Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

e normal sa te refuze partenerul?


Recommended Posts

Noideea, noi traim intr-o lume reala, nu intr-una ideala, da? SI da, se fac compromisuri in lumea reala, unde nu toti divorteaza/se despart fiindca nu le vine cheful de a face ceva (sex) fix atunci cand ii vine partenerului. Iar ceea ce i-ai spus tu Ancutei i-ai spus-o pe un ton atoatestiutor si nu cred ca detii tu adevarul absolut (chiar daca stiu a ai trecut/treci prin experiente nefericite). Folclorul spune ca barbatii au mai mult chef de sex decat femeile. Bun si femeile care n-au chef, sunt obosite, le doare capul, deci n-au chef? Nu exista, sau ce? Barbatul ar trebui sa-ti inmaneze hartiile de divort la primul semn ca nu-l doresti ca la inceput? Si asa cum exista multe femei care n-au chef, asa exista si barbati. Si ei sunt oameni. Si legat de scoala vietii in doi, o scoala a vietii e sa tragi niste concluzii din relatiile tale esuate sau nu. Asta neinsemnand sa generalizezi! Poti si tu? Si legat fix de subiectul in cauza. Am avut mai multe relatii inainte de casatorie. Unul din prietenii mei cu care am vb ocazional dupa, imi spunea la inceputul relatiei lui cu o partenera ca-i e greu sa faca fata "distractiei". In sensul ca ea voia zilnic, iar el nu prea avea chef zilnic. Nu era ritmul lui ala. N stiu sa-ti spun acum dupa 4 ani care e situatia lui, ca nu m-a interesat subiectul. Dar banuiesc ca s-au adaptat ambii (sau macar unul dintre ei), de vreme ce sunt impreuna. Daca tu cauti perfectiunea (compatibilitatea perfecta), nu te opreste nimeni. (Si aici mai voiam sa scriu ceva de restul lumii, care se multumeste cu ce are........) Ana Teodora (22.12.2005), Razvan Dimitrie (26.10.2007) si Petru Octavian (11.08.2009) http://www.dropshots.com/dochia
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 59
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Bee, nu ma intelege gresit. Aici nu e vorba de refuz o data la nu stiu cat sau unul care sa poata fi inteles. Asta scrie autoarea subiectului, iata: "care e de fapt problema?....ne simtim foarte bine in pat insa el de foarte multe ori m-a refuzat fiind vorba de a face dragoste si nu inteleg de ce!" Nu am nimik cu faptul ca exista cupluri care au perioada mai active sau nu, e ceva normal. E normal poate sa nu ai chef cateodata, dar cand se intampla de foarte multe ori, deja e o problema de compatibilitate. Eu nu am zis sa divorteze, ca am inteles ca nu e casatorita cu el, o sfatuiam sa renunte cat nu e prea tarziu si sa nu regrete apoi, ca poate ajunge, desi nu sunt compatibili, sa se casatoreasca cu el, desi au aceasta mare problema (care nu trebuie bagatelizata) si peste ani investiti intr-o casnicie sa planga pe aici sau prin alte parti ca e nefericita si isi pune serios problema separarii si atunci poate au si copii impreuna. Nu vreau sa par atotstiutoare, in special ca eu nu am avut astfel de probleme in casnicie. Dar am avut alte incompatibilitati pe care nu am vrut sa le privesc ca atare, ca fiind semne ca nu ne potrivim si au dus la ceea ce au dus. Nu doresc nimanui sa faca greseala mea si poate ed aceea sunt atat de vehementa. Daca atunci cand l-am cunoscut cineva mi-ar fi pus problema asa poate atfel ar fi stat lucruile. Compromisul merge mana in mana intr-o relatie atat timp cat din compromis rezulta un avantaj, dar sa inghiti o problema care e tabu si care nu o intelegi si nu ai cu cine ajunge la compromis insemna ca aici intervin si niste probleme in comunicare si niste alte probleme care duc ca frustrare si mai multe. Poate gresesc profund si poate ca parerile acestea vehemente de genul alor mele care nu dau nici o sansa cautand idealul, nu sunt cele mai indicate, dar macar o fac sa se gandeasca la lucrui si din aceatsa perspectiva. Ea nu este obligata sa imi dea dreptate, poate nici nu am dreptate, poate ce spun eu nu e deloc potrivit pentru ea, poate nici nu e raspunsul pe care il cauta, dar este o parere. Ea apeleaza la parerea noastra sincera. Fiecare acum dupa experienta, IQ, personalitate sau caracter ii da un raspuns. Tot e ceva decat nimik. Si chiar o sa te rog, Bee, sa nu te superi pe mine si sa nu ma impusti daca am o atitudine nepotrivita, sa ma ierti daca am gresit.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Io inteleg ce spune folclorul, sau ce se aude in popor, dar stiu foarte multi barbati si femei care au cautat prin alte ograzi ce nu aveau acasa. Nu era mai inteligent sa fi avut rabdarea sa gaseasca ceva in care compromisul sa nu duca la frustrare si in final la adulter sau divort? Nu condamn oamneii care se multumesc cu putin, sau cu ce au (fiecare e liber sa aprecieze cat are nevoie, asta e si esenta). Fiecare e normal si e liber sa aiba propriul etalon. Dar e bine ca cei care identifica o problema sa cunoasca pareri, atunci cand sunt in dilema, cat mai variate pentru a putea alege care i se potriveste. Nu putem gandi toti la fel si nu trebuie sa ne suparams au sa ne simtim jigniti ca gandim diferit aceeasi problema.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu nu cred ca ei doi nu sunt compatibili, fiindca Ancuta zice ca se simt bine in pat (doar daca el nu cumva se preface). Si oricum compatiblitatea nu are prea mult de-a face aici, ca poti sa nu te potrivesti neaparat cu cineva ca sa existe dorinta. Pur si simplu cred ca el nu o iubeste, ea nu-l mai atrage sau el vine deja satul de pe unde vine. O sa ma intrebati ca atunci de ce mai sta cu ea? Iar eu va raspund ca cine stie ce se petrece in mintea barbatilor? Dar ca un barbat sa-si refuze des iubita nu prea e normal. Alta ar fi situatia daca el ar fi de la natura mai putin activ sexual, exista (rar, dar exista) si genul asta de barbati care nu simt prea des nevoia de sex, chiar daca-si iubesc mult partenera. Dar in acest caz femeia care ar sta cu acest gen de barbat isi asuma realitatea in cunostinta de cauza, ca, de, n-ai ce sa-i faci daca asa e el, poate are alte puncte favorabile lui, cei doi se inteleg foarte bine in alte privinte si atunci nu mai conteaza asa mult incompatibilitatea sexuala. Dar daca asta ar fi cazul lui, Ancuta ar fi trebuit sa stie (nu e ceva care sa se poata ascunde, dupa un an de relatie e imposibil sa nu-ti dai seama), si atunci nu s-ar fi alarmat... Totusi nu cred ca e vorba despre asta. Nu cred ca e ceva pasager, o stare de moment. Poate esti obosit o data,de doua ori. Poti sa si spui atunci" "draga mea, te iubesc, te doresc, dar in momentul asta am o problema. Ai rabdare cu mine si lucrurile vor reveni la normal". Daca ar decurge asa nu ar fi nimic ciudat. Dar in acest caz nu mai cred ca Ancuta si-ar fi facut probleme. Ceea ce inseamna ca lucrurile stau rau, poate o si respinge la kodul urat, si asta de mult timp. Dar asta numai ea ar putea sa ne spuna. Ceea ce poate face Ancuta este sa nu insiste cu reprosurile, sa nu insiste in nici un fel. Unora ar putea sa li se para nedemn de o femeie sa traga de un barbat. Si sa incerce sa stea de vorba in mod deschis cu el, fara isterii si genul de chestii: "ce-i cu tine, de ce nu ma mai iubesti?" sau mai stiu eu ce altele. Nu, o discutie calma, sincera. Poate are si el curajul sa deschida gura si sa spuna adevaratul motiv. Optimista... pana la lacrimi [:D]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Nu este normal ca partenerul sa te refuze FRECVENT asa cum se intampla la voi, Ancuta. Si toate astea, la un an de relatie. Plus ca lipseste si dragalasenia din relatie, nu e vorba doar de actul sexual in sine. Spui ca ´´nu te pupa, nu te tine in brate, nimic nimic´´. Cu totii avem momente in care vrem efectiv sa fim lasati in pace. Insa cand aceste momente sunt dese, cand din partea noastra nu apare nicio mica intentie de dorinta, ceva nu este in regula. Din cate am inteles tu esti cea care are initiativa, tot timpul. Uneori prietenul tau cedeaza, alteori(de cele mai multe ori) n-are chef. Il doare capul..e obosit.. Mie nu mi se pare normal. El n-are deloc initiativa?? Motivele sunt diverse. De la boala,(fizica sau psihica) probleme grave(cu banii, serviciul, etc) pana la dezinteres fata de tine.TU trebuie sa afli care e problema, pentru ca in caz contrar te imbolnavesti de nervi si capeti neincredere in tine, ca femeie.(cunosc cazuri, nu scriu aiureli) Stim cu totii ca inceputurile unei relatii sunt pe culmile dorintei. Dorinta care, in timp, se diminueaza. Din acest motiv spun, un an mi se pare foarte scurt pentru ca dorinta lui sa plece la plimbare, in ceea ce te priveste. Ce sa mai spunem de cuplurile care sunt trecute de 10 ani? Sigur ca iubirea si sexul pot fi vazute separate. Daca iti spune ca te iubeste, asa o fi. Ce ii lipseste este DORINTA de a face dragoste. Si nu, nu este normal intr-un cuplu, mai ales un cuplu ATAT DE TANAR!(1 an).
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Care sa fie concluzia? Adica femeia are dreptul sa refuze cand nu are chef, dar barbatul - nu are acest drept! Pe principiul ca ei sunt sensibili la a face dragoste si ca ei ar face oricand, oriunde, - ceva de genul, - trebuie sa nu acceptam niciodata cand ei ne dau de inteles ca nu au chef uneori. hai sa fim seriosi, doara sunt si eu suflete ca si noi si pt mine personal nu e suparare daca sotul mi-ar spune sau da de inteles ca nu are stare de a face dragoste cand am eu:) Parerea mea e ca sa il intrebi ceea ce simte in suflet si sa vezi ce gandeste ca aici sunt numai presupuneri si poate nici una de aici nu am reusit expune ceea ce are cu adevarat prietenul tau. Multa dragoste! [pup] Adinella "Cand Isus era pe cruce, tu erai in inima Lui!"
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui malla
Care sa fie concluzia? Adica femeia are dreptul sa refuze cand nu are chef, dar barbatul - nu are acest drept!
si ei au dreptul sa refuze. dar de cate ori, totusi? daca e prea des, atunci hei, houston, we've got a problem. moment in care sunt de acord cu Noideea cu incheierea relatiei in cazul in care nici dialog onest nu exista, nici schimbarea situatiei. adica, putem ramane prieteni platonici, dar nu cred ca are dreptul nimeni sa forteze pe altcineva la o viata de abstinenta sau de frustrari. vorbesc la general. in cazul asta particular deja am zis ca ancuta ar trebui sa discute cu prietenul, el e singurul care are raspunsul. in caz ca vrea sa-l ofere. si o cred pe ancuta ca s-a ales cu o obsesie, pai de la atata refuz e si normal. si eu nu mai cred deloc legenda aia lansata de barbatii insisi ca ei vor mai mult decat femeile. sunt doar mai guralivi si vorbesc mai mult si mai tare despre sex. noi, femeile, nu. si de-aia legenda. [url="http://madeinromanika.wordpress.com/"]made in romanika[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui conchita si eu nu mai cred deloc legenda aia lansata de barbatii insisi ca ei vor mai mult decat femeile. sunt doar mai guralivi si vorbesc mai mult si mai tare despre sex. noi, femeile, nu. si de-aia legenda.
[:-)))] Legenda nu a fost lansata de barbati, ci de doamne, care nu mai contenesc sa contabilizeze de cate ori pe zi (si cat timp) se gandesc barbatii la sex, cate minute le ia pana trec la actiune, ce fac ei dupa, cat de putin ii intereseaza calitatile femeii, altele decat cele fizice, cat de usor sunt manevrati de orice femeie, devreme ce gandesc cu mintea din izmene, etc. Este explicatia perfecta pentru orice casnicie care scartaie sau chiar se duce de rapa. Dar ai dreptate: nu e de crezut asa ceva. Si, venind din partea unei doamne, cuvintele tale imi intaresc convingerea. [url="http://community.webshots.com/user/tora97"]RUFUS, TORA si cele 3 minuni ale lor[/url][foto][url="http://www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=80cd684043d64e6bf268f6&skin_id=701&utm_source=otm&utm_medium=email "] Surpriza 2008[/url][foto] "EXPERIENTA este numele pe care-l dam greselilor noastre" Oscar Wilde
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Uite ca sa mai linistesc apele, pot sa spun cu certitudine ca barbatii nu sunt masini de facut sex. Noideea - fara sa am pretentia ca detin adevarul ceea ce spui tu este nu neaparat fals dar extrem de superficial. Tratezi o relatie interumana prin prisma sexului (excesiv doar prin aceasta prisma) si ceea ce am sesizat - mai grav intrun mod egoist. Adica daca MIE - daca EU sunt Ok sexual discutand 100% - atunci ma intereseaza aceasta relatie. E Ok este si acesta un punct de vedere insa din prisma mea extrem dar extrem de redus. Un sambure de adevar contine dupa mine si anume, daca o relatie sexuala nu merge DELOC IN TIMP, atunci poate sa devina (si in general devine), o problema de cuplu. Chestia asta cu barbatii fac sex oricand are de asemenea un sambure de adevar in sensul ca barbatii (din punctul meu de vedere) sunt mai usor predispusi sa aiba o relatie sexuala mental si fizic discutand nu au complexe nu se implica sentimental pe termen lung fata de mentalitatea unei femei. Dar asta nu este deloc o noutate. DAR - oricat ar parea de contradictoriu un barbat de la o anumita varsta "nu sare hopa topa" sa faca sex, devine mult mai cerebral, mult m atent la detalii, mult mai selectiv si mai mult poate sa nu aiba chef sa faca sex cu o femeie sau alta pentru simplul motiv ca nu ii place su nu il atrage sau nu are chef asa sau are motive mai mult sau mai putin obiective - dar care in final duc invariabil la acelasi rezultat: NU AM CHEF SA FAC SEX! Asa ca nu am chef! Se poate? Da, se poate oricand. [url="www.romleas.ro/eu"]Eu pur si simplu[/url] / [url="www.marius.rdsor.ro"]Pagina familiei[/url] /[url="http://secure.smilebox.com/ecom/openTheBox?sendevent=4e5449344d7a51784e4877784d4441324d7a51334f413d3d0d0a&sb=1"] Tot noi[/url] / [url="http://community.webshots.com/user/mariuspernes"]Mai multe...[/url] / [url="http://www.youtube.com/user/mariuspernes"] Video [/url] [url="www.romleas.ro/legi/juridic.html"]Pagina legislativa[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

marius, nimeni nu spune ca e imposibil ca barbatii sa nu vrea sex, dar chiar tu spui ca o face din morivele pe care le-ai expus. Pai daca tu ca barbat nu vrei, in repetate randuri sa te culci cu o femeie, din cauza ca nu-ti place, insemna ca intreaga ratiune a relatiei dispare. Stai intr-o relatie cu cineva ca vrei si ca-ti place de persoana respectiva. Daca nu-ti place, la ce mai stai cu ea? Nu-mi spune.... din altruism!!!!![:D] Toti intemeiem relatii din morive egoiste. E o nevoie pe care o avem toti. Dar e a noastra. Cine sta cu cineva din alte motive, cum ar fi mila sau exclusiva dorinta a celeilalte persoane, e clar ca are probleme la mansarda. Eu am stat intr-o casnicie in ideea in care ma sacrific pe mine sa le fie bine celor implicati si am gresit profund. Daca as fi fost egoista de la inceput se evitau multe. Cine isi alege partenerul prin prisma idei ca "NU E POTRIVIT PENTRU MINE" dar stau din motive altruiste face grava greseala. Il chinuiepe partener si se chinuie pe sine mai mult decat prevede legea. Marius, raspunde-mi la intrebare. Daca tie nu ti-ar placea sa te culci cu nevasta ta, ai mai sta cu ea? Si daca raspunzi da... identific in raspuns ori lasitatea sa recunosti un adevar in fata unei femei, ori o anduranta deosebita la o frustrare vis-a-vis de o nevoie fara de care nu poti trai decat daca ai amanta, sau amante. Restul e gargara[:-@]. Eu te-am mai rugat odata sa-mi raspunzi la o intrebare si ai evitat cu eleganta raspunsul si tot asa m-ai facut egoista. Si vezi ca prin prisma acestei afirmatii, facuta a doua oara...... deja o consider atatc la persoana. Si am observat ca atunci cand raspunzi la chestiuni de genul asta pe forum, automat transformi totul intr-o problema barbat-femeie. Mi se pare mie sau esti putin misogin asa de felul tau si vrei tu sa punctezi cat de mult gresesc femeile in general cand fac afirmatii legate de barbati? Ia zi? seful tau e femeie? Si te ataca asta? sau ai o mama mai autoritara?
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...