Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

cetatenie americana


Recommended Posts

Deci ma va costa cat o mana si un picior,vorba corinei....(apropo,am vazut ca gatesti bine si miai facut pofta). Eu voi merge in Chicago ,caci acolo o am pe cumnata mea.;ea zicea ceva de genul de 7 mii de dolari fara asigurare,dar vad ca voi stiti mai bine. Corina platind 30 de mii pt doar 2 zile de spitalizare,presupun ca avea si agigurare.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 32
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Da! am avut asigurare ca altfel aia 30.000 eu ii plateam. Asa am scapat doar cu 1.600 aprox. Si asta a fost DOAR nasterea ptr ca bebe nu a avut nivelul corespunzator de oxigen ptr ca nu a fost supta bine de lichid si a stat la NICU alta distractie. Avem 5 luni acum si inca mai primim facturi pe numele ei. Miere ii face asigurare dar scumpaca rau. Don't throw with stones if you live in a glass house. corina mama Ralucai http://community.webshots.com/user/corinaraluca
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

ceritificatul de nastere, il primesti pe loc...cel eliberat de spital si care are valoare oficiala pana la 18 ani. Marea majoritate a parintilor aleg sa mearga la biroul care apartine de primarie si sa ceara si unul eliberat de ei in dublu exemplar cu un fee de cca 25$ pt copie... care e valabil pe viata spre deosebire de cel eliberat de spital care, asa cum am mai spus, poate fi folosit pana ce copilul face 18 ani... certificatul de nastere eliberat de primarie, in afara de cel eliberat de spital, il poti cere si imediat dupa nastere si-l primesti pe loc. SSN-ul (social security number) vine cam intr-o luna, poti completa pentru primirea lui adresa unor prieteni sau cunostinte care mai apoi ti-l vor redirectiona tie, cu pasaportul la fel, completate actele inainte de plecare, la orice oficiu postal, fac si poze acolo, platesti o taxa de cca 100$ nu mai stiu sigur... si apoi il primesti prin mail...si la fel ti-l poate redirectiona cineva. Cred ca daca lasi plicuri autoadresate si deja platite pot trimite ei direct la voi acasa... ssn-ul nu cred...ca vine automat nu poti face asigurare fiind deja cu sarcina in ultimul semestru, doar in primul semestru nu se considera pre-condition si ala e destul de limitat, dar in semestrul 2 si 3...nu te accepta nici o companie. Ioana, mamica lui Matei Nicholas [baietel] (25 ianuarie 2007) si a lui Lucas Gabriel[baietel] (03 ianuarie 2009)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

dar urgentele cum se trateaza? sa presupunem ca esti in vizita si te apuca nasterea , nu esti asigurata si chemi salvarea? Te duc la spital si te sutin la nastere banuiesc fara sa te intrebe daca ai asigurare sau bani in cont? devii ceea ce practici www.de-azi.ro http://oscarfriends.wordpress.com/ putere...pentru cine crede ca nu mai poate! http://www.youtube.com/watch?v=flRvsO8m_KI
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Te trateaza dar apoi primesti factura, daca nu esti asigurat e vai si amar! O chestie idioata e ca unii cer pre-aproval la ambulanta de parca stii cand te apuca vreun atac cerebral... Adriana [gravired] si Aidan Alexander - 4 ani [url="http://picasaweb.google.com/blackpanterro/NewAlbum611081125PM/photo#5210738316991443538"]A ticket to hell has never been funnier[/url] "May the fleas of a thousand camels infest the crotch of the person who screws up your day and may their arms be too short to scratch...AMEN"
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Da, Adi sunt tot felul de solutii :) bilica...intereseaza-te ca sunt centre care sprijina femeile gravide si asista la nastere gratuit... poate fetele cunosc centre de-astea, vezi in ce state sunt si incearca sa iei legatura cu ei, nu stiu daca se aplica pt non-cetateni ajutorul asta guvernamental...doar daca gasesti o fundatie non-guvernamentala, cred ca sunt, numai ca nu stiu sa te indrum, poate stie altcineva si te poate ajuta bafta multa! Ioana, mamica lui Matei Nicholas [baietel] (25 ianuarie 2007) si a lui Lucas Gabriel[baietel] (03 ianuarie 2009)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Merci Ioana. Nu sunt inebunita sa am aceasta asiguare ,dar e adevarat ca in Chicago e programul acesta de nastere gratuita,dar trebuie sa fii acceptata de catre un medic,programul este acesta pt fetele interesate sa nasca in chicago http://www.allkidscovered.com/ ;.....apoi vad ca cu certificatul si pasaportul e usor.Mai greu in romania sa iau si cetatenie romana,va dura mai mult de 3 luni de zile...
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...