Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

sunt geloasa pe copiii prietenului meu


Recommended Posts

Uff Laura [:)], m-ai facut sa ma gandesc la altele ... Off topic ... Ma faci sa ma gandesc la alta chestie ... cum ar trebui sa fie ca parintii si kupiii sa aiba peste ani o relatie de prietenie stransa - asa cum ar fi logic normal. Sa zic ca ai mei nu au fost atat de calzi cat trebuia iar motto-ul era "nu ai voie / nu este bine / nu trebuie" si de aia dau un tel, odata la 7 ani (nu e vorba ca oricum detest sa vb la tel.). Dar ma uit ca mai toata lumea isi da okii peste cap cand primeste apel de la "facatori". Adica ... sigur urmeaza sa-i plictiseasca cu ceva sfaturi inutile sa sa incerce sa le mai organizeze viata putin. Ma uit ca mi-a dat soacra-mea apel ... primul lucru - imi dau okii peste cap: "IAR????" Si in secunda urmatoare imi aduc aminte ca nu m-a mai sunat de 2 saptamani, adik ... c'mon - nu e chiar asa. La fel face si barbate-meu si sa mor yo de femeia asta nu e o tipa super cool. Care e retzeta sa nu mai minimalizam contactul cu oamenii astia din sangele carora suntem (io am alergie la tot ce inseamna rude: si la aia care si-au dat ultimul ban pt mine, si la cei care nu mi-au dat nimik). Incerc sa ma port bine' da' ... stau cu cartea langa mine si imi bat obrazul singura. Ma tot intreb de multa vreme: ce sa fac sa nu ajung asa cand oi fi mama batrana? :) Unde se intampla "minunea"??? Uiti sa fii prieten si esti mai mult parinte? At trebui mai putina grija sufocanta si mai multa prietenie si intelegere pura? Mai putine sfaturi si exemple de cum stim noi k e bine pt copii? Mai putine incercari de a te face util cu fortza "puiule de 40j de ani, dar ti s-a ars becul pe hol, ma duc io sa ma hamalesc pe tramvai la 100`C sa-ti iau si tu sa stai cu nervii in pioneze k poate am facut infarct pe undeva da` trebe sa te ajut pana cad jos". Sa fim mai relaxati ca parinti de la un moment dat si poate ca nu vom mai fi cei care stam undeva singuri, ne e dor de copii si ei nu aud telefonul? Ca doar nu ne prostim de tot doar pt ca avem 50 de ani si copilul 30 de suna ala numai daca avem nevoie k sa nu aiba mustrari de constiinta? Nici nu sunt mama inca, dar imi este tare teama sa nu ajung asa. Chiar daca o sa am 80 de ani vreau sa fiu capabila sa fiu prietena copilului meu si nu o carte prafuita de sfaturi, griji, reumatisme etc Cred ca o sa ma duc la sectia de parinti sa deschid un topic, k chiar ma framanta. Never say NEVER.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 137
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Denizel , din moment ce se vad doar in weekend , mi se pare normal sa stea impreuna mai mult timp decat la ie ca sa spuna "da-mi bani sa mergi diseara acolo". Eu nu ii cunosc pe oamenii acei , dar din cat scrie aici Aniela , se potrivesc perfect notiunii de "lichen". Mi-ar crapa obrazul de rusine sa ma port asa cu parintii , sa le cer bani asa . Nici eu nu spal , nu gatesc , nu spal vase , nu calc , nu fac nimic , doar parazitez in casa pen'ca de cate ori ma duc sa fac ceva apare bunica-mea si-mi spune "lasa ca fac eu , ca tu nu stii". Dar cand am fost la taica-miu imi spalam farfuria , i-o spalam si lui , puneam mancare , samd. nu stiu daca i-am cerut de doua ori bani pana acum , si aia i-am spus clar "imprumut". Ce fac cei 2 mi se pare nesimtire si nu as vrea sa fiu in pielea tatalui. http://pg.photos.yahoo.com/ph/gia_devil/my_photos
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by XIO
Denizel , din moment ce se vad doar in weekend , mi se pare normal sa stea impreuna mai mult timp decat la ie ca sa spuna "da-mi bani sa mergi diseara acolo".
Xio, poate ca tu esti o persoana deosebita, altfel decat 99% din copii. Uite ca eu, cand eram studenta, mergeam doar in vacante acasa si ma foloseam de vacante ca sa-mi intalnesc prietenii care faceau facultatea in alte centre univ. Si ne intalneam zilnic, iar cu ai mei abia-abia ma vedeam. Si asta in conditiile in care imi iubesc enorm de mult parintii si imi era dor de ei si abia asteptam sa ii vad. Dar eram si eu un copil la aia doua'j de ani si imi sfaraiau mai tare calcaiele dupa intalniri cu prietenii si fostii colegi, decat de stat cu mama si cu tata in living :-). Si pe cuvant ca nu-mi crapa obrazul de rusine :-) Stiam ca ei ma iubesc si ma inteleg, stiam ca si eu ii iubesc si mai stiam probabil ca nu asa se arata dragostea: sa stau cu ei in w-e sau in vacante si sa-mi spal cana in care am baut un ceai. Acum am si eu copil si sper ca pana cand va creste si va alege sa nu mai petreaca w-end-urile cu mine, sa nu-mi iasa din cap faptul ca locul lui, la 20 de ani, nu e langa mine si sotul/iubitul meu, ci langa fete si baieti de varsta lui. Chestia cu independenta financiara este alta poveste. Dependenta/independenta financiara a copilului meu de mine e o chestie pe care o voi stabili eu si numai eu si nu as permite nimanui sa se implice in aceasta problema. ------------------------- Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil ! ! ! ------------------------- Maamiii, îmi place pielea ta. E ca de câltitzã" :-)) - din jurnalul unei mãmici de bãietzel.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Cred ca ar trebui deschis alt subiect despre cum se educa un copil sa fie adult responsabil din punct de vedere financiar. Ce spuneti voi e sublim, da' voi chiar credeti ca daca esti partenera unui barbat cu copii devii 0? Practic ce spuneti voi e ca persoana aia nu are nici o responsabilitate in casa, ca are dreptul sa dea tot la copii. In fine, e o chestie de optiune personala. Da eu n-as sta cu un barbat care nu ar vrea sa faca nimic in doi doar ca sa mearga copilul la 5 sucuri in loc de 2 si sa-si ia 15 tricouri in loc de 5. Si mai e un aspect. Da, e frumos cand copilul isi sustine parintele. Dar exista o vasta categorie de copii care nu o fac. Garantii nu ai nici unde ca daca iti umfli progenitura cu resurse si servicii o sa-si mai aminteasca de tine. Grow where you're planted.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by ileanna
Nope ce relatie avem noi cu el [:D] sau mnealui cu noi si mai avem si dreptul sa incercam sa aflam daca ceea ce vrem este more or less exagerat. ba e chiar sanatos.
problema e aia din titlu, deci relatia asta are din start o baza nesanatoasa : gelozia prietenei fata de copiii prietenului, competitia, rivalitatea cu ei. daca sfaturile despre cresterea si educarea copiiilor veneau de la o persoana detasata, mai ziceam. dar nu inteleg cum de puteti sustine ca observatiile unei persoane geloase sunt valabile, intemeiate si credibile? [url="http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=101404"]Ajutati-o pe Diana[/url] ************ Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil! ************ [url="http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=97022"]Alaptatul Help-Line[/url] ************ mami de Sonia Marie (23 ianuarie 2007)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

ete ... aicea m-ai prins. daca aniela s-a gandit bine si titlul ala exprima ce simte ... reluam discutia. insa din cate a explicat ... dupa ... titlu, problemele sunt altele. k iar facem ca (,) cu fata aia care pusese titlu ca barba'su o vrea desteapta. si si-a luat-o pentru asta. bine, pana la urma s-a vazut nevoita sa explice si ce mancase aseara (noo detectivilor care am prins-o cu musca pe caciula) si ca de fapt o citase pe mamaie-sa. si mie imi zice bunica-mea cate una si asha misto suna pe graiul ei bucovinesc, mai ca-mi vine sa o citez [:D] lasa titlul conchita. si eu ma orientez asha la carti pe taraba. da' numa' in prima faza. Never say NEVER.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by ileanna lasa titlul conchita. si eu ma orientez asha la carti pe taraba. da' numa' in prima faza. Never say NEVER.
eu a treia oara citate si din cuprinsul mesajului nu mai dau.:-)) parerea mea e ca aniela are o problema reala si are nevoie de ajutor. dar problema nu sunt copiii lui mr. nice, ci cu ea insasi - cum se percepe in relatia cu mr. nice, ce validari crede ca are nevoie, la ce nivel ii e self-esteemul. o persoana sigura pe relatia cu mr. nice nu ar suferi de atata nesiguranta, pana la gelozie, enervare, certuri nesfarsite, etc. eu cred ca altceva o nemultumeste pe aniela, iar chestia asta cu copiii care se folosesc de tata e doar un debuseu. plus ca se focuseaza prea mult pe bani, mai da-i incolo de bani, ca nu asta e important in viata! [url="http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=101404"]Ajutati-o pe Diana[/url] ************ Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil! ************ [url="http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=97022"]Alaptatul Help-Line[/url] ************ mami de Sonia Marie (23 ianuarie 2007)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

aniela, din ceva experiente personale o sa-ti spun ca prietenul tau nu-si va schimba modul de a fi in relatia cu copiii lui, nici macar de dragul tau. Nu suna bine, dar ii trebuieste un motiv intemeiat s-o faca, cum ar fi sa-i nasti un copil, dar nici atunci nu-i sigur. Gelozia ta-i normala, tu il iubesti pe el, dragostea pentru copiii lui, daca va veni vreodata, este foarte indepartata. Tot mai tarziu vei invata ca toti copiii sunt matreialisti, poate in grade diferite, ceea ce nu le masoara dragostea pentru parinti. Invatam sa ne apreciem parintii mai tarziu, cand obosim sa ne uitam doar la noi. Si unii nu invata acest lucru pana mor. So, daca continua sa te deranjeze atitudinea copiilor (inclusiv aspecte nelegate de bani), vezi-ti de drum, ca domnu' e la pachet cu copii cu tot, si asa va ramane, chiar daca aia cresc si-si fac familii proprii. Si daca el e fraier si aia smecheri, nimic nu se va schimba, cel putin in viitorul apropiat sau mediu. Iar pe tine te va deranja ca-i ajuta sa-si ia case, masini, ca le plateste nunta, ca le trimite copiii in tabere...totul pe banii lui. Mai cred ca alora le si place sa te oftice, ca doar ar putea sa mearga pe blat si sa-i goleasca contul lui ta-su fara stirea ta. [url="http://community.webshots.com/user/tora97"]poze multe cu noi[/url][foto][url="http://good-times.webshots.com/album/551940014PFgtLL"]Ana a implinit un an[/url][foto][url="http://good-times.webshots.com/album/554582211ZUiOLU"] 2006[/url][foto][url="http://good-times.webshots.com/album/557637684wPafYA"]2007[/url][foto] "EXPERIENTA este numele pe care-l dam greselilor noastre" Oscar Wilde
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Iubirea ptr copil e una, iar iubirea ptr iubita/sotie e alta. Tu nu esti in competitie cu copiii lui, asta trebuie sa intelegi. Asa ca nu ai de ce sa fi geloasa. Desigur ca el se ocupa de bunastarea lor materiala, si asa si trebuie sa fie, asta demonstreaza ca e un tata bun, si ca poate fi un tata bun si ptr eventualii vostrii copii. O familie reconstituita este normala in ziua de azi. Si probabil cand vei deveni si tu la randul tau mama vei vedea cu totul altfel situatia, vei intelege ca e de apreciat ca un parinte sa fie apropiat de copiii lui. Si este posibil si usor si sa ai mai multi copii si sa-i iubesti la fel. Deci daca va fi sa fiti impreuna si sa aveti copii, nu trebuie sa fie geloasa nici in numele copiilor vostri ptr ca el tine si se ocupa de copiii altei femei. Si eu cred ca ceea ce simti este o problema cu care te confrunit, dar tu esti in masura sa o rezolvi daca intelegi aceste lucruri. Sa discuti cu el se poate, dar ce anume ii spui ca te framanta? Este deranjant ca cineva sa se simta amenintat de iubirea ptr proprii copii, si spunadu-i risti sa il indepartezi. Cu timpul poate ai sa poti accepta situatia, nu este nimic de neacceptat. Alexandru, tati de copil perfect Nu cred sa fi vazut vreodata ceva mai frumos decat copilul meu dormind... ______________________ Am risipit timpul sau timpul m-a risipit pe mine?Daca am ochii deschisi de ce pasesc in intuneric?M-am contopit cu el si m-am pierdut in abisul gandurilor infinite.Stiu ca nu stiu nimic si nici macar asta nu stiu.Cand voi inceta sa exist am o armata de ingeri in suflet si una de demoni in sange.Si totusi,sunt doar o fiinta asteptand...
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...