Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Sezatoarea canadiana (168)


Recommended Posts

Olga, condoleante si multa putere.[pup] Ione, eu sunt in Montreal de 7 ani si nu vorbesc franceza. Mi-am gasit job si numai cu engleza, depinde de domeniu, daca ai relatii cu oamenii ti se cere franceza, daca nu...se poate trai aici si numai cu engleza, dar aduni frustrari. [url="http://picasaweb.google.com/smt934"][bonjovi]si[copil][/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 197
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Am trimis poze pe contul comun, revin cu impresii maine ca acum fug la somn. Ione, cand eram in Cuba ne uitam la stiri si... nu stiu, fiind acolo parca ma simteam mai aproape de nenorocirea din Haiti. Nici cubanezii n-o duc prea roz, insa in Haiti e de-a dreptul tragic in perioada asta. O prietena de-a mea trebuia sa mearga acolo in perioada asta, biserica la care merge ea organizeaza periodic un spital de campanie acolo si ea a mai voluntariat, acum am aflat ca e in siguranta in Canada ca imi faceam griji pentru ea. Ar fi trebuit sa ajunga a doua zi dupa cutremur insa s-a anulat zborul.
Copiii se nasc perfecti - rolul parintelui e sa nu strice ceea ce Dumnezeu sau natura a creat.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Asa e Ione e faina zon, suntem la o ora de Narbone, plaja la marea mediterana si O ora jumate de Pirinei, iarna cand mergem la ski. ca sa nu mai spun ca suntem la 330km de Barcelona (neamurile cand vin, acolo aterizeza, caci Parisul e la 900km, si biletul de avion pt. Barcelona e mai ieftin in general) si la 200km de Andora, un mic stat unde toate sunt detaxate. Mai e si Canal du Midi aproape de casa...bon ma opresc aici cu laudatul.[:D] Oana poti sa developezi putin cu cartile de credit? Ce tip sunt, ce banca? Inca o intrebare si gata[:)]Cum vi se pare carierul Westmount, din Montreal? Ma intereseaza scoala primara si secundara internationala si cum trebuie sa locuiesti prin zona ca sa ai dreptul, ne orientam spre asta. [pup]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Delphin, Westmount este unul din cele mai elitiste cartiere din Montreal; nu stiu daca gasiti chirii pe acolo, eu stiu doar case de la 1 milion+. Daca iau examenele de intrare copiii, puteti locui oriunde in Montreal intr-un cartier adiacent, nu sunteti obligati la perimetrul scolii. suna foarte fain ce spui despre casa voastra, imi pare rau ca barbatu-meu nu are vacante vara, as sari pe un schimb [:D] (eu stau la 25km de downtown Montreal, o aruncatura de batz pentru distantele din Canada [:D]) http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=137759
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna fetelor, n-am mai dat pe la voi de anul trecut, deci va urez inainte de toate tuturor un nou an plin de realizari si mai ales multa sanatate. Pucku, felicitari pentru baietel, sa fiti sanatosi si voiosi cu totii! Am citit despre necazul Olgai, e groaznic ce s-a-ntamplat.Olga, daca ai nevoie de o tacla si daca ai timp, suntem in zona. Eu n-am cursuri lunea si miercurea- poate vreun interviu- deci esti binevenita cu piticii. Denisam, si mie mi-a expirat pasaportul anul trecut, bine c-ai postat despre subiect, sa stiu ce ma asteapta. Oana, foarte interesanta informatia ta la subiectul anterior, despre cumparaturile din US si livrarea in modul respectiv. Eu am vazut online o multime de lucruri mai faine si cred ca si de mai buna calitate in US decat in CA, oferta de produse in general e mult mai variata. Stii cumva o marca de incaltaminte pentru copii de care esti f. mutumita? eu mai iau Ecco shoes sau Geox, dar de cand am vazut ca cei de la geox fac productie si in China, i-am dat deoparte. Bon, va salut acum si am plecat, ca am treburi de nu ma vad..curatenii, shopping, baking, lectii de franceza cu fiu-meu mai mare, lectii de mers cu mezinul...[alcool]neverending jobs... Multa sanatate si un super weekend tuturor, [pup]Mona
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc mult de ganduri. Eu am inceput sa fiu ok, sa-mi revin din soc. Sotul mai greu. Pentru el clar e o perioada super grea. Ce naiba mai putem schimba? Verii nostri au decis sa-l duca pe unchiu sa-l inmormanteze in tara. Ei asta chiar nu e chiar simplu. Au nevoie de un milion de hartii si aprobari si telefoane la asigurare care inca nu stim cat acopera, ce acopera. Are nevoie de sicriu special, etc. Banii nu sunt o problema, Mikiion, merci mult. Dar si noi si verii nostri avem linii de credit. Te imprumuti si nu te rogi de nimeni. E greu pt cei care trec prin asta si sunt la inceputuri in Canada. Doamne ca nu pot sa-mi imaginez...Oricum asta a fost un dus rece pt noi. Moartea vine, nu intreaba pe nimeni, se furiseaza in vietile noastre si de cele mai multe ori ia persoana gresita. Acum era randul socrului meu clar. Dar iata socrul inca traieste, inca e in spital, inca sufera si cel sanatos si in putere s-a dus. Multe ganduri, mult nesomn, multe amintiri. Aseara ne-am uitat la poze si am ajuns la concluzia ca in ultimii 5 ani am nascut 2 copii, am pierdut 5 oameni. Se pare ca noi nu contribuim prea bine la populare, Magda. [:D] Acum incerc sa fiu tare pt sotul meu si copiii mei, iau fiecare zi cu incetisorul, plang cand simt ca trebuie saplang, ascunsa in baie sau conducand si ma pregatesc psihic pt ceea ce vine. Sotul merge in tara cand duce corpul lui unchiu (ce se va intampla cel mai repede miercuri) Trebuie sa fie acolo pt ca el sa stea in spital sau acasa cu taica-sau iar sora-sa sa o sprijine la inmormantare pe mama lor. Soacra-mea e heavy sedated, la fel si matusa. Socrul meu inca nu stie, incercanm sa-l protejam cat mai putem. Dar soacra trebuie sa isi muste buzele de durere. Socrul trece prin toate fara sa accepte morfina, cu dureri inimaginabile(metastazele sunt peste tot ca o caracatita) dar lucid. Ne rugam sa-i fie trecerea lina si sa aiba DD mila de el sa nu-l mai chinuie. Suntem furnici cu egouri enorme.[:(]Suntem atat de mici intr-un spatiu atat de necontrolat. Ar trebui sa invatam sa iubim viata noastra si sa ne bucuram de fiecare secunda. Sa aducem bucurii si sa ajutam, si sa incercam sa fim multumiti. Va pup si multumesc ca ne sunteti alaturi.[pup] Olga Fericirea nu este nimic decat sanatate buna si o memorie proasta. Albert Schweitzer
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Of, Olga![q] Am citit cu lacrimi in ochi ce ai scris. Te-am sunat ieri, dar banuiesc ca nu e momentul acum sa stai de vorba, dar daca ai nevoie totusi sa vorbesti cu cineva, stii unde ma gasesti. Eu te mai sun, dar nu vreau sa pic intr-un moment nepotrivit. Condoleante pentru unchi si multa putere pentru ceea ce urmeaza.[pup] Cit despre Haiti... [q][q][q] Cuvintele sint prea putine ca sa poata exprima tragedia lor. Asa deci, trebuie sa caut fructul pasiunii... am realizat dintr-o data ca il stiu de multa vreme, am tot auzit de el, dar nu l-am gustat niciodata. Sa vezi ce ochi va face Octav cind ii voi spune ce vreau sa-mi cumpere[olala], ca el face cumparaturile la noi. Delphin, nu trebuie sa stai in Westmount daca vrei scolile internationale. Mai sint si alte cartiere in jur, relativ aproape de ele. Avem niste prieteni al carui copil a intrat anul trecut la scoala internationala primara si si-au cumparat de curind apartament linga metroul Namur pentru ca le ei nu se pune problema sa se mai mute in afara Montrealului la casa, cum se gindeau. Chiriile in Westmount sint foarte mari, un 31/2 (adica un dormitor, salon, bucatarie si baie), linga parcul Westmount, era anul trecut 1400 fara nimic inclus. In general, un apartament pentru familia voastra (adica trei dormitoare) este de la 1600 la 2000 de dolari pe luna, probabil cu loc de parcare, dar cel mai probabil fara nimic inclus. Si nu prea gasesti, rar vad anunturi de inchiriat. Prin octombrie era vizitare libera la un apartament intr-o casa (un 61/2 cu intrare separata, de fapt jumatate dintr-un town house) chiar linga scoala Agatei, care este in Westmount. Si am zis hai sa intru sa vad si eu cit e chiria... Arata bine de tot, camere mari, tavan inalt, totul proaspat renovat, dar nu cu mult mai bine decit orice casa pe care o stiu si cind mi-a spus chiria, am zis ca pic pe jos: 2400 pe luna fara nimic inclus.[bang] Iar la scoala internationala nu se intra prea usor. La cea primara se intra foarte greu si numai pina in clasa III-a, dupa aceea nu mai primesc. Are multe sanse la maternelle, in clasa I si a II-a sint doar citeva locuri disponibile (si asta nu mai daca pleaca vreun copil care a intrat la maternelle, ceea ce nu prea se intimpla, scoala fiind intr-adevar foarte buna), pentru care se dac concurs si sint cite 10 pe un loc sau mai mult. Noi nu am dat la maternelle, pentru ca Agata nu vorbea franceza, iar in clasa I erau 4 locuri disponibile si inca 12 pe lista de asteptare pentru cazul in care sint copiii care vor parasi scoala in timpul anului... In clasa a II-a fost cam la fel, iar in clasa a III-a au fost mai multe pentru ca se formeaza inca o clasa. Pentru secundara se da de asemenea un examen dificil si se intra foarte greu, poate cu mai multe sanse totusi decit la primara. Conditia este sa aiba in buletinul de note la matematica si franceza cu note intre 90 si 100% in clasele a 4-a si a 5-a, examenul fiind la inceputul clasei a 6-a si nota minima de intrare a fost un pic peste 90 la suta - cunosc o fata care a intrat cu 93% si a fost pe la coada listei![bang]). E destul de aglomerat in jurul scolii internationale, la bloc ma refer, nu prea ai solutii acceptabile, iar in jurul celei secundare e foarte scump, cartierele arata mult mai bine, dar e aproape de centru si de aceea sint foarte scumpe casele si chiriile foarte mari. Daca mai ai intrebari, pune-le si iti raspund la care stiu. Ah, dar sotul tau nu a studiat in engleza? Pentru ca daca da, in zona cautata de tine si in cele din jurul ei sint doua sau trei scoli anglofone publice considerate destul de bune, cred ca una dintre ele este cbiar bilingva, adica 50% franceza - 50% engleza. Vreau sa spun ca daca el a studiat in engleza mai mult de 10 ani parca atunci cind era copil, puteti sa va orientati si spre scoli englezesti... Mona, te inteleg foarte bine cu neverending jobs...[:D]
CORNELIA, mami de [url="http://www.dropshots.com/nelia#date/2009-03-30/13:05:37"]AGATA, TUDORA si LISANDRU[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Nelia merci mult pt. informatii. Mai ales despre scoala [pup] De examenele de intrare la scoala sincer nu mi-e teama, cel mare e foarte bine acum, sper sa continue asa, limba franceza nu e o problema pt. el, scrie bine pt. varsta lui si la fel si citeste, sper doar sa o tina asa. Cel mic, vom vedea, acum e tare vorbaret [:D] Tin tare mult sa fie la scoala cu programa internationala, daca nu va fii asta de aici, poate o alta, vom vedea. Nu, sotul nu a studiat in engleza, el e roman de-al nostru, doar ca e plecat de vreo 20 de ani din ro, dintre care 16 in fr. Iar noi tinem sa dam copii la scoala fr, cel putin asa integrarea va fii mai usoara. Ne gandim noi asa, ca primul an, pana ne dezmeticim cum merg treburile in Canada, adica in Quebec sa fim dispusi sa platim o chirie mai scumpa intr-un cartier mai "safe" sa zicem cu un parc nu departe gen: http://location.duproprio.com/6-et-demi-et-plus-a-louer-plateau-mont-royal-quebec-province-51785 -asta ne place mult, desi e cam mare. Pt. inceput am vrea un 4 1/2, ca nu ne vine nimeni in vizita si flacaii daca dorm amandoi intr-o camera o vreme, nu va fii sfarsitul lumii. un altul: http://location.duproprio.com/4-et-demi-a-louer-plateau-mont-royal-quebec-province-52391 Pt. mine e dificil sa ma obisnuiesc cu ideea de a sta intr-un apartament. De cand am plecat din ro tot la casa cu curte am stat, dar sunt dispusa sa fac concesiuni, cum ar fii apartament intr-un bloc nu departe de un parc. Noi suntem genul care iesim, dupa-amiezile rar suntem acasa, ducem copii afara. Acum daca vremea nu ne-o va permite mereu...iesim mai putin in parc, mai des la activitati sportive in interior. La fel suntem dispusi sa platim putin mai mult la inceput, daca imobilul are piscina interioara si sala. Ce am plati ca abonament intr-o sala in exterior, preferam sa dam la chirie si sa fie aproape. Cel putin in primul an, cand acomodarea poate fi mai grea . Apoi, cine stie, in functie de servicii, scoli pt. copii, poate ne vom orienta spre "periferie", adica un "orasel" la vreo 25-30km departare cu linie de tren spre Montreal. Spun Montreal, dar poate fi si Quebec ville. Am programat voiajul de prospectie ca sa vedem unde ne place, sa vizitam cartiere care ne-ar interesa, sa incercam sa "traim" putin loco. Din acest motiv un schimb de casa pt. noi ar fii ideal, pe timpul acestui voiaj de prospectie. Chiar ca am trai loco.[pk] Iar am monopolizat subiectul[alcool] Editez ca sa pun iar un link spre un apart pe care-l gasesc ideal. Cel putin pt. parcul din apropiere. http://location.duproprio.com/5-et-demi-a-louer-plateau-mont-royal-quebec-province-52379 Nu trebuie sa va mai spun ca am luat coordonatele de la tot ce am pus si cand o fi sa fie , vom suna sa vedem ce disponibilitati sunt [:D]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...