Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Biserica - se poate si fara?


patou

Recommended Posts

Amina Maria, cu multa placere. Varsta minima este de 16 ani, pentru ca se considera ca abia de la aceasta varsta exista maturitatea sau discernamantul necesar. Botezul este in primul rand o marturie exterioara a credintei noastre. Intai e credinta pe urma botezul. Ambele necesare mantuirii. si acum despre ritualuri (care probabil difera usor de la o biserica la alta). Saptamana trecuta am fost invitati la masa, unde am avut prilejul de a ne cunoaste intre noi (toti cei care ne vom boteza maine) A urmat un scurt curs despre ce inseamna botezul iar pe urma fiecare dintre noi am fost invitati intr-o alta incapere unde s-a filmat o scurta marturie a fiecaruia: cum a fost viata noastra inainte de a-l intalni pe Isus, conjunctura in care L-am intalnit, cum s-a schimbat viata noastra si de ce vrem sa ne botezam. Maine, in timp ce o sa ne boteze marturia va "rula" pe un ecran mare in biserica. (eu sunt foarte fericita ca nu am fost nevoita sa vorbesc in direct in fata unei multimi... nu stiu daca eram in stare [:D] ) Si sa nu uit botezul e prin imersiune completa. [url="http://www.pasipecaleacredintei.wordpress.com"]pe cont propriu[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 89
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Amina ,pai eu sint ortodoxa,doar ne-am mai intilnit amindoua pe la alte subiecte,nu? Ma bucur ca sotul tau a devenit si el ortodox,eu zic ca daca ii place in biserica noastra poate a simtit acel har,nu-l impiedica sa mearga daca aveti posibilitatea...Imi pare rau ca nu iubesti Ortodoxia,dar cine stie,poate va veni cu timpul...eu sper oricum... Patou ,pai am vrut sa-ti fiu nasica de cununie![:)]Eu oricum ii dau inainte cu speranta... O zi frumoasa miine si sa vii sa ne povestesti![pup]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui patou
doar sa va spun ca am gasit o biserica si ca în 23 mai o sa ma botez ( e o biserica evanghelica, are si pastor si e exact ceea ce cautam).) [url="http://www.pasipecaleacredintei.wordpress.com"]pe cont propriu[/url]
Ce veste minunata, draguta Patou!!! [:)] Te imbratisez cu mult, mult drag si ma bucur nespus ca ti-ai gasit linistea [pup].
[url="http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?whichpage=-1&TOPIC_ID=149031&REPLY_ID=5731952"]Pentru parinti, de dragul copiilor[/url]
"Omul care a inventat distractia a fost copilul" [:)] - din jurnalul unei mãmici de bãietel.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui patou
doar sa va spun ca am gasit o biserica si ca în 23 mai o sa ma botez. ( e o biserica evanghelica, are si pastor si e exact ceea ce cautam). [url="http://www.pasipecaleacredintei.wordpress.com"]pe cont propriu[/url]
ma bucur enorm de mult pentru tine[flo] si eu merg intr-o biserica evanghelica de aproape 20 de ani[pup]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...
draga Patou Biserica este acolo unde esti tu.Biserica poate fi chiar si camera ta.Biserica este locul unde sa poti sa te rogi in liniste si sa meditezi.Hrana spirituala o poti lua si stind intinsa pe un petic de iarba.Credinta o ai in suflet.Biserica este doar un lacas unde se aduna mai multi crestini ,insa in cazul tau, fa-ti ''propria biserica''Dumnezeu ne vede si ne asculta chiar de nu intram intr-o biserica sau la o adunare. Domnul sa te binecuvanteze![ruga] Mami de[zana] ricc si speram un [bebic]bebe cit mai curind cu bunatatea si slava lui Dumnezeu[ruga]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Daca Biserica era doar un lacas unde se adunau unii.. si daca ar fi fost credinta doar in suflet, nu mai ajungeau Sfintii Apostoli sa transmita informatiile de la Iisus Hristos la restul lumii... Se adunau pe iarba si meditau si isi tineau credinta pentru ei, ca doar e in suflet... Iasmin, mama de strengar de 8 anisori
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Noi folosim cuvantul "biserica" si adesea ne gandim la o cladire, dar conform Bibliei biserica este un grup de oameni care formeaza impreuna un trup, trupul lui Cristos, al carui cap este El. O biserica nu poate fi niciodata formata dintr-un singur om dupa cum un trup nu poate fi format dintr-un singur madular(1 Corinteni 12:12-31)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Danamiha[flo] foarte adevarat si cat se poate de exact. Utilizarea cuvantului biserica in sensul de ''lacas de cult'' este insa folosit in acest fel mai cu seama de cei care nu frecventeaza Biserica. Eu personal fac o mare distinctie intre biserica (lacas de inchinare, rugaciune) si Biserica a carui cap este fara tagada Iisus Hristos. Iar membrii Bisericii nu sunt doar clericii ci si credinciosii, intreaga masa formeaza un intreg, un trup. A nega pastrarea vie a credintei in Biserica pe motivul ca ''credinta e in noi'' echivaleaza cu a spune: ''de ce sa mergi sa te adapi la izvor, ca doar ai destula saliva"... Danamiha[flo] Iasmin, mama de strengar de 8 anisori
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...