Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

sunt geloasa pe copiii prietenului meu


Recommended Posts

shi eu tot din experientza proprie vorbesc,am fost bursiera,am plecat de acasa la studii pe picioarele mele ,am terminat in ro am luat-o de la capat in alta tara, tot pe picioarele mele,acum eu ajut familia (multumesc lui dd ca pot)....dar nu reduc tot la cum am facut eu sau la experientele mele.nu totzi traim dupa aceleasi calapoade. da baiatul are 19 ani ,lucreaza ,poate studiaza la o universitate renumita ,care costa scump ,nu cred ca un job part time poate finanta o scola de renume,adica nu ca nu cred ,sunt sigura. baiatul a trait cu un standard de viata ,crezi ca daca aniela o sa faca pe revolutionara in familia lor ,fara femeie de servici ,fara bani de buzunar la copii ,o sa dea cumva dovada de interes ptru acea familie ,shi or sa-i multumeasca vesnic ptru interesul ei gratuit ,ma indoiesc . mey,daca noi am mincat mushtar pe piine ,asta nu inseamna ca altzii nu au voie sa aiba mic dejun cu trufe...ptru ca mustarul a fost sanatos ptru noi shi uite ce mari am ajuns,educati si neinteresati. fiecare traieste cum vrea shi cum il tine buzunarul. uite un exemplu: poate ca o sa rideti dar in america latina shi femeia care face curat in casa ,la rindul ei are femeie in casa. shi are logica shi lucrul acesta ,societate este impartita ,cea care lucreaza in casa mare ,cistiga de 5 ori mai mult decit cea pe care a angajato sa lucreaze la ea in casa ,deci prefera sa lucreze la altul in casa sa cistige sa cheltuie shi sa-i ramina sa plateasca la rindul ei ptru menaj. asa shi cu domnul el ,face sa circule banii prin fundul familiei lui ,ce este asa de rau,era mai bine daca-i parasea fizic shi material?. am dat ex cu varul meu ,ca nu este divortat intentionat ,ca stiam ca o sa apara cumva "complexele de vinovatie",nu nene ,este un stil de viatza,nu un complex,nu totzi tazii sunt la fel,shi foarte bine ,doar nu trebuie sa fim totzi cu cravata roshie la git,ca sa ne incadram in limite ....ale cui shi scrise unde???
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 137
  • Creat
  • Ultimul răspuns
ba l-am mai si convins ca din momentul in care ma mut la el sa renunte la fata care ii face curatenie, ce rost are sa-i mai dea ei atata amar de bani cand intre serviciu si scoala pot eu sa-mi gasesc timp sa fac curat(si eventual ii vom invata poate si pe copii lui sa-si puna vasele murdare in chiuveta ). --------------------------------------------------------------------- clover de aici o tot dau eu cu strachinile. stai linistita ca pasul doi dupa ce invata"copii lui sa-si puna vasele murdare in chiuveta" este sa le spele,shi daca nu invatza ,aniela o sa fie cu o falca in cer shi una in pamint,ca este luata drept menajera.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Miss Parker si Conchita...ati ratat prima parte: [url]http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=95565[/url] Partial aveti amindoua dreptate...sentimentele de vinovatie au de unde sa izvorasca iar altruismul Anielei cu privire la copii este discutabil. Anamaria
"After all is said & done, more is said than done."
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

uhh ce de-a coltishori pe aicea ... sa-ti infigi coltii este o placere pe care o cunosc si eu si am incercat-o pe pielea mea. m-am hotarat de ceva vreme sa ma las pt simplul motiv ca ... e prea easy si nu confera nici o provocare. plus obiceiul care s-a format: a te lega de chestii pe care omul le-a marturisit la alt subiect si care nu au legatura directa cu asta. foaaarte urat sa scoti scheleti din dulap. aniela si eu cred ca prietenul tau actioneaza din vinovatie pentru k kupiii au crescut fara tata. unii oameni cred ca poti rascumpara anumite chestii cu bani. cel putin dupa cum descrii tu, el este intr-adevar doar pusculitza si este numai meritul lui pt ca asta pare a fi felul principal de a-si creste copiii. si asta este mostenirea pe care le-o lasa: cascavalu'. sigur ca treaba cupiilor este acum sa iti arate clar unde e limita: cascavalu' e al lor si producatoru' la fel. daca vrei razboi, lupti cu arme boante si chiar le va face placere sa te rezolve si pe tine. nu stiu cat e vina lor, el i-a educat asa pt ca le-a aratat banul (cel putin din cate descrii tu). in afara de asta, el are foarte multi bani. si sigur ca nu mai percepe ce si cat le da pt ca nu se vede. ei stiind ca are foarte multi bani ... vor multi bani (asta e perfect logic). singurul lucru trist este ca il percep ca pe vaca de muls. TU NU VEI SCHIMBA ASTA. ar fi bine sa-ti intre in cap. daca vrei sa-i demonstrezi omului astuia k kupiii lui nu-l iubesc si nu-l respecta ... lasa-te. mai bine ii demonstrezi ca pamantul e plat. pune-te in locului lui si realizeaza ca ceea ce vrei este a-be-rant. si nu mai afisa comportamente total opuse si dezinteresate ca nu le vad sensul si nu te ajuta. iti inteleg revolta care te duce la ele dar ... abtine-te. cum adika sa-i propui sa renunte la femeia care face curat cand tu ai 2 joburi si el intoarce banii cu lopata. ai innebunit de tot? sau vrei sa speli vasele fiicei si poate si chiloteii??!!! tema de gandire: are el destule calitati ca sa accepti toata situatia si chiar sa te imprietenesti cu dracii aia de kupchii? si asta fara sa te frustrezi? ma cam indoiesc pentru ca se vede ca tu simti nevoia sa il respecti (fireasca si la mine cel putin obligatorie) si cand il vezi carpa copiilor nu prea mai poti. eu nu sunt in tabara care crede ca iti cresc bataile inimii invers proportional cu portofelul lui. il iubesti cumva? daca da si daca destul de mult ... lasa-l sa-si profeseze in continuare sentimentele de vinovatie si cu delicatete si in timp ... dezvaluie-i alte fatzete ale situatiei. cu conditia sa accepti ca s-ar putea sa nu reusesti sau daca da ... orice dezvaluire il va durea ingrozitor. nu-l iubesti dar doar crezi ca ai intalnit un tip deosebit si vrei sa-l pastrezi ... nu fi hamesita si lasa-l. mai cauta. mai risca-te sa interactionezi cu restul oamenilor nebuni de pe planeta. nu poti avea ec vrei cand vrei si nu poti schimba totul dupa bunul plac sau dupa cum crezi ca este just. pentru toti gica-contra (mame de kupii si fiice de tati) anunt ca nu am copii. dar sunt o fiica cu tata recasatorit, cu kupii noi si cu muuulte iubite pana sa o ia p'asta (care dupa parerea mea e cea mai proasta dar ... if it makes him happy ...). io nu tremur ca tata nu m-a hranit cand eram la faculta (imi mai dadea bunica cate ceva) si nici ca imi scade mostenirea. zile de rabdat de foame am avut si tata habar n-are dar nu consider ca parintele tre' sa ma tzina de fund pana la sfarsitul zilelor. singura kestie care ma enerveaza deja ... e ca aud apropos-uri subtile k daka nu fac copii ar trebui sa-i tin pe ai lui la facultate. si acea nene ... vom avea probleme. de pritzipiu si de abordare. ca in viata atitudinea face diferenta. Never say NEVER.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Am avut un flash recitind mesajul initial si dupa o mica rasfoire vazui ca ma dreptate: matale esti cea cu pretenu' crossdressing. Imi pare rau dar impresia pe care o dai este ca singurul lucru care te intereseaza sint banii si situatia lui. De ce spun asta? 1. Diferenta relativ mare de virsta (tu ca model pt lenjerie de dama bati probabil pe la 22-25 - sa zicem 25 pt calcul, iar el cu 2 copii mari o fi pe la 42-45 - deci vorbim de 15-20 ani diferenta). Ti-ai pus intrebarea cum va fi in 10 ani cind tu ai vrea sa iesi sa ai fun si el ar prefera sa stea sa citeasca o carte? 2. Ai avut deja un obstacol critic. Crossdressing + Submission. Ai trecut peste. Felicitari. Dar acum? Daca stai cu el numai cit termini studiile si il consideri ca un sugar daddy, brava tie! Dar... daca te uiti in long run si vrei sa ai o familie. Cu copii ai tai. Mai gindeste-te. Cum o sa reactionezi cind bebe-ul de 5 ani o sa dea peste John cu parul alb in stockings de dantela si push-up bra.....
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Gata, acu m-am lamurit de unde mi se parea id-ul cunoscut. Da asta nu cred ca are mare relevanta daca ea a acceptat asta. Intrebarea este: esti sigura ca vrei sa iti petreci tineretile jongland printre atatea probleme? Or mai fi si barbati fara copii si foste neveste. Grow where you're planted.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

din moment ce incerc sa trec peste atatea probleme (diferenta de varsta, purtatul lenjeriei de dama, cei 2 copii) cred ca e logic ca il iubesc enorm.Mi-a luat ceva timp sa ma obisnuiesc cu primele 2 probleme(ca la urma urmei nici varsta si nici sexualitatea e o alegere care o faci peste noapte, e ceva inascut)si deja m-am zbatut enorm sa ma hotarasc ce sa fac .Am ajuns la concluzia ca este un om prea minunat sa il parasesc pentru asa ceva, m-am obisnuit deja cu ideea ca e posibil sa moara cu vreo 15-20 ani inaintea mea (asta daca ramanem impreuna pe viata)iar la faza cu transvestitul deja nu mai simt repulsie,mi-am impus sa ma obisnuiesc cu ideea, fiecare cu pasarica lui, bine macar ca nu-i place sa bea sau sa isi caute amante. Initial am fost placut impresionata de relatia groazva pe care parea sa o aiba cu copiii lui, normal ca a durat ceva timp pana sa-mi dau seama ca nu e foarte corect ce se intampla Conchita, imi cer scuze ca-ti cpun asta dar esti incredibil de rautacioasa.Eu nu am scris un mesaj in care sa prezint o situatie si sa incerc sa vad daca-mi puteti descoperi planul meu diabolic, cat sunt de fapt de materialista sau egoista etc, eu am prezentat situatia asa cum o vad eu si din moment ce va cer un sfat aici inseamna ca am o dilema sufleteasca, nu ca stiu exact ceea ce vreau (ca el sa ma tina pe mine in scoala si sa renunt la serviciu, sa imi dea mie toti banii etc).Cum indraznesti tu sa afirmi ca eu de fapt asta vreau, sa nu mai lucrez ci sa imi dea el bani si eu sa stau ca o lenesa acasa???Eu nu am insinuat deloc asa ceva .Deja am afirmat ca el este 100% sigur ca eu nu stau cu el pt banii lui (nu dau detalii ca nu are rost , atat eu cat si el stim adevarul in cazul asta) deci cum poti tu sa vii sa ma declari pe fatza materialista??? Sunt foarte ranita de mesajul tau dar o sa ma lecuiasca sa mai postez in forum cand simt nevoia. Ai dat exemplul cu fiica ta, ce s-ar alege de ea si tatal ei daca tu ai muri.E si normal ca daca fata e cu bun simt si sotul tau ar da peste vreo zgripturoaica de femeie sa vrei sa le faci vraji din cer, dar daca tatal isi invata fata vreo rasfatata (ca vorba aia, e orfana ) si dupa aia da pesteo femeie de treaba cu care nu poate fi din cauza ca fata nu o accepta?Deci tu ai prefera ca el sa fie singur pe viata si nefericit doar ca s-a faca pe fata voastra fericita?Asta eu numesc egoism. Mama mea a murit cand sora mea avea 11 ani.Ani de-a randul i-am tot sugerat tatalui meu sa se recasatoreasca ca ma durea inima cand il vedeam cum statea seara, pe intunerit, singur la televizor si radea si el de unul singur la vreo faza mai nostima intr-un film :(.Mi-a zis ca nu vrea ca s-ar supara sora-mea.Am vorbit cu ea si i-am zis sa fie mai ingaduitoare cand apare vreo noua femeie in casa, nu sa faca in asa fel incat sa arate ca ea e stapana casei si nimeni altcineva...Ea mi-a zis ca ei 2 sunt o echipa si vor fi toata viata.Dupa ani de zile el e imbatranit si teribil de singur saracul pt ca sora-mea iese mereu cu prietenii, merge in excursii, nu e niciodata acasa pt ''coechipierul '' ei.Ei, poate si de asta am o sensibilitate sporita fata de parintii care se lasa folositi de copii Da, aici in vest pt foarte multe familii copii sunt totul, iar eu inteleg sa-i iubesti mai mult decat orice pe lume dar nu pot sa inteleg cum de prefera unii sa renunte la viata lor doar pt a face pe placul copiilor (cunosc familii care zi de zi se invart doar in jurul copiilor -du-i si adu-i de la scoala, lectii de tenis, balet, etc iar weekendurile le petrec facand activitati pt copii).In fine, nu comentez mai mult pe tema asta ca nu e problema mea, spun doar ca nu as putea trai asa. Motivele pt care am dat atat de multe exemple legate de bani au fost pt recent s-a vorbit de treaba cu testamentul, de exemplu, si pt ca asta cauzeaza la momentul de fata majoritatea problemelor. Am citit mai devreme un subiesc postat de alta fata ''50''.Mare dreptate avea.Aici vine omul sa-si spuna pasul si sunt unele fete care un loc sa dea un sfat daca-l au, sau sa taca, se apuca sa JUDECE, ca de ce oare o fi vrut aniela sa spele copii vase, ca poate vrea sa-i faca sclavii ei sau mai stiu eu ce.Sa ma bata D-zeu daca eu am scris faza aia cu rautate, incercam si eu sa arat cat sunt de amarata ca nici la cele mai mici detalii nu arata un pic de respect pt casa tatalui lor sau pt mine (ca la urma urmei in weekend nu vine menajera deci eu tre sa le spal vasele). Sunt suparata , mai bine nu mai scriu nimic si gata Fetelor care ma intelegeti,multumesc din suflet , tare mai e bine sa imi mai zica si altcineva ca nu sutn totusi nebuna
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

conchita, iti inteleg si punctul tau de vedere. Dar pe mine sincer povestea asta m-a lovit exact la tinta, am recunoscut pana si anumite manifestari verbale ale Anielei pe care le aveam si eu si iti spun de unde vin: din disperare!! Daca ma auzeai - inainte de a rupe relatiile cu parazita de cumnata-mea - cum vorbeam despre ea, ai fi zis ca sunt plina de ura si de venin, ca ii doresc moartea sau mai stiu eu ce. Dar nu faceam decat sa ma apar verbal, fiindca eram cu moralul la pamant, ajunsesem la capatul puterilor cand vedeam ca nu se mai terminau faptele nenorocitei prin care imi otravea zilele si relatia cu sotul. Deci retine: eu imi puneam in cuvinte durerea (asa cum puteam, in asemenea momente nu mai poti fi obiectiv), dar ea facea rau de-a dreptul. Sincer, eu nu o vad pe Aniela daunandu-i cu ceva partenerului ei; chiar daca spune ca poate e geloasa fiindca tatal ei nu i-a dat ei nimic, eu inclin sa cred ca ea pune pe tapet aceasta ipoteza pentru a incerca sa inteleaga ea insasi ce anume o deranjeaza atat de mult, de parca se teme sa-i acuze prea ferm pe copiii profitori tocmai ca sa nu-l supere pe el. Se prea poate ca Aniela sa fie si geloasa din cauza ca, alegandu-si un partener mai in varsta, ea probabil inconstient a sperat ca el ii va oferi protectie si siguranta (eu zic ca in primul rand emotionala), dar cert este ca omul ala nu se poate proteja nici pe el, se lasa folosit de copii in ultimul hal. Complicata situatie. Dar, cum spuneam, eu am luptat ca o leoaica pentru dreptate si adevar si in final am invins. Nu-i bai ca si acum, la un an si jumatate dupa ce am terminat relatiile cu ea, cumnata-mea e o psihopata si un stalker de proportii. Trimite mailuri de genul "Bogdan, stiu ca mi-ai inchis telefonul, dar eu vreau sa vin sa te mai vad 1 minut ca sa incerc sa reinnod legatura" sau "a trecut atata timp si am crezut ca cu timpul vei trece peste... dar nu a fost asa. Insa e o problema, eu mi-am facut traseu sa vin sa te vad" [bang]. Chiar duminica a sunat pe mobilul meu, iar inainte sa apuc sa inchid mi-a urlat in ureche "Felicia, nu inchide ca moooor...", apoi mi-a lasat un mesaj pe mobil jelindu-se in hohote ca s-o iertam, ca nu mai poate sa indure (de parca i-am fi facut noi ei ceva), ca "promite ca nu ne mai face rau" (!!??) si ca nu mai vrea decat un ultim telefon de la noi ca sa poata "sa-si incheie socotelile" (ah, uitam sa mentionez ca si pe fostul ei prieten l-a sunat de 2 ori noaptea ca sa-l anunte ca a luat pastile sa se omoare, iar ala a venit intr-un suflet la ea si ea nu avea nici pe dracu'), iar unui alt prieten mai recent care o parasise ii promitea la fel, ca se schimba, s-o ajute el sa se descopere pe ea insasi, scria "uite, a venit lupul si a mancat tot raul din mine" [alcool]. Problema cu astfel de oameni este ca ei nu au nici cel mai mic interes sa-si rezolve problemele psihice sau sa-si schimbe in bine caracterul, ei vor doar sa restabileasca status quo-ul convenabil de dinainte de "criza", ei isi vor doar "jucariile" inapoi. Le dai un deget, ti-au smuls umarul cu totul. Asa ca mi se pare o chestiune de instinct de supravietuire sa pui limite cat mai ferm si sa rezisti la manipulari si la lacrimi si la alte manevre de a stoarce compatimire.
[flo] Felicia
[9cer] [url="http://community.webshots.com/user/Miss_Parker_1911"]Poze cu noi si vacantele noastre[/url] ***************************** Adevar > Autonomie > Identitate Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil !!!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

draga Aniela, nu am vrut sa scriu nimic la subiectul tau, pt ca nu stiu ce sfat as putea da. ce m-a determinat este insa postarile celorlalti useri. si pe mine m-a deranjat enorm postarea conchitei. pe ea am remarcat-o cu ani in urma. pt mine ideile ei nu transmit nimic. decat venin, rautate si vehementa exagerata. care nu aduc nimic bun, nicicareia dintre noi. si......am ajuns sa nu o mai citesc. referitor la subiect, sunt mama deci stiu ce vorbesc (vad ca se pune mare accent pe aspectul asta). intr-adevar copilul meu e inainte de orice, dar am incercat sa ma pun in locul ex-sotiei. nu mi-ar placea ca tatal sa ii rasfete asa. cu bani. nu in asta consta educatia lor. nu asta ii face oameni. sunt de parere ca trebuie impuse niste bariere, pt ca altfel va predomina haosul. bineinteles ca tatalui ii convine situatia, ca asa isi linisteste constiinta. insa cred ca are dreptul si el la o viata a lui, pe care sa si-o aleaga singur, nu cerand aprobarea copiilor. si daca nu alege pt el, atunci nu e gata sa aleaga. nu stiu ce ar trebui sa faci tu. sa te gandesti ce doresti de la viata si apoi ce doresti de la el. daca sunt in concordanta cele doua, atunci mergi mai departe alaturi de el. daca insa nu sunt, atunci incearca sa vezi daca se poate schimba ceva. si daca vei putea trai fericita asa. pt ca nu este doar el Mr.Nice Guy, or mai fi si altii. care pot decide pt ei insisi. eu iti doresc tot binele si sa fii fericita! [flo]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

aniela, scuze ,daca am fost dura,intzeleg prin ce treci ,fiindca si eu la rindul meu multe criticam in propria mea familie ,pina am ajuns cu timpul la concluzia ca eu sunt educata diferit iar nepoatele mele si ele erau educate diferit. defapt in mesajele mele ma "contraziceam" cu clover ,defapt este impripiu spus ma contraziceam ,fiindca shi eu am fost exact cum am spus in postarea mea, educata ca tine ca misparker, clover,dar noi nu suntem un shablon ,nu totzi sunt ca noi.ce incercam sa-ti transmit era sa nu incerci sa schimbi educatia care au primit-o fiindca nu ai sa potzi ,cineva chiar spunea ca mai ushor ar fi sa demonstrezi ca pamintul este plan decit sa-l faci pe partenerul tau sa inteleaga ca asha nu este bine. aniela,partenerul tau are exact ce a semanat nu este de plins ,de compatimit,este stilul de viata care la ales care ii face placere ,este adult,crezi ca daca este capabil sa se certe cu tine o face sa-si apere nefericirea ,nu, cum spuneam este un stil de viatza,a parintzilor cu copiii"lui mami si a lui tati" chiar daca tu ai vrea sa modelezi ceva in comportamentul lor ,ar fi o ,munca titanica,shi nu ai sa reusesti,ai sa te epuizezi. copii la la 20 de ani nui mai poti modela ,cum nu poti modela un trunchi batrin. nu stiu daca te refereai la mine cind spuneai "de ce-o fi vrind aniela sa spele copii vase ca ce vrea sa-i faca sclavii ei" eu nu am spus asa ceva ,am spus ca este o prostie sa scoti menajera,fiindca sigur copii nu or sa invete sa stringa dupa ei shi nu ai sa-i inveti tu la frumoasa lor virsta(au fost invatati cu menajera)shi in semn de protest sigur or sa-ti faca viata franjuri,shi tu ai sa termini cu o falca in cer si una in pamint shi sigur stringind dupa ei. actionezi cum crezi mai bine ,in final este batalia ta shi a nimanui de pe acest forum. scuze daca am atacat fara sa-mi dau seama ,nu a fost intentia. bafta. p.s uite chiar tu spuneai ca :-------------------------------------- Da, aici in vest pt foarte multe familii copii sunt totul, iar eu inteleg sa-i iubesti mai mult decat orice pe lume dar nu pot sa inteleg cum de prefera unii sa renunte la viata lor doar pt a face pe placul copiilor (cunosc familii care zi de zi se invart doar in jurul copiilor -du-i si adu-i de la scoala, lectii de tenis, balet, etc iar weekendurile le petrec facand activitati pt copii).In fine, nu comentez mai mult pe tema asta ca nu e problema mea, spun doar ca nu as putea trai asa. --------------------------------------------------------------------- aniela, poate shi partenerul tau este unul din acesti parinti carora le face placere sa traiasca asa in jurul copiilor, nu sunt nefericiti,este stilul lor de vita,asha cum shi eu incercam sa explic ca nu este nimic anormal.poate tu la rindul tau chiar daca azi spui ca nu ai putea trai asa ,sa fi unul ca ei miine, cind ai sa fii mama.fiecare este parinte cum simte el shi prea putin cum simt cei din jur.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...