Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Dovleceii veseli se bucura de soare (24)


Recommended Posts

Nu m-am gandit la treaba asta cu mancarea la pachet pana azi. Masa de pranz mi se pare ok, au mancare gatita care-mi pare potrivita pentru ei. O problema ar fi la micul dejun cand primesc si sunca de pui, cereale cu cacao si zahar, dulceatza, branza topita, lucruri pe care noi nu le mancam. Aici mi-ar fi destul de usor sa-i inlocuiesc cu ceva adus de mine, similar cu ce au ceilalti copilasi. Si din nou ar mai fi gustarea de la amiaza cand primesc ceva dulce, chec, budinca, etc. Cred ca ar fi un pic mai dificil, dar as gasi variante mai sanatoase. Inca nu am discutat despre asta, vreau sa mai vad ceva gradinite si apoi decid. Nu vreau sa fie ciudata gradinitei, dar nici n-as vrea sa primeasca dulciuri zilnic sau sa refuze micul dejun acasa pe motiv ca nu avem mezeluri. Te iubeste mama, Pisi!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 204
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Fragutza Mi-e greu sa cred ca esti doar tu, ca toti ceilalti parinti sunt de acord cu parizerul, ca nu are nici un copil vreo alergie, ca nu-i nici unul vegetarian in toata gradinita. Eu zic sa abordezi fiecare parinte in parte, cate unul in fiecare dimineata cand lasati copiii in clasa si iesiti impreuna pe usa gradinitei. Eu zic ca e vorba de pura lene din partea administratiei. Acum partea mai sensibila e ca va trebui sa veniti voi parintii cu o solutie. Din experienta iti spun ca trebuie sa aveti 2 solutii care sa va convina si sa pui directorul sa aleaga. Uite ca mi-a venit o idee : o foaie zilnica cu toti copiii in care sunt trecute din start particularitatile pentru fiecare copil (ca-i alergic la lapte de ex.) plus o rubrica de diverse in care se poate scrie zilnic de catre parinte. Cat timp furnizati voi parintii foaia, nu vad care-i problema administratiei. Legea NJ zice sa semnezi pe o foaie cand lasi copilul la scoala si cand il iei de la scoala. Sunt 14 copii in clasa. Mai este o rubrica de "diverse" la care doar o mama scria mereu ca "iau copilul la 11:20", asta insemna mai devreme, deci roaga profesoarele sa pregateasca copilul de plecare la 11:20, si o rubrica de alergii. O alta mama scria ca fetita are alergii sezoniere. Ca profesoara, nu cred ca-i greu sa-ti amintesti ca doar 2 fetite au nevoie de ceva atentie, iar pe ceilalti sa-i tratezi la fel. Ce risca daca nu-si aminteste? Pai fetita care trebuie luata la 11:20 va intarzia sa-si ia fratele de la scoala, deci va pleca la o alta scoala, iar cea scoasa afara cu gramada ca-i frumos afara, desi leaganul e galben de polen, o sa vina mama cu avocatul dupa ea ca i-au pus copilul in primejdie. Poate da, poate nu, dar de mutat la alta scoala mai grijulie, sigur va fi mutata. Aici mai e ceva : sunt foarte intalnite familiile cu mai mult de 1 copii, deci din start scoala castiga cel putin 1 client cu fiecare copil intrat in scoala lor pentru ca parintii tind sa duca si ceilalti copii la aceeasi scoala, mai ales ca scoala iti ofera posibilitatea de a alege preferential clasa, profesorul pentru celalti copii din familie. Diana cu [url="http://dianamim2.shutterfly.com/"]Nicholas Tom[/url] (3 sep 2009) si [url="http://dianamim.shutterfly.com/action/?a=0BbuXDlo2bMX9w"]Peter[/url] (3 oct 2005)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Diana,good to see you,e o placere sa te citesc[pup] Nu cred ca sunt obisnuite educatoarele in ro cu liste de care zici,inca. .chestie de mentalitate,va mai dura un pic pana vor ajunge sa trateze in mod egal toti parintii,fie ca unii vor hamburger pt copil iar altii organic :) La voi ii fac meniu separat unui copil vegetarian sau tr sa duci pachet? in Mtl cred ca am nimerit eu o gradi mai nasoala pt ca imi aduc aminte acum ca o mamica se plangea ca unde avusesera fetita inainte plateau to 40$/zi dar aveau mancare speciala pt baby class,gateau acolo,la gradi.A noastra folosea o firma de catering,un singur meniu pt toata lumea,iar daca aveai copil alergic nu aveai decat sa ii duci tu mancare de acasa. Uka vacanta placuta,unde mergeti? Ma duc la primarie azi sa intreb de locuri,aici e alt sistem-se aplica prin primarii pana pe fiecare 20 ale lunii,nu ai aplicat-pa si la revedere pana luna urmatoare,tii copilul acasa.Si nici asa nu-ti garanteaza nimeni un loc,tr sa astepti sa renunte cineva in timpul anului,de obicei.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui lutoniana
Miha te salut [pup] Si David papa inghetata la desert si altele .....[8D][8D]
Luto ti pup cu drag[pup] La noi nu aveau caiet cu evolutia copiilor insa activitati faceau cu ei,mai ales dupa 18 luni.Josh avea 16 luni cand l-am inscris si dat fiind faptul ca era cu mult mai activ decat cei de aceeasi varsta din grupa lui(7-18 luni) il duceau des alaturi,la cei de 18-36 unde aveau activities all day.Mie din punctul asta de vedere mi-a placut mult,nu-i lasau sa respire deloc,ii tineau ocupati tot timpul,chiar daca era vba doar de joaca,organizau ei jocurile,se implicau si educatoarele tot timpul.Valabil si indoors si outdoors.De la gradi am invatat sa-i lipesc hartie din aia la sul pe masuta lui si sa-l pun sa deseneze de ex,si multe altele..aveau muzica ff faina de fundal de ex-dinamica in timpul activitatilor,clasica cand ii puneau la somn,se crea o atmosfera super. La baby class mai pictau din cand in cand,mi-au dat in vreo cateva randuri niste carduri dragute cu manutele lui imprimate si alte briz-brizuri facute doar de el.Tare mult mi-a placut ideea,e emotionant sa le vezi,mai ales dupa ce trece ceva timp. Si eu zic sa te bagi in vorba asa,cu diplomatie[8D] si sa-i intrebi ce goal-uri au,vorba Dianei.Si ca ai fi foarte incantata sa vezi ceva facut de manutele lui si macar un report/month. E la program prelungit acum Davidelul sau tot cateva ore pe zi?
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Neatza girls! Diana, la ideea de-a vorbi cu parintii m-am gandit. Vroiam sa le propun sa platim un pic mai mult si sa fie inlocuita carnea de pui cu cea de curcan. I-am pomenit ceva directoarei, nu mi-a zis nici da nici nu. Daca voi continua s-o aduc aici o sa le propun o discutie cu parintii. Inspirata de gradinita lu' David, prima, cea la care am fost si noi in vizita le-am propus sa faca o fisa cu activitati zilnice, m-am oferit sa dau si formatul si sa completeze cu ceva info, gen ce-a mancat, daca i-au schimbat scutecul si cu ce s-a jucat. Au zis ca n-au timp, ca va dati seama cat timp am pierde cu fisele astea. Ok, si eu imi las copilul, tre sa alerg dupa educatoare sa-mi spuna ce-a facut in fiecare zi. Mi s-a dat solutia, vorbiti cu educatoarea ei ca stie cel mai bine Si repet, acum sta 2-3 ore pe zi, dar cand va sta la program full time cum va fi? La un moment dat am avut o alta problema...educatoarea mi-a spus ca in ziua x a fost f linistita, n-a plans deloc iar a doua zi imi spune o infirmiera ca vaaaai, doamna, ce-a plans fetitza dvs ieri, jumatate de ora am stat cu e in brate s-o linistesc. Dupa n discutii cu personalul, concluzia a fost c-au dat-o afara pe infirmiera ca incurca copiii si spunea parintilor informatii eronate Am ales ca cred varianta educatoarei, mai ales ca s-ar fi vazut pe fatzuca lu' Pisi daca ar fi plans atat. Tatal copilului imi tot spune ca exagerez, ca n-o sa gasesc ceva sa consider potrivit pentru copil, ca niciunde nu-i va fi mai bine decat cu mine. E foarte posibil si sa fiu setata negativ, nu stiu ce sa zic. Mai stau, mai rumeg si sper sa iau o decizie corecta. Va pupa fata, ma duc la curatenie! Te iubeste mama, Pisi!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Parca ma vad pe mine acu cateva luni.La inceput toate bune si frumoase,gradinita arata impecabil,personalul super amabil,pareau pro la prima vedere.Dupa o luna au inceput framantarile- desi regulamentul prevedea sa primim cate o copie cu meniul zilnic in fiecare sapt nu-si mai aducea nimeni aminte de asta;laptele brusc a devenit foarte scump s-a imbolnavit educatoarea si au lasat o ingrijitoare de pe alta planeta ajutata cand si cand(foarte rar) de alte persoane dubioase venite cu ziua(pt interviuri& proba practica cel mai probabil,erau intr-o per in care faceau angajari).Copiii erau cam dezorientati in perioada aceea desi fisele erau agatate pe perete nu le mai completa nimeni cat a lipsit educatoarea(3 sapt),deh,lipsa de exercitiu.Tot asa alergam cu totii dupa staffi sa ne spuna cum a decurs ziua respectiva.Cand veneau mai multi parinti deodata era distractia cea mai mare meniul,la inceput adaptat cerintelor fiecarei familii(halal,coser,vegetarian),a devenit universal pe parcurs tot asa i-am suspectat de cateva ori ca ma mint in ceea ce priveste plansul copilului in timpul zilei.cel mai serios a fost cand a fost educatoarea in concediu si incepuse sa urle noaptea din senin,de cateva ori pe noapte chestii legate de igiena care pe mine personal ma iritau:apucat biberonul copilului de tetina,pupat copilul pe obraji cu 'tzoc',taiat mere cu degetul taiat&bandajat iar bandajul plin de sange deja,par pe jos,schimbat copiii de scutec fara manusi(vb de inlocuitoare,educatoarea era tare cumsecade) Insa cand il vedeam cat de frumos socializeaza si ce bine se intelege cu ceilalti copii,atmosfera generala creata in special in zilele pline,uitam de tot.Si uite asa de la inceputul lui martie de cand am vrut sa-i schimb gradinita m-au dus cu zaharelul inca 6 saptamani:D Va pup,n-am rezolvat nimic azi-trebuie sa ai servici ca sa te bage cineva in seama.O sa aplicam totusi,sa vedem ce iese.Daca nu,avem o alta optiune,un soi de daycare de doua ori mai scump si unde cred ca ii lasa sa se joace toata ziua si..cam atat.Nebunie cu locurile in gradinite aici.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Lume,lume, de maine duc Joshulinu la gradi[pk] Juma de zi la plata cu ora si fara nici o promisiune de permanenta insa ma bucur enorm pt ca locul arata extraordinar de bine,e o cladire imensa,luminoasa de 150 locuri.Fusesem sa vedem temporary daycare ul de care ziceam si am dat peste alta,de stat,era chiar alaturi.Asa ca maine impachetez copilul si ma prezint cu el si application form ul plus dooj de $ in dinti si off we go.Wish me luck[bibe]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ce mi-a placut e ca aveau meniul de azi pus in vitrina,la intrare.Uitasem de obiceiul asta desi mai vazusem si inainte sa nasc,in scoli.Alaturi era o foaie cu meniul zilnic pt luna iulie,tabel cu ingrediente,calorii,gramaj.Ptiu,cum naiba am uitat,ca primeam si eu lunar inainte.Cap sec ce is,mi-a mai disparut un pic din ingrijorare.Bineinteles ca avem carne la greu si aproape zilnic dar macar au meniu pe grupe si la bebei parca era ceva mai light.Anyway,o sa intreb maine detalii. Camerele erau insirate pe un coridor luung si aveau niste perdele roz la intrare in loc de usi.Copiii dormeau,asa ca nu am vqzut decat vreo doua educatoare si cam atat. Curte maricica in spate cu loc de joaca fainut. Ma,sper ca nu v-am plictisit cu atata scris pe tema asta,am avut logoree zilele astea.Schimbam subiectul daca vreti,si-asa voiam sa va propun tantrumurile.Nu ca nu s-ar mai fi discutat dar e o alta etapa:) Frag,nu exagerezi deloc din punctul meu de vedere.Atata vreme cat nu exista cerere nici ei n-or sa ofere din proprie initiativa conditii mai bune.Negociat,negociat,negociat pana obtii ceea ce vrei.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Neatza girls! Bravo Miha, sa se acomodeze puiul usor si tu sa fii linistita! Mai, ce probleme cu gradinitile la voi, la mine pe strada sunt 3, private e drept, plus inca vreo 4-5 in apropiere. La cele de stat se ajunge mai greu e drept, dar clasica spaga am inteles ca rezolva.. Mi se pune un gol in stomac cand ma gandesc ca f curand voi incepe serviciul si o sa fie totul o graba, trezirea dimineata, fuga spre gradi, si mai ajung seara tarziu acasa. Nu stiu cum va resimti Pisi despartirea asta, in conditiile in care ea e mereu lipita de mine. Dar cel mai probabil ii subestimez capacitatile de adaptare.. Va pupa fata cu drag! Te iubeste mama, Pisi!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

*tantrumurile ca subiect de discutie* *meniu pe luna iunie* Uff,sunt pe tel si scriu greu.Josh mi-a adormit fix cand am intrat in parc,dupa o repriza de tipat de mi-a sfredelit si sufletul din mine.Cred ca de doze atat de concentrate de stres n-am mai avut parte niciodata inainte sa nasc.In momentele alea cand tipa pe high pitch,asa,imi vine sa ma urc pe pereti la propriu.Cateodata urla in asa hal ca-mi scapa lucrurile din mana/ma impiefic,etc.Cum rezistati,ce metode de calmare bagati? La noi nu merge nimic,ori il las sa isi faca damblaua ori pot sa-mi fac mie harakiri daca vreau,una din doua. Cel mai penibil ma simt dupa ce se termina cate o criza si copilul rade din senin,iar eu,transpirata si cu nervii pe moate deja,cu limba muscata si alte alea,ma uit ca o idioata picata din cer la el. .si ma intreb cum naiba sa fac data viitoare ca sa raman calma.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...