Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

cetatenie americana


Recommended Posts

da, cetatenia romana = certificat de nastere la ambasada romana...ti-l da pe loc, sau il trimite prin posta daca nu e consulul sa-l semneze... nu dureaza in nici un caz trei luni si nu e greu deloc, doar ca-ti trebuie sa te duci cu niste hartii dupa tine si sa mai completezi acolo ceva... iti trebuie ceritficatul de nastere american, apostilat la primarie... asta mai trebuie si tradus in romana de tine pe calculator in word, certificatul de casatorie al parintilor, acolo unde exista... si iti mai spun daca e nevoie...pe parcurs cu exactitate tot gender-ul copilul ramane nesigur pana in momentul nasterii... chiar daca ecografic e stabilt nu e sigur 100%, cunosc cazuri de fete romance in LA care au pregatit totul pentru fetite pt ca asta se vedea la eco si au nascut baieti...surpriza totala...si invers... imp e sa fie copilul sanatos, crede-ma ca sex-ul chiar nu conteaza... apoi, deja de-acum sarcina ta din punct de vedere morfologic este mai vizibila ecografic si deci, acum e mai exact cu multe aspecte... Ioana, mamica lui Matei Nicholas [baietel] (25 ianuarie 2007) si a lui Lucas Gabriel[baietel] (03 ianuarie 2009)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 32
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Fetelor,inca o mare nelamurire am cu america asta, sapt asta trebuie sa ma duc la interviu pt visa si as dori sa stiu daca e bine sa recunosc la consulat ca dorest sa nasc in state,caci acesta este adevarul chiar...caci doresc cetatenie pt bebe;sau sa zic doar ca doresc sa mrerg in vizita la cumnata?...astept raspuns,plzzzzz
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

In nici un caz sa nu zici ca vrei sa nasti acolo! Eu cand am cerut viza de turist eram casatorita cu cetatean american deci clar era copilul oricum american dar tipul de la interviu mi-a spus ca nu ar vrea sa imi dea viza, gravida fiind in 7 luni sa nu nasc cumva acolo, total imbecil stiu! Eu cerusem viza pt dupa ce se naste copilul sa putem pleca din Italia unde eram stationati la vremea respectiva ca trebuia sa stam in US pana la urmatorul assignment in Germania. Deci parerea mea e sa nu spui nimic de nascut in US. Doar daca te refuza ei pt ca banuiesc.Pe cat timp ceri viza? eu la prima viza am cerut pe 12 zile si am primit pe 12 zile. Sa ai grija pe cat timp ceri ca daca ceri prea putin s-ar putea sa iti dea pe timpul cerut iar daca ceri pe prea mult s-ar putea sa banuiasca (,) ca vrei sa nasti acolo. Adriana [gravired]9w si Aidan Alexander - 4 ani [url="http://picasaweb.google.com/blackpanterro/NewAlbum611081125PM/photo#5210738316991443538"]A ticket to hell has never been funnier[/url] "May the fleas of a thousand camels infest the crotch of the person who screws up your day and may their arms be too short to scratch...AMEN"
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...
BILICA,mai exista o varianta de a naste fara asigurare si cu bani mai putini...intereseaza la spitalul la care vrei sa nasti daca au "pachete" pt persoane care nu au asigurare,vei platii suma inainte pt 2 zile de spitalizare si ar fi bine sa-ti gasesti si un doctor care sa fie al tau,sa-l platesti si pe el inainte... asa te ajunge in jur de 6000 $ in loc de zecile de mii de care vorbesc fetele.....eu am nascut acum 6 ani si am platit spitalizare 2500 iar doctor 2000...mai trebuia sa platesc anestezistul 800 dar am dat peste un tip super de treaba si s-a facut ca nu vede ca trebuie sa platesc[:)]....deci se poate si mai ieftin si fara asigurare,probabil ca acum este ceva mai scump ca au trecut ceva ani d atunci,dar sigur exista aceste deal-uri...si sa ma inteleaga toata lumea,a fost SPITAL,nu alte clinici sau moase,unde doctorul meu a fost chemat de acasa la 7 dimineata cand m-i s-a rupt apa si am ajuns la spital...am precizat pt ca stiu ca pt unele persoane e greu de crezut[:D]... Bafta si sa ai o nastere usoara si un bebe sanatos!!![pup] "Before you judge me, try hard to love me."MJ Mirela si puiul scump, Robert Cristian(19 oct.2004) Pozele noastre aici... http://community.webshots.com/user/CRISMIR1001 ...sau aici... http://community.webshots.com/user/CRISMIR100
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

CRISMIR, saru mana ,esti o dulce....si eu tot Mirela ma numesc [:D]
Eu voi naste in Chicago - Evanston ,deci e drept ca doar in acest stat IL ,se poate naste prin aceste programe gratuite pt persoanele fara asigurare....,dar cumnata mea nu doreste sa folosesc aceste program de ajutot umanitar,...zice ca va fi mai greu apoi sa obtin o alta viza pe viitor pt a reveni in state...,[bang] nu inteleg legatura,dar asta e..
Asa ca mam interesat cat ma costa nasterea si spitalizarea...si sa ajuns la suma de : max 7 mii de dolari pt nastere normala si pana in 20 de mii de dolari la o cezariana ,incluzand spitalizarea tot. ...Deci voi plati tot si nu voi mai avea dureri de cap cu aceasta asigurare.....Eu deja am un domn DR ce ma asteapta sa vin, binenteles il voi plati si sper din suflet sa fie langa mine in momentul nasteri,asemenea tie...sa vina cand e cazul...
Imi puteti da si mie lista de produse pt spitalizare ,pt mine si pt bebe? ..cred ca diferentiaza cu mult fata de spitalele din romania sau franta.... [gravi] 27+[fetita] RACHEL
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Bilica nu iti trebuie absolut nimic, doar hainute pt scos copilul din spital, car seat (e obligatoriu) si haine si obiecte de toaleta pt tine. In rest iti dau ei absolot orice, de la consumabile pana la pompa. Trebuie sa iei in considerare insa ca pot aparea probleme neprevazute si atunci costul spitalizarii va creste. Baietelul meu a stat o saptamana in spital din cauza unor probleme si costul s-a ridicat f f mult. Desigur este de dorit sa nu apara astfel de probleme, dar e bine de stiut si aspectul acesta. Ma gandesc ca ar trebui sa aplici macar pt copil pt asigurarea medicala de stat, elva fi oricum cetatean american deci nu vad unde ar fi problema. [url="http://www.flickr.com/photos/14984866@N07/"] Baby Gator [/url] Listen to your children when they're young, and they'll listen to you when they're old.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...