Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Sezatoarea canadiana (168)


Recommended Posts

Olga, ce scump e Tony[pup] mai scrisesem si eu un mesaj despre pantofi si alte prostii dar s-a dus ... Ana eu mi-am carat paturi (de invelit) din Ro. Cu incaltamintea eu am alta parere decit Donia.[flo] Evident ca are dreptate, depinde si ce job vei avea, daca vei conduce sau lua metroul, si in ce cercuri te vei invirte. Eu am purtat din plin pantofii cu toc eleganti si costume la servici.Asa se cerea...Acum ca sunt pe cont propriu daca ma duc in costum sunt mai eleganta decit proprietarul si ma simt penibil.[bang] Blugi de ex nu purtam inainte decit in weekend la mall sau grocery, acum ii port zilnic. dar aici sunt mult mai scumpi (ca sa te convingi da o cautare pe aldo-pe care il aveti si voi si chaussures Brown, sau Globo- astia sunt mai de calitate aici) si vei vedea diferenta de pret. Eu mi-am cumparat tacimuri acum de abia.[:)]in vacanta de Craciun. Apropo am uitat sa va zic ca am pus si citeva poze din Ro, le trimit la contul comun. Ah, ankalaura, ai sa vezi ca copii vor avea f multe proiecte la scoala si la majoritate cauta info pe net. Asa ca o sa fie cam greu sa foloseasca dictionarele. In week-endul asta incepe din nou la Fete de neige la Parc Jean Drapeau-daca cumva nu stiti. Anul asta e si vremea propice. Mikiion cum se mai simte Mark? Nelia , sanatate la toti.[pup] restul fetelor de Montreal care nu mai dati pe aici sunteti ok? diana 2007, Simonna, Monicutzab,Ione, ange (ai plecat deja in sud?)Ica, ktrinel,simi Idem si ptr lista de Toronto, hellooo, v-am suparat cu ceva? Born to shop, forced to work.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 197
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Citat:
citat din mesajul lui OlgaTarziu "Tati is the king of the castle, mommy you are the queen, Sophia is the princess and I am the principal"[:D][:D]
Principal!!! [:-)))] Roxana spunea ca mama e regina, ea printesa, iar tata e vizitiul [:D] Sa ma ierti, dar si aia cu unchiul m-a facut sa rad [:I] Dumnezeu sa-l odihneasca, dar uite cum un copil mic iti mai descreteste fruntea! Asa la noi cand a murit bunicul. Aveam deja trei nepotele de la verisoare, la cate un an diferenta. Seara la priveghi, preotul facea o slujba, fetitele erau aliniate langa una dintre verisoare care incepuse sa planga. Fetita ei, cea mai mare, a vazut-o si a inceput sa planga si ea si sa isi sufle zgomotos nasul in batista. Urmatoarea fetita s-a uitat la prima si a inceput si ea sa planga si sa sufle nasul in batista. Cea mai mica, vazandu-le pe cele doua, identic si la fel. Si era un concert de suflaturi in batista ca ne-a bufnit rasul, erau micutele atat de patrunse de actul plansului si al suflatului de nas, desi nu pricepeau mare lucru din ce se intampla acolo. Ana, si eu am adus un fund de lemn si chiar l-am folosit o bucata de timp. Acum e pe undeva cu dictionarele si cizmele inca nepurtate [:D] ankalaura, se discuta despre scaunul de masina in capitolul trecut, pe la inceput, pret de vreo cateva pagini. Cati ani au fetitele? Si ce e garderie, ceea ce numim aici before si after school? arturicii, da, un drum la Vancouver ne-ar placea si noua, asa tihnit, in vreo 2 saptamani... insa prevad ca-l vom face cand vom fi la pensie, ca acum concediul e prea scurt si tentatiile nenumarate... sau cine stie?
Copiii se nasc perfecti - rolul parintelui e sa nu strice ceea ce Dumnezeu sau natura a creat.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Olga - am ras grozav! [-:)))] Fie-mea are frici acuma. I-am explicat ca e normal sa ii fie teama pe intuneric, doar si mie imi este! Asa ca aprind lumina. Si ca tuturor copiilor le e frica la o anumita varsta, de exemplu sa stea singuri, sa mearga singuri la baie, dar daca are nevoie, ma cheama si eu merg cu ea, pana ii trece. Si mi-a zis "Gata, deci am gasit solutia, o sa stai cu mine tot timpul si mai aprind si lumina! Si sigur nu imi va mai fi frica" Aoleu, deci SA NU CAR PATURI? (cuverturi) Eu ziceam sa iau vreo 2... Adica, daca o patura in Ca costa 15 dolari, nu mai bine dau 2 dolari la curier si mi-o aduce? La fel ar fi si pentru vreo doua tigai serioase, decat sa dau 20 de dolari acolo, nu mai bine le iau pe astea? Pilotele le iau, le videz, dar sunt noi si de 4 anotimpuri, au costat destul, imi imaginez ca nici in Ca nu sunt foarte ieftine. Ma gandeam cu ocazia asta, daca tot iau pilote, sa pun si fo' doua perne [:D] Ma mai gandeam sa pun prosoape si asternuturi. Macar vreo cate 2 seturi de caciula, cam asa. Eu stiu clar, imediat ce ajung, o sa cheltuiesc cam asa: - masina - laveuse (eventual secheuse) - unde o sa stam nu sunt - aragaz si frigider. (stiu ca le-as putea avea incluse, dar aici e un discurs mai vast, e prea buna casa unde vom sta ca sa le prefer in alta parte incluse...) - chestii de dormit pe ele, de stat pe ele,... (aka o masa, un scaun, o saltea sau un pat...), de-astea. Si imi ziceam... daca o sa dau o poala de bani pe treburile astea, macar pe prosoape sa nu mai dau [:D] Sau poate deschidem un subiect de-asta funny. ar fi super interesant de vazut ce a considerat fiecare (in)util [:)] Fie-mea a' mare are 6 ani jumate, 122 cm si 22 kg, aia mica e mica, 1 an juma'. Daca pt cea mare nu mi-ar mai trebui scaun, poate il iau pt asta mica? [:D] Sau e ca si cu cizmele si cu dictionarele? [:D]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Olga, La multi ani cu sanatate[pup]! Nelia, multa sanatate, sper ca nu v-a doborit virusul pe toti. 90% din ce mi-am adus din Ro nu am folosit, nu m-am atins de dictionare, carti tehnice si pe vremea aia nici nu exista Internet. Nici macar tacimurile[:D]. ankalaura, goodluck daca iti reusesti sa iti convingi copiii sa foloseasca dictionarele, ii obliga la scoala si oricum trebuie sa cumperi unul anume pe care ti-l cere scoala (tot timpul altul[:D]) dar acasa au dictionare online. Cartile de suflet le-am adus treptat in fiecare an si tot nu ma ating de ele. Mult succent noilor aspirante la rezidenta canadiana. Cu criza, e discutabil si depinde mult de domeniu. Ziarele zic ca am iesit din criza dar nu stim noi[:D]. Parca bate o adiere de primavara in IT si sint mai multe posturi decit asta toamna. Mihaela "Never argue with idiots cause they'll drag you down to their level and beat you with experience."
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...