Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

North America: Moarte Kilogramelor (3)


Recommended Posts

Maru, danke ... dar tot am intrebari [:D] Am incercat si eu sa fac cu foi din alea cumparate si mi-am dat seama ca este o tehnica si la compozitie. Am facut o data cu branza feta si a iesit cam acra ca era cam acrisoara branza. Alta data am incercat sa fac numai cu cascaval si a iesit foarte satzioasa - dupa o bucata iti venea sa vomiti ... bine, eu am si o inclinatie nativa spre dezastre si tragedii culinare - deci nu e de mirare ca m-am incurcat fix in una din cele mai usoare placinte posibie - dar vroiam sa intreb daca tu cand faci compozitia aia de branza, ai vreo logica sau pur si simplu arunci branzele din frigider in placinta si niciodata nu ai dat rateu ? De ex acum am in frigi niste Farmer Cheese - care este branza de vaci din Romania, iese si cu asta sau trebuie sa ii mai adaug ceva cascaval ? Reteta nr 4 suna foarte usor - o lasi sa creasca sau direct la copt ? P.S. Le-am spart pe fetele astea care vor sa slabeasca - am inceput sa vorbim (eu adica) de placinte cu branza la moarte kilogramelor [:D][:I]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 201
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

buflea, eh, ce sa-i faci! or da vina pe tine, ca tu intrebai prima[:D] aluaturile in care am pus drojdie le las sa creasca, mai ales ca in timpul ala fac compozitia. Branza proaspata, depinde cat e de scursa, pui oua, zahar. La un pachet de un pound pun cam 4 oua si cam 3-4 linguri de zahar. Nu fac cu cascaval simplu ca nu le pot manca, si de aia zic ca ameste de toate ce am prin frigider. Compozitia trebuie sa fie destul de consistenta ca textura, ca atunci cand pui un gogoloi pe patratel sa nu curga, sa ramana gogoloi. Incerci sa echilibrezi gustul: daca ai branza proaspata atunci poti rade o lamaie sau portocala si poti pune si un pic de vanilie. Ca sa nu omoram kg, putem trece pe messinger Emma Aida e inger[ruga] Doamne'ajuta! http://maru-incotro.blogspot.com/
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Hahahaha - hai ca acum mi-a cazut fisa, ca de fapt vorbim de lucruri diferite dar cumva dam senzatia ca ne intelegem. Deci mie nu imi plac placintele cu branza si zahar - numai alea sarate. De aia tot spun eu de feta, cascaval ...si tu desigur ca ii tot dai cu ouale si zaharul care anesteziaza orice aroma neplacuta. Gata - ma opresc din placinte sa ma laud ca am slabit 2 kg si aseara nu am mancat nimic - si asta numai din cauza lui barbata-meu care a venit mancat acasa deci nu a mai trebuit sa stau in dinner-ul lui cu belele pe barba. Dimineata as fi ros tot frigiderul dar am venit la serviciu si am bagat 2 linguri de zacusca amestecata cu salata de vinete si 4 felii de parizer - fara paine. mi este in continuare foame si desi am un alt Lean Cuisine in congelator, ma gandesc sa ma impreietenesc cu o salata de pe afara ... sigur ca orice prietenie costa, o sa ma cert cu $9-$10 si probabil 800-1000 calorii. Mare decizie am de luat ...
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Dau si eu tircoale subiectului desi eu sunt intr-o continua dispozitie de omorire a kg. Nu am timp sa citesc toate capitolele, asa ca lamuriti-ma si pe mine ce faceti voi aici. E vreo reteta ptr toate sau fiecare aveti dieta voastra si aici doar va impartasiti kg pierdute? Parca m-as alatura si eu, poate asa in grup se duc mai multe kg. Maru, esti dementiala cu descrierea zumbei[pup] Ah, si ce e cu chilotii aia de la Walmart? Olga, imi pare rau de cele citite. Born to shop, forced to work.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

MAru-tocmai ce vroiam sa iti zic ca Buflea sigur vrea placinte cu brinza SARATA..si ca tot ma pricep la ele, hai sa imi dau si eu cu parerea[:D] Buflea- singurul aluat cu care nu dai gres este TENDER FLAKE-in cu tie galbena cu alb si albastru e 450gr-compozitia de brinza sarata e cam asa, cred ca e cea mai scazuta in calorii-mozarella, cu philadelphia si o tenta de feta sau parmesan mai bine, si 1 ou..ce zice MARU acolo e dezastru ca raport de calorii, si plus ca dc vrei ducle, eu iti recomand sa scoti 3 oua si zaharul si sa pui o mian de stafide ..si iese tot delcioasa..sau cel mai usoare si mai bune in rap. de calorii sunt STRUDELE CU MERE...ce zici[flo] Denisa cu Emma Andrea 3,5 ani si Mark Alex 2 ani Zambeste, si maine e o zi!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

deci ma tradezi...cu buflea!
Citat:
citat din mesajul lui Denisam
YES- you got it..enjoy them, la breakfast sunt ok mai, sigur nu se pun mai deloc...si mai pove si tu ceva[flo] Denisa cu Emma Andrea 3,5 ani si Mark Alex 2 ani Zambeste, si maine e o zi!
Emma Aida e inger[ruga] Doamne'ajuta! http://maru-incotro.blogspot.com/
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buflea, o salata nu are 800-1000 de calorii, unless pui tone de bacon sau mai stiu eu ce prin ea. Pana in 500 max. Astia de la Applebees au scos un meniu nou cu feluri de mancare pana in 550calorii, pe langa Weight Watchers menu. Am fost cu fi-miu aseara si am luat o chestie cu shrimps, un sos facut doar din rosii ceva, ca nu era gras plus whole grain penne. Spicy. A fost yummy da' m-a dus la 1523 calorii pt ziua de ieri. Azi aveam puuuutin mai putin la cantar totusi. Buflea, cum oi putea sa nu mananci chiar nimic, eu nu poooooooot. :(
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...