Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

sunt geloasa pe copiii prietenului meu


Recommended Posts

Ba mie mi se pare un tata super bun !!! Bravo lui. Barbatii nu sunt, in general, astfel cum l-ai descris tu pe el. Cred ca statistic vorbind, sunt mult mai numerosi barbatii care-si "uita " copiii in fata unei prietene/sotii tinere si frumoase. Mie mi se pare ca ori te impaci cu ideea ca ai langa tine un astfel de om - asta in cazul in care il iubesti suficient de mult ca sa-i poti iubi copiii... Ori renunti la aceasta relatie. Cred ca nu o sa-l convingi niciodata ca pretentiile copiilor lui nu sunt ok. Sincer, pretentiile lui fiu-meu (acum sunt mici ca si el este mic...vorbesc de cele pe care este posibil sa le aiba cand va avea 20 de ani...) mi se vor parea in regula cata vreme eu i le pot satisface !!! Metaforic vorbind, daca imi va cere luna de pe cer iar eu voi putea sa i-o dau... cerinta lui mi se va parea rezonabila !!! Pentru ca sunt parinte si voi ramane astfel toata viata. Si cand voi avea 80 de ani (daca ii voi apuca...[;)]) iar el va avea 50 de ani !!! Ar trebui sa iei in calcul pe langa ce spunea conchita (bani, testament!) si faptul ca poate tu vei vrea un copil la un moment dat iar el nu va dori un alt copil... Parerea mea, daca nu poti accepta ca ei sunt copii lui si vor ramane asa toata viata lui... mai bine nu ramai intr-o relatie care te supara. Viata este prea scurta si banuiesc ca tu esti foarte tanara. Meriti sa fii fericita si alege calea ce te face fericita. Si lasa-l si pe el si copii lui sa fie si ei fericiti! Laura [gravi] 8+ si Dimitrakis 25.04.2003
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 137
  • Creat
  • Ultimul răspuns
eu nu cred ca e important daca si-a crescut bine copiii, sau cat de normala e relatia dintre el si ei...asta nu e treaba noastra importanta e relatia dintre tine si el, si mie mi se pare ca daca tu vrei sa ramai cu el, trebuie sa-l accepti asa cum este, sa inveti sa-i iubesti pe copiii lui, altfel n-ai nici o sansa sa fii fericita...iti dai seama ca i-ai dat o lovitura sub centura atunci cand i-ai adus aminte ca de ziua lui baiatul nici macar nu l-a sunat?[B)] asta vrei sa fie relatia voastra?
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mda...sa fiu sincer nu am citit decit postul initial asa ca e posibil sa ma repet... Intrebarea este ce mai faci cu tipul ala? Nu stiu ce mai ai nevoie sa realizezi ca el va trai mereu cu si pentru copiii lui (asta pina cind copiii respectivi se vor plictisi de le sau nu vor mai avea nevoie de bani). Sincer, nu cred ca vei reusi sa o inlocuiesti pe sotia lui daca el n-a reusit dupa 13 ani... Fa-i cruce si vezi de drumul tau....
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

[:D] subscriu la ceea ce a zis vandal... plus ca eu nu pot privi (metaforic vorbind, ca n-am vrut sa le intalnesc niciodata) pe prietenele tatalui meu, nu te supara pe mine, dar pur si simplu ma umplu de draci cand fi-miu ma intreaba unde e tataie si de ce nu vine sa il duca in parc si eu stiu ca el umbla haihui ca are un "aranjament" si copilului ii spun ca are multa treaba la servici [:D] traiasca minciuna [:D] sa se mai si mute impreuna? pai i-as face tipei atatea zile fripte ca i-ar trece instantaneu. Si la mine nu e vorba de bani, ca eu am mai multi ca tata, dar pur si simplu de timp, de felul in care se ocupa, de cat ma mai ajuta cu ala mic, de cum le ajuta pe surorile mele, pe mama... pai cand noi avem atata nevoie, cum sa accept sa mai apara altcineva???? come on... ps: tatal meu e foarte tanar, m-a "proiectat" pe cand nu avea nici 20 de ani [:D] Andries edit ca mi-am amintit ceva haios, cand eram gravida cu Victor in vreo 3 luni, ma suna si-mi spune "ce mi-ai facut tu mie, ma faci bunic si eu nu sunt pregatit emotional...vaaaaiii" [:D] si eu plina de nervi: "sa faci bine sa te pregatesti ca mai ai juma' de an la dispozitie" [:D] nu stiu cum a reusit, dar acum e un bunic de treaba.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

conchita draga, [pup], uite primul subiect la care am o parere exact opusa parerii tale. Eu sunt de parere ca aniela23 are toate motivele sa fie dezamagita de partenerul ei si chiar sa-si faca griji pentru el. Eu personal cred ca actiunile lui nu sunt motivate de iubire fata de copii, ci in special de sentimente de vinovatie si de remuscari. El incearca sa compenseze mai ales cu bani faptul ca a divortat de mama lor. Iar ei simt asta si ... trai pe plai... Un tata care isi iubeste copiii stie cand sa le dea drumul in viata, cand sa ii lase sa zboare singuri si sa-si asume raspunderea pentru propriile lor actiuni. Ori el ce face? Ii sustine in a deveni paraziti pentru ca asta ii linisteste lui mustrarile de constiinta. Pai de aia o roade pe fata grija ca ce se vor face ei daca moare taticutul cel darnic la buzunar, fiindca unde mai gasesc ei pe cineva pe care sa-l paraziteze in halul asta? Eu la 21 de ani dadeam meditatii la engleza, aveam bursa si tata avea grija doar sa fie de mancare in casa. La 22 de ani am plecat in Germania, de unde deja dupa 2 luni le trimiteam la ai mei bani in plic (castigati facand curatenie si spaland podelele si cuptoarele intr-o brutarie), i-am trimis mamei si bani ca sa-si cumpere garsoniera, i-am intretinut pe amandoi timp de 14 ani de zile etc. etc. etc. "Copiii" prietenului Anielei sunt niste profitori rasfatati care nu stiu decat sa mulga, sorry. I-au prins punctul vulnerabil tatalui (remuscarile ca a stricat familia acu' 13 ani) si trag pe el financiar cat pot. Sa fim seriosi. Daca ar dori iubire nu l-ar mulge de bani, le-ar fi suficient sa-si petreaca timp cu el, sa discute cu el, sa se plimbe cu el... Dar ei nu mai au nici o limita tot incercand sa nu-l scape de sub control, iar acum incearca s-o elimine pe Aniela din viata lui (cum probabil ca le-au eliminat pe toate cate or mai fi fost inainte), deoarece ea risca sa le strice lor apele si sa-i deschida ochii taticului cum ca e folosit in ultimul hal. Daca ei l-ar iubi pe tatal lor, si-ar dori ca el sa fie fericit, nu l-ar considera o filiala de METRO Cash & Carry sau un automat bancar. [V] Marturisesc ca la asemenea subiecte sunt extrem de subiectiva, fiindca am trait pe pielea mea o poveste asemanatoare si mi se increteste pielea si acum cand imi amintesc de cumnata mea, aceeasi forma de parazit. Slava Domnului ca sotul meu a avut puterea sa o intarce definitiv. Cand tatal lor a murit, sotul meu avea 23 de ani si era student, iar sora lui avea 21 si inca nu intrase la facultate (a reusit abia din a treia incercare, dupa moartea tatalui). Pe patul de moarte, tatal lor i-a lasat cu limba de moarte lui Bogdan intreaga raspundere pentru Corina, spunandu-i "Sa ai grija de Corina, tata!", de parca aia ar fi fost handicapata in carucior... Nemaipunand la socoteala ca in ultimele luni de viata ale tatalui, Bogdan fusese cel care il ingrijise, el trebuia - cand venea de la facultate - sa-l spele pe tatal lor, sa-i dea sa manance si sa-i faca injectiile cu morfina etc. caci "printesa" era un parazit care nu servea decat cinema si discoteca [:(] Bogdan a convins-o pe mama lor, dupa moartea tatalui, sa renunte la partea ei de mostenire si renuntase si el, ca sa-i ramana apartamentul surioarei... Ei bine, la fiecare cearta dupa aceea, Corina incepea sa il injure pe Bogdan si sa-l dea afara din "casa ei". In 2001 Bogdan a plecat in Germania si evident avea inca pe umeri povara plasata de tatal lui, cum ca "trebuia" sa aiba grija de "surioara" lui, preluase inconstient mustrarile de constiinta ale tatalui vizavi de Corina. I-a trimis individei lunar sute de marci, cadouri (parfumuri, cosmetice, toale etc.), iar cand a fost prima oara singur in Romania ea a bagat intrigi masiv impotriva mea (nici nu ma cunostea si deja ii turna lui otrava in ureche ca, vezi Doamne, sa nu intervina nimeni intre ei, ca si cand tare relatie frumoasa avusesera inainte, cand ea sarea la el cu pumnii cand el voia s-o apere de prietenul care o caftea saptamanal!). Ea oricum nu voia cu el o relatie de suflet (nici nu a stat de vorba cu el deschis in timpul vizitei lui), ci doar l-a manipulat sa-i cumpare aspirator, masina de spalat rufe, usa metalica, la astea s-au adaugat in timp televizorul, combina muzicala, toasterul, mixerul, video, computerul, fata il mulgea la greu... Nimic nu era de ajuns pentru ea, ea visa la cuptor cu microunde, la aer conditionat, nu mai cunostea limite... Si inca ceva: Bogdan fusese cel care la moartea tatalui plansese si jelise saptamani in sir (de se speriasera si vecinii), iar cand isi mai amintea de tatal lor si il podideau lacrimile, Corina il repezea: "Iar incepi cu bazaitul?". Daaaaar... cum ajunsese Bogdan in Germania, de fiecare data cand comunicau pe messenger, mama-mama ce mai apareau de la Corina cuvinte precum "L-am visat pe tata, imi curg lacrimile si acum pe tastatura" sau "Plang de nu ma mai opresc, asa dor mi-e de taticul"... Regina manipularilor... [vom] Scuze de off topic si de vehementa, dar am simtit nevoia sa ma racoresc. Prea am suferit din cauza acestei lepre de om. De aceea cunosc prea bine mentalitatea asta de parazit ordinar. Imi cer scuze si pentru expresiile prea vehemente, dar cine a fost exploatat de asemenea oameni fara caracter si coloana vertebrala stie exact cat de oribil e. In timp ce noua ne plangea ca e saraca si vai de ea si ii lipseste "taticul" (arma magica), iar eu ma rugam de Bogdan sa-i trimitem mai multi bani de ziua ei, sa poata sa-si serbeze si ea cei 30 de ani in Grecia, am aflat ulterior ca de fapt ea extorcase bani de la noi si mergea saptamanal la cosmeticiana, chema pe cineva acasa sa-i faca masaje anticelulitice si isi cumparase o masina mai scumpa decat a noastra, care e mai second-hand si mai modesta. Ehei, asa fraieri ca noi mai rar... Fata se respecta pe munca noastra... Dar noroc ca ne-am trezit intre timp. Scuze, dar nu am absolut nici o intelegere pentru cei doi tineri care probabil ca si-au facut un scop in viata din a-l mulge pe tatal lor fara mila si fara scrupule si in plus de a avea grija ca acest om sa nu aiba dreptul de a trai si el fericit, intr-o relatie armonioasa cu o femeie. Aniela, numai tu stii daca merita sa lupti pentru partenerul tau. Dar daca il pierzi sau ajungi la concluzia ca trebuie sa te retragi, lui nu ii va fi nicidecum mai bine. Ba dimpotriva. Si uite, eu am luptat sa-i deschid ochii sotului meu si in final a vazut si el cu cine avea de-a face si, mai important, a constientizat faptul ca in realitate remuscarile il faceau sa cada in capcana manipularilor.
[flo] Felicia
[9cer] [url="http://community.webshots.com/user/Miss_Parker_1911"]Poze cu noi si vacantele noastre[/url] ***************************** Adevar > Autonomie > Identitate Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil !!!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mi-am adus aminte unde am auzit nickul tau...ai avut mai de mult un subiect de mare senzatie...(revelatii despre "John", serviciul tau "glamour", etc)... Acolo scriai cam asa: Stiu ca insemn foarte mult pt el pt ca de fiecare data cand are timp liber vrea sa-l petreaca in totalitate cu mine si se poarta minunat cu mine, este absolut extraordinar.Are deja 2 copii dintr-o casatorie anterioara.Ei il adora iar el este un tata foarte bun.Din aceasta cauza inca ma mai intreb ce sa fac si nu ma pot decide sa-l parasesc fara sa privesc inapoi. Atunci il iubeai si o piatra de hotar era ca este un tata bun...acum este prea/foarte-foarte bun? Anamaria
"After all is said & done, more is said than done."
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by Andries
[:D] subscriu la ceea ce a zis vandal... plus ca eu nu pot privi (metaforic vorbind, ca n-am vrut sa le intalnesc niciodata) pe prietenele tatalui meu, nu te supara pe mine, dar pur si simplu ma umplu de draci cand fi-miu ma intreaba unde e tataie si de ce nu vine sa il duca in parc si eu stiu ca el umbla haihui ca are un "aranjament" si copilului ii spun ca are multa treaba la servici [:D] traiasca minciuna [:D] sa se mai si mute impreuna? pai i-as face tipei atatea zile fripte ca i-ar trece instantaneu. Si la mine nu e vorba de bani, ca eu am mai multi ca tata, dar pur si simplu de timp, de felul in care se ocupa, de cat ma mai ajuta cu ala mic, de cum le ajuta pe surorile mele, pe mama... pai cand noi avem atata nevoie, cum sa accept sa mai apara altcineva???? come on... ps: tatal meu e foarte tanar, m-a "proiectat" pe cand nu avea nici 20 de ani [:D] Andries
sper sa nu te superi pe mine [flo] dar mi se pare ca pct tau de vedere e ff egoist: nu te gandesti ca si el are dreptul la propia viata, care nu ar trebui sa fie raportata numai la cat timp va acorda voua, cat ajutor etc...
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by Andries Si la mine nu e vorba de bani, ca eu am mai multi ca tata, dar pur si simplu de timp, de felul in care se ocupa, de cat ma mai ajuta cu ala mic, de cum le ajuta pe surorile mele, pe mama... pai cand noi avem atata nevoie, cum sa accept sa mai apara altcineva???? come on... Andries
Nevoile voastre sint total diferite de nevoile lui...la fel si indatoririle si responsabilitatile. E ca si cind ai pune o sotie sa aleaga intre sot si copil...doua lucruri extrem de diferite in plan emotional. Nu vad de ce un om nu ar avea dreptul la o viata personala...tu ai nevoie dar el? El la cine se duce seara acasa cind voi stati la un film imbratisati pe canapea iar copilul doarme? Iti spun eu...la o casa goala. Anamaria
"After all is said & done, more is said than done."
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

eu sunt de aceeasi parere cu a conchitei si a lui miss parker...[:D] sunt de parerea lui miss parker ca ceva nu e in regula cu relatia dintre copii si tatal lor...ei il vad doar ca pe o pusculita.dar,la fel ca si conchita,nu cred ca aniela ar trebui sa se amestece in aceasta relatie atita timp cit si pe ea o nemultumesc indeobste aspectele financiare.ideal cineva ar trebui sa intervina si sa arate tatalui unde greseste in relatia cu copiii lui dar acea persoana ar trebui sa fie total dezinteresata si sa aiba in prim plan interesele familiei.ceea ce din pacate nu cred ca e cazul anielei....cel putin in momentul de fatza.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...