Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Piticodromul Festiv de Sept - Oct 2005 (2)


Recommended Posts

La multi ani,DOAMNELOR! Sa fim sanatoase,fericite si iubite! Trebuia sa-mi insotesc azi fiul la gradi,sa facem oarece activitate impreuna,sa ne cante si sa ne recite,dar o afurisita de viroza ne-a pus piedica.Asa ca am petrecut stand in casa impreuna.Tuseste,stranuta si ii curg mucii si lacrimile.Noroc ca n-a facut febra.Tare pacatoasa-i luna martie din punctul asta de vedere.Aveti grija,feriti-va de virusi! Va pupam! Diana si Mihnea(18.oct.2005)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 193
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

lA MULTI ANI MAMICILOR! Chiar daca un pic intarziat [:I] Noi suntem bine,mai dupa perdea asa, am avut cateva saptamani nebune la servici. Alexia e bine, un pic racita si eu am o laringita asa urata de ma dispera. Am primit un cadou frumos de la gradi, un dvd cu o serbare de 8 martie. Alexia parca a inceput sa capete mai multa incredere in ea, e foarte atasata de educatoare, acum mi-a zis cu lacrimi in ochi ca ea nu vrea sa mearga la scoala daca nu merg si doamnele ei. E inca sensibila la tonuri usor ridicate.Nu suporta sa o cert si probabil exagerez si eu cu cerintele,uneori imi dau seama ca ii cer prea mult.Ne luptam cu constipatia .Chiar asa Mihaela la voi cum stau lucrurile la capitolul acesta? E pasionata de Poly Poket si de Hello Kitty. Casiana si Alexia
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

La multi ani, fetelor! [flo] Diana, sanatate multa! Jadi, ce haios e Dodo! Si Sa are faze din astea seci. Cand ne jucam trebuie sa spun exact ce-mi dicteaza. Venise odata cu niste piese de puzzle si-mi spune: astea sunt din ciocolata, acum intreaba-ma de ce sunt din ciocolata! Eu: de ce sunt din ciocolata? El: pentru ca asa sunt! Si tot felul de dialoguri din astea "destepte" avem. Marinela, deci Iaris e prins pana peste cap. Noi am botezat un baietel, e cel mai scump bb posibil, nu a plans decat 10 secunde cand l-a bagat in apa dupa care a zambit non stop pana seara, nu a dormit la restaurant, a trecut prin zeci de maini si la toti le zambea. Casiana, sanatate si voua! Nu mai suport iarna asta lunga si urata!!!!!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Sanatate multa copiilor bolnavi, chiar nu se mai termina iarna asta ca mi s-a luat de zapezi si frig? Pe de alta parte, mi-e ca intram im primavara si ne pricopsim cu alti virusi si nu mai scapam. Pana acum nu am avut nimic deosebit cu Vlad cu racelile, mai tuseste, mai muceste dar nimic cu febra si complicatii. In schimb nu imi place absolut deloc ca ii miroase gura, l-am cautat de viermi, l-am dus la dentist si apoi la ORL. Cica ar avea o rinita care nu e vindecata si desi am facut tot tratamentul, duhoarea nu se duce [:D]

 

Copii mei sunt diferiti de la cer la pamant dar cred ca asa e la toata lumea. Vlad spre exemplu e foarte comunicativ, seara imi povesteste ce a facut la gradi, imi baga 2 -3 poezii inventate pe loc si apoi abereaza multe lucruri de ma mir de unde le scoate. Ieri nu am avut bona si am stat acasa cu amandoi si seara la culcare, Vlad imi spune : Mami! Si acum ce vorbim ca azi nu am fost la gradi si nu am ce sa iti povestesc! M-a pus pe mine sa ii povestesc ce fac la servici, daca dormim la pranz si daca avem educatoare [:D]Deocamdata nu vreau sa ii stric surpriza cu "serviciul", o sa vada el ce frumos se distreaza acolo. Idem si cu scoala, ma zapaceste ca abia asteapta sa mearga la scoala, daca ar sti el ce il asteapta.

 

Saptamana trecuta pe 4, m-au socat cei de la gradi. Ne-au adunat pe toate mamicele sa vedem martisoarele facute de copii si sa donam 5 lei de martisor pentru Haiti. Si incepe directoarea sa planga ca toti am trecut prin aceasta drama si ca sunt copii orfani si oameni fara probleme. Eu sunt mai pragmatica, am zis OK, donam 5 lei, nu e mult dar nu inteleg de ce a trebuit ca in ziua respectiva sa aiba o lectie si discutii despre cutremurul din Haiti, sa le arate poze de acolo si sa imi explice fimiu cum s-au daramt case si au murit copii, parinti, etc. Eu am ramas ingrozita desi Vlad nu parea afectat, cred ca nu isi da seama de ce vorbeste ori e sadic. Seara cand i-am povestit mamei telenovela, m-a lamurit ca se implineau 33 de ani de la cutremurul din 77 si totusi... toate astea sunt benefice pentru copii? Eu ca om matur am ramas socata de pozele din Haiti, e bine oare sa ne socam copii de mici sau doar am reactionat eu exagerat?

 

De 8 martie ne-a scutit de catastrofe, am primit o felicitare cu desenul lui Vlad, am o burta mare si rotunda, cam asa apar eu in imaginatia lui [:-)))]

 

Azi Vlad e la opereta, sunt curioasa ce imi zice deseara ca dimineata era tare nelamurit ce e aia opereta si ce va face el acolo [:D]

 

Deniid="red"> & [bonjovi] Vlad id="size1"> & Tudor[copil]id="Comic Sans MS">

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

tare m-am bucurat sa mai citesc ce-au scris mamici de care nu mai stiam de ceva vreme... vera, noi am trecut f usor de schimbarea gradinitei, pt ca a fost un an la o gradi, apoi am avut un pic de vacanta, dupa care a venit septembrie cu gradi noua. Radu a tras cumva concluzia (incurajat un pic si de mine) ca de la 3 la 4 ani a mers la o gradi, iar de la 4 ani trebuie sa mearga la alta gradinita, de copii de 4 ani. asa ca a fost chiar incantat - a simtit ca a urcat o treapta. plus ca, din intamplare, s-a nimerit in grupa cu un coleg de gradi care a facut aceeasi miscare, iar asta i-a intarit convingerea ca asa se intampla - mergi un an la o gradi, apoi mergi la alta... n-am premeditat f exact pasii, dar lui i-a fost OK asa. e mai greu cand il intreaba cate cineva pe strada daca merge la gradi, iar el zice "da, dar acum sunt la cealalta gradinita, ca am 4 ani"... Radu scoate vorbe de duh zi de zi, dar din pacate nu prea le tin minte... Am fost la Ciufolici si frizerita ii zice - "esti f cuminte Radu, bravo!" iar el, usor ofensat si cu un aer de superioritate zice "mda, dar mai important e ca sunt f destept!". sau ieri ma suna la serviciu (are numerele de telefon importante programate in memoria telefonului fix de acasa si suna) si-mi face o propunere: "mami, mi-a zis buni ca mai e mult pana la ziua mea. dar ma gandeam sa zicem ca astazi e ziua mea si sa-mi aduci un cadou. ramane si de ziua mea adevarata sa-mi dai cadou, dar mai e prea mult pana atunci si... hai sa fie si astazi ziua mea, te roooog". mi-am dat brusc seama ca in ultima vreme am fost la vreo 3 aniversari de copii si l-am pus sa aleaga cadouri si apoi sa le dea, iar lui nu i-am mai cumparat de tare demult o jucarie noua. asa ca... m-am executat cu placere si am venit acasa cu urari de La multi ani si vreo 2 cadouri cu care a dormit dup-aia noaptea in pat. nu stiu, sunt multe lucruri pe care le spune si sunt bucuria mea e enorma cand povesteste de la gradi sau ce a visat si vezi cum gandeste. ah, la gradi are aceiasi 3 prieteni de la inceput (zici ca-s toti 4 de-un neam - mici, slabi si sfatoshi), dar parca-parca ar mai coopta un priten, dar inca dezbat intre ei problema acceptarii. e f mandru ca batausul grupei nu are succes cu niciunul dintre ei, pt ca ei se unesc si sar toti in apararea unuia din grupul lor. si chiar am vazut o faza (printre usi, asa) cand batausul a venit cu ganduri rele spre Radu, iar unul dintre prietenii lui a sarit sa-l ajute. amandoi faceau o galagie batausului si se impingeau in el pana ce l-au facut sa renunte sa ii ia jucaria lui Radu. si ma uitam cat de mare era batausul si cat de mici si hotarati erau ei... dar chiar am plecat mai linistita la serviciu stiind ca Radu e intr-o companie buna :). a propos de asta, la un moment dat cand l-am lasat pe Radu la gradi, el a intrat ca de obicei in clasa, iar eu am mai ramas sa-i aranjez hainutele de schimb in dulapior. cand sa plec m-am zgait sa vad ce face si l-am vazut stand singur-singurel la o masuta. ceilalti copii se jucau in bisericute. m-am intristat un pic si am mai discutat cu educatoarea care a ras de ingrijorarea mea cum ca Radu ar fi vreun singuratic. mi-a zis ca n-au venit inca ceilalti "muschetari". m-am dus sa platesc banii pe luna respectiva, dar eram cam indoita in sufletul meu. dupa ce am stat la ditai coada, am dat o fuga pana la clasa lui sa-l mai vad ce face. ha! venisera 2 dintre "muschetari" (asa numeste educatoarea grupuletul lor) si comentau de mama focului ceva f important pt ei. fi-miu explica si radea, toti pareau chiar ff apropiati. erau cei mai veseli copilasi din grupa la momentul ala. asa ca am plecat razand singura de teama mea. hai ca eu scriu rar, dar cand ma apuc... ma opresc aici. Cristina, mama Radului (4 ani)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Jadi , si Peter s-a uitat la stiri si a prins imagini din Haiti si masacrul recent, am incercat sa schimb repede canalul dar s-a prins ca e ceva grav. I-am spus foarte putin, dar insista si nu l-am satisfacut, isi zicea " baiatul nu dormea, ca-l durea, avea sange pe obraz". Era senin, mai nou il intereseaza cine pe cine mananca in lumea animala si nu-i sigur sadic. Cred ca o ia ca pe o informatie oarecare, nu-i pricepe greutatea ca inca n-are o scara a valorilor.

Peter e genul singuratic la scoala, ca asa vrea, desi acasa vrea sa-i vina prietenii in vizita sau sa mergem la ei. Vorbeste foarte rar cu colegii, e sarbatoare cand zice ceva, dar apeleaza la educatoare de cate ori are nevoie.

Asa am fost si eu, jocul meu preferat era sa ma uit la altii cum se joaca, iar sotul a avut un singur prieten in copilarie. Pana la urma, nu toti oamenii dau cu usa de perete, sunt destui care intra incetisor [:D]

Ieri pentru prima data in viata lui mi-a spus ca vrea un ceas Thomas cum are un coleg. Niciodata n-a aratat invidie pe alt copil (aici ma mosteneste, n-am pic de invidie in mine), acum stie sigur ca a cerut mult pentru ca de obicei premiul cand face ceva bun e sa mergem sa ne uitam la jucarii in magazine.

Se comporta cum n-am visat si n-am crezut ca e posibil de frumos cu Nicholas. Nu ma lasa sa ma supar pe Nicholas [:D], sta cu el cand il rog si ma intreaba zilnic daca a crescut. Vrea sa mearga, sa vorbeasca si "sa mananace rosii". Asta n-o inteleg, de e asa de important sa manance frate-su rosii?! [:-)))]

 

Diana cu Nicholas Tom (3 sep 2009) si Peter (3 oct 2005)

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna dimineata! Va mai amintiti de noi? Nu mai stiu de cand n-am mai scris. De citit mai citesc de la birou, asa ca in linii mari sunt la curent cu intamplarile. Alexia e mare, dupa un an de plans dimineata la gradi (anul trecut), anul asta s-a linistit. Ii place (ii placea si atunci dar vroia la mami), cu racelile (Doamne ajuta!) am dus-o bine, in sensul ca n-a mai luat antibiotic din iunie, de fapt n-a mai luat nik alopat, sunt foarte incantata de tratamentele homeopate, ce-i drept si organismul ei e altfel intre timp, inainte la orice banala virozeala tindea sa bronseasca, acum nu. Prin octombrie am scapat de pampers la kk (in rest renuntasem de pe la 2 ani si ceva, inclusiv noaptea, dar cand vroia kk cerea si ii puneam ca altfel nu facea). Am incercat in vara sa-i spunem (cu vreo 2 luni inainte de a pleca) ca la mare nu ne de voie cu pampersi in avion ca nu mai e bebelus si dupa ce s-a constipat 5 zile am zis ca ne chinuim cu totii degeaba. In final totul a venit firesc atunci cand ea a fost pregatita. De biberonit inca biberoneste seara si dimineata, am spus ca nu insist ca mi-e teama ca va renunta de tot la lapte. Activitati extragradinita nu are, nici nu ar avea cand, ca o luam de acolo in jur de 6. Am dus-o la balet la Alba ca Zapada(la Opera) si i-a placut mult, e lesinata dupa bazin, din primavara probabil ca va merge la inot. Vorbeste de zici ca nu-i adevarat, e glumeata tare, are gandirea logica, ne intelegem tare bine. E la a doua iubire (cu primul s-a visat mireasa), nu pare sa sufere din dragoste [:D]). Ii plac si o atrag cifrele, face socoteli (bine, fara sa stie ca alea sunt socoteli), nu e prea interesata de litere si nici nu insist. Ma obsedeaza (si ma sperie) ideea de scoala, nu imi place sistemul traditional (sau aplicarea lui in Bucuresti), sper sa mergem pe ceva alternativ. Cam astea sunt noutatile. Pupam si sper ca viitoarea aparitie sa nu fie la majorat.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...