Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Cand le spuneti copiilor???Si cum?


Recommended Posts

  • Răspunsuri 74
  • Creat
  • Ultimul răspuns
  • 2 weeks later...
Am o problema si nu stiu sa o rezolv.Fiecare i-a povestit copilului despre cum a ajuns in familie , asa cum s-a priceput mai bine. Eu i-am spus ca ne-am rugat la Dzeu sa ne dea o fetita , cea mai frumoasa,cea mai desteapta etc si Dzeu ne-a promis ca o sa ne-o dea cand va veni timpul potrivit.Apoi intr-o zi Dumnezeu a aparut in visul nostru si ne-a spus ca burtica mea e stricata si nu o poate repara insa fetita noastra o sa creasca in alta burtica care e buna dar sa ne nu facem probleme ca el o sa o anunte din timp pe femeia aceea sa nu cumva sa creada ca e fetita ei.Si cand femeia a nascut Dzeu a aparut in visul ei si i-a spus sa nu cumva sa ia fetita aceea minunata cu ea ca nu este a ei si sa o lase acolo. Am facut greseala sa-i spun ca asa face Dzeu , apare in visul femeilor care au copii in burtica si le spune daca acela este copilul ei si il poate lua acasa sau nu.I-am spus ca e ceva normal , ca asa e "procedura". Ei i s-a parut normal si logic ce i-am zis , i-am spus ca , copii care cresc in alte burtici decat ale mamelor se numesc copii adoptati. Problema vine acum , cand multe dintre prietenele mele sunt insarcinate sau au nascut si culmea e pt ea ca pe toate Dzeu le lasa sa pastreze copii. Mi-a spus o cunostinta sa zicem,( care e insarcinata si care nu stia care-i treaba cu Maria ) ca a intrebat-o Maria daca ea o sa lase copilul la alta femeie care e mama lui de fapt.Tipa s-a socat si i-a spus ca Doamne , cum sa-mi las copilul ,ca mamele nu pot sa traiasca fara copii lor ,ca asa cum mama ei ( adica eu ) nu a dat-o la alta femeie asa nici ea nu o sa-si dea copilul ..etc , etc .Apoi Maria i-a spus ca ea nu a crescut in burtica mamei pt ca burtica era stricata dar ca Dzeu a pus-o in burtica altei femei pt ca ea sa creasca frumoasa si desteapta si sanatoasa.Tipa respectiva i-a spus atunci Mariei ca asa e si a dat-o la intors ca asa se face etc numai ca in mintea Mariei a inceput sa incolteasca indoiala cum ca asa se face si se intreaba deja de ce ceea ce i se parea normal acum a devenit putin diferit ? As avea nevoie de o mamica care sa-i fi spus copilului o poveste asemanatoare , care nu considera asta nu subiect tabu ci dimpotriva copilul ei poate vb despre asta oricand.Ma gandesc ca poate daca ar mai intra in contact cu altii copii adoptati n-ar mai avea indoieli despre subiectul asta. Nu pot sa o mint sa-i zic despre un copil din parc( ales la intamplare ) ca si el e adoptat doar de dragul de a ii arata ca sunt si alti copii ca ea.Daca se duce la bietul copil si ii spune ca si ea este adoptata ca si el ?Ar fi socata sa constat ca eu am mintit-o si atunci chiar ca nu i s-ar mai parea normal sa fii copil adoptat. Uf cat m-am intins la vorba dar poate una dintre voi trece prin aceeasi perioada si avem nevoie una de alta.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Si eu i-am spus Alexandrei aceeasi poveste pana la un punct, in sensul ca i-am spus ca mami si cu tati s-au rugat la Doamne Doamne si Doamne Doamne a trimis-o pe Alexandra, dar n-am intrat [inca] in detalii tehnice, ca tine. Oricum noi suntem un pic mai mici. Eu zic sa mergi mai departe cu aceeasi explicatie, ca nu ai de ales si sa ii spui ca aceste cazuri in care burticile mamicilor sunt stricate sunt foarte rare, ca de obicei mamica e una si aceeasi cu persoana care il poarta pe copil in burtica...Si cred ca, cu cat implicam mai putine detalii (oameni, personaje, lucruri) in povestea asta, cu atat mai bine. (Sau nu?) Ei inteleg in cu totul alt mod lucruri care noua ni se par ca au explicatii clare… Nu prea stiu ce sa-ti spun mai mult de atat, nu am “patit-o” inca. Astept si eu informatii de la cei cu state mai vechi (Liliana cred ca ar putea sa-si faca “mila” de noi si sa ne mai povesteasca ceva...).
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

ideea e ca nu am vrut sa se simta diferita sau inferioara fata de alti copii si i-am explicat normalitatea asa cum mi-a venit mie atunci si nu o pot da la intors acum ca de fapt ceea ce eu i-am spus ca e normal este de fapt raritate.In plus de asta fata mea e mare ( 4 ani jumate ) si nu ca e fata mea dar e isteata de nu se poate si nu-mi merge cu ea sa ii spun azi una si sapt viitoare alta. Toata lumea o iubeste tocmai de aia ca e isteata si descurcareata si vorbesti cu ea asa cum vorbesti cu un adult si chiar nu pot sa inventez altceva mai ales ca noi am luat-o acasa cand avea 2 ani jumate si isi mai aminteste cate ceva de la maternala desi cand ma pune sa ii povestesc despre ea se preface ca nu isi aminteste , o simt ca "tresare".Chiar aseara am discutat despre meserii si despre faptul ca meseria lu' tanti Sanda ( careia ii spunea "mami" inainte de a o intalni noi )este sa aiba grija de copilasi pana ii gasesc parintii lor si ii iau acasa.I-am spus ca acum are grija de o fetita pe care o cauta parintii si ca i-a sunat si le-a zis ca fata lor este la ea si sa vina sa o ia acasa.M-a intrebat cum o cheama pe fata si i-am zis ca nu stiu ca o sa-i dea un nume parintii ei asa cum si noi i-am pus numele Maria.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Piciul meu are 2 ani si la ora asta de-abia invata sa vorbeasca si sa faca la olita - asa ca explicatiile de ordin superior ii sunt straine. DAR, cred ca ar fi bine si pentru el sa se intalneasca cu alti copii adoptati (eventual mai des - nu odata pe an). Nu stiu daca diferenta de varsta intre copiii nostri e un avantaj (al meu inca impinge camioane[:D]). Duminica asta, intre 10 si 12, incerc sa ajung in parcul Carol, daca nu ploua. Deci, ce parere aveti? ioana, mamica de boboc
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Of, of, of, ca de cand va zic eu ca ar fi bine sa ne imprietenim copiii, nu ma baga nime'-n seama.... Bineinteles, este valabil doar pentru cele care intentioneaza sa le spuna copiilor, ca probabil vor fi faze de genul: "vezi, Victor, si Maria este adoptata de parintii ei, si Alexandra, si Andrei, si...", adica, vezi ca sunt copii obisnuiti, normali, si tu esti la fel, nu se vede nici o diferenta fata de copiii crescuti de parintii biologici. Desi nu stiu cat de bine e sa le atragem atentia asupra acestor aspecte... Andreea, dar ii poti spune ca "sunt multe cazuri, doar ca nu le intalnesti tu!! Ia uite, sa mergem in Carol duminica dimineata, sa vezi ca mai sunt acolo copii adoptati!" (poate o sa creada ca doar acolo sunt! [:D])
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Duminica de la 10 de data asta chiar nu pot! Suntem in alta parte fix la ora aia. Dar sustin ce spune Rozi, desi inca nu am ajuns la faza sa ii spunem lui Ale, cred ca ar fi bine sa avem exemple sa le aratam si alti copii cu acelasi istoric ca ei. [url="http://good-times.webshots.com/album/559812654ebXvma?track_pagetag=/page/photo/goodtimes/summerfun&track_action=/ViewActions/FullAlbum"][foto][/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...