Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

nasterea la arcadia - iasi (6)


Recommended Posts

Citat:


Lore, ma bucur ca esti bine..ce repede trec saptamanile, acusica vine si la tine barza.E bine sa iesi spre seara la plimbare sa faci miscare daca vrei sa nasti natural,adica sa fii mai activa.Mit sau nu, eu in seara cand am nascut, am mers pe jos destul de mult si am urcat si coborat 20 etaje[:D]!

DPN 15-22 mai, fetita
align="right" id="quote2">

Intr-adevar Mada, a trecut f repede timpul, saptamana viitoare schimbam prefixul la 30, apoi incepe numaratoarea inversa pana la intalnirea cu bebelina. :)
Eu am mers toata sarcina pe jos la serviciu, iar peste 2 saptamani intru in prenatal si sper sa continuu cu plimbari.
Apropo, ai si raspuns la PM.
Multi pupici Estelei ! Mi-a spus Ali ca e o minunatie de fetita ! [pup]

Lori [gravi] 28+ fericita cu [fetita] Mara

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 296
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Lore, felicitari pt 30 sapt, iti spun anticipat! de acuma nici nu o s aiti dai seama ce repede trece timpul.E f bine ca faci miscare, ai sa vezi ca o sa te ajute mult.FEtita ce face, cand ai mai fost la eco? S-a pozitionat cu capusorul in jos?

 

am vazut ca au ieftinit nasterea nat cu 40 lei si au scumpit epidurala si cezariana.eu sper sa poti naste natural fara epidurala, asa cred ca e cel mai sanatos. Va pup pe amandoua si sarcina usoara in continuare.Sa ne tii la curent.[pup]

 

DPN 15-22 mai, fetita

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

CAmelia, ce mai faci, vad ca nu mai dai nici un semn, oare ai nascut?

 

DAda, si tu ai disparut..off.Eu am patit ca in desene animate, am sustinut sus si tare ca port burtiera si mi-am cumparat una S , super stramta si nu o pot purta ca imi da dureri de sale, ma starnge prea tare..plus ca e vara, trasnpiri de mor.[:D]Sper s anu raman cu burtica..lumea din jur ma cearat sa o port, dar daca nu sunt cu cezariana poate nu e asa grav[:-@].

 

Mamici,burtici, ce mai ziceti, vad ca e liniste totala[nani]

 

DPN 15-22 mai, fetita

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Va pup fetelor!Bun venit noilor gravidute si felicitari celorlalte pentru saptamanile acumulate.

Noi suntem bine sanatoase!Am fost azi la controlul din primele saptamani. Mititica e bine, a luat in greutate 720gr dr. a zis ca e bine pentru prima luna.Pe noi ne chinuie colicii si ne scremem aproape toata ziua.Mai facem si nopti albe ca ne iau ba tipetele de la colici si scremete toata noaptea de mi-e mila de ea de nu mai pot.Alimentatia mi-o supraveghez la maxim, vad ca ce ii dai eu sa ii amelioreze colicile: infacol, picaturi alinan nu o ajuta cu nimic.Ii facem masaj si eu si sotul,o asez pe burtica mea, o plimb, ii cant,o pun sa ragaie dupa fiecare masa, ragaie dar tot se chinuie cu scremutul mititica si nu e constipata.Cu scaunele iese bine, are chiar 4-5 pe zi insa se chinuie sa dea partucuri si nestiind se screme draga de ea din gatut non stop.Dr. de la Arcadia a zis ca face asa din cauza colicilor.Speram sa treaca cat mai repede.Noi ca noi ne-am obisnuit cu noptile albe, mai facem cu randul la somn insa ea mititica se chinuie de vai doamne.Nu am disparut din peisaj, v-am citit insa ziua cum prind o portita cand dormea gazuta ma bagam si eu la somn ca eram chiauna de somn[:D][:D]Va pup!Sunt alaturi de voi, va citesc numai ca nu mai am timp sa va scriu des.[pup]

Eu mai am de dat 3 kg jos, deja incap in vechile haine si nu am facut nimic special.Doar alaptatul si atat.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

buna fetelor[pup] ce mai faceti?si eu ca dada ,intru apropae zilnic sa citesc dar nu apuc sa mai si scriu ceva...ca tot timpul apare cate o chestie de facut,stiti cum e.

am scos si noi certificatul de nastere,ne-am cantarit,si eu si mandruta mea...e f bine si pt mine si pt ea..ea a pus bine..eu am dat jos bine[pk] ,in ziua nasterii aveam 73kg si azi 63kg...deci sunt pe drumul cel bun catre cele 53 cate aveam inainte de sarcina.burtiera o port non -stop..doar cand o spal nu o am..in rest all the time desi pe caldura asta e f greu..dar ma consolez ca fac sauna si se duce burta mai repede[:D]

vroiam sa va intreb...cred ca incep colicii si la noi..i-am dat picaturi alinan...mi-a dormit aseara de la 12-1 pana dim la 5-6,trezita fortat cu greu,a papat si pe la 7 si ceva pana la 12 amiaza iar somn si iar trezita fortat...la spital au zis sa nu las sa treaca 4 ore fara papa,dar am mai auzit si ca sa las copiulul sa doarma ca se trezeste el cand ii e foame..nu stiu cum e corect.eu cred ca a dormit asa de la alinan,si am zis sa nu-i mai dau pana diseara sa vad daca de la el o fi.oricum ff stresatat eram dim k nu se mai trezea[bang]

ati patit vreo mamica treaba asta,e normal sa doarma 5 6ore?

IONELA<MULTUMESC PT SFATURILE CU STRANUTUL[pup]

Mada,numele fetitelor noastre sunt f aseamanatoare...ESTELA-a ta,ESTERA a mea[:)]

camelia,mult succes si bebe sanatos !

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui gravidacori

ati patit vreo mamica treaba asta,e normal sa doarma 5 6ore?
IONELA<MULTUMESC PT SFATURILE CU STRANUTUL[pup]
Mada,numele fetitelor noastre sunt f aseamanatoare...ESTELA-a ta,ESTERA a mea[:)]
camelia,mult succes si bebe sanatos !
align="right" id="quote2">

Da, si eu am patit asa.... mi-a dormit 6 ore cand avea vreo 2 sapt si l-am trezit foarte speriata... tot pentru ca stiam de la medic faptul ca fara lapte se deshidrateaza si face hipoglicemie... si... si...
Am inteles apoi ca daca bebe e bine, sanatos nu are icter prelungit ( care il face somnoros tot timpul, ca asa e icterul) si stie sa se manifeste in general cand ii e foame nu are nevoie sa fie trezit. E greu sa te relaxezi intr-atat incat sa stai tu linistita sa dormi ca se trezeste el ( desi ar fi ideal sa poti) Eu , dupa acea experienta... m-am gandit sa fac un compromis... ceva intre ce zic medicii, intre incercarea de a fi relaxata si a nu-mi stresa copilul, intre teama mea si nevoia lui de odihna. Compromisul meu a dost de 4-5 ore de asteptare.... daca dupa vreo 5 ore nu dadea semne incercam cu blandeter sa-l trezesc sa pape. Niciodata nu am considerat ca il trezesc pentru el... il trezeam pentru mine... el are nevoie si de odihna
Tie nu ti s-a intamplat ca dupa o zi proasta sa adormi si fara sa-ti trebuiasca mancare? Pai, dupa o crizuta de colici are nevoie sa se odihneasca si nu-i arde de papa...
Ai incredere in copilul tau si in tine.... Relatia asta de incredere se formeaza din prima zi... eu cred ca e cea mai importanta in relatia parinte copil Crede in bebe, crede in tine... calm....
Singurul motiv pentru care chiar cred ca trebuie copilul trezit e atunci cand iti pocnesc sanii de durere si il trezestisa te salveze pe tine...
A, sa stii ca de noaptea asta ai sa-ti amintesti mult timp... de cele mai multe ori copiii se trezesc des noapte pana dupa 1 an... ai sa fii la un moment dat tare obosita si ai sa te intrebi de ce ai trezit fata atunci[:D]



Mami fericita de [copil]Mihnea (14.11.2009 ) acum [gravi] 19+ cu [baietel]id="blue">id="size1">
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui madline82
Lore, felicitari pt 30 sapt, iti spun anticipat! de acuma nici nu o s aiti dai seama ce repede trece timpul.E f bine ca faci miscare, ai sa vezi ca o sa te ajute mult.FEtita ce face, cand ai mai fost la eco? S-a pozitionat cu capusorul in jos?am vazut ca au ieftinit nasterea nat cu 40 lei si au scumpit epidurala si cezariana.eu sper sa poti naste natural fara epidurala, asa cred ca e cel mai sanatos. Va pup pe amandoua si sarcina usoara in continuare.Sa ne tii la curent.[pup]DPN 15-22 mai, fetita
align="right" id="quote2">Mada ultima oara am fost pe 24 mai de ziua mea, sau ca sa retii mai usor - de ziua fetitei tale. :)) nu mi-a spus atunci cum este pozitionata fetita dar urmeaza pe 4 iulie inca o eco si atunci o sa vedem cred si asta.am vazut ca au schimbat tarifele la arcadia, sper sa nu am nevoie de cezariana. nu imi cunosc limitele durerii, insa vreau sa discut cu anestezistul sa imi explice care sunt riscurile in cazul epiduralei - poate asta o sa ma motiveze mai mult sa rezist tentatiei de a cere anestezie. acum om vedea. :) e prima sarcina, totul este nou pt mine, cu atat mai mult nasterea. multi pupici si de la noi si pofta mare la tituca Estelei. [flo]Lori [gravi] 29+ fericita cu [fetita] Mara
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

gravidacori bubulina mea daca nu e deranjata noaptea de colici imi doarme la fel ore in sir.Niciodata nu s-a trezit din somn sa ceara papa insa desi imi era mila ca dormea ca un ingeras o trezeam eu mereu si ii dadeam sa pape. Pe timpul noptii mereu am tinut-o cu mesele la 12, 4 si 8 dimineata desi ea ar fi dormit toate orele astea. Nici eu nu stiu cum e mai bine...lasati pruncii sa faca nani sau treziti la program?De exemplu acum a papat la ora 16 si nu da semne de trezire.Doarme in pozitia (arestat)[:D] si mi-e mila sa o trezesc desi stiu ca e foarte important sa si pape.O sa doarma dupa aceea din nou[:)]Eu tot ma mulg cu pompa si ii dau laptic cu bibe.Nici macar acum nu mi-au trecut ragadele de pe sani, nu e bun de nimic garmastanul, mi-am luat si de la Plafar o crema de la Palmers cu unt de cacao, degeaba.Sanul drept tot imi da de furca ca se angorjeaza, eu fac febra cam 1 data pe saptamana din cauza lui, nu scot niciodata mai mult de 30 ml. din el la o masa desi insist cu pompa pe el. Cu celalalt san nu am probleme si scot din el cate un bidonas de 125 ml. plin, atat papa bubulina mea la o masa.Cand mai are laptic doar in varful biberonului parca stie ca e pe terminate si da singura bibe afara din gurita si incepe sa se intinda.[:D]Eu cum sta ea culcata pe genunchii mei, ma las cu tot cu ea usor pe spate si isi pozitioneaza singura manutele sub barbita.Asa o tin pe pieptul si burta mea cam 1/2 ora pana scoate aerul si o bat usor pe spatic.De multe ori adormim asa amandoua.E tare dulce![pup]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Dada, inteleg ca bubulina nu vrea sanul? Uff...

Pentru ragade stai cu sanii cat mai mult la aer, nu spala sanul inainte de mese. Pe mine pompa ma raneamai mult decat bebe... fie ea si cu protectii de silicon cu tot. Sper sa ai vesti bune despre voi mereu

 

Loredana, practic vorbind anestezistul iti va spune ca nu sunt efecte aiurea asupra copilului de la anestezie. Varul meu e anestezist si de curand am avut cu el o discutie pe tema asta. Imi spunea ca cel mult e mai lenes bebe... Nu spun nu... dar eu consider ca pleaca de pe minus la start. Un bebe care e nascut cu anestezie, indiferent ca nasterea se face pe cale vaginala ( ca nasterea vaginala cu anestezie sau orice medicament e aproape naturala)... ei, orice bebe nascut asa isi pierde reflexul de tarare, reflexul de cautare a sanului activa ( si incununata de succes)... e mai somnoros si mai necooperant la supt imediat dupa nastere... mai lenesut sa spunem. Nu ar fi foarte grav , dar cand iti mai face si icter si doarme de la icter, cand alaptatulk nu se initiaza in primele 2 ore de la nastere cand instinctul de a suge al bebelusului e cel mai dezvoltat, cand te chinui zile intregi cu bebe in brate sa il tii treaz si sa apuce sanul... iti pare rau ca nu ai incercat fara epidurala. Eu nu am avut epidurala nici la prima nastere... dar imi facusera un diazepan cu 14 ore inainte ( fara sa-mi ceara voie, sa ma anunte... etc . Na, spital de stat... noaptea) si bebe meu a fost luat de langa mine pentru mai bine de 12 ore ca nu erau paturi in saloane pt lehuze.... ei, primele zile au fost un cosmar... imi curgeau lacrimile de oboseala... de neputinta de a-l trezi si de a-l face sa pape.... daca faceam epidurala cred ca faceam frumusete de depresie si nu ma iertam toata viata.

Asa incat, acum, chiar daca varul meu mi-=a spus ca imi face cadou trusa de apidurala si ca vine sa imi faca personal anestezia ( e un anestezist foarte bun), l-am refuzat categoric.

Clar, vorbesc acum de optiuni personale.

[pup]

 

 


Mami fericita de [copil]Mihnea (14.11.2009 ) acum [gravi] 20+ cu [baietel]id="blue">id="size1">
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Neatza fetelor, in sfarsit un pic de activitate[:D]

 

Sunt de acord cu ce zice ionela despre epidurala, daca mai fac vreun bebe vreodata incerc fara.Durerile alea trec oricum, imp e sa fie bebe snatos, mai ales ca eu am avut si probleme din cauza asta.Anestezistul iti va rpezenta situatia in culori f roz, asa a fost la noi..bla, bla.De acuma sunt patita.

 

Bebelina mea e f mancacioasa, a luat in 12 zile 650 gr! Are si ea colicei, dar nu plange, o vad doar cum se screme si inceraca ea sa rezolve cu crampele, vadf ca ii reuseste.. si cand mai trage cate un partulet rade de fericire..e asa scumpa[olala].Creste pe zi ce trece.

 

Dada, corina. ma bucur ca sunteti bine. mai faceti-va timp si de forum!

 

Lore te pup.

 

Sa aveti o zi frumoasa! noi diseara facem o tentativa de iesire la mall[:D], sper sa reusim...

 

DPN 15-22 mai, fetita

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...