Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Recommended Posts

Of Irina...saracutul de el! Abia sambata fac teste? Nu ar trebui cat mai repede daca tot nu scade febra?Sanatate multa si putere sa treceti cu bine peste asta!

 

Adriana [gravired] si Aidan Alexander - 4 ani

A ticket to hell has never been funnier

 

"May the fleas of a thousand camels infest the crotch of the person who screws up your day and may their arms be too short to scratch...AMEN"

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 221
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Miere, sanatate lui Aidan. Bine macar ca nu e swine flu. I-ati facut testul si a iesit negativ, sau doctorul a pus diagnosticul pe baza simptomelor?

 

Vin si eu sa ma plang, cand ziceam ca mai e putin si am scapat. De ieri a inceput sa tuseasca Eric. Cand am ajuns acasa la 5 pm, era putin caldut. la 6 avea deja 100, am plecat la urgent care la 7 avea 101. In afara de tuse, febra si ochi sticlosi (cred ca de la febra) nu avea nimic. Dar pentru ca el are asthma si se poate agrava foarte rapid, doctorita care l-a vazut ne-a dat prescriptie de Tamiflu, sa o am just in case. Nu i-a pus diagnostic de swine flu, chiar daca a zis ca astea cam sunt simptomele, febra si tuse, pentru ca nu aveau teste la urgent care. Dureri musculare nu are. Eu in schimb, tot de frica gripei, am decis sa ii dau antibiotic aseara. Daca stau bine sa ma gandesc, nu ar fi trebuit. Dar mi-a fost frica de o supra infectie peste gripa, asa ca mai bine i l-am dat. Asa ca de aseara ii dau Azitromicina pt 5 zile. A fost destul de cald toata noaptea, l-am pazit sa nu o ia febra razna, acum de dimineata era mai bine. Sper sa depasim si gripa asta.

 

Am editat ca am uitat sa va intreb ceva. Aseara Eric se plangea ca ii e frig, dar el avea febra. In casa era cald, asa ca i-am dat un tricou cu maneca scurta. Ma gandeam ca are frisoane de la febra si de aia se plange de frig. I-am dat Motrin si l-am culcat. Cam la 20-30 minute dupa ce a adormit, cand febra deja nu mai era asa mare, era doar caldut, a inceput sa se zguduie tot corpul lui, ca atunci cand resuscitezi pe cineva cu paddle alea. Nu era frison, ci genul ala de shaking din tot corpul ca la electrocutare. L-am luat in brate, l-am invelit cu cerceaful si l-am tinut asa pana s-a linistit. S-a mai repetat shakingul ala de vreo 2 ori in urmatoarea jumatate de ora. M-am speriat de am zis ca mor, plangeam si il tineam in brate. Efectiv se zguduia tot corpul necontrolat asa. Groaznic. Aveti idee ce ar putea fi?

 

Carmen & Ericutz (15.06.2004)

 

Ajutati-o pe Diana!id="red">

 

Povestea nasterii!id="blue">

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Irina, Carmen, multa sanatate micutilor.

 

Irina, la noi, daca Eva face febra si nu ii trece cu nimic (daca ar fi viral, ar trebui sa ii treaca cu antitermice), dau telefoane si o duc la tot felul de teste pentru infectie. Nu stiu cit e de adevarat, dar eu prefer sa ii fac testele mai repede si sa inceapa tratament mai repede, decit sa asteptam. Du-l la ER, daca tot nu ii trece febra si pediatrul nu da nici un semn de cooperare. Cere-le sa ii faca o radiografie la plamini. Eva a facut pneumonie cind avea 16 luni si tot asa, febra si tusea nu ii treceau cu nimic, am dus-o la 2 office-uri cu pediatri diferiti si TOTI mi-au zis ca nu se aude nimic la plamini!! Instinctul mi-a zis ca are ceva la plamini, asa ca dupa citeva zile de plimbat de colo-colo fara nici un rezultat, am dus-o la ER. Dr de acolo (nu era pediatru) mi-a zis tot asa, ca nu aude nika la plamini, dar eu am insistat sa ii faca radiografie la plamini (aia de acolo se uitau la mine ca la o nebuna, da' nu mi-a pasat). Si a iesit ca avea ditamai infectia in plaminul sting!!!!! Au pus-o imediat pe antibiotice si steroid si i-a trecut; dar daca mergeam pe mina lor si asteptam sa treaca "ceva viral" cum mi-au zis si mie?

 

 

Oana [gravi][fetita] 25+sapt si [majoreta] Eva (29 iunie 2005)

 

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

I-au facut teste pt swine flu, de doua ori.

 

Eu la temp de 100 nu m-am ingrijorat, dar deja aseara si ieri cand a fost cel mai rau a avut 102-103. O sa vad cum este astazi, sta Lucian cu el acasa, ieri am lipsit si eu de la servici.

 

Carmen multa santate lui Eric. Pt temperatura mi s-a explicat asa, in prima faza antitermic care reseteaza "termostatul" corpului si apoi masuri de evacuare a caldurii din corp: dezbracat copilul, bai caldute, temperatura mai scazuta in camera, etc.

 

 

 

 

 

Baby Gator

 

Listen to your children when they're young, and they'll listen to you when they're old.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oana, ieri l-au ascultat 3 persoane diferite la plamani.Nu cred ca e asta, pt ca el a avut si diaree si varsaturi, plus dureri de burta, deci probabil ceva virus, mai ales ca am luat si eu, Sinzi, David si inca doua persoane care au fost la petrecere. Dar noua ne-a trcut repede, numai ca pe el saracu l-a prins deja bolnav, racit si cu strep.

 

Mi-a zis Lucian ca e mai bine, temperatura sub 100 sau pe acolo, nu mai are diaree si a mancat in sfarsit niste cereale.

 

De trei zile el nu a mai mancat nimic, doar pedialyte a baut si cateodata o vomita si pe aia, cred ca a slabit cel putin 3-4lbs , la 11 luni aveam 28 lbs, luni avea 26 de lbs, dar ma uitam la el aseara cat de slab imi parea, ca un pui de gaina statea pleostit si gemea intr-una, groaznic.

 

Baby Gator

 

Listen to your children when they're young, and they'll listen to you when they're old.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

...oof miericica, manca-l-ar mama de puiut...hai ca trece! stiu ca suferi si e dureros dar nu e ceva serios...rezista! asa par ei cand se imbolnavesc slabi ca nist epui de gaina, dar crede-ma ca in cateva zile isi revine...hai capul sus si fii fara teama...

 

bai ce au ma toti copi de fac convulsii...carmen, mergi la pediatru si povesteste episoadele, sunt tot febrile seizures...sunt comune la copii, am mai discutat despre asta...

 

cu antibioticul dat preventiv..no comment, spun doar atat...e o metoda inutila si care se poate intoarce impotriva copilului... nu mai dati dupa ureche...pe raceli si infectii virale nu ajuta cu nimic...si daca se suprapune de ex un rosu in gat, nu sarim cu antibiotic pt asta, corpul poate lupta si singur ca doar nu vorbim de stari de sepsis Doamne fereste. Au sistem imunitar car epoate lucra si adapta usor... voi ii sensibilizati fetelor...

 

Ioana, mamica lui Matei Nicholas [baietel] (25 ianuarie 2007)

si a lui Lucas Gabriel[baietel] (03 ianuarie 2009)

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...