Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

nasterea la arcadia - iasi (6)


Recommended Posts

Seara buna

 

Abia m-am strans si eu de pe drumuri cu sufletul vraiste ( probleme ca la tot omul).

 

Uf! iar va gasesc nelinistite[pup]. Hai, cu rabdare o scoateti toate la capat.

 

Cori, imi pare rau ca ai probleme, si cum emotional esti foarte sensibila acum cred ca iti e foarte greu si esti tare obosita. Nu am solutii miraculoase dar sa stii ca ce patewstti tu nu e anormal. Multe mamici se confrunta cu asta. Si noi am trecut printr-o astfel de perioada... cateva zile chiar la inceput apoi au fost 2 episoade crancene pentru mine. PE LA 3 LUNI NUMAI DACA VEDEA SANUL URLA DE ZICEAI CA II FACE CEVA RAU. Solutia mea nu a fost una miraculoasa. Secretul a constat in calm, mult calm, multa rabdare. Cand plangea prea tare si simteam ca ma las tentata de pompa sau ceva... imi luam 1-2 minute pauza, ma calmam si o luam de la capt. Iti faci rost de un zambet plin de intelegere pentru bebe si rabdare. De unde? Din sufletul tau plin de iubire. Eu il plimbam prin casa cu sanul pregatit de alaptat, cand se calma il puneam la san, sugea cateva minute, poate mai putin si iar plangea.... iar il calamam si il plimbam si ii cantam si spuneam cate in luna apoi o luam de la capat cu alaptatul.

E posibil sa se fi invatat cu bibe. Eu spun ca nu-i mai dai cu bine, asa as face eu. daca ti-e teama ca nu a papat mergi la farmacie si ia LINGURITA DE SILICON. Cu ea ii dai lapte stors. In felul asta, nevoia fiziologica de a suge nu e rezolvata si va accepta sanul.Nu suzeta, nimic de supt decat san. Laptele cu lingurita cu seringa sau cu canita ( cana normala, nu cu cioc din aia de diversificare). Asa nici tu nu ai sa ai sentimentul ca flamanzesti copilul si va fi pusa in situatia sa suga la san ... ca le e tare necesar sa suga.

 

BAFTA!

Mada, bine spui cu alaptatul. Cori, incearca sfatul lui Mada cu multa incredere, contactul piele pe piele e foarte important

 

 

Irinuk, bravo pentru progres. La 2 ore 2 excelent pentru inceput. pana se stabileste lactatia e mai greu, apoi, vor fi pusee de crestere cand va sta efectiv numai cu sanul in gura zile intregi. Cand creste brusc solicita sanul ca sa produca mai mult . Cu cat organispul tau va reactiona mai repede la cerere cu atat mai repede se vor regla[pup]

 

 

 


Mami fericita de [copil]Mihnea (14.11.2009 ) acum [gravi] 18+ cu [baietel]id="blue">id="size1">
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 296
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Buna dimineata de 1 Iunie!

LA MULTI ANI TUTUROR COPILASILOR NOSTRI!!!id="size3">
id="red">

 

Irinuk, felicitari! V-am trecut si pe voi in listuta.

 

Oana, ma bucur ca ti-a placut dna. Bunescu. E un medic deosebit. Eu sunt la dumneaei de 7 ani deja si nu am avut niciodata nimic sa-i reprosez.

 

Voi ce faceti astazi? Eu ma duc in Copou, dar mai dupa-amiaza, sa se potoleasca putin caldura asta. Stiu ca sunt ceva petreceri pt copii. Chiar daca bebul meu nu intelege inca ce se intampla, ma bucur eu pt el :)

 

Vorbeati de burtiere. Uitati aici, la Decathlon, sunt si burtiere, si pantaloni de sudatie, f bune si dupa, pt slabit. Eu am pantalonii si tin ff bine si burta, pana sub sani, si picioarele:

http://www.decathlon.ro/nettools/allsearch.search?language=RO&siteId=146621755&text=sudatie&central=19&elementPerPage=16

 

Sa aveti o zi frumoasa!

 

Stef si bebu Tudor Stefan (24.03.2011)id="blue">

 

It's nice to be important, but it's more important to be nice.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

buna tuturor! si La multi ani tuturor copilasilor! Sa cresteti mari, sa fiti iubiti si sa aduceti bucurii parintilor! Eu ii multumesc lui Dumnezeu ca a ajuns si a mea mama acasa si ma ajuta cu bebelina.Chiar daca sta doar o luna e suficient cat sa mai creasca fata putin. Ajunsa doar de 2-3 zile 'i-a si dat de cap' problemei (daca pot spune asa) bebelusei mele: frigul.La noi in apartament e chiar racoare, mai cald e afara; si mama mi-a infasat-o astfel incat acum doarme aproape toata ziua. si de cateva nopti tot asa.[:D] nu mai pot de bucurie![pk] vineri o vom boteza si noi si pe urma sper sa iesim si noi la plimbare. saptamana viitoare ar cam trebui sa facem controlul de aprox 1 luna.sunt curioasa daca a mai luat in greutate.

 

familia oiyoy

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Va multumesc pentru urarile de bine! Facem progrese pe zi ce trece in ceea ce priveste alaptatul.

Astazi micuta mea implineste o saptamana de viata.Miercurea trecuta la ora asta eram deja internata si-mi erau monitorizate contractiile.S-o iau cu inceputul.

Miercuri dimineata 25.05 exact cand se implineau 38 saptamani, am iesit cu sotul sa facem niste cumparaturi...am umblat ce-i drept prin oras cateva ore bune.Nu stiu daca asta a contribuit cu ceva, dar la 15 dupa amiaza s-au rupt membranele..fara nici un fel de contractii, fara nici un fel de durere.Am sunat dr, m-a chemat de urgenta la spital.M-a consultat, nu aveam dilatatie decat 1 cm, contractii deloc.M-am internat, a spus sa mai asteptam cateva ore sa vedem cum evolueaza lucrurile, insa dupa 2 ore situatia era neschimbata.Initial vorbisem de nastere naturala, neavand probleme cu sarcina, dar in situatia de fata era destul de greu o nastere naturala neavand dilatatie aproape deloc. Mi-a spus si dr ca pentru a ma putea ajuta cu perfuzii pentru a provoca dilatatie e nevoie macar de o dilatatie naturala de 3 cm.Un travaliu provocat artificial e mult mai greu de suportat, atat de mama cat si de copil, decat cel natural care vine de la sine.Asa am ajuns la concluzia ca e mai bine sa fac cezariana. In 10 minute deja eram in sala de operatie.Toata lumea se agita in jurul meu, eu inca nu constientizam ce se intampla.Foarte draguta dr anestezista, n-am retinut numele ei, m-a pus in pozitia ghemotoc,mi-a facut anestezia,n-am simtit absolut nimic, nici un fel de durere, si la cateva minute am auzit un oracait sec, dupa care un tipat ascutit.Era Madalina mea..m-au napadit imediat lacrimile..mi-a spus ca am voie sa lacrimez dar nu prea mult sa nu agit abdomenul..m-am linistit imediat...oricum erau lacrimi de fericire...dupa ce au spalat-o au adus-o langa mine sa-i dau un pupic.A urmat apoi perioada cand m-a cusut..asta a fost ceva mai lunga decat cea pana scoate copilul.In tot timpul operatiei dr anestizist ma tinea de vorba, ma mangaia..am avut de cateva ori senzatie de voma..am spus si imediat mi-au facut o injectie sa treaca...a fost bine..le-am si spus ca ma bucur ca am ales sa nasc acolo.Apoi au urmat 2 ore la terapie..acolo iti trag ciorapii aia albi si stransi pe picior..iti fac calmante cand incepi sa te dezmortesti si sa simti durerea..apoi toata noaptea simteam ca niste crampe in burta, era uterul care se contracta..dar erau dureri destul de suportabile.A doua zi dimineata au venit asistentele, m-au ajutat sa ma dau jos din pat si am inceput deja sa ma plimb...binenteles prima data am fost la sectia de neonato sa-mi vad bebelusa.Prima zi a fost ceva mai dureroasa, mai ales ca-mi era o foame si ei imi aduceau supa strecurata si ceai [:)]..dar deja de-a doua zi eram din ce in ce mai bine.

Ce sa va mai spun...a fost o experienta frumoasa, cea mai frumoasa din viata mea de pana acum (am 29 ani), conditiile, personalul, mancarea, totul ireprosabil..In fiecare dimineata venea dr sa-mi schimbe pansamentul, zilnic asistentele imi faceau toaleta...toata lumea zambea, aveau niste fete optimiste, daca cereai ceva in 2 secunde veneau si-ti aduceau.Nu stiu conditiile din celelalte maternitati dar din auzite cred ca nu se pot compara.

Un gand incurajator viitoarelor mamici, si rabdare multa proaspetelor mamici!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

buna

fetele, sa va uitati pe site la arcadia ca au aparut noile preturi -

pe scurt - 4150 cezariana, 3400 nasterea naturala cu cezariana si 2500 nasterea naturala in sistem lamaze. astea sunt costurile dupa decontarea de la cas. nu se mai fac diferente inttre medicii angajati si medicii colaboratori dar am inteles de la prietena mea care a fost ieri la consiliere ca medicii colaboratori percep onorarii in plus - a prietenei mele cerea 1000 de lei in plus de exemplu.

era de asteptat ca se vor mari, mie inca mi se par rezonabile.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

buna fetelor [pup],in sfrasit pot intra si eu sa va mai tin la curent cu noutatile noastre.

in primul rand la multi ani tuturor bebeilor pt ieri ,multa sanatate si sa creasca mari si frumosi!

multumesc fetelor pt sfaturile cu alaptatul...se pare ca orice sfat e f bun pt ca incet incet ne rezolvam problema.alaltaieri cand sa o alalpez mi-a trecut prin gand sa o pacalesc cumva ,i-am zis sotului sa imi picure lapte pe san cand ea deskide gurita si eu ii bag sanul in gura...si am insistat tot asa desi plangea pana am reusit sa o facem sa traga singura din san ..am fost asa fericiti cand vedeam ca papa singura[pk]...aa si bineinteles am lasat-o mult ai lejer imbracata ...contact piele-piele..mutumesc mada[pup].buuun...acum ma gandeam ..data viitoare va papa fara pacaleala?eei da..tot asa si ieri dim ...abia aseara am pus-o la san si mai grelut mai fortat am reusit sa apucam sanul fara lapte picurat ...iarasi super incantata eram....deja azi dim a papat masa de dim mai usor ...un pic insistat si sa aibe ea pozitie buna si gata![pk].suntem asa multumiti[bibe].mi-e mai usor ca nici eu nu trebuie sa mai mai mulg,m-a eliberat de mult stres[olala].in rest e cuminte ,papacioasa si ne vine sa o mancam toata..stiti voi senzatia[olala]

Astazi facem o saptamana si noi..mergem la scos firele mai tarziu si prima vizita la medicul de familie.dimineata ma gandeam ca joia trecuta pe acum aveam un nod in gat de emotii si tot felul de trairi.Sa incepem cu inceputul...joi dim la 10.30 am ajuns la spital...parcasem masina si am mai stat 2 min si ne gandeam amundoi ,muti de emotie si parca nu realizam ca voi intra in maternitate si intr-o ora doua vom fi trei...dupa alea 2 min de tacere in masina sotul se preagateste sa coboare si zice:hai,asta-i!am coborat si eu ..am privit spre arcadia si am zis :gata,voi intra si voi naste in sfrasit bebita mea[:)]

Am urcat sus si am fost primiti f frumos si condusi catre rezerva 314 in care am avut un sentiment pozitiv de cum am pasit in ea.ne-au prezentata toate cele si ne-au lasat sa ne acomodam .era putin trecut de 11..eram programata la 2.ni se parea ca trece greu timpul..la un momnt dat nici nu mai vorbeam amundoi....stateam tacuti si ganditori la ce va urma,telefoanele sunau dar nu aveam dispozitie d vb asa k le-am data pe silent.ni se parea ca trece greu timpul dar nu mai retin la ce ora au venit asistentele si au zis gata...hai sa ne pregatim...m-a luat un val de caldura si frica ..eu fiind o fire destul d fricoasa...ma gandeamsi ma rugam sa fie bine bebelina.sa decurga totul normal si sa am putere si curaj.dupa ce m-a pregatit,la liftul catre blocul operator, despartindu-ma de sot ,ne-au dat lacrimile la amundoi,ne-am pupat si liftul venise si cand am intrat am inceput sa plang de-abinelea.asiisenta incerca sa ma linisteasca zicandu-mi ca daca mai plang va incepe si ea[q].cand amajuns in sala de operatii toaa lumea forfota pe acolo si doctorul anestezist tutuianu mi-a fost d mare mare ajutor ..moral mai ales.eu tremuram ca varga si lacrimam...nu ma puteam abtine...ma rugam sa treaca totul repede,fara dureri si complicatii si sama vad mai rpd cu fata in brate.a inceput montarea branulei,sondei..nimic dureros..putin inconfotabil..apoi anestezia.o piscatura de tantar ...m-au intins ...au ridicat acel paravan..doctorul tututianu la capul meu cu masca de oxigen pregatita ma mangaia si glumea cu mine....incepuse treaba doctorita samoila pt ca simtem ca se trage pe acolo.se umbla dar nimic -nimic dureros,ma mai linistisem in privinta posibilelor dureri ,am zis ca daca asa va fi pana la final stau mai relaxata.apoi mi-am mutat gandul la bebe ,asteptand cu nerabdare tipatul acela de'am venit si eu'.l-am auzit in cateva minute..la 2.28 mai exact,3kg , 51cm, nota 10..am respirat asa de usurata si bucuroasa ca nu am cuvinte sa zic...mi-au dat-o la pupat imediat ,am simtit ca mor de bucurie[olala][pup].am intrebat daca totul e ok la ea..au imbracat-o,si mi-au mai dat-o odata la pupat si a plecat neonatoloaga cu ea catre sectia bebelusi.doctorul tutuianu imi vorbea ,ma mangaia,ma intreba cum sunt,mai punea masca de oxigen..mie imi era fff sete si am cerut sa imi puna o compresa rece pe fata si sa

ma stearga.ma simteam mult mai bine dupa asta,am intrebat cat mai dureaza si anestezistul m-a anuntat ca 10min.ma bine ma simteam...ma mai lua cate un val de caldura asa...si dr tuutianu ma intreba...ce melodie canta...ce formatie e...dansului ii multumesc din suflet..est un doctor absolut minunat ! s-a incheiat totul si dusa am fost catre terapie...acolo preagtirile de rigoare cu perfuzii..ciorapii compresivi ..stiti voi...eram cat de cat ok.dupa cateva minute a venit si acolo dr tutuianu sa ma intrebe care-i treaba ,glumea cu mine.imi era sete in continuare si dupa cateva minute a spus asitentelor sa-mi dea cateva picaturi de apa cu paiul...era asa bine..ba dupa un timp ....trecuse 30min...venise iar tuutianu in control la mine si manca guma..i-am zis ca vreau si eu si imediat mi-a adus...am inceput sa glumim,am is ca vreau sa fac baloane[:D] a zis .'.da-i drumul'.abia asteptam sa ajung la salon,am intrebat de sot,au zis ca e bine si f fericit cand a vazut minunea noastra.tare bucuroasa eram.a trecut timpul d stat la terapie..incepusem sa ma dezmortesc dar nimic durere insuportabila..destul de lejer...m-au dus in salon..in cateva minute a venit si sotul si apoi si fata....mare bucurie pe capul nostru ..nu ne mai incapeam in noi...imi doream sa ma ridic sa o iau la pupat toata,ea dormea[nani].sotul deja ii facuse sedinta foto,au lasat-o o perioada cu noi apoi au dus-o la bebelusi.eram linistita...dureri nu prea..ma intrebam daca vor veni dureri mai mari mai tarziu..m-au linistit asistentele spunand ca facem calmante si nu va fi nimic insuportabil..asa a si fost.

mai rau mi-a fost noaptea....am vomat mai toata noaptea si imi solicitam astfel operatia si ma durea...spre 5 dim abia imi trecuse si am pus geana pe geana mai linistita.

a doaua zi eram deja mai bine...aveam o foame de lup...si supa aia strecurata mi se parea o delicatesa...[olala] .am coborat usor si din pat,mi-am facut toaleta la baie cu ajutorul asistentelor..spalat pe dinti,fata..etc si eram deja relaxata..asteptam sa inceapa finala dansez pt tine..[:D].mi-au adus s fata si ne-am uitat amundoua la emisiune..vorba vine[:D]...de a 3a zi mare boierie la masa...mancam cu o pofta mama-mama...dureri nu aveam...am baut si cafeluta ..si am stat cu fata toata ziua...am fost la baita...la schimbat si imbracat ,impreuna cu sotul bineinteles,si ne-am pus pe treaba cu alaptatul.usor si cu rabdare si cu ajutorul doamnelor de la bebelusi incepuse sa suga la san..ce incantare pt mine si sot[pk].sotul a stat pana la 9 seara ,sambata cand eu aveam deja treaba...incepea alta finala..nora pt mama[:D] ..ma luam cu cate o kestie ca sa uit de operatie..si asa sambata seara cu fata la san si doamna de l bebe la 12 noaptea ne uitam la emisiune si glumeam.duminica,a 4a zi..externarea..pe la2.30- 3.am stat toata dimineata cu bebelina...imi venise si furia laptelui si m-am pu pe stors.am iesit la 3 fara ceva intr-o minunata zi de duminica insorita...asa cum imi imaginasem de la inceputul sarcinii..am facut cateva poze pe scari...si cu emotii ne indreptam toti 3 spre casa ,nevenindu-ne sa credem ca a trecut totul si avem bebelina cu noi.

legat de arcadia....nota 10 plus....nu m cuvinte cat de multumit pleci de la ei...a doau zi eram acasa si parca imi lipsea ceva...nu venea nimeni sa ma intrebe daca doresc ceva[:D]...sotul radea..ii ziceam sa-mi dea telecomanda sa apas pe un buton ceva[:D]

Deci viitoarelor mamici,mergeti cu toata increderea ca totul va fi excelent acolo...veti iesi cu zambetul pe buzede la ei si un buchet de flori din partea echipei !

sper ca nu v-am plcisit fetelor..ma duc sa ma pregatesc de scosul firelor...va pup si multumesc inca odata pt incurajari si sfaturi

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

buna fetelor!

Voi faceti baie la bebelusi in fiecare seara?e o regula?nu e greu de facut dar stau mereu stresata cu temperatura din camera, a apei...mi-e sa nu dau gres si sa raceasca.

Si sughitul e normal atat de des?sughite de 2 ori pe zi cel putin...ce-ar trebui sa-i fac ca sa-l opresc?desi o simteam si in burtica cand sughita, mi-e mila s-o las asa.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui irinuk23
buna fetelor!Voi faceti baie la bebelusi in fiecare seara?e o regula?nu e greu de facut dar stau mereu stresata cu temperatura din camera, a apei...mi-e sa nu dau gres si sa raceasca.Si sughitul e normal atat de des?sughite de 2 ori pe zi cel putin...ce-ar trebui sa-i fac ca sa-l opresc?desi o simteam si in burtica cand sughita, mi-e mila s-o las asa.
align="right" id="quote2">Baia poate fi un ritual in sine, unul care da siguranta copilului. Vara transpira mult si ii face bine baia sa nu se irite. Nu te stresa foarte tare cu temperatura. 23-24 de grade sunt mai mult decat ok. Sa nu fie curent la baie ca se poate sa raceasca ( dar e putin probabil). EDIT: masajul de dupa baie, in schimb, e foarte important pentru copii[pup]Despre sughit: e absolut normal si nu ii deranjeaza deloc. Diafragma nu e suficient de matura si atunic apare sughitul. Nu e de la frig , de la mancare sau alte poavesti. Pur si simplu e fiziologic normal. Vei primi sfaturi sa imbraci copilul mai gros. Nu sughitul e semnul ca ii e frig. Nici macar mainile si picioarele pentru ca ei le flutura mult pe sus si mai au si circulatia "in adaptare" la extremitati.Poti incerca sa pui copilul la san daca"TE DERANJEAZAPE TINE ca sughita" dar asta nu va da rezultate intotdeauna( daca nu merge cu laptic nu va merge nici cu apa nici cu ceai)E posibil sa ti se spuna sa-i dai cateva picaturi de lamaie. Eu iti spun NU CATEGORIC. Lamaia e mult prea acida pentru tubul lor digestiv. Ii pot crea probleme serioase. De fapt eu sunt de parere ca citricele si fructele care fermenteaza usor trebuie introduse cat mai tarziu ( dupa 8-9 luni). Eu citrice i-am dat cam pe la 1 an si stiu mamici care au asociat eritemul fesier grav al copiilor cu perioadele in care primeau citrice ( asta dupa 6 luni) in primele luni nici nu vreau sa ma gandesc ce ar face in stomacelele lor mici si sensibile[pup]
Mami fericita de [copil]Mihnea (14.11.2009 ) acum [gravi] 18+ cu [baietel]id="blue">id="size1">
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc mult pentru sfaturi Ionela.

Mai am o nelamurire in ceea ce priveste imbracatul..as vrea s-o scot putin afara in gradina..dar cu ce-o imbrac?Am body-uri cu manecuta lunga si pantalonasi pe de-asupra...asta e costumatia de stat in casa la 23-24 grade.E buna si pentru afara?trebuie sa-i pun si-o caciulita, vreun scutecas s-o acopar?Mai auzeam ca trebuie sa-i pun o bastista pe fata?Inainte stiu ca se practica asta cu batista pe ochi la bebelusi.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...