Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

nasterea la arcadia - iasi (6)


Recommended Posts

  • Răspunsuri 296
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Da, Ionela, ma uit la hainute ca am care nu ii mai vin..ca a crescut tot in 12 zile 3 cm...DEja a facut gusita..mor de ras cand ma uit la ea[:D].De mancat mananc ca si pe sarcina , de toate, cu exceptia fasolei uscate, mazare, carne.In rest orice, capsuni, cirese, rosii..depinde cu ce umple tati frigiderul, ca noi avem griaj sa il golim[:D]

 

DPN 15-22 mai, fetita

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna fetelor!

Raportez si eu 32 de saptamani si un pic. Am fost astazi la dr. Bebelusa e intoarsa si de la ultima ecografie a mai luat un kg, acum are in jur de 1950 gr. Am vorbit cu doctorita si e foarte de acord cu optiunea mea de a naste natural, chiar s-a aratat incantata.

In rest... am zilnic contractii, si kilogramele ma omoara. Desi mai am grija ce si cat mananc, ma umflu pe zi ce trece, nu ma mai incape nimic. Am luat deja 17 kg. [q]

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna fetelor!Nu am nascut inca...astept in fiecare zi momentul .Ieri am fost la control si la cursul Lamaze.Dna doctor a zis ca pot sa nasc in orice zi de acum incolo ca bebelina se pregateste ,colul s-a scurtat si burtica a mai coborat.Contractii nu am si sper sa imi dau seama cand or sa inceapa mai ales ca trebuie sa ajung la timp la spital eu nefiind din iasi.

Va tin la curent si va citesc aproape zilnic.Sanatate la bebei si la mamici!

 

DPN 15 iunie

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna buticutelor, cami, iti doresc o nastere usoara, in caz ca nu mai apuci sa comunci cu noi pana pleci spre maternitate.De acuma se poate intampal in orice moment.Majoriattea dintre noi de pe forum am depasit 40 sapt.

 

Oana, stai linistita ca sigur retii apa multa ai sa vezi ca o sa dai repde jos.Eu la 7 zie dupa nastere aveam cu 10 kile mai putin.

 

Va pup si va doresc o dum frumoasa.Noi nu am reusit sa mai mergem in mall..tentativa esuata, estelina mea a fost cam agitata, a vrut sa stea mereu la tatza..off![alcool]

 

DPN 15-22 mai, fetita

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui oana.irina
Buna fetelor!Raportez si eu 32 de saptamani si un pic. Am fost astazi la dr. Bebelusa e intoarsa si de la ultima ecografie a mai luat un kg, acum are in jur de 1950 gr. Am vorbit cu doctorita si e foarte de acord cu optiunea mea de a naste natural, chiar s-a aratat incantata.In rest... am zilnic contractii, si kilogramele ma omoara. Desi mai am grija ce si cat mananc, ma umflu pe zi ce trece, nu ma mai incape nimic. Am luat deja 17 kg. [q]
align="right" id="quote2">M-a luat prin surprindere faptul ca la 32 sapt bebele are aproape 2 kg. :)) La eco de la 26 sapt bebelina mea avea 816g si nu ma asteptam ca pana la urmatorul eco sa luam inca un kg aproape. :)) Abia astept sa vad pe 4 iulie ce greutate ne comunica la eco. [olala] Noi am ajuns acum la 29 de saptamani si avem 13 kg luate si ... progresam. Eu nu eram slaba nici inainte sa raman insarcinata, asa ca adunand si cele 13 kg in astea 7 luni sunt voinica bine deja. :) Cu toate astea nu ma gandesc f mult la aspectul acesta pentru ca ma incred in puterea organismului de a-si face stabili echilibrul propriu. Mananc cat pot de sanatos, si cantitativ - ca un om normal.Mada grozava bucurie trebuie sa aveti cand vedeti ca va creste asa frumos fetita. :) O alaptezi in public pe Estela? Cum procedezi? Ma gandeam si eu intr-o zi ca nu as vrea sa ma dau pe dupa colturi ca sa alaptez, insa nici dezinvolta cu sanul "in vant" nu ma vad . :)Lori [gravi] 29+ fericita cu [fetita] Mara
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna Lore, nu alaptez in public, nu as putea sa fac asta niciodata, sunt prea pudica.Nu am nimic impotriva celor ce o fac, eu una nu pot.Ii dau fetei sa pape inainte sa plecam undeva, si macar 3-4 ore tot stau linsitita, eventual o mai pacalesc cu suzeta.Acuma depinde, daca esti in vizita te poti duce intr-o camera separata sa alaptezi, sau daca esti la iarba verde in masina poti sa ii dai sa pape, solutii se gasesc.La inceput ma storceam si luam cu mine biberonul cu laptic, dar acuma nu vera declo biberonul, asa ca nu am ce face. stai linistita in priviinta greutatii la bebe, m-am uitat si eu in urma pe eocgrafii, poate te ajuta cu ceva, oricum sutn aproximative datele la 28 sapt si 3 zile , avea 1160 gr, iar la 31 sapt si 2 zile avea 1831 gr. CAt priveste kilogramele in plus nu va faceti griji, asta e pe ultimul loc la motive de ingrijorare, imp e sa fie bebelsul si voi sanatosi!!

 

DPN 15-22 mai, fetita

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc pt raspuns Mada. Sunt sigura ca voi gasi si eu solutia cea mai buna cat sa nu o chinui nici pe bebelina, nici eu sa nu ma simt jenata.

 

Ma gandeam acum ca as putea sa "profit" de experienta voastra si sa va intreb ce as putea sa mai cumpar inainte de venirea bebelinei mele.

Pana acum am cumparat:

- patut de lemn

- 2 asternuturi de pat

- sterilizator + incalzitor de biberoane + 2 biberoane de sticla

- umidificator camera

- termometru pt ureche+frunte

- forfecuta pt bebelusi

- 8 scutece lavabile (cred insa ca le voi folosi abia de pe la 1-2 luni, cand o sa ma obisnuiesc mai bine cu bebelina)

- detergent pt bebe, sampon, gel de dus, crema de corp

Cam atat.....

 

Stiu ca mai sunt multe pe care trebuie sa le cumpar... poate va amintiti ce ati avut pregatit si ce ati mai luat imediat dupa venirea bebelusilor.[flo]

 

Lori [gravi] 29+ fericita cu [fetita] Mara

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui loredanar
Multumesc pt raspuns Mada. Sunt sigura ca voi gasi si eu solutia cea mai buna cat sa nu o chinui nici pe bebelina, nici eu sa nu ma simt jenata.Ma gandeam acum ca as putea sa "profit" de experienta voastra si sa va intreb ce as putea sa mai cumpar inainte de venirea bebelinei mele.Pana acum am cumparat:- patut de lemn- 2 asternuturi de pat- sterilizator + incalzitor de biberoane + 2 biberoane de sticla- umidificator camera- termometru pt ureche+frunte- forfecuta pt bebelusi- 8 scutece lavabile (cred insa ca le voi folosi abia de pe la 1-2 luni, cand o sa ma obisnuiesc mai bine cu bebelina)- detergent pt bebe, sampon, gel de dus, crema de corpCam atat.....Stiu ca mai sunt multe pe care trebuie sa le cumpar... poate va amintiti ce ati avut pregatit si ce ati mai luat imediat dupa venirea bebelusilor.[flo]Lori [gravi] 29+ fericita cu [fetita] Mara
align="right" id="quote2">Loredana, si eu am cump set de 4 biberoane, dar nu le folsim deocamdata, ca alaptam, le-am folosit doar prima zi in care am ieist cu fata din maternitate.Sterilizatorul e bun, eu il folosesc pt suzeta.Mi-am luat mai multe, dar avd ca Estela o prefera pe ca mai ieftina, din cauciuc, e de la primii pasi.Umidificator si termometru de camera nu avem.In schimb ai nev asa:Pampersi, un pachet nr 1, apoi poti folosi nr 2.DAca te intreaba lumea ce sa iti aduca la bebe cere pampersi, cu sig ii vei folosi!!Eu tai unghiutele cu unghiera, ca manusele am folosit doar 2 zile, apoi nu i le-am mai dat ca ma enervau si pe mine, iar ea tot si le baga in gurita.La icneput unghiutele sunt atre moi si se cojesc daca tragi un pic de ele.De al 8 zile i-am taiat unghiutele cu unghiera.Crema pt fundulet si putulica, cauta sa nu aiba parabeni,( mustela, sebamed,chico, nivea, sanosan,etc)Paturele absorbante si masuta de infasat( o poti pune pa patutul de lemn)Servetele umede senzitivePudra de talc( asta pt iritatii, ca ei fac niste bubite cand e f cald, mai ales cand se mai ingrasa si le sta pielea in pliuri)Baneocin( pt buricut)Betisoare de urechi cu opritoare si simple( pt buricut si nas)Sterimar/ merimar( spray cu apa de mare, pt nasuc)Ser fiziologicCalciu gluconic, te pune sa ii dai la bebelus pana ziua 10.Daca desfaci o fiola, se da la bebelus 3, 5 ml cu seringa, iar restul il bei tu!Din ziua 10 se da vit D3, dar asta o priemsti de la Arcadia. Comprese sterile, spirt, vataLotiune de spalat si ulei/lotiune de masajProsoape pt sters bebeCadita de baie, sfatul meu e sa ai una cat mai mica, ca sa iti vina mai usor!Termometru de apa, dar nu e neaprat necasar, noi nu avem ,testam apa cu cotul.Cat mai multe babetele, ca ei regurgiteaza.Salopetele intregi( care au si talpita acoperita)Pt tine, tampoane de sani, si 2 sutiene de alaptat( iei din carefour, costa 17 lei).O sa iti curga sanii in primele sapatamani.Eu am gasit la o farm in tudor niste tamp f faine, de al fixies, si mai ieftine si mai absorbante decat cele de la bella.Cam atat, desigur si restul hainelor, paturele, poti sa iti iei si 2-3 pelincute, eu inca nu am gasit, dar nic[pup]i nu mai am acuma cum sa caut.Mai primesti de la arcadia si picaturi anticolici.DAca imi mai aimintesc ceva iti scriu.DPN 15-22 mai, fetita
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...