Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

cetatenie americana


Recommended Posts

  • Răspunsuri 32
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Cred ca se da cetatenie oricarui copil nascut in USA, avem cunostinte din America de Sud care au facut asta. Trebuie sa te asiguri ca poti plati nasterea cu asig ce o ai in Caraibe ca o sa coste o mana si un picior! Procesul de primire al cetateniei, in cazul asta, nu il cunosc... Adriana [gravired] si Aidan Alexander - 4 ani [url="http://picasaweb.google.com/blackpanterro/NewAlbum611081125PM/photo#5210738316991443538"]A ticket to hell has never been funnier[/url] "May the fleas of a thousand camels infest the crotch of the person who screws up your day and may their arms be too short to scratch...AMEN"
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Copilul va fi cetatean, si vei putea sa-i faci pasaport, dar dureaza. Pt certificat de nastere trebuie sa astepti aprox. o luna, iar apoi trebuie apostilat, si apoi poti aplica pt pasaport, pe care il poti obtine in 2 sapt daca platesti taxa de 'urgenta'. Certificatul s-ar putea sa nu fie bun cel de la 'healt dept' ci sa trebuiasca unul de la 'County Clerk’s Office'. Trebuie sa te interesezi pe site-ul consulatului unde vei merge sa faci certficatul. Mami de Amalia si Andrei
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Pai la ce miar mai trebui sai fac si certificat romanesc? stiam ca se face certificat romanesc ,cand trebuie inregistrat copilul si in romania pt a primi ajutor social...;dar noi nu dorim nimic din partea statului roman,nu cred ca are vreun avantaj pe viitor.....Doresc sa aiba cetatenie americana sau dubla cetatenie si un pasaport american,caci nu se stie ce va dori sa faca in viata,...sa aiba de unde alege... Cat despre asigurarea medicala stiam ca nu acopera nasterea pe alt teritoriu...,dar si aici costa destul de mult..10 mii de euro pt o sapt de spitalizare (fara asigurare medicala )(multe romance au nascut aici si nu aveau asigurare;cam acesta e pretul,dar facusera cezariana )....Pt actele copilulu tebuie sa ma deplasez personal sau pot lua un avocat care sa ne reprezinte?
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ai grija mare sa ai asigurare medicala altfel te rup astia la bani!!! mie mi au venit facturi de aprox 30.000$ ptr o nastere fff normala cu 2 zile spitalizare. Primeste cetatenie. Don't throw with stones if you live in a glass house. corina mama Ralucai http://community.webshots.com/user/corinaraluca
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui bilica
Pai la ce miar mai trebui sai fac si certificat romanesc? stiam ca se face certificat romanesc ,cand trebuie inregistrat copilul si in romania pt a primi ajutor social...;dar noi nu dorim nimic din partea statului roman,nu cred ca are vreun avantaj pe viitor.....Doresc sa aiba cetatenie americana sau dubla cetatenie si un pasaport american,caci nu se stie ce va dori sa faca in viata,...sa aiba de unde alege... Cat despre asigurarea medicala stiam ca nu acopera nasterea pe alt teritoriu...,dar si aici costa destul de mult..10 mii de euro pt o sapt de spitalizare (fara asigurare medicala )(multe romance au nascut aici si nu aveau asigurare;cam acesta e pretul,dar facusera cezariana )....Pt actele copilulu tebuie sa ma deplasez personal sau pot lua un avocat care sa ne reprezinte?
Am presupus ca vrei cetatenie romana pentru copil, pe langa cea americana. Noi i-am facut Amaliei si vrem sa-i facem si lui Andrei. Mami de Amalia si Andrei
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Merci Bianca,e bine de stiut , caci vreau sa aiba dubla cetatenie daca se poate ( caci statul roman nu dreptul la mostenire decat cetatenlor romani sau primesc mostenire dar sunt obligati so vanda intrun an....aiurea legi la noi...si cam ar avea de castigat caci noi am facut cateva investitii in romania). Iar cu asigurarea medicala,nu pot sa mio fac dupa ce ajung in state? Pt a fi una care sa includa orice (spitalizare,medicamente,operatii,sarcina,etc)? Eu voi naste in iunie si doresc sa vin din aprilie acolo.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Nu, nu poti sa iti faci asigurare medicala fiind deja insarcinata, este considerata pre-condition pt majoritatea asigurarilor private (de genul careia ai vrea si tu sa iti faci). Doar dc iti faci o asigurare prin employer cred ca ai putea sa faci ceea ce iti propui. Sau dc mergi intr-un stat unde poti naste gratis, gen IL, unde am inteles ca exista un program de stat care acopera nasterea. [url="http://www.flickr.com/photos/14984866@N07/"] Baby Gator [/url] Listen to your children when they're young, and they'll listen to you when they're old.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...