Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Pierre-Sebastien


Recommended Posts

Pierre-Sebastien =sufletelul nostru Buna fetelor!Daca imi permiteti sa va spun asa...Iata ca au trecut trei saptamani jumatate de la nasterea puiului nostru. Totul incepe in urma cu doi ani cand m-am casatorit.Aveam numai 18 ani dar asta nu insemna ca eram naiva...nu nici decum...greu de invins..greu de convins... nu consider faptul,daca te casatoresti esti rupt de lume sau mai stiu eu ce ...nu absolut...sunt lucruri care se pot face impreuna.Sunt o familista convinsa si dintodeauna mi-am dorit sa fiu o mama tanara probabil si din cauza ca sunt mult prea matura pentru varsta care o am.Primul an de casatorie a zburat usor..relativ a fost un an frumos..iesiri in oras cu prietenii,restaurante,cluburi,piscine...toate impreuna.Off e atat de minunat atunci cand te trezesti dimineata iar cel pe care il iubesti sa fie langa tine,sa-ti zambeasca,sa-ti spuna buna dimineata,sa te alinte la infinit...intr-un cuvant sa te accepte asa cum esti tu..!Timpul a trecut iar mie mi se facuse dor de ai mei,ce-i drept nu trecusera decat 6 luni(nu-i cine stie ce)dar eu numai puteam de dor,in special de cel al mamei unde departarea m-a facut sa realizez cat de mult o pot iubi.Am ajuns acasa la ai mei fara Sami(sot).Din cauza serviciului nu a putut veni.Sami nu vorbeste romaneste iar limba cu care ne intelegm este engleza.Am stat exact 3 luni.In tot acest timp Sami imi spunea cat de mult si-ar dori un bebe.Un bebe fetita pe care ar numi-o Miruna.I-am explicat de mii de ori ca nu suntem pregatiti,ce-i drept noi hoinaream prin cluburi ca niste pasari de noapte...Si toate astea pana intr-o zi cand ma gandeam cum ar fi sa fiu mamica sa am propriul meu puiut?Sa fiu o mama tanara cu conceptii realiste,uneori visatoare dar cu picioarele pe pamant,increzatoare...Stiam cat de mult si-ar dori si mama...Vorbisem mult despre asta dar inca nu aveam puterea de a spune un DA categoric.Eram oarecum rezervata motivele?nici in ziua de azi nu le stiu.S-au scurs cele 3 luni si am ajuns acasa.A trecut primavara,vara si iata ca veni toamna... Nici gand sa mai discutam de bebe pana cand intr-o seara ne apucase[xinpat]amoru'si-am spus pana aici bebe trebuie sa vina acum.Zis si facut.Menstruatia imi intarziase,stiam ca sunt .Convorbiri cu mama...Mama fericita.Sami ma alinta si mai mult pe zi ce trecea dar stai totusi nu am facut nici un test asa ca l-am trimis frumusel pe Sami la farmacie sa cumpere un test.Am desfacut testul devorand de nerabdare.L-am facut...stupoare nici de cum sa se albastreasca +(gravida).Am asteptat...Nimic...Testul era -.Dezamagire...I-am spus mamei,mama saraca lasa mai incearca ca doar esti tanara ce vrei asa din prima...Sami ma consola de parca murise pisica.Trecura zile iar testul era la fel.La fiecare privire ma dezamageam[V]...acum voiam eu un bebe nespus de mult.Incepusem sa devin paranoica ca eu nu pot face copii mai ales ca avusem si o anexita care am trata-o super n-am avut probleme.Din clipa aceea am lasat totul in voia sortii. Ajunsesem la sfarsitul lui septembrie.Eram invitati la o nunta.Cu doua zile inainte de nunta stiti ca se fac petrecerile acelea de burlacie.Am baut bere si am fumat..(da,da sunt fumatoare ce-i drept nu am putut rezista in fata nenorocitului de tutun).Dupa doua zile la nunta in sine ii spun lui Sami ca eu nu beau alcool , cred ca sunt[gravi] desi cu 2 zile in urma am [alcool]baut de-am spart acum ma pocnise intuitia.Nu cumparam nici un test mai asteptam si uite asa ajungem la data de 18 octombrie.Ii spun lui Sami sa cumpere un test cand vine de la servici.Mi-a adus frumusel testu si a plecat la supermarchet.Am desfacut pachetul de data asta fara sa il devorez si cam sceptica...desi simteam ceva..ceva ce nu pot explica voi stiti cel mai bine acel ceva!Fetelor ma credeti ca nici nu l-am atins bine de pipi ca in secunda urmatoare era +.Mi-am "cules" mintile.Ma uitam in oglinda de la baie..ma uitam la mine..si ma intrebam oare e posibil?Incercam sa realizez.Am inceput sa tremur.M-am dus in sufragerie si bineinteles tigarile imi faceau cu ochiu dar nu am pus mana.Din momentul acela eu nu am pus tigara in gura cele 9 luni de zile.Nu stiu cum mi-a dat D-zeu putere cert e ca ma gandeam la puiut si eram constienta ca ii fac rau.Si-asa Sami fumeaza cate 2 pachete pe zi deci fuma si pentru mine.Ajunge Sami acasa ma intreaba:"ce a iesit?"ii intind testu cu mana tremurand.."e plus esti [gravi] " ma i-a si ma pupa si numai ies din pupaturi.Acum urma sa dam vestea...am spus mai bine sa mai asteptam ei ce sa astept nu m-am putut abtine mai mult de o saptamana si i-am zis mamei.Mama imi spunea sa mai fac unu ce sa mai fac gata vei avea un nepot..Convorbirile mele cu mama fiind de 99% pe internet.Si iata ca asa v-am descoperit dragele mele...de fapt bebe meu v-a descoperit...si zau ca sunt dependenta.Toata ziulica stau chircita in scaun si citesc.Va stiu pe toate si tot ce poate exista pe DC. A mai trecut o saptamana...era timpul unei ecografii.Trebuia sa ajungem la un doctor si cum sotul meu are o "infinitate" de prieteni nu ne-a fost greu sa gasim unul,si ce-i drept locuieste si apoape de noi.Un doctor de milioane care din prima clipa cand am aflat ca sunt insarcinata a devenit una din cele mai importante persoane din viata mea.L-am sunat ,i-am spus ca venim.Am ajuns...si am facut primul eco...Aveam sa aflam ca eram insarcinata in 2 luni.Waw doua luni si eu care credeam ca am o luna taraita...Si atunci l-am vazut pentru prima oara pe puiutul nostru.Era mic,mic ca o bobita de fasole cu inima galopand.abia asteptam sa-i dau vestea mamei..![bis]Fericire,fericire dar primele 4 luni am zis ca mor...pan' aici mi-a fost...[vom]Aratam ca un zombi,nu puteam bea nici apa.Asa cum mancam,asa vomitam,acelasi aspect avea mancarea...puteam face returnari de portie...Mi-aduc si acum aminte cum plangeam pe coridor,sprijinita de Sami ca eu numai pot...iar Sami saracu ma imbarbata,numai el stie cum e sa faci curat,sa speli,sa gatesti,si toate alea..!Cu tot duiumul de pastile anti-greata eu eram la fel.Nici vitaminele nu le puteam lua cum intrau asa ieseau,nu-si faceau efectu' nici pe jumatate de masea.Si toate astea pana intr-o zi de 3 noiembrie.Era intr-o vineri iar seara dupa o "sedinta"cu,chiuveta(ca in w.c nu puteam voma,muream)am dat drumul la apa sa fac o [dus].O apa atat de fierbinte ....in secunda urmatoare ma bufneste plansu'.Era pentru prima oara cand ma relaxam si efectiv numai simteam nimic.Parca eram rupta de lume.Apoi am facut un "targ" cu bebe si l-am rugat frumos sa ma lase sa pap si eu putin ca el sa creasca mare si frumos.(simteam ca este baiat eu ii vorbeam la masculin deci era baiatul mamei)Si asa a fost.Intuitia mea a lucrat 100%.Si a doua zi pe 4 implineam un an de casatorie iar bebe i-a facut mamei cel mai frumos cadou.Am putut papa prima mea salata dupa atata chin... Fetelor sunt atat de norocoasa...Doamne ce doctor am putut sa am...Nu cred ca mai exista in lume asa ceva,ce-i drept e si prieten cu Sami dar totusi a facut prea multe.S-a implicat enorm in sarcina mea(fara pb).Faceam ecografii aproape gratis...vitamine luam de la el in proportie de 60%.Ceva greu de gasit,nemaipomenit.Pe tot parcursul sarcinii am facut cunostiinta cu trei gripe ,o raceala si o bronsita.Toate tratate cu antibiotice.Nu m-am temut o clipa am avut incredere deplina in dr meu.Mai mult in luna a 7 a am avut parte de o masea care nu ne dadea pace..iarasi tratamente cu antibiotice..infectia nimic la locul ei nestingherita.Dureri peste dureri,nopti nedormite,plansete.E clar la dentist cu noi.Zis si facut.Soacra mea inca avea de facut o lucrare la dantura asa ca am decis de bun acord sa merg cu ea la dentistul ei desi inainte ma intrebase dr meu daca stiu vreun stomatolog.I-am zis ca da(si regret).Am ajuns la dentist,ma pune pe scaun si da sa imi faca anestezia...trei anestezii dar nici una in masea efectiv eu imi simteam maseaua...incredibil ce fel de dr nu am vazut in viata mea...si mai mult a incercat sa imi traga maseaua iar eu simtind.Va dati seama ce-a fost acolo...n-a r
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 14
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Felicitari pentru bebe,sa va traiasca si sa fie sanatos si mereu voios:-) Ati ales si un nume foarte frumos :-) Alba,mami de Darian Valeriu *17.09.1999 https://fotoalbum.web.de/gast/corinastella/Darian & Cassian Teodor *04.06.2005 https://fotoalbum.web.de/gast/corinastella/Cassian
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Multumim,multumim...[flo]!Am o veste noua[bis].Azi am fost la pediatru.Sebi maine implineste o luna are 4.800kg si 54cm.Baiet mare.Papa de rupe... Alba ai niste bijuterii... Ancadragoman ce dulce va fi fetita ta Violetan nastere cat mai usoara si sa ai parte de ceva frumosa in spital.Asteptam pozici,pozici fara nr... Va [pup] irina mami de Pierre-Sebastien http://s193.photobucket.com/albums/z154/irina_rhoneea/m
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Sa va traiasca micutul Pierre Sebastien si sa va umple viata si sufletul. Iar tie felicitari, esti o mamica foarte tanara dar foarte curajoasa.[flo] Eu cand aveam varsta ta inca mai copilaream.[:D] [mamica][9cer] de [zana][url="http://www.totsites.com/tot/mariacornelia"]Maria Cornelia (20.09.2006)[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...
Acum bebe SEBI are 9 saptamani.Cantareste 6.300kg,58cm.Zambim,radem,ne ridicam capusorul,vorbim pe limba noastra,gangurim,ne-au dat balutzele,papam mult...ce mai baiet mare[bis][bis] Irina [mamica]lui [copil] Pierre-Sebastien (nascut la data de 05.06.2007 ora 9:45) [url="http://www.onetruemedia.com/my_shared?z=1c2fc1fae729596c5d1d9f&utm_source=otm&utm_medium=text_url"]montaj sebastien[/url][tv] [url="www.totsites.com/tot/babysebastien"]paginuta colorata[/url] [url="http://community.webshots.com/user/rhoneea?vhost=community"]pozici sebastien[/url][foto] [url="http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=103365"]nasterea cu noroc a lui pierre-sebastien[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...