Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

nasterea la arcadia - iasi (6)


Recommended Posts

Ionela, am citit articolul si m-am amuzat de cat e de dragut. Ma regasesc intocmai in descrierea sotului respectiv. Psihic, am o perioada de cand ma simt mai bine, dar am trecut prin zile intregi depresive, in care am bocit rauri de lacrimi, fara niciun motiv, dar atat de convinsa ca am o existenta nenorocita. Saracul sot era atat de derutat, nu intelegea cu ce greseste el, cand face tot posibilul sa ma faca fericita, sa nu-mi lipseasca nimic. Am inceput sa iau Mg (magnerot) si cred ca si asta m-a mai ajutat. Daca mi-e teama de ceva, de asta imi este, de depresie. Asa ma simteam de vinovata ca nu ma bucur cum trebuie de sarcina, ca in loc sa ma concentrez pe lucruri constructive, imi consum energia aiurea.

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 296
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

DADa,ai incercat sa te storci in loc depompa cu mana??Mie mi se pare mai productiv asa.Eu o data pe zi trebuie sa ma storc,si starng lapticul,il pun la frigider/congelator,mai ales ca e colostru si il folosesc la nevoie.De ex azi cred ca de oboseala nu a vrut sa suga fmult,adormea cu tatzuca in gura,si i-am dat biberon strans de mai inainte si atunci l-a papat.Nu cred ca se va obisnui cu biberon, ii palce tare sa traga din san,si apoi adoarme ca o broscuta pe burtica mea,intre tzacusele ei preferate.[:D]

 

Referitor la depresie,cred ca apare cand ajunge mamica acasa,si i se par ca toate o coplesesc.Ca sa fii sigura ca nu ajungi aici ,daca nu te poti baza pe sot, apeleaza la un ajutor din afara, ( mama, soacra,sora,cumanata,o prietena).Conteaza mult.La noi prima noapte a fost grea,apoi usor-usor ne-am facut un program.

 

CE parere aveti despre ceai/apa la bebelus in aceasta perioada calda?

 

 

DPN 15-22 mai, fetita

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mada, eu personal spun categoric NU apa/ceai atat timp cat primeste san la cerere si e alptat exclusiv.

Noi am inceput diversificarea odata cu sezonul cald ( sfarsit de mai inceput de iunie) si, desi odata cu alimetele solide ii ofeream apa ( ceai nu ii dau nici acum decat daca are nevoie de tratament naturist. pentru miune ceai= medicament naturist, deci mai bun decat alopat) copilul meu a baut toata vara trecuta maxim 2 lingurite de apa pe zi. Am incercat si cu cana, si cu seringa si cu lingurita.... dar indiferent ce si cat manca se posta fericit la san dupa sa-i treaca setea. Deci si pe prima perioada a diversificarii tot sanul a fost pentru sete( si evident si pentru foame).

 


Mami fericita de [copil]Mihnea (14.11.2009 ) acum [gravi] 17+ cu [baietel]id="blue">id="size1">
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ionela am intrebat de apa/ceai pt ca parerile sunt impartite.Nici eu nu prea sunt de acord cu ceaiul.Cu apa nu sunt pe deplin lamurita ce si cum..Am auzit de la med de fam.ca tre sa ii dai apa daca e fcald,sanu se deshidrateze...acuma ma gandesc ca si in lapte este apa..[bang]..chiar sunt nedumerita

 

DPN 15-22 mai, fetita

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui madline82
Ionela am intrebat de apa/ceai pt ca parerile sunt impartite.Nici eu nu prea sunt de acord cu ceaiul.Cu apa nu sunt pe deplin lamurita ce si cum..Am auzit de la med de fam.ca tre sa ii dai apa daca e fcald,sanu se deshidrateze...acuma ma gandesc ca si in lapte este apa..[bang]..chiar sunt nedumeritaDPN 15-22 mai, fetita
align="right" id="quote2">laptele e 80% apaSi eu am primit acest sfat calduros cu apa de la medicuol de familie. M-a si intrebat victorioasa ca daca eu nu beau apa dupa lapte... si cum sunt zuza i-am raspuns razand: NU , eu beau lapte IN LOC DE apa...Medicii pediatri din Ro sunt "scoliti" dupa scoala veche. Daca intrebi in alte tari civilizate vei afla ca ei spun Nu categoric apei/ceaiului, ba mai mult, unii sustin ca nici bebeii care primesc lapte praf nu trebuie sa primeasca apa suplimentar. Eu la partea cu lapte praf nu ma pricep deloc, nu stiu cum se deschide o cutie, cum se prepara, cat si ce... n-am idee nici macar cat costa una, dar stiu ce e nesimtit de scumpa [:D]Te cred ca esti derutata, si eu eram....La mine in casa ( nu aveam centrala cand l-am nascut pe Mihnea si nici repartitoare) era infernal de cald . Iarna, deschizand in 3 randuri pe zi fereastra larg la camera copilului cate 10-20 minute reuseam sa cobor spre 24-25 de grade in camera. Eu transpiram in pantaloni scurti si tricou si umblam desculti pe gresie. La chestia asta medicul mi-a spus ca e prea cald si sa-i dau apa... Am sapat , m-am dat cu capul de pereti.... imi era o teamaaaaaa sa nu fac gafe... si pana la urma am hotarat ca "exclusiv" inseamna exclusiv, deci nimic altceva decat lapte de la mami. Ca reper: copilul trebuie sa ude macar 6 scutece pe zi ( asta in primele luni) si urina sa fie incolora. Semne de deshidratare sunt: fontanela lasata , urina inchisa la culoare, nu uda destule scutece , manifesta o stare de disconfort ( fie prin somnolenta fie prin agitatie) si, ca proba finala, prinzi intre degete pielea de pe burtica bebelusului ( ca la ciupit, dar nu sa doara[:D]) si daca nu e elastica si ramane pliu e semn de deshidratate.Sunt 100% convinsa ca nu va pati nimic bebe daca nu ii dai apa.... dar ti-am spus despre aceste semne de deshidratare sa poti controla situatia si sa te poti linisti.Regula de aur e sa ai rabdare si intelegere sa oferi sanul mult mai des pe parcursul perioadelor foarte calduroase: La cerere. Va suge putin si des pentru sete fiindca laptele are 3 etape: 1. o cantitate mica de laptic ce contine o doza de anticorpi( astia sunt mana cereasca in zilele de vara cand sunt predispusi sa ia tot felul de virusi ce dau enterocolite); 2. O cantitate mai mare de laptew subtire, slab , care potoleste setea3. laptele gras care tine de fomicaAcestea fiind datele opilul va suge putin de sete si neaparat mult pentru foame.Aici mi-am amintit de faptul ca medicii recomanda ( unii) tinerea copilului la un san 5 minute ( sau un alt interval) apoi trecerea la celalalt san si tot asa. E o idee gresita pentru ca bebe va primi lapte slab in cantitate mare si gras in cantitate mica si nu va lua in greutate multumitor ( desi si acest multumitor e relativ). Una peste alta si sanii au de suferit ca nu se golesc.Eu consider ca bebe trebuie tinut la san pana da el drumul la san din gura si refuza sa-l mai primeasca, apoi il treci la celalalt daca mai e necesar. La noi rareori a fost necesar sa suga din ambii sani. dar nu e o regula sa fie asa. Eu alternam sanii cand aveam probleme cu vreun canal sau erau angoarjati sanii, cat sa scap de chin. Despre pompa, e foarte utila in perioada de furia laptelui si de sani angoarjati, canale infundate ca ajutor... Dar atentie! daca e folosita zilnic, in mod curent iar nu e bine pentru ca sanul va produce zilnic mai mult lapte decat e necesar si ajungi incet dar sigur la canale infundate... etc.[pup]
Mami fericita de [copil]Mihnea (14.11.2009 ) acum [gravi] 18+ cu [baietel]id="blue">id="size1">
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

felicitari din toata inima madlene..ti-am vazut fetita..printesa ta...m-e emotionat pana la lacrimi povestea ta pentru ca intr-o oarecare masura ma regasesc in ea...eu am nascut pe 25 seara la 7...acum sunt cu fetita si nu va pot povesti dar am sa incerc mai tarziu.

eu am stat la 312, tu cred ca erai la 313..langa mine...ma bucur mult pentru tine ca ai reusit sa treci peste...eu a trebuit sa fac cezariana pentru ca nu am avut colul destul de dilatat..mi s-au rupt membranele acasa miercuri dupa amiaza la 15..am mers urgent la spital, m-a consultat dr...a zis sa mai asteptam poate se mai dilata...oricum eu NU AVEAM NICI O DURERE...ABSOLT NIMIC...m-a monitorizat cu aparatul de care spuneai tu...bataile fetitei si contactiile mele...mai mult de 22 contractii nu am avut...tocmai de caeea am decis cu dr ca e neavand nici un fel de dilatatie si contractii mai bine fac cezariana...acum dupa ce aud povestea ta ma gandesc ca daca nu as fi acceptat cezariana, pentru ca initial si eu eram pe nasterea naturala, cred ca as fi ajuns cumva in aceea situatie ca tine...mai ales ca ulterior am aflat ca fetita a avut si circulara.

te felicit din toata inima pentru curajul tau!!

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ionela, ms de sfaturi, sper sa rperez semnele de deshidratare.M-am hotarat sa nu ii dau apa...Mai am o nedumerire, de unde stiu daca a supt suficient, si cat de mult sa o las sa doarma? Eu o trezesc o data la 3 ore, desi ea nu vrea sa se scoale...mi-e frica sa nu faca soc hipoglicemic[bang]

 

Irina, felicitari pt nastere.Eu am stat in rezerva 307, ne-am externat joi pe 26.05. la 15.In ziua cand m-am externat eu stiu ca era programata corina la cezariana.E bine ca te-ai hotarat repede in priviinta nasterii.DE multe ori te salveaza din necaz cezariana.Important e ca sunteti bine amandoua.

 

Va pup pe toate!

 

DPN 15-22 mai, fetita

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui madline82
Ionela, ms de sfaturi, sper sa rperez semnele de deshidratare.M-am hotarat sa nu ii dau apa...Mai am o nedumerire, de unde stiu daca a supt suficient, si cat de mult sa o las sa doarma? Eu o trezesc o data la 3 ore, desi ea nu vrea sa se scoale...mi-e frica sa nu faca soc hipoglicemic[bang]Va pup pe toate!DPN 15-22 mai, fetita
align="right" id="quote2"> Si eu am ajuns acasa din maternitate cu teama de soc hipoglicemic. Din ce am vb cu lumea din afara granitelor noastre am inteles ca acele mamici niuci nu stiau de asa ceva. Ba chiar mai mult, verisoarei mele i-a spus medicul atunci cand a intrebat daca sa lase mai mult de 3 ore sa doarma fata sa o lase linistita ca nici ei nu i-ar place sa fie trezita.Eu m-am agitat vreo 2 sapt ca sifonul in jurul copilului cu ceasul in mana...Doamne ce ma epuizase.... atat de tare ca intr-o noapte nu am auzit ceasul care era pus sa sune la 3 ore[:D] si a dormit Mihnea al meu 6 ore si s-a treziyt linistit, a papat si a dormit mai departe.... Tin minte ca toata ziua aia m-am uitat la el sa nu patesca ceva.... aiurea.... Ei au nevoie de somn si probabilideal ar fi sa ne relaxam si sa nu "fugarim" copilul cu sanul[:)]Cat sa suga? Pana se opreste ea. Daca a papat "tot"din ambii sani si mai vrea o iei de la capat. Daca a papat 10 minute de tot atat i-a trebuit. Trebuie sa ai incredere in ea.Eu, pana la urma am ajuns la compromisul de a lasa 4-5 ore intre turele de alaptat atunci cand era cazul( adica dormea linistit) si se trezea singur sa ceara papa. Daca fata are icter e posibil sa fie mai somnoroasa de la icter si atunci la un 4 ore poti incerca sa-i oferi sanul. Daca nu mai are icter poti astepta sa ceara fara stes. Acum, daca sanii stau sa "explodeze" o trezesti sa nu faci tu bazaconii la sani.[pup]Ideea de baza e ca un copil sanatos , fara icter, care papa in general bine nu e nevoie sa fie trezit. Peste cateva saptamani e posibil sa-ti doresti sa doarma 3 ore si sa nu se mai indeplineasca dorinta... lasa fata sa pape cand vrea ea[pup]
Mami fericita de [copil]Mihnea (14.11.2009 ) acum [gravi] 18+ cu [baietel]id="blue">id="size1">
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ms ionela, nu stiu daca a facut sua nu icter, sau daca i-a trecut, ca nu mi s-a parut galbena.M-a amuzat faza cu ceasul sa sune, pt a ma regasesc in ea 100 %, asta nopatea.ziua o las sa doarma.

 

deci daca sanii dor tare si ea are macar 3 ore de somn, o sa o scol.E cam somnoroasa acuma.[nani]

 

DPN 15-22 mai, fetita

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...