasturii... chiar nu stiu. imi dau acum seama ca nici nu are haine cu nasturi. cu pianul face progrese si ii place in continuare. cu gradinita totul e ok, doar ca fiind la gradi la care sta doar pana la 13:00 si asta doar 3 zile pe saptamana (celelalte 2 zile merge la pian si pierde zilele de gradi) nu o consider ca fiind ceva extrem de important. nu stiu de unde i-a venit ideea ca acolo e doar joaca si nu prea ii sta mintea la colorat si alte cele. compenseaza pe deplin acasa unde ma vad nevoita sa-i tot cumpar carti de activitati pe care le devoreaza. asa ca... la gradi are plansele cele mai saracacioasa, face minimul necesar, iar acasa il vad ce interesat e sa lucreze. stie cifrele, literele, citeste si scrie cuvinte din 3-4 litere fara ajutor. ceva adunari face, dar nu cu o pasiune deosebita si nici eu nu-l imping de la spate. jucam la greu piticot, pacalici, o chestie care seamana cu sahul si in mare glorie se afla "nu te supara frate!" la care inca nu-mi explic cum poate da atatea zaruri de 6 la rand... in casa n-am termometru si nu stiu ce temperatura avem, dar sigur e frig. din fericire am un copil tare calduros. el doarme cu o patura subtire, intr-o pijama subtirica, pe cand noi, astia batranii stam cu o pilota grooaaasa si ne lasam doar nasurile afara. cand ma simt infrigurata si denaturata ma duc la el in camera, iar cand pun mana pe ceafa si spatele lui si il simt calc-cald ma linistesc si-l las asa. oricum, ma bazez ca poate sa spuna daca ii e frig si-l vad dimineata (cand e frigul-frig la bloc) ca se inveleste mai bine. e in continuare vesel si senin, cu tot felul de poante si glume. nu stiu sigur daca v-am povestit: l-am lasat singur in casa. acum vreo luna. il aduceam de la soacra-mea acasa si cand am ajuns am zis ca hai sa mergem la biblioteca sa-i schimb cartile (avem in apropiere o biblioteca unde ii gasesc niste carti chiar interesante si o tot frecventam - are si permis nominal radu:)). cand i-am propus sa luam cartile de acasa si sa mergem la biblioteca mi-a zis ca sa merg eu, ca el sta singur in casa. prima oara nici nu l-am bagat in seama si i-am zis ca putem sta acasa si sa schimbam alta data cartile, ca nu trebuie neaparat atunci daca nu vrea. l-am vazut imediat un pic dezamagic - ca cica vrea sa-i schimb cartile, dar sa merg doar el si ca el sta cuminte. dupa ce m-au trecut toate apele gandindu-ma la ce se poate intampla, dar si vazand cat de important parea pt el in momentul ala sa-i dau increderea asta, am plecat in tromba la biblioteca incuind usa dupa mine si imaginandu-mi toate nebuniile. ajunsa intr-un suflet la biblioteca am descoperit ca era o incurcatura cu noul sistem informatic implementat de curand si a trebuit sa astept o gramada, desi ma lamentam ca vreau sa plec repede. cat am stat sa ma uit la o tanti care cantarea cartile (!) am pus mana pe mobil sa sun acasa. surpriza - mi-a raspuns fi-miu care mi-a zis ca se joaca cu un avion si ca sa-i aduc cartile si poate sa-i aiu si niste baterii pt avion ca sunt aproape descarcate. dupa vreo 20 de minute care mi s-au parut 3 ore am ajuns acasa. fi-miu se juca linistit, m-a informat ca se schimbase in hainele de casa, facuse pipi la wc si se spalase pe maini. l-am laudat ca e baiat mare si l-am sunat pe barbate-miu sa-i spun ca am facut cel mai tare sport extrem posibil. (mentionez ca eu am fost lasata singura in casa de f mica si amintirile mele nu erau tocmai placute, iar experienta asta a fost fff intensa pt mine. dar fi-miu e tare mandru ca e baiat mare si ca se poate descurca singur, nu s-a intamplat nimic rau, cartile pe care i le-am luat fara sa ma uit deloc la ele au fost cea mai buna alegere posibila - culmea!). sper c-am mai animat un pic forumul... si nu incercati asa ceva la voi acasa :)! Cristina, mama Radului (4 ani)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

[:D] ziua buna! Cristina nu pot sa zic decat WOOOOW! Vlad sta singur acasa maxim 5 minute, mai mult nu am avut curaj, m-am dus odata pana la chioscul de peste drum, odata mi-am uitat mobilul in masina in parcare, dimineata de cand e vremea asta nasoala coboara sotul cu vreo 10 min inaintea mea sa imi incalzeasca masina, sa dea zapada si cat eu cobor si pana urca taicasu el sta singur, dar cam atat. Ai un copil deosebit! Hai mai fetelor mai intrati si povestiti ce mai fac copiii vostri ca sa nu vorbesc singura pe aici! Cu imbracatul-dezbracatul Vlad nu o face singur, adica de la brau in jos merge se dezbraca, ba chiar se imbraca cu pantalonii da protesteaza, zice ca el nu vrea singurel si bodogane da se imbraca , cu scosul bluzelor nu se descurca, dar adevarul e ca nici nu prea l-am lasat, zilele trecute i-am zis tatalui meu sa nu cumva sa il mai ajute cand merge la pipi, pai ce e asta la 4 ani bunicu ii da jos choilotii, bunicu trage apa, bunicu il imbraca dupa, eu doar merg cu el sa ii aprind lunina (desi am constatat ca ajunge la intrerupatoare daca se ridica pe varfuri) si stau pe langa el sa vad daca face tot cum trebuie . In rest incerc sa mai citesc despre minunile numite copiii sa imi dau si eu seama cum sa fac cu Vladi, zilele astea am citit "totul se intampla inainte la 6 ani" (da, stiu cam tarziu m-am gandit sa studiez) si uite asa am afalt ca varsta de 4 ani e o varsta critica pentru ei, o perioada de dezechilibru, totusi necesara dezvoltarii lor psihice. Am trecut zic eu de periaoda lui "nu" cand gigi contra isi afirma personalitatea, chiar daca in realitate e "da", el tot "nu" zice ca sa ne atraga atentia ca e si el om si are pareri diferite de ale noastre. Vladi nu are prea multa rabdare la jocuri de concentrare, are carti cu activitati si facem 2-3-4 fise pe zi , cat are rabdare (facem multimi de fructe, flori, le numaram, spune in care multime sunt mai multe elemente, stiti voi chestii din astea de gradi), in rest la fel :noi pictam, decupam, plastilina la greu, carti cu animale. In rest, la capitolul limbaj a recuperat zic eu foarte bine, mai prost sta cu comunicarea desi si aici se misca, observ zilnic la el o imbunatatire, unde ieri zicea "uite vaca", acum zice "uite o vaca mare si maro" sau "eu nu vreau sa merg la gradinita!", in schimb ramane problema cu tipatul! Intrebari de la o mama vesnic in alerta (sotul mi-a atras atentia ca sunt prea cu okii pe copil si ii analizez orice miscare si orice cuvant): - mai sunt copiii care tipa (in joaca) - copiii vostri vorbesc non-stop? - vlad e in continua miscare si spune dialoguri din filmele care ii plac (asta cand se joaca singur) asta chiar ma intereseaza, a vazut filmele preferate de sute de ori (benefic pentru limbaj dar nu si pentru comunicare) si le-a invat cu punct si virgula ( e drept ca si noi deja le stim dialogurile) si uite asa toata ziua vorbeste . E adevarat ca ne intreaba "ce insemana generos?" sau alte expresii si cuvinte pe care le aude si nu le inrtelege, dar totusi e normal sa turuie toata ziua din filme? daca il intreb ceva raspunde . Duminica a avut o musafira de varsta lui si fetita se juca cu o casuta, el a luat casuta in brate si a fugit cu ea sa se joace numai el si striga in gura mare :"nu vreau sa fiu generos" hehehe ca tocmai ii zisesem ca sa fii generos inseamna sa fii bun si sa imparti si cu altii ceea ce ai tu. Mai revin cu povesti! ma duc sa imping de aspirator. Alina, mama de Vlad
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna zanelor de iarna! Ce faceti, dati zapada? Eu drept sa va spun m-am saturat, nu mai merg cu masina de aproape o luna. Vreau s-apara ghioceii.[:)] Kristinutza, si noi avem calendar pe perete, l-am luat de la ookee. ro, calendar magnetic Melissa$Doug, mie-mi place. Fi-mea in schimb n-are nici o treaba cu el, face mormane din piese.[:)] Grele explicatiile-astea cu scurgerea timpului, ca e azi, ca e maine, cand e joi si cand e august.[:)] Si Anei ii plac foarte mult cartile cu activitati, are rabdare sa faca multe la rand. Va pup pe toate fara exceptie, [pup] Mihaela si [zana] Ana Maria Poze [url="http://anne-marie.ro/"]AICI[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...