Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Biserica - se poate si fara?


patou

Recommended Posts

Patou, dimpotriva eu cred ca ai nevoie de o baza religioasa ptr a citi Bilia si Psalmii, tocmai ptr ca au fost scrise in anumite contexte. La fel cred, ca este nevoie sa mergem la Biserica. Biserica e ca o familie, si intr-o familie toti isi poarta de grija unii altora, tocmai de aici cred ca vine "Purtati-va sarcinile unii altora si asa veti împlini legea lui Hristos" De aceia indraznim sa-l numim Tatal nostru pe Dumnezeu. Preotul bisericii la care merg eu insista mult pe lucrul asta si daca acum cativa ani nu prea intelegeam ce vrea sa zica ptr ca eu vroiam doar sa merg la biserica fara sa ma intereseze prea mult cei din jurul meu, acum vad lucrurile diferit si probabil ca inca n-am inteles 100% Indrumatorul de care spunea Crinuta eu il consider a fi duhovnicul (in cazul ortodoxiei) sau preotul bisericii la care mergi. Rolul lui este sa te indrume, sa te ajute sa intelegi, asa cum bine spunea cineva duhovnicul este ca un antrenor care cunoscandu-te iti poate arata unde intelegi bine si unde nu, unde mai trebuie sa lucrezi cu tine, cum sa intelegi viata crestina. ... De multe ori noi ne surprindem la gindul ca nu e drept ca Dumnezeu sa iubeasca, fara masura si fara socoteala, chiar asa pe oricine, calcind orice buna rinduiala si orice închipuire a noastra despre dragoste. Da-mi minte sa fac voia Ta, Doamne!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 89
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

ce sa mai zic? sigur ca m-ati convins sa merg la biserica[flo], si chiar ma duc (un emoticon care se umfla in pene) de fapt ceea ce m-a facut sa-mi pun aceasta intrebare a fost faptul ca dupa parerea mea majoritatea bisericilor sunt in plina apostazie. n-am vrut sa spun ca n-am nevoie de un indrumator, ca doar n-are nici un sens sa reinventez roata, doar ca acel indrumator trebuie ales cu foarte mare grija, si ca in special trebuie sa fim atenti la fructele pe care le poarta. Katya, despre spovedanie nu stiu mare lucru...ma gandesc la grupurile de rugaciune care exista la biserica unde oamenii se intalnesc sa se roage impreuna marturisindu-si pacatele unii altora. [url="http://www.pecontpropriu.unblog.fr"]blogul meu[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Crinuta,totusi cred ca bazele ti le pui studiind pt ca te informezi, vezi nu intotdeauna oamenii sunt buni indrumatori , uneori pot sa te duca in erezie,cel putin pt mine asa a avut loc convertirea...am studiat intr-un liceu teologic , dar multe lucruri pe care le-am invatat acolo nu au fost exact ceea ce se asteapta Dumnezeu de al noi, si prin studiu si o relatie stransa cu El , poate sa iti descore voia Lui!!![pup]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

[flo]Pana la urma--, nu cred ca se poate trai fara Biserica ,este cel mai frumos , cel mai sfant loc unde te intalnesti cu fratii tai pt ca sa te bucuri in Domnul, nimic nu e mai frumos decat sa imparti cu frati tai experientele, esecurile, si toate lucrurile frumoase pe care ni le ofera Dumnezeu ....nu cred ca ar avea vreun sens viata fara de BISERICA[olala]...daca nu ati experimentat pana acuma acest lucru vaindemn sa o faceti...este o nevoie
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui mariyana
Crinuta,totusi cred ca bazele ti le pui studiind pt ca te informezi, vezi nu intotdeauna oamenii sunt buni indrumatori , uneori pot sa te duca in erezie,cel putin pt mine asa a avut loc convertirea...am studiat intr-un liceu teologic , dar multe lucruri pe care le-am invatat acolo nu au fost exact ceea ce se asteapta Dumnezeu de al noi, si prin studiu si o relatie stransa cu El , poate sa iti descore voia Lui!!![pup]
`Foarte buna remarca. Din aceeasi motiv am insistat pe ideea ca cel care ne caria o pauzaste pasii trebuie sa fie .... cum sa il numesc, sa aibe o relatie foarte stransa cu Dumnezeu, de ce nu, sa fie clarvazator, sau ceva pe acolo. Sunt de acord ca unii pot duce oamenii pe carari gresite, dar atunci vor raspunde pentru asta. Nu e usor sa gasesti un indrumator spiritual. Eu inca caut, mai precis, caut un duhovnic al meu, aici, in Bucuresti, deoarece altfel l-as avea. Ce ma ajuta pe mine acum? Citesc mult, citesc din cartile Sfintilor ( acum citesc jurnalul Sf. Faustina), ma intereseaza etapele parcurse de ei, caderile lor, ezitarile lor. Faustina vorbea cu Dumnezeu, primea mesaje direct de la EL, o indruma pas cu pas. M-am gandit ca, poate nu intamplator mi-e atat de greu sa gasesc ce caut eu...., poate ca Dumnezeu vrea sa vin direct la EL, sa dezvolt o relatie intr-o perfecta uniune spirituala, pentru ca raspunsurile mele sa fie direct de la EL. E atat de greu, mai ales cand ti se pare ca e imposibil pentru tine.., desi stiu ca nimic nu este imposibil, dar.... intelegeti voi. Cand spun duhovnic, indrumator spiritual, ma refer la cineva cu care pot discuta tot, des, care sa ma ajute cu sfaturi pentru a creste spiritual ( ca aceste este scopul pentru care avem nevoie de un duhovnic), pentru ca pentru spovada, la noi in timpul Liturghiei sunt minim 2-3 preoti la spovada, dar la spovada nu stai sa discuti problemele in detaliu, asa ca....tot ai nevoie de o discutie periodic cu duhovnicul.. Crinuta si [bonjovi] Rayan Fara Dumnezeu nimic nu e. Cine se increde in sine, cade rau! [url="http://www.youtube.com/watch?v=4L0eM4tODYc"]Asculta[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ah, mi-am adus aminte,Faustina cauta un duhovnic care sa o intelegea in privinta mesajelor primite, si o perioada nu i-a fost dat sa il gaseasca, dar Dumnezeu i-a spus din timp ca va gasi, si i-a spus si cand, ba mai mult decat atat, i-a cerut sa isi asculte duhovnicul, pentru ca la spovada EL va fi cel care il va inspira, iar exemplele concrete apar in jurnalul ei. Oricum, foarte interesant, hm, putin spus interesant, nu e cuvantul potrivit dar mi-e foame asa ca nu mai schimb. Ma duc la masa. va pup, Crinuta si [bonjovi] Rayan Fara Dumnezeu nimic nu e. Cine se increde in sine, cade rau! [url="http://www.youtube.com/watch?v=4L0eM4tODYc"]Asculta[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui Katya
Crinuta,sint de acord in tot ceea ce ai scris despre ascultare,spovada,impartasanie.(Doar ca marea schisma a fost in 1054,ti-a scapat tastatura[flo]) Asa este, si dupa ce am trimis mesajul am vrut sa verific daca am scris corect, dar n-am mai apucat, fac totul in graba, fac N lucruri in acelasi timp, si se mai intampla. . [i]Am vrut sa ii arat Aminei ( ce nume frumos) ca Constantin a devenit crestin in anul 312, iar marea schisma a avut loc in 1054. De aceea cred ca un incepator,desi isi face propria idee despre religie plecind de la Biblie,tot trebuie sa studieze si celelalte religii,adica sa fie sigur ca intelege notiunile de mai sus cu toata importanta lor(uriasa).Dar asta cere timp,Dumnezeu rinduieste fiecare lucru la timpul lui. Noi de-aia sintem aici,ne-am spus parerea despre mersul la biserica,astept sa intrebe Patou acuma cum e cu spovada aia,in ce consta...Sau ce e impartasania...
Crinuta si [bonjovi] Rayan Fara Dumnezeu nimic nu e. Cine se increde in sine, cade rau! [url="http://www.youtube.com/watch?v=4L0eM4tODYc"]Asculta[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui patou
ce sa mai zic? sigur ca m-ati convins sa merg la biserica[flo], si chiar ma duc (un emoticon care se umfla in pene) de fapt ceea ce m-a facut sa-mi pun aceasta intrebare a fost faptul ca dupa parerea mea majoritatea bisericilor sunt in plina apostazie. n-am vrut sa spun ca n-am nevoie de un indrumator, ca doar n-are nici un sens sa reinventez roata, doar ca acel indrumator trebuie ales cu foarte mare grija, si ca in special trebuie sa fim atenti la fructele pe care le poarta. Katya, despre spovedanie nu stiu mare lucru...ma gandesc la grupurile de rugaciune care exista la biserica unde oamenii se intalnesc sa se roage impreuna marturisindu-si pacatele unii altora. [url="http://www.pecontpropriu.unblog.fr"]blogul meu[/url]
Patou, asta nu e spovedanie, mai precis taina spovezii, e o marturisire in grup, caracteristica bisericilor protestante. Bine, acum noi nu ne permitem sa iti spunem si la ce Biserica sa mergi, ar fi culmea. Evident ca daca ne-ai intreba fiecare va sustine ca doar Biserica respectiva este cea adevarata, mai precis religia, nu Biserica, insa nu dorim sa transformam acest topic in " ba a mea e mai buna" :) Crinuta si [bonjovi] Rayan Fara Dumnezeu nimic nu e. Cine se increde in sine, cade rau! [url="http://www.youtube.com/watch?v=4L0eM4tODYc"]Asculta[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Apropos de ce spunea Ica, si mie mi s-a intamplat sa inteleg tarziu unele lucruri, si am sa va si dau un exemplu. Nu prea intelegeam de ce trebuie sa ne rugam atat de mult, sincer, nu pricepeam. Stiam teoretic ca ne apropie de Dumnezeu, dar inima mea ramanea inchisa, sau semi inchisa. Am inteles abia dupa ce am citit ( nu filozofi, nici oameni de stiinta, niciodata nu mi-ar da raspunsurile pe care le caut dpdv spiritual) de ce este nevoie de rugaciune, ce rol are rugaciunea, de ce in toate aparitiile Fecioara Maria insista pe rugaciune, post, sacrificii, ce rol avem in salvarea celorlalti, dar in aceeasi masura in distrugerea lor dpdv spiritual, am inteles. Crinuta si [bonjovi] Rayan Fara Dumnezeu nimic nu e. Cine se increde in sine, cade rau! [url="http://www.youtube.com/watch?v=4L0eM4tODYc"]Asculta[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Fetelor,tare frumos ati spus despre cautarea lui Dumnezeu si nevoia noastra de a comunica direct cu El.Si fiecare are in inima certitudinea aceea tainica de a-L fi simtit intr-un anume moment precis,stim clar ca El e mereu cu noi,ca ne stie sufletul fiecaruia si perii din cap si simtim cind facem bine sau gresim(constiinta=glasul lui Dumnezeu in om,spun sfintii parinti). Dar nu intotdeauna cerem ajutor de Sus(ca uitam..eu cel putin) si mai facem si fara sa-L intrebam pe Domnul,ne incredem adica doar in noi si,cum zice Crinuta la semnatura,cadem rau...Apoi realizam ca ne-a ispitit cel rau si putem sa avem si momente de confuzie,in care nu stii ce sa faci si de la cine-ti vine sfatul/impulsul de a face intr-un fel si nu intr-altul,adica de la Dumnezeu sau de la cel rau. Si aici ai nevoie de indrumator/duhovnic/sfinti/sau pur si simplu primul preot care-ti iese-n cale.Eu sint convinsa ca,daca am o tulburare si ma rog Domnului sa ma ajute,imi recunosc neputinta si micimea, stiu sigur ca-mi va vorbi prin duhovnic.Ani si ani de zile am cautat duhovnic si niciunul nu era bun!Prin urmare nu ma spovedeam…Dar smerenia am invatat-o mult mai tirziu si acuma stiu ca,oricite defecte i-as gasi duhovnicului meu,il iubesc nespus cind imi aduc aminte de momentele de la spovedanie,e suficient doar sa le evoc si sa stiu cu certitudine ca prin el Domnul mi-a vorbit.Si Domnul vb omului prin preoti,sint convinsa,exact dupa "inima"omului:adica daca omul s-a rugat si a postit si si-a cautat bine sufletul,Domnul la rindul Sau,da raspuns pe masura,adica il "respecta" pe om. Revin.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...