Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Nastere in Scotia


Recommended Posts

Povestea nasterii lui Nikky POVESTEA NASTERII Insfarsit a venit momentul sa scriu povestea nasterii.O nastere atat de asteptata a unui bebelus atat de dorit.Scriind la Jurnalul de Sarcina, ma intrebam daca voi reusi sa merg pana la capat si sa fiu aici sa pot scrie povestea nasterii.Si totusi in inima mea aveam credinta ca Dumnezeu nu ne va lasa si ne va purta de grija amandorura.Si asa a fost! Ii multumesc lui Dumnezeu ca totul a fost bine pana la sfarsit si pot spune ca nu regret nici o secunda decizia pe care am luat-o cu 7 luni in urma, si chiar daca m-am chinuit atat de mult in timpul sarcinii am o bucurie imensa cand ma uit la bebelusul pe care il tin in brate . Voi incepe povestea nasterii relatand ultima saptamana de sarcina. In fiecare seara mergeam la culcare si ma intrebam daca maine va fi ziua cea mare cand il voi tine pe bebush in brate.Si zilele treceau si el nu datea nici un semn ca ar vrea sa iasa la lumina. Pe 21 trebuiau sa soseasca parintii si fratele cu prietena lui din Romania. Asteptam momentul cu atata nerabdare si faceam planuri pentru venirea lor.Ma gandeam ca pe 21 dupamiaza sosesc.Pe 22 voi merge cu mama si cu Ralu la cumparaturi in Dundee si apoi pot sa nasc ca totul e gata.Atat de mult asteptam ziua aceea de cumparaturi...multe reduceri...ma vedeam plimbandu-ma prin magazine...admirand, cumparand, intorcandu-ma acasa cu sacose pline (cliseu de film#61514;).Stiam ca dupa ce nasc nu voi mai avea ocazia sa merg la cumparaturi hai-hui. In fine, se stie ca socoteala de-acasa nu se potriveste cu cea din targ .Pe 20 a inceput sa ninga intr-o veselie.Ce frumos!Ningea cu niste fulgi imensi, ascultam colinde si ma uitam pe fereastra la peisajul feeric.Zapada se asternea ca o paturica imaculata peste camp.Paturica devenise tot ma groasa...Dimineata Pe 21 ma suna parintii ca au ajuns la Luton, in Londra.Urmatorul zbor de la Londra la Edinburg era la 6 dupamiaza.Inca putin si aveam sa-i vad. Frate-miu cu Ralu zburau pe alta ruta cu 2 schimbari la Munchen si la Manchester, urmand sa sosesca la Edinburg la aceeasi ora cu parintii. Pe la pranz ma suna parintii ca zapada la Londra e tot mai mare si se pare ca zborul va fi amanat.Cu toate astea la ora 4 au predat bagajele, Cand a venit timpul imbarcarii, zborul a disparut din lista fara nici o explicatie.De -abia pe la 6 au reusit sa afle ca Aeroportul era inchis sub nameti de zapada si nici un avion nu avea sa mai zboare pana...nu se stie cand...a doua, a treia zi... Stateam numai la telefon cu ei incercand sa gasim o solutie.Aveam din fericire niste bilete de autobuz care plecau in noaptea aceea spre Scotia.Insa si autobuzele din Luton au fost anulate.Au prins un autobuz spre Victoria cu greu, insa au ajuns cu 15 min intarziere si au pierdut cursa spre Scotia.Intr-un final s-au intors pe Luton cu speranta ca vor prinde un zbor a doua zi.Eu am stat toata noaptea pe net cautand o solutie.Uitasem si de burta si nastere.Ma gandeam ca vor ramane blocati in Londra si vor petrece Craciunul in Aeroport.Dimineata am realizat ca nici un avion nu va zbura de pe Luton nici a doua zi.Am cumparat ultimile 2 bilete la un zbor de pe alt aeroport si au ajuns a doua zi pe la 4 dupa o noapte de cosmar Erau pe drum de 52 de ore.Erau terminati. Da, stiu ca steptati povestea nasterii, dar totul are legatura si nu ar avea farmec daca nu ar fi incadrata in “rama”. Fratele a reusit sa ajunga cu prietena pe 21, au prins ultimul zbor operabil din Munchen, dar avand intarziere, le-au pierdut bagajul.N-ar fi fost mare problema daca medicatia lui Ralu nu era in bagaj...Deci ei au ajuns insa pastilele de care depinde viata ei erau in Munhen.Disperare!Cine se mai putea bucura.Suna de urgent acasa sa ii trimita alte pstile prin DHL, sa ajunga pe 23.Pentru ca stam intr-o zona mai putin accesibila mai ales pe zapada asta, le-a trimis la Edinburg,pe numele meu.Mai in gluma mai in serios, Ralu ma implora sa nu nasc pe 23, ca sa pot merge sa ridic pachetul de la Edinburg.I-am promis ca nu nasc pana nu luam pastilele.Din fericire a doua zi ne-au anuntat ca au gasit si bagajul si putea fi ridicat a doua zi de la Edinburg.Deci totul mergea spre bine.Pe 22 au sosit si parintii, si bagajul era gasit si alte pastille trimise prin DHL.A doua zi trebuia sa mergem la cumparaturi sa ne facem de cap. Merg la culcare tarziu, stau cu Adela-cumnata-mea-pe mess.Ma intreaba daca nasc, eu ii zic nu, in nici un caz, trebuie sa merg la Edinburg de dimineata. Nu prea aveam somn, dar am reusit sa dorm cateva ore.Pe la 3 dimineata parca simt o durere in burtica.Nu nu se poate sa fie fie contractie, eu am treba maine dimineata.Imi zic ca o fi pretavaliu.Daca mai resist pana dimineata si cand vin de la Edinburg pot sa si nasc.Incerc sa ignor durerile ca de menstruatie care ma bantuiau la...oau ...nu se poate!....Realizez ca sunt la 5 minute.Incerc sa ma conving ca visez.Nu ar fi prima data cand visez ca sunt in travaliu si nasc.S-a mai intamplat de nenumarate ori pana acum. Mama, nu e vis.Dau drumul la computer si pun calculatorul de contratii -pe care il pregatisem- in functiune.E simplu de folosit.Doar apesi start si stop, dintr-un clik de mouse.Se trezeste si Mitko.Le urmarim impreuna.Dupa jumate de ora de monitorizat ne uitam pe tabel si realizam ca treaba e serioasa.Erau la 5 minute si durau un minut.Spitalul la o ora distanta.Speram sa ajung la timp, dar..Vai ...inlemnesc cand ma uit pe geam.Ninsese toata noaptea si viscolea.Eram blocati sub zapada.In Scotia nu a nins asa de 30 de ani.Defapt aici nu ninge aproape deloc.Cel mult avem cativa fulgi in februarie sau martie, dar nu in Decembrie...Nici nu se vede drumul....Doamne cum ajungem la spital...Pe sub zapada e gheata si noi avem cauciucuri de vara si alea tocite la max. O sun pe mama(nu statea cu noi in casa ci la 5 min distanta).Nasc!Vii la spital...?Sigur!De-aia venise, nu??! Saraca....a treia noapte la rand nedormita... Merg la baie si vad ceva maroniu pe hartie.Dopul!!!Deci nu mai e nici un dubiu, eu chiar nasc...Nu ma gandeam decat la pastilele lu Ralu... Fac un dus, ma imbrac...Sunt gata! Ma duc sa iau bagajul, se scoala si soacra-mea care era mai emotionata ca mine...Durerile sunt absolut suportabile, nici nu le bag in seama, sunt cu zambetul pe buze. Sarim in masina!Tata vine si el .Era cam 6. Inca intuneric bezna si zapada intr-o veselie. Ajungem cu greu la St Andrews~(jumatea drumului) cand la un sens masina o ia razna se invite in mijlocul drumului si se indreapta spre un semn de circulatie.Uffaa!Am scapat la milimetru! Ne continuam drumul.Dundee e pe dealuri si sptalul e sus pe coama.Derapam la greu...Stanga, dreapta! Tata repeta din spate ca un refren |”Frana de motor!Frana de motor!”Nu calca frana de picior”.Incepuse sa ma doara mai rau, mai mult de stress...Curgeau apele dupa mine.Ma si inchipuiam nascand pe bancheta din spate cu mama cu tata si cu Mitko. Intr-un final ajungem la spital.Mitko opreste intr-o parcare cam deprte de spital si ma enervez.Incepuse sa ma doara mai tare.Reusec sa merg pe jos pana la receptie si ma indruma catre sala de nasteri.Sun la usa.Inca eram cu zambetul pe buze....Asistenta ma intreaba ce vreau , ii zic ca sunt in travaliu si am venit sa nasc.Se uita suspect la mine.Nu aveam fata de om care naste in curand.Ma cearta ca nu am sunat la telefon mai intai...Imi cer scuze, ii zic ca nu am stiut si ca am contractii la 5 min.Ma trimite la triaj.Mitko e “birth partner” poate sa vina cu mine oriunde.Imi da un pat si completeaza cate ceva intr-o fisa.Nu imi pune multe intrebarii ca ii dau dosarul de gravida si e tot scris acolo. Camera era cu 4 paturi despartite de niste draperii.Eram doar eu . Ma imbrac in camasuta de travaliu.E a mea de-acasa.Cam peste jumate de ora aduce aparatul e monitorizat.O valoare arata intensitatea contractiilor si una rata de batai a inimii bebelusului.Inimioara lu bebe e 120-150.Contractiile sunt cam la 70.Eu aveam impresia ca100 e maxim.si eram tare mandra ca la 70 nu urlu si nu plang.Le supor
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 8
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

M-am hoatarat sa nu mai citesc povesti de nastere pt ca sincer ma cam sperie dar cand am vazut Uk am zis sa aflu si una de aici plus ca ma intereseaza ca experienta povestea unei nasteri naturale ...si ce poveste prin cate emotii si peripetii ai trecut dar bine ca s-a terminat cu bine felicitari pt bebel sa cresteti sanatosi si frumosi[flo] Si ce curaj ...am [:D]la faza cu dintii ....si ma intrebam cum poti controla contractiile pe calc ai un program special daca ma inteles eu bine? Eu am nascut prin cezariana in Rom acum 11 ani si acum cu bebe2 vrem sa mergem natural si moasa( mai ales stii cum e sistemul aici) ma indeamna sa o fac.Sincer mi-e frica dar sper sa se termine cu bine nu prea stiu nimic despre nasterile naturale decat din ce am mai citit...acum mergem inainte si sanatosi sa fim[flo][flo] [gravi]19+ [baietel]+ [majoreta]Cristina 12.01.1999 [url="http://www.dropshots.com/madutza09#"]POZICI[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Am auzit ca in Londra e diferit si te trateaza foarte bine. Eu nu ma plang.Desi mi s-a parut totul atat de diferit fata de prima nastere, si a fost surprinsa de multe aspecte.Dar in ciuda peripetiilor eu pot zic ca am fost multumita si mi s-a parut o nastere usoara si mai putin traumatizanta ca prima. Primul copil l-am nascut in Bulgaria.Conditiile din spital erau super si pentru ca am fost "ajutata" am nascut mult mai repede. Mi-au facut oxitocina, mi-au rupt membranele cum am juns la spital...Intr-o ora am nascut.Recuperarea a fost mult mai grea.Poate intro zi voi scrie si povestea nasterii Jessicai , daca imi mai aduc aminte amanunte. Calculatorul de contractii il gasesti la http://www.contractionmaster.com/ Multumim de urari! Nastere usoara si tie!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Salutare...[asia] pt link l-am salvat...iar despre nastere exact de -asta m-am si decis sa nu mai citesc desi sincer am aflat destule informatii noi din toate povestile de nasteri dar pana la urma fiecare experientza e personala...iar la mine intervine si nesiguranta de a fi intr-un sistem pe care nu-l cunosc foarte bine dar care recunosc ca am primit tot sprijinul informational si moral deci sper si la nastere sa fie k...e mult mai diferit de cum vedeam eu lucrurile la prima sarcina cu cristina acum 11 ani in maternitatea de stat din Ploiesti unde umblau gandaceii prin patul meu si al copilului noroc ca am fost amamdoua sanatoase si am avut o doctora care m-a supravegheat de la inceput, bine cu cadourile de rigoare...experientza din maternitatea aia a fost oribila doar ca eram f tanara si fericita cu printesa mea...toate cele bune si poate cine stie mai aflu lucruri noi ...[flo] [gravi]19+ [baietel]+ [majoreta]Cristina 12.01.1999 [url="http://www.dropshots.com/madutza09#"]POZICI[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Felicitari Rebebebe![bis] Te asteptam sa faci anuntul oficial si la fulgusori! http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=147444&whichpage=3 [9cer]Diana cu [bonjovi]Vlad(16.05.04)([url="http://community.webshots.com/user/dianar130"]bebelus[/url], [url="http://community.webshots.com/user/dianar131100"]copilas[/url])&[8**][url="http://community.webshots.com/user/Timeea_dulcineea"]Timeea [/url](18.05.06) & [copil][url="http://family.webshots.com/album/575651829WTGFiX"]Teodora[/url] (11.11.09) [url="http://family.webshots.com/album/556702205NzEiPu?action=&track_pagetag=/page/video/family/kids&track_action=/ViewActions/FullAlbum"]Filmulete[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Felicitari !!! Sa-ti traiasca micutul Nicky si sa iti aduca multe bucurii.Pacat ca a trebuit sa ai atatea emotii pana in ziua nasterii si apoi ai fost tratata nu tocmai bine,ca sa nu spun altfel.Important e ca s-a nascut sanatos baietelul tau in ciuda tuturor peripetiilor. [flo] _____________________________________________ Ramona , mamica Stefaniei(20nov2006) si a lui Iustin (4 dec 2009) [url="http://picasaweb.google.ro/framona.cristina"]Poze cu Strumfici[/url] _____________________________________________
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

[flo]Multe felicitari vecino (eu mi-s in Glasgow,colesica peste deal)! Sa-ti creasca mare si sanatos puiutul si numai bucurii si impliniri sa aveti intreaga familie![pup][flo] (Si eu am nascut tot in Scotia, acum un an si un pic, chiar de Revelion, si "on the whole" am amintiri frumoase) Madutza, sarcina usoara iti urez si o nastere de care sa-ti amintesti cu placere! [flo][pup] [pup][pup] Dark Bendis & Hogmanay Baby (31.12.2008) [cavaler] "Ye harm none, do what thou wilt shall be the whole of the Law"
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...