Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Endometrioza ne-a unit in lupta pentru bebe! (67)


Recommended Posts

Buna fetelor.

Se pare ca ma inscriu si eu in acest "nefericit club" al celor care sufera de endometrioza.

Eu am fost operata acum o luna la Spitalul Militar ( mi s-a extirpat un ovar si mi s-a indepartat un chist de pe celalalt) si acum cateva zile mi s-a confirmat diagnosticul pe care il banuiam.

Am inteles ca tratamentul .... diphereline...poate fi compensat ... dar ca trebuie facut un dosar .

Ma puteti indruma in acest sens?

Voi cum v-ati descurcat?....pe la ce doctori a-ti fost.....

Am nevoie de ceva sfaturi.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 198
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

ana_maria500 eu am luat compensat

Ai nevoie de o cerere pe care o ridici de la CAS si spui pt ce o vrei, apoi mergi cu cererea la un doctor ginec care are contract cu CAS-ul sa puna parafa lui si sa-ti scrie si tratamentul pe aceasta cerere.

Alaturi de cerere trebuie sa ai copie buletin, trimitere de la medicul de familie, copii dupa scrisoarea medicala, si biletul de externare.

Dosarul si cererea trebuie sa ajunga la ... (aici ma incurc pt ca la mine in oras trebuia sa primesc parafa de la seful spitalului de ginec. Bega, nu stiu cum e in alte parti)

Dupa ce ai si aceasta viza importanta pe formular, trebuie sa mergi la spital-ul de unde ai primit si parafa medicului cu contract CAS, acolo ti se va elibera o reteta compensata.

ATENTIE trebuie mers in fiecare luna pt reteta!

 

Cam asa a fost la mine, mai itereseaza-te cum e la tine in oras, cere dr. sa te indrume, o sa reusesti [:)]

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna seara la toate aspirantele, si va doresc ca visul sa vi se implineasca.Nu am endometrioza,dar din pacate sunt posesoarea unui fibrom de aproape 9 cm.In august urmeaza sa fac o interventie chirurgicala,iar preoperator mi s-a prescris diphereline 3,75.Coincidenta sau nu la aprox 72 de ore de la prima injectie,m-am ales cu o alergie,fara eruptie pe brate,picioare si decolteu.Intrebarea mea este daca este cineva care s-a confruntat cu aceasta problema similara mie.Nu scade intensitatea pruritului decat fff putin,si am luat deja mai multe tipuri de antihistamine (combinate sau nu),si nimic.Am facut analize medicale si sunt ok.Am fost si la dermatolog si la alergolog,si....Triptorelinul substanta din injectie nu le este prea cunoscuta,asa ca raman fara raspuns.Deja sunt disperata am luat a doua injectie si in loc sa ma plang de bufeuri,ma plang ca ma mananca pielea.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

salutare fetelor,

azi declar z1 si de poimaine incept stimularea cu ova-mit si monitorizarile din z10..cam atat mai fac si hormonalele de z 3 sper sa iasa macar pamantene[:D]

va puuup pe toate[pup][pup][pup][pup][pup]

 

mai intai fa ceea ce este necesar, apoi ceea ce este posibil si vei realiza imposibilul

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui xdidi
salutare fetelor, azi declar z1 si de poimaine incept stimularea cu ova-mit si monitorizarile din z10..cam atat mai fac si hormonalele de z 3 sper sa iasa macar pamantene[:D] va puuup pe toate[pup][pup][pup][pup][pup] mai intai fa ceea ce este necesar, apoi ceea ce este posibil si vei realiza imposibilul
xdidi multa bafta, Doamne ajuta!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Andreoti,era un topic despre Fibromul uterin,fetele nu mai scriu de mult la el..fie au bebei,fie au renuntat,fie sunt in asteptari....Si eu am avut fibrom de 9 cm pe care l-am embolizat(mare prostie!) si l-am operat...dar nu am auzit de vreo fata sa aiba reactii ca ale tale dupa dipheryline...intreaba dr cel mai bine...poate iti schimba diphe cu alt medicament,gen luveris.Bafta multa!
Citat:
citat din mesajul lui andreoti
Buna seara la toate aspirantele, si va doresc ca visul sa vi se implineasca.Nu am endometrioza,dar din pacate sunt posesoarea unui fibrom de aproape 9 cm.In august urmeaza sa fac o interventie chirurgicala,iar preoperator mi s-a prescris diphereline 3,75.Coincidenta sau nu la aprox 72 de ore de la prima injectie,m-am ales cu o alergie,fara eruptie pe brate,picioare si decolteu.Intrebarea mea este daca este cineva care s-a confruntat cu aceasta problema similara mie.Nu scade intensitatea pruritului decat fff putin,si am luat deja mai multe tipuri de antihistamine (combinate sau nu),si nimic.Am facut analize medicale si sunt ok.Am fost si la dermatolog si la alergolog,si....Triptorelinul substanta din injectie nu le este prea cunoscuta,asa ca raman fara raspuns.Deja sunt disperata am luat a doua injectie si in loc sa ma plang de bufeuri,ma plang ca ma mananca pielea.
align="right" id="quote2">
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

salutare fetelor,

azi am luat ova-mitul si inainate am si recoltat si hormonalele de z 3 si astept rezultatele sf, sper sa mearga bine cu stimularea...am eco pe 21 .

lelu bafta draga mea incepem impreuna[:D]sa dea Dumnezeu sa fie bine[pup]

va puup pe toate[pup][pup][pup]

 

mai intai fa ceea ce este necesar, apoi ceea ce este posibil si vei realiza imposibilul

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...