Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

PRIETENE FARA TITLU (58)


Recommended Posts

Moni-mersi, formele le stie[:D],hainele so and so[:I].deci mai insistam, la capse, ca la fermoare e cel mai tare,si cu cald/rece/fierbinte/inghetat/umed/uscat etc. ,tare/moale ,gusturi: dulce/amar -sus,jos -in fata/spate- vad cas tie, deja pe su si sjos le zice in engleza, ca cuvinte,nu e ca doar le intelege...si e f. receptiv la ce e nou legat de tehnica,aseara isi pusese tasu nsite casti smechere pe urechi sa auda filmu' ca noi faceam galagie cica[alcool]si imediat s-a dus si i le-a luat sa si le puna si el,si nu s-a lasat pina nu s-a jucat el cu ele, desi i le-am luat intentionat sa vedem ce face...asa ca incapatinare cu caru' au si racii nu numai capricornii..sau la el e din cauza ca asa sunt baietii[:D] Denisa cu Emma Andrea 4 ani si Mark Alex 2,5 ani Zambeste, si maine e o zi!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 201
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Denisa, cam cat dureaza la voi un program? La noi variaza intre 2 si 4 saptamani, depinde de complexitate, si noi alternam si cu logopedie. Ce vreau sa zic este ca REPETITIA este capitala la terapie. Si ca toate trebuiesc introduse intro ordine anume, fara graba, fiindca atunci faci un tlames balmes, de nici tata nu-l mai descurca.
Cristina si [bonjovi] Razvan (31.01.2006) "Viata e ca carosabilu': unii vine, altii trece..." (adusca, membru DC)
[url="www.dropshots.com/asteryaro"](1)[/url],[url="www.dropshots.com/asteryaro1"](2)[/url],[url="www.dropshots.com/asteryaro2"](3)[/url],[url="www.dropshots.com/asteryaro3"](4)[/url],[url="www.dropshots.com/asteryaro4"](5)[/url],[url="www.dropshots.com/asteryaro5"](6)[/url] [url="http://en.tackfilm.se/?id=1261422750796RA23"] MY HERO [/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Denisa, dar daca ii dai sa sorteze pe categorii, stie? Adica, dintrun teanc de animale (2D = poza) sa sorteze intro parte animale domestice si in alta salbatice. Si apoi, partile corpului trebuiesc invatate si LA CE folosesc. Cu nasul miros, cu gura gust... simturile, adica. Formele geometrice sunt ff importante, dar zici ca le stie. REPETA cat se poate. La generalizare ce faci tu cu el? Si altceva nu stiu: tu ii spui ce programe sa faca, nu creaza ea programele? Cine va supervizeaza?
Cristina si [bonjovi] Razvan (31.01.2006) "Viata e ca carosabilu': unii vine, altii trece..." (adusca, membru DC)
[url="www.dropshots.com/asteryaro"](1)[/url],[url="www.dropshots.com/asteryaro1"](2)[/url],[url="www.dropshots.com/asteryaro2"](3)[/url],[url="www.dropshots.com/asteryaro3"](4)[/url],[url="www.dropshots.com/asteryaro4"](5)[/url],[url="www.dropshots.com/asteryaro5"](6)[/url] [url="http://en.tackfilm.se/?id=1261422750796RA23"] MY HERO [/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Da si la noi variaza,depinde de EL cat de repede le prinde..repetam si noi cu el,acuma ca e cam racit nu e in dispozitie de f. mult pe zi, eu nu prea am timp asa mutl de generalizare, o sa o mai rog pe soacra- mersi de idea cu la ce folosesc partile corpului... Vine si ea cu programe, dar ne consultam, si cu logopeda care e f. buna si ea si aduce materiale la greu..cred ca in curand ma pot face si eu terapista, dc as avea mai mutla rabdare...amobservat recent ca A nu lucreaza asa de bine si mult cu mine(stiu ca e normal), cum face cu una dintre tipe-aia face cu el 1h fara sa aiba nevoie de DORA ca reward...eu inca nu am ajuns la performanta asta[bang] Tu i-ai facut vreun test senzorial? Si mai spune-mi te rog si mie, R a inceput sa vb asa brusc si corect, ca al meu de ex capiazape toata lumea care vine la noi la inceput, ii merge gura vreo 5-10 min nonstop, f. repede si normal ca nu se intelege nimic[q]-toti terapsiti zic ca e ok, eu is confuza... Denisa cu Emma Andrea 4 ani si Mark Alex 2,5 ani Zambeste, si maine e o zi!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Denisa, sper sa fiti pe drumul cel bun cu alegerea programelor. Legat de Razvan, cum a inceput el sa vorbeasca... am tot scris (dar cred ca dincolo [:D]). In Nov. 2008 spunea primele cuvinte: da, pa, mama etc. Avea un bagaj lingvistic de 10 cuvintele, si-acum imi dau lacrimile cand imi amintesc, de emotie, normal. Niciun copil cu intarziere in dezvoltare (care are legatura cu TSA) nu vorbeste corect, fiindca n-are cum, aparatul fonoarticular nefiind pregatit. Cam toti au nevoie de logopedie, si daca nu logopedie (nu toata lumea isi permite), macar de corectare facuta de parinti. Razvan inca nu-l poate spune pe L, R, S, Z, J, G (nu-i iese clar). Abia l-a invatat pe SH, si cand spun invatat, spun sa poata folosi sunetul in diferite contexte, inainte sau dupa anumite alte sunete. E dificil. Ce test senzorial [:-@]? Ma faci sa rad. Mai bine explica si mie ce inseamna, in ce consta, ce anume si cum testeaza.
Cristina si [bonjovi] Razvan (31.01.2006) "Viata e ca carosabilu': unii vine, altii trece..." (adusca, membru DC)
[url="www.dropshots.com/asteryaro"](1)[/url],[url="www.dropshots.com/asteryaro1"](2)[/url],[url="www.dropshots.com/asteryaro2"](3)[/url],[url="www.dropshots.com/asteryaro3"](4)[/url],[url="www.dropshots.com/asteryaro4"](5)[/url],[url="www.dropshots.com/asteryaro5"](6)[/url] [url="http://en.tackfilm.se/?id=1261422750796RA23"] MY HERO [/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Cristina-vorbind cu terapistii pe aici,se pare ca lui Alex i-ar prinde bine, eu zic ca la voi nu e cazul ca Razvan e mult avansat si nu te-am auzit plingandu-te de probleme legate de mincare sau senzoriale. Al meu cand e super plictisit se aseaza pe jos pe burta,deci noi il banuim ca are un fel de presure si ca asa se relaxeaza el,sau se baga sub masa si isi gaseste acolo de lucru-de aia vrem sa vb cu OT-ocupational terapist,sa ii semnalam astea si el/ea sa vina cu strategii ce sa facem si acasa si la gradi sa ii fie mai bine. oricum, din martie de and vine mama,simt clar ca vor fi mai mari progresele ca mama are mai multa rabdare si face cu placere ce treb pt el, pe cand socrela nu mai are rabdare pt lectii si face rapid f. putin ca trebuie[bang]..stii tu ce vreau sa zic-deci sensorial needs assesment verifica toate simturile-nu stiu cum sa explic, in afara auzului,vazului si pipaitului. Denisa cu Emma Andrea 4 ani si Mark Alex 2,5 ani Zambeste, si maine e o zi!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Heloooou!!!! [s] Emma. La noi nu ninge,E vreme super soare si cald, numai bine de facut plimbari. Care plimbari??? ca eu numai de asa ceva n-am timp!![:D]. Dar sambata am fost la ski. Nu departe pe o partie mai mica pentru copii si i-am pus pe toti 3. Fetele prind si ele curaj. Daria era tare entuziasmata, zice de ceva vreme ca ea vrea sa invete singura. din pacate s-a accidentat. si-a intors cumva piciorul si i s-a inflamat genunchiul. Dar deja ieri seara cand am ajuns acasa, a inceput sa topaie in fata mea sa-mi arate ca i-a trecut. Iar piticoata e super fericita, "e lustig"(distractiv)[:D]. Se duce ca din pusca, doar ca nu se stie opri[alcool]. de pe 30 ian avem o sapt vacanta de sport...asa-i zice aici[:D]. Plecam la munte. eu una abia astept. Ingrid te dezamagesc. Nu am facut nici care poze[:D]. A fost asa de repede si se scurt. Clara clar nu s-ar mai fi culcat ar fi stat toata noaptea la joaca cu ale mele pupaze!! Cristina, toata admiratia pentru tine si pentru -Denisa pentru ce faceti petnru baieteii vostri. Daca stau bine si ma gandesc a mea nu stie sa deosebeasca toate animalele domestice de cele salbatice. sau formele geometrice. alea cred ca nici Daria nu le stie[:I]. [pup] v-am pupat. Mira mami de DAVID(15.08.2002), DARIA(20.11.2004), si SELINE(07.02.2006) [url="http://picasaweb.google.com/miraklucker/DinNouLaDrumSpaniaOct09#"]Poze noi.....cu noi[/url]
Mit Kindern vergehen die Jahre wie im Flug. Doch Augenblicke werden zu Ewigkeiten.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Salutare , Dar ce-i cu linistea asta in zona ? Tocmai cand am si eu putin timp si acces la comp nu e nimeni cu cine sa vb [:D]. Eu nu stiu ce draci are dropul ca nu imi merge de nici o culoare , cred ca am urcat de vreo 5 ori pozele , si nu se vad , mi-am facu si cont nou si tot nimic . Noi nimic nou , la scoala , la lucru si acasa . clara doarme acum , o mai las 20 min , dup acare trezirea si din nou la scoala . Pe urma o sa ma pun sa ma uit la un serial , si apoi din nou la scoala dupa ea . Cum ziceam , nimic interesant . [:D] Ana si Clara Francesca (16.01.2006) http://www.dropshots.com/ana_m
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ceau gagici uite ca ma indur eu sa apar oleaca. Fusei plecata sa ridic biletele alea [beach] ANAMARIA pai ce la noi nu e tot plictiseala? Zi-ne si tu mai pe larg cum a reactionat Clara la cadouri,daca s-a facut ceva mai cumintica intre timp [:D],ce mai fac pe la gradinita ... In legatura cu dropul dezinstaleaza si sterge tot si instaleaza-l din nou,ca trebuie sa mearga dupa aia. MIRA imi pare rau de Daria , sper sa ii treaca repede.Dar e super ca au ocazia sa schieze de mici [pk] Tu tot cu doua servicii esti inca ??? DENISA hai mai ca asta cu asezatul pe jos pe burta sau bagatul sub masa e ceva caracteristic la majoritatea strumfilor,nu cred ca inseamna ca are vreo hiba.Io nu inteleg ce anume la senzorial ti se pare ca nu e ok la el? Eu ce sa va mai zic,am inca o veste azi dimineata , pe langa A-BU si derivatele de zi cu zi [:D] ,Tudor a zis in premiera clar, dar mai in soapta BA-BA de doua ori. Tot ca Diana incepe si el cu baba [:D] Se pare ca i-au prins bine chiuiturile [alcool] de zilele astea,ii dezvolta corzile vocale.Dar e ambitios taaare , se straduie din rasputeri sa vorbeasca, chit ca uneori ii iasa doar aer sau mai rau scuipat [:D][:I][bang] La Diana la gradi la ora asta educatoarea e pe hol cu o gramada de parinti/bunici.De ce? Gradinarii dorm inca tun cu totii [alcool][:D] Aseara am reusit totusi performanta sa o adorm pe la 23,30 pe Diana.S-a mai trezit pe la 4 ca vrea la wc si mi-a zis ca ea nu vrea sa mearga la gradinita azi - credea ca e deja dimineata [:D].I-am zis sa se culce la loc ca mai e muuuult pana dimineata.La 8 no problem ca de obicei - luata cam pe sus [nani] dar fara proteste.Pe Diana iar mi-o ia mami la ea pana diseara,deci continui indarjita munca [:-@].Am plecat la bucatarie pana nu ard legumele pentru piureul lui Tudor ....
MONI cu [url="http://www.dropshots.com/DIA1"]DIANA [/url](01.01.2006) si [url="http://www.dropshots.com/TUDOR1"] TUDOR [/url](14.08.2009)
[url="http://www.mihaieminescu.ro/opera/poezia/glossa.htm"] [cit] [/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...