Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

nasterea la arcadia - iasi (6)


Recommended Posts

Durerile de maini/incheieturi pot fi "sindromul tunelului carpian"destul de des intalnit in sarcina. Va trece in cateva sapt dupa nastere. Gasiti date suplimentare pe net

Stefana, mi-am imaginat ca putin inseamna putin, dar ma asiguram ca lumea intelege in mod identic un cuvant atat de greu "masurabil" [pup]

 

Fetele, nu va faceti griji ca nu stiti despre una, despre alta... stati sa vedeti cat e de diferit ce simtiti/patiti voi dfata de ce scrie in carti. In carti sunt generalitati si fiecare copil/mama sunt fiinte unice care traiesc si simt diferit.... DAR E ASA FUMOOOOOS!!!![:I][pup][flo][flo][flo]

 

 


Mami fericita de [copil]Mihnea (14.11.2009 ) acum [gravi] 17+id="blue">id="size1">
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 296
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Citat:
citat din mesajul lui oiyoy
am vazut ca la spital puneau bebelasilor pe burtica un ursulet(o figurina) ce avea un fel de fel inauntru si-l incalzeau la cuptorul cu microunde cateva sec.sa le treaca durerile.a intrebat sotul la toate farmaciile ce i-au iesit in cale si nu gaseste41 saptamani
align="right" id="quote2">este jos in mall, la primul magazin cu jucarii, asa ceva [:)] e cu samburi de cirese parca
-----O poveste cu Minuniid="green"> - o [buburuza] rozaid="purple"> si un fluturasid="teal"> dragalas [8**]Slava Tie, Doamne!id="purple"> The colder the winter the warmer the spring [flo]id="teal">id="size1">
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mada felicitari pentru cele 40 de saptamani!Multumesc din suflet pentru parerile voastre fetelor.Conteaza mult!Incet, incet imi dau seama ca ea papa cat ii trebuie.Daca aseara papase 80 de ml.de laptic la o masa (ca ma speriasem) azi mi-a papat pe la ora 13 vreo 40 ml si pe la 15:30 inca 20 ml.A adormit cu bibe in gurita si face nani si acum.E ciudat ca e cam somnorici si trebuie sa o trezesc eu sa o schimb la fundut si sa pape.Azi noapte a durut-o ceva burtica ca dadea numai partuci se scremea si se chinuia draga de ea.S-a linistit cand a pus-o tati pe burtica lui.Nu reusisem sa o fac sa ragaie dupa masa si de asta cred ca o luase burtica, ori am papat eu ceva ce nu i-a convenit (gustasem niste carnaciori si erau cam picanti... Ar dormi non stop daca se poate[:D]Deja au trecut bubitele de la fundut.De acum o spal cu apa calduta, cu sapun klorane, o tapotez cu un prosopel, o las vreo cateva minutele sa nu fie umezeala, putina crema Sudocrem si gata.[:D]

Eu am uitat sa felicit fetele care si-au sarbatorit ziua numelui ieri desi am intrat pe forum[:I]Asa ca va urez si eu cu intarzaiere La multi ani si tot ce va doriti sa se implineasca![flo]

Penute pentru colici sunt aici: http://www.colici.ro

Voi cum stati cu kg dupa nastere?Eu inca sunt toata umflata(picioare, fata)Am pierdut din 16 kg abia 7.Mai am inca 9 kg insa incet, incet scapam de ele.Abia astept sa mai creasca mititica sa putem iesi la aer la plimbare.[pup]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

DADA,ms de felicitari,vreau sa nasc sapt asta! Mi-amfacut si eu comanda de pesitul ala de pernuta, sper sa fie buna si utila.Apropo de plimbarica,prietena mea care a nascut pe 14 a scos ieri ptprima oara gagalicea laaerliber,au fost in copou.Cred ca delaosapt se pot scoate fara probleme bebelusii afara.Numai a mea vrea invitatie speciala.Maine ne vedem cu d-na dr..sa vedem ce verdict ne da [alcool]

 

DPN 15-22 mai, fetita

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

multumesc fetelor de urari pt ziua de ieri[pup[pup]

in legatura cu scosul bebelului la o sapt afara eu stiu mamici care au facut aceasta treaba si le-a fost bine...ba chiar bebe doarme mai bine

mada,esti hotarata sa nasti saptamana viitare?sa ne spui cum sta treaba maine dupa control

multumesc fetelor pt informatiile despre durerea mainilor

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Practic prima oara scoti afara copilul cand il scoti din maternitate. Nu vad care e problema sa nu-l scoti imediat , alta decat faptul ca poate preferi tu sa te mai odihnesti. Atat timp cat nu sta in vant , in soare si e corect imbracat nu e nicio problema[pup]

 

Ca veni vorba de vant si soare.... citeam o poveste scrisa de un medic suedez venit in Romania in schimb de experienta si care povestea ca el a aflat in Ro, dupa aproape 30 de ani de profesat in tara lui ca , pentru sanatatea omului, curentul e un pericol. Era clar un ton ironic... ideea e ca el sustine ca problema e ca incercam sa traim atat de ascunsi intr-un glob de sticla incat corpul nostru isi pierde capacitatea de a face fata unei situatii normale

Despre soare... copiii mici nu trebuie expusi direct la soare, pielea lor e mult prea sensibila... Am vazut zilele trecute in copou o mamica de bebe mic mic ( cam 1 luna). Copilul era in scoica , dormea cu fata la soare, gros imbracat si ea statea cu sotul la umbra imbracati in tricouri subtiri... Ce ma mai manca limba s-o intreb daca e pus la copt copilul.... dar... cum fiecare e liber sa faca ce si cum crede cu bebeluyl sau m-am abtinut ( cu greu). Oricum, mi-a ramas gandul la bietul copil

Am mai vazut mamici care, pe caldurile astea puneau la carut protectia aia de ploaie sa nu bata vantul la copil si tineau carutul cu fata la soare..... acolo era 100% sauna... cuptor... offfff!

 


Mami fericita de [copil]Mihnea (14.11.2009 ) acum [gravi] 17+id="blue">id="size1">
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Am gasit in sfarsit un grafic cu papa la bebe mic;))

Nici eu nu ma las ca si tine Ionela [:D]

Cantitatea de laptic cu aproximatie in functie de varsta bebelusului:

0-2 luni intre 50-140ml/masa

2-4 luni intre 100-160 ml

4-6 luni intre 100-200ml

Ex: pt bebe de

3,600g=639 ml/24 de ore

4kg- 720ml

4,500-800ml

4,900-880ml

5,400-960ml

6,400-1.100ml

7.300-1.280mlid="red">

Daca se calculeaza dupa greutate atunci se tine cont de caloriile de care are nevoie.

Acum stau mai linistita si nu ma mai sperii cand savureaza biberonul de 100 ml la o masa[:D]

Acuma nu stiu ce sa fac e bine sa o trezesc noaptea sa pape daca ea doarme neintoarsa?[pup]

Si eu ma mai crucesc cate odata ce fel de specimene de mamici mai sunt.Eu fac crize cand vad bebe mici la plimbare cu batiste pe fata[:D]

mada si eu merg maine la dr. sa imi scoata firele.Cred ca arzi si tu de nerabdare sa primesti vesti despre mititica.

Ai sa vezi ce senzatii te incearca cand ai sa fii mamica.Azi de exemplu ma uitam la ea cand dormea si imi strangea degetul cu manuta ei mica. M-au napadit lacrimile cat de dragalas e un sufletel asa mic ca iti umple zilele de bucurie!!![:)]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Am fost iubita la scos firele insa eu la 1"30 am fost programata.Cand eram eu era doar o mamica cu burtica cu sotiorul si inca o graviduta imbracata in rochita si sandalute roz[:D]Eu la par sunt satena si pe bubulina am lasat-o acasa cu sotul meu.Papase bine cand am plecat si pe la 2 si ceva cica adormise.Asa am gasit-o si cand am venit acasa, facand nanita.Nici nu am trezit-o sa o schimb, astept si acum sa se trezeasca sa ma ocup de ea.

Operatia arata wow!Dupa ce mi-a cos pansamentul am crezut ca vad un monstru de cusatura sau ceva urat.Abia se vede ca un firicel de ata[:D]A facut d-na dr.Cacicovschi o treaba super!Azi m-am simtit ca o super mama, chiar am inceput sa ma recuperez bine, kg se duc usor si eu cand ma privesc in oglinda pe zi ce trece sunt multumita de ceea ce vad.Cel putin azi si aranjata imi placea ce vedeam in oglinda[:D]

Bravo pentru deschidere madeline.La mine parca in 2-3 zile de la vestea ca imi e deschis colul am nascut.[:D]Pup si Doamne ajuta!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...