Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Endometrioza ne-a unit in lupta pentru bebe! (67)


Recommended Posts

Citat:
citat din mesajul lui irina_d15
beta hcg la 48 ore: 618.3!!!!!!!!! fata de 247.8 miercuri!!! oare nu a crescut prea mult??????!!!!!!
Nu a crescut prea mult..mi se pare ca se dubleaza valoarea la nu stiu ce interval.. Vestea buna:::::esti sigur insarcinata!! Felicitari si aveti grija de voi...Programeaza-te la ginecolog si el iti va spune ce sa faci in continuare..Eu la 5 saptamani am facut eco si s-a vazut sacul...asa ca... Ma bucur ca ai reusit!!!Felicitari din suflet si Doamne ajuta!!! Mamica [mamica] de comoara [comoara] [baietel]David Andrei 15.04.2011 Doamne iti multumim pt acesta minune!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 198
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Irina felicitari!!![pk]E buna val, se dubleaza la 48 de h. Dureri de la nidare. Categoric esti gravi![pup] Misspii[pup], in mod normal laptele se regleaza dupa cererea bebelului in 6 s de la nastere. Incearca sa renunti dc te tin balamalele(poate sa fie ft solicitant si sa nu mai ai timp de nimic, mai cunoastem pe cineva[8D] si obositor)la supliment. Dar trebuie sa mananci si sa profiti de orice clipa libera pt odihna ta. Galaforul e ft bun pt productia de laptic, ceai de anason, fenicul(eu pe asta l-am tolerat perfect), chimen...clasicele, supa de pui, berea de ghimbir-se gaseste pe piata importata de sanovita. Vezi ca la bebe sunt pusese de crestere care dau impresia ca nu se satura si de aici tentatia sa suplimentezi,atunci il pui mai des, de cate ori cere si din nou se regleaza laptele. Important e sa suga direct de la tzitzi. Noi am mers pe san exclusiv, nici apa nu i-am dat pana dupa 6 luni. Oricum iti dai seama tu dc sunteti pe drumul cel bun sau nu. Dar dc incerci sa stii ca trebuie sa ai rabdare si sa nu te panichezi. Lalely, sanatate puiutului![pup] Didi, bafta![pup] Ioana, tu ce mai zici?[pup] [mamica]in[9cer]de[fetita] "and the song became love and love became the egg" (Happy Feet) my little sunshine
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

salutare fetelor, eu am niste dureri in partea dreapta de numai , asta imi certifica ca a iesti ala mic de 19mm? doare oricum destul de urat, si plus ca de ieri alataieri, m-am si constipat, urat....n-am mai avut prb asta de 3ani de la prima operatie, acum vad ca revin comportamentele mele normale... ce sa zic am intrerupt cura mea de slabire ,dupa prima saptamana sper sa o pot relua, si cele 2 kg pierdute inca se mentin , vreo 500gr tot apar si dispar, sper ca dupa tura asta de hormonei sa ma fac dubla iarasi... cred ca de luni sau marti o sa iau si utrogestan, dr nu mi-a zis nimic de el , dar am si uitat sa o intreb.... sper sa ma lase durerea asta de picior , burta si , mijloc, care e localizata doar in partea dreapta[:D]...sa ma pot muta si eu linistita, ca am la treaba si la sters gresie si faianta de nu-mi ajung degetele... lucia[:D], merci de incurajare...imi era dor de tine, pupa ta te-a acapart cu tot, o pupam si pe ea, mai pune nite pozulici sa o vedem ce mare s-a facut[pup] va puuup pe toate[pup][pup][pup] mai intai fa ceea ce este necesar, apoi ceea ce este posibil si vei realiza imposibilul
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna, sunt noua pe acest forum si as avea cateva intrebari ptr voi fetelor. Am fost sapt trecuta la o dr. ginecoloaga ptr un control, un pap si analaiza a secretiei(lama) si mi-a spus in timp ce imi lua pap-ul ca am ceva pe pereti colului si ca asa avea endometrioza, ca arata ca un focar de endometrioza. Acum eu sunt ingrozita de-a dreptul, nu stiu ce inseamna, cum se manifesta si ce pot face ptr a ma ajuta. Am cateva intrebari ptr voi: aceasta boala e un tip de cancer? Te poti proteja de ea? Cum? Poti trai cu aceasta boala? Va mai mentionez ca am 29 de ani, nu am avut nici o sarcina,am dureri la menstruatie, dar le-am avut din totdeauna. Nu am cheaguri de sange la menstruatie, ma doare la contact dar ma doare doar la inceput si ma doare de cand m-am maritat! Singurul lucru care a aparut nou e ca ma doare burta si intre menstruatii, eu ma tot gandeam ca am vreun chist sau am facut o cistita. Chist nu am caci mi-am facut un eco acum o luna. Ce ma sfatuiti sa fac? Am citit tot ce ati atasat la acest subiect. Dar as dori cateva pareri de-a voastre. Sunt disperata si nu am cu cine vorbi.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

buna seara fetelor, mai arunc si eu un ochi pe aici... Irina, felicitari! E o veste minunata! Sunt curioasa acum de cati ochisori e vorba..:) Missppi la varsta de o luna este inca prematur sa spui ca "s-a obisnuit" in brate. In primele 3 luni poti sta linistita, ia-l in brate de cate ori vrei, de cate ori simti tu ca e necesar, ca mama. "Dependenta" apare ea mai incolo. Toate astea nu le spun neparat din experienta proprie, imi faceam si eu griji la inceput ca "il rasfat" ca apoi sa mi se spuna de persoane competente (si am aflat apoi si din carti) cam cum sta treaba. In primele luni bebe are nevoie de caldura si apropierea ta cat mai mult, caci tu esti unica persoana pe care o cunoaste (bataile inimii tale, mirosul tau, vocea), restul, lumea din jur sunt pt el complet straine! Prin apropierea ta ii dai incredere, confort, siguranta, ii dai curajul sa cerceteze ce e in jur, sa cunoasca mai mult, deci sa se dezvolte. Savureaza aceste momente alaturi de el, caci sunt unice...si trec asa de repede! numai bine tuturor.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Irina felicitari! alina06st multumim pentru incurajari si eu personal multumesc pentru sfaturile tale [pup] ai un bebe tare dragalas, sa-ti traiasca! Gretta nu stiu daca se vede la papp sau la o lama daca ai endo, ar fi superb sa se vada asa. Din pacate eu am descoperit foarte tarziu endometrioza si doar dupa o laparoscopie care era de fapt destinata pt hidrosalpinx... Si am mers regulat la gineco, cu eco si lame.... si nu si-a dat nimeni seama ca am endometrioza. Simtomele te indreapta spre asta, dar pana nu faci laparo nu poti sti sigur, mai ales ca nu ai chisturi. xdidi [pup] pup toate fetele
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

greta draga mea, eu am o rana pe col care a disparut la menopauza indusa si a reaparut o data cu endometrioza, pt ca eu m-am operat de 2 ori...si o dr mi-a zis ca ar fi posibil sa am enometrioza revarsata la nivelul colului, dar aveam burta plina de chisturi atunci, deci ....e posibil, dar trebuie sa faci laparoscopie si analiza anatomo-patologica sa stii sigur . endometrioza nu este cancer poti trai cu ea toata viata, cu toate ca in comportamentul ei seaman cu cancerul, poti spune ca este un cancer benign, asa cum mi-a zis mie un endocrinolog n-ai dc sa te sperii, trebuie sa te informezi si sa iei deciziile bune pt tine. poti intreba orice aici si in limita cunostiintelor noastre iti vom raspunde. pt inceput fa o eco transvaginala la un ecografist renumit si o consultatie la un dr ginecolog specializat pe infertilitate. de preferat mergi la privat pt prima consulatie , pt ca au mai mult timp alocat pacientelor, daca esti timida fa o lista cu intrebari de acasa. succes! mai intai fa ceea ce este necesar, apoi ceea ce este posibil si vei realiza imposibilul
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Xdidi , lelu: vreau sa va spun ca am stat toata ziua cu sufletul la gura sa vad ce imi spune-ti. Pana sa imi scrie-ti m-am programat in 6 august la Szeged la un Dr ginecolog la care am mai fost anul trecut, are clinica lui particulara si care mi-a mai facut un eco intravaginal. Ii voi spune si lui ce mi s-a spus la noi in tara de catre ginecoloaga. Acum pana atunci stau cu multe multe ganduri, mai ales ca miercurea aceasta trebuie sa primesc si analiza Pap si am emotii. Voi de cand ati descoperit ca aveti endometrioza? Sias mai avea o intrebare daca maputeti ajuta: stiti cumva de ce ma dor ovarele si spatele? In mod normal asa ma dureau inainte sa imivina menstruatia doar ca acum ma doare tot timpul. Nu ma doare tare dar simt pe parcursul unei zile, mai ales acum cand sunt si asa de speriata. va pup si va multumesc ca imi sunteti alaturi!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

greta durerile pot avea cauze multe: ai facut efort, ai ovulatie, ai o anexita sau poate chiar ai endometrioza... nu stiu ce sa zic asa fara eco nu poate sa-ti zica nimeni dc te doare ceva, eu aveam dureri foarte mari cand am descoperit ca am endo , adik de asta am ajuns la doc...eu stiu de prin sept 2008 de endometrioza mea, si inainte de data acesta am mai fost la gineco si mi-am facut toate analizele, mergeam o data sau de 2 ori pe an, totul era ok...am facut eco abdominale chiar cu 1 an inainte de prima operatie si eram curata.....eu mi-am ca125(este o analiza de sange)si de la ea mi-a dat seama ca am chisturi mari,bine se vedeau si la eco chisturile. analiza iti arata cat din cavitatea abdominala inferioara este ocupata de chisturi...poti face asta. la endocrinolog nu rezolvi mare lucru, eu am fost la unul pt ca nu mai aveam menstra, dar s-a rezolvat si asta. foarte bine ca te duci undeva specializat, nu cred ca mai trebuie sa faci si alte analize, iti va recomanda medicul...stai linistita nu mai etse asa mult pana pe 6 august. asteptam vesti bune poate n-ai endo si daca Doamen Fereste!!!ai gasesti aici un sfat bun si o imbratisare calda. mai intai fa ceea ce este necesar, apoi ceea ce este posibil si vei realiza imposibilul
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...