Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

nasterea la arcadia - iasi (6)


Recommended Posts

Citat:
citat din mesajul lui irinuk23
Multumesc mult pentru sfaturi Ionela.Mai am o nelamurire in ceea ce priveste imbracatul..as vrea s-o scot putin afara in gradina..dar cu ce-o imbrac?Am body-uri cu manecuta lunga si pantalonasi pe de-asupra...asta e costumatia de stat in casa la 23-24 grade.E buna si pentru afara?trebuie sa-i pun si-o caciulita, vreun scutecas s-o acopar?Mai auzeam ca trebuie sa-i pun o bastista pe fata?Inainte stiu ca se practica asta cu batista pe ochi la bebelusi.
align="right" id="quote2">Practic vara copii, oricat de mici ar fi trebuie imbracati exact cum se imbraca adultii: tricou de bumbac cu maneca scurta si pantalon scurt sau fustita. Apare problema protectiei solare!!!! Din acest motiv o bluzita de panza ( bumbac) avand manecuta lunga e o solutie . Sa fie lejeraaaa nu mulata. Ii pui pe cap ceva tot pentru protectie solara nu pentru a-i tine cald ( eventual tot panzica) . Batista pe ochi daca tii sa respire aer deja consumat de oxigen si sa se sufoce ( poti incerca sa-ti pui tie pe fata asa ceva si sa vezi ce senzatie urata ai sa ai. Important e sa o feresti de vant pentru ca poarta mai usor microbi si virusi si praf care le intra in ochi ( nu vantul in sine e deci problema cat ce cara cu el). Poti avea la tine un scutecas de panza exact pentru a te ajuta sa-i faci umbra, a prevedea situatiile in care se starnese vantul aiurea sau daca se raceste brusc ( ca doar e vara si ploile vin neanuntate) dar nu sa invelesti copilul cu el. Fii atenta si la semnele ei. daca da semne de nemultumire incearca variante( pui scutec, iei scutec soare, vant... etc).[pup]Iarna ar trebui sa poarte o maletuta de bumbac ( body eventual) si un pantalon de bumbac IN PLUS FATA DE UN ADULT ( adica daca adultului nu ii e frig cum e imbracat atunci copilul va avea tot atatea haine, tot atat de groase + 1 inca rand ( bumac tesatura tip tricou)
Mami fericita de [copil]Mihnea (14.11.2009 ) acum [gravi] 19+ cu [baietel]id="blue">id="size1">
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 296
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Neatza fetelor, felicitari irina si corina, inca o data ca ati devenit mamici..de acuma incepe aventura.[:D]

 

Eu ma simt franta..cred ca galusca mea are colici, de azi dim de la 6 si pana la 10 tot s-a mornait, a plans..am incercat fel de fel de metode, san la discretie,melodii, leganat, pernuat cu samburi de ciresi pe burtica, diverse pozitii..in zadar.La urma m-am saturat si am lasat-o in patut sa planga, duap vreo 5 min s-a linistit singura, acuam doarme..off. Sper sa nu mai avem episoade de astea..cel putin nu noaptea[bang].Vreun sfat ceva pt colici, sau crampe( ma gandesc ca are)[q]

 

DPN 15-22 mai, fetita

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui madline82
Neatza fetelor, felicitari irina si corina, inca o data ca ati devenit mamici..de acuma incepe aventura.[:D]Eu ma simt franta..cred ca galusca mea are colici, de azi dim de la 6 si pana la 10 tot s-a mornait, a plans..am incercat fel de fel de metode, san la discretie,melodii, leganat, pernuat cu samburi de ciresi pe burtica, diverse pozitii..in zadar.La urma m-am saturat si am lasat-o in patut sa planga, duap vreo 5 min s-a linistit singura, acuam doarme..off. Sper sa nu mai avem episoade de astea..cel putin nu noaptea[bang].Vreun sfat ceva pt colici, sau crampe( ma gandesc ca are)[q]DPN 15-22 mai, fetita
align="right" id="quote2">Te cred, e tare greu si obositor.De cele mai multe ori colicii se manifesta seara nu dimineata si apar dupa 2-3 sapatmani. E posibil sa fie de la ceva ce mananci tu: atentie la alimente care baloneaza ( fasole, mazare, varza etc), muraturi, mere in cantitatea mare, citrice ( astea fac urat tare) , lapte de vaca in orice forma, rosii... Scoate astea din alimentatie si vezi daca are efect. Daca e mai ok introduci cate ceva pe rand in alimentatia ta si vezi efectul... daca nu sunt probleme papi in continuare, daca da semne renunti la acel aliment macar o vremeLa noi a mers Infacol pentru colici ( mie mi-a placut asta ca se da in cantitate mica si simeticona nu e absorbita in organism) dar acum cred ca as incerca fara.Bera ceai de chimen+anason+fenicul ( e bun si la lactatie dar e si pentru colici)Burtica pe burtica, piele pe piele e iar ok pentru fata. Daca merge pozitia asta te postezi si tu in mijlocul patului cu fata pe burta si adormi si tu cand adoarme ea[:D]
Mami fericita de [copil]Mihnea (14.11.2009 ) acum [gravi] 19+ cu [baietel]id="blue">id="size1">
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

ieri am increstinat-o pe Claudia iar astazi ii vom face baita de scoatere din mir.a stat cumintica ca era obosita ca nu dormise decat repreize scurte de somnik.

madline fata mea face asa de cand am ajuns acasa.adik ea are deja colici?nu stiu ce sa zic.eu cred ca asa e firea ei.o doare burtica si-i trece doar dupa ce elimina gazele.doarme 2 reprize a cate 3-4 ore pe noapte si cam 2 pe zi, doar ca ziua intre cei 2 somnici mai lungi timp de vreo 4-5-6 ore sta la san, adorme in brate si cand o asez in patut se trezeste dupa cateva minutele si o luam de la capat.

ionela noi tindem sa credem ca nu-i ajunge lapticul sau ca n-o satura.noaptea suge 10-15 min si-i ajunge iar ziua incontinuu aproape.am nevoie de incurajari

 

familia oiyoy

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui oiyoy

ionela noi tindem sa credem ca nu-i ajunge lapticul sau ca n-o satura.noaptea suge 10-15 min si-i ajunge iar ziua incontinuu aproape.am nevoie de incurajari

familia oiyoy
align="right" id="quote2">

Daca suge noaptea doar 10-15 minute si doarme 4 ore sigur e suficient lapte. Problema e in alta parte .... SIGUR!
Cat de cald e in casa la voi? dimineata tot asa suge? des si mult? Asa e dintotdeauna sau e o schimbare aparuta de cateva zile? E soare la ea in camera? E liniste? Aveti multi musafiri? Doarme si ziua si noapte in aceeasi camera?
Hai sa gasim problema... dar daca noaptea ii ajunge sigur si ziua. Ceva o deranjeaza... trebuie gasit ce.[pup]


Mami fericita de [copil]Mihnea (14.11.2009 ) acum [gravi] 19+ cu [baietel]id="blue">id="size1">
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Cititi despre puseul de crestere la bebei e posibil sa gasiti aici un raspuns pentru acum si pentru mai tarziu, raspuns care va va ajuta sa faceti fata tentatiei de a da completare copilului

oiyoy, in graba sa iti raspund nu am apucat sa va felicit pentru micuta crestina[pup]

 

 


Mami fericita de [copil]Mihnea (14.11.2009 ) acum [gravi] 19+ cu [baietel]id="blue">id="size1">
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc de urari Madline.Iti doresc si tie crestere usoara si sa treceti cu bine peste colici.Fetita mea deocamdata nu da semne, dar apropo de ce sfaturi ti-a dat Ionela sa stii ca in cea mai mare masura colicii apar din cauza alimentatiei mamei.Eu vreau sa spun ca am renuntat la toate alimentele care ti le-a enumerat Ionela, mananc doar supe slabe, cereale, carne de pui, vita si peste.Cateva luni mi-am propus sa tin acest stil de alimentatie cat mai sanatos,poate asa o scap pe micuta mea de colici.Plus ca la kilogramele in plus din timpul sarcinii o asemenea dieta e binevenita[:)]

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Madline eu pentru colici am incercat bonisan si apoi infacol si nu au dat randament la BB meu.Pana la urma doctrita ne-a recomandat Jarrodophilus (e o pudra care se pune pe san cand suge) si din seara in care i-am dat a dat rezultat si nu am mai avut probleme deloc. Dar intr-adevar am avut grija la alimentatie de cum am venit de la maternitate si inca am si acum dupa 3 luni si cu toate astea tot a facut colici pentru ca manca lacom parca l-as fi amenintat ca pleaca tzatza [:D].
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

neata fetelor[pup] ce mai faceti ce va mai fac bebeii?unii cu colici vad...noi nu avem prb inca .

Madline merci pt urare,sper sa rezolvisi sa rezisti cu colicii.

eu sunt bucuroasa ca papa fata bine la san,doarme bine ,chiar mai bine dupa ce am citit raspunsurile ionelei pt irinuk....aceleasi temeri le aveam si eu...sughitatul imbracatul,stranutatul...de cand o imbrac mai lejer doarme mai bine parca...eu o infofoleam saracuta..sa nu -i fie frig..cum sa-i fie cand mereu sunt peste24grade in casa[bang].ziua o tin doar intr-un body maneca scurta si eventual sosete..seara ii pun si pantalonasi si o paturica subtire peste..dar ea oricum da din picioare si se dezveleste...seamana cu ma-sa[:D]

apropo...voi ii infasati vreodata?eu am tinu-o in fasa vreo cateva nopti..dar am renuntat..cica dorm mai bine ca nu se mai sperie cand isi dau cu manutele in cap si peste fata..oricum am renuntat la fasa.

ieri la baie i-a cazut si buricul...oare trebuie sa mai dau cu baneocin?dupa ce a cazut,mai tarziu am vazut p body in zona buricului o pata mica,e normal?

va pup,k se foieste ciresica

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Jarro-dophilus praf este un probiotic pentru bebelusi. El are ca scop refacerea florei intestinale dupa diferite tratamente ( MAI ALES ANTIBIOTICE)

" Producator : Jarrow Formulas, USA

Compozitie per 1 gr : 3 miliarde bacterii probiotice: B. breve M-16V (Morinaga) 750 milioane, B. lactis Bi-07 (anterior B. infantis) 450 milioane, B. longum BB536 (Morinaga) 450 milioane, B. bifidum Bb-02 450 milioane, L. casei Lc-11 450 milioane, L. rhamnosus Lr-32 450 milioane, Inulina - FOS (FructoOligoZaharide) 973 mg, vitamina C 4 mg.

Administrare : pentru bebelusii alaptati la san se pune o cantitate mica de Baby’s Jarro-Dophilus™ pudra pe san inainte de alaptare; pana la 4 ani, 1/4 lingurita / zi in apa, suc sau lapte; nu se va da copilului pudra fara a fi amestecata cu lichid.

Contraindicatii : NU.

Continut : 70 gr pudra.

Indicatii :

- dezvolta si protejaza flora intestinala benefica la nou nascuti si copiii mici

- reface flora intestinala afectata de antibiotice (refac numarul de bacterii “prietenoase”)

- distruge bacteriile patogene (virusul febrei aftoase, poliomielitic, Staphilococcus aureus, Escherichia coli, Clostridium, Salmonella, etc.)

- antimicotic (candidoze digestive, uro-genitale)

- faciliteaza digestia, reduc flatulenta, moduleaza permeabilitatea intestinala

- antiinflamator intestinal

- previne si trateaza constipatia, diareea nonpatogena, diareea infectioasa (si cea provocata de rotavirus la copii)

- protejeaza mucoasa intestinala: stimuleaza maturizarea enterocitelor (celulele mucoasei intestinale) si productia imunoglobulinei IgA

- participa la sinteza aminoacizilor alanina, valina, treonina, produc enzime digestive importante, proteine, vitamine din complexul B, creste biodisponibilitatea calciului, zincului, manganului si a fosforului

- contracareaza intoleranta la lactoza

- creste eficienta tratamentelor infectiilor respiratorii (sinuzita, bronsita, pneumonie)

- reduce manifestarile gripei

- antialergic (eczeme, rinite, astm)

- detoxifiant, dermatoprotector

- imunostimulator (prin cresterea capacitatii celulelor limfocite de a secreta mediatori imunitari)

- antiparazitar digestiv: lambliaza (giardoza), oxiuraza (enterobiaza), ascaridioza (limbricii) echinococoza (hidatidoza sau chistul hidatic), teniaza (panglica), sau paraziti care nu elimina oua sau chisturi in materiile fecale (toxoplasma, trichinela, toxocara, etc.) sau aparitia de oua in materiile fecale se face accidental.

 

FOS (FructoOligoZaharide) sunt prebiotice. Efecte:

- cresc nivelul de Bifidobacterium Longum si regleaza echilibrul acid-alcalin

- impiedica acumularile de toxine

- accelereaza descompunerea alimentelor ingerate, facandu-le asimilabile

- impiedica proteinele nedescompuse sa intre in circuitul sanguin

- elimina endotoxinele care declanseaza bolile autoimune."

Este un medicament naturist.

 

In principiu nu are ce sa faca rau un probiotic bebelusului. Cu toate astea, in stare de sanatate , el primeste prin lapte toate aceste probiotice deja si, mai mult, acestea din medicament, fie el si naturist e prelucrat in laborator si nu natural.

Eu i-am dat copilului probiotice in loc de tratament in diaree([:D] io si exagerarile mele)

Una peste alta, daca ii merge bine copilului cu asta e super bine... ca.... indiferent de ce cred eu sau altcineva... scopul fiecarui parinte e sa-si fereasca puiul de neplaceri.

Cred ca merita incercat[pup] si la ce contine e mai ok decat INFACOL sau BONISAN ( ambele au simeticona ca substanta activa) acestea din urma avand indulcitori sintetici[bang] si fiind medicament alopate de sinteza ( chimicale pure)

 


Mami fericita de [copil]Mihnea (14.11.2009 ) acum [gravi] 19+ cu [baietel]id="blue">id="size1">
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...