Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Endometrioza ne-a unit in lupta pentru bebe! (67)


Recommended Posts

hello! ce e cu linistea asta pe aici? ati plecat in concediu? eu sunt la pamant [bang][q] am fost la control sapt asta si...surpriza [bang] mi-a recidivat endometrioza asta blestemata [bang] am un nou chist pe ovarul stang dupa doar 3 luni de la ultima laparo [q][q][q] si va trebui sa ma operez a 3 a oara!!! inca nu mi-am revenit din soc...am primit atatea vesti proaste de la dr k nu stiu ce sa mai zic, ce sa fac, incotro sa o iau...desi ovarul drept e ok (Slava Domnului macar atat!) mi-a zis k la cum arata situatia acum exclus sa poata incerca sa-mi faca vreo procedura de reproducere asistata pt k nici macar nu ar avea cum sa ajunga la ovare si oricum focarele de endo ar respinge o eventuala sarcina, embrion etc....[q][q][q] deja am ajuns sa cred k sunt blestemata si nu pot sa-mi dau seama cu ce am gresit atat de mult de ma pedepseste Dumnezeu in halul asta...sunt foarte trista, mahnita, deznadajduita...nu-mi mai arde de nimik...mi-a zis si dl dr k efectiv nu stie ce sa mai faca in cazul meu...este o forma f agresiva de endo si recidiveaza intr-un ritm f alert si daca nici la diphe nu a reactionat cat de cat pozitiv...altceva nu mai exista momentan... e posibil k in urma acestei operatii sa raman fara ovarul stang (din care deja a scos mare parte la prima laparo). ma rog, asta nu m-ar deranja atat de tare...dar nici nu e o solutie sa ma operez din 3 in 6 luni... va pup si am mare nevoie sa va simt aproape... Roxy
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 198
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

roxypuy i-mi pare rau ca te simti asa si poate suna dur ce spun, dar e adevarat, endometrioza recidiveaza mereu. Nu vreau sa te descurajez, ci din contra![pup] Am citit mai de mult pe site-uri straine, acolo unde endometrioza este mai bine studiata si toti medicii spuneau ca e o boala pe care o ducem pina la menopauza, din pacate. Eu personal nu am auzit ca vreo fata care a avut endometrioza a scapat definitiv de ea. Erau chiar studii pe acele site-uri straine si nici medicii aceia nu au aflat vreun caz de vindecare totala. Prin laparo stopam pe moment endo, dar focarele exista si vor recidiva la un moment dat din nou. Ca metode de tratament ar fi doar: Difereline sau medicamentele asemanatoare lui si sarcina. Difereline pentru ca induce o menopauza fortata si sarcina care la fel timp de noua luni stopeaza menstruatia si deci endometrioza nu mai poate evolua. Dupa, endometrioza revine si vom scapa de ea definitiv, doar in momentul in care nu vom mai avea menstruatie. Alimentatia adecvata endometriozei si tratamentele naturiste amelioreaza simptomele si ne pot ajuta sa ramanem insarcinate eventual, dar nu pot nici ele trata 100% aceasta boala. Nu s-a inventat inca medicamentul minune, din pacate, dar asta nu trebuie sa ne faca sa disperam ci sa luptam pentru a obtine fiecare puiul ei. Ar trebui cred, sa ne concentram pe ceea ce vrem cel mai mult de la viata, sa ne facem planuri si sa speram! Ar mai trebui sa invatam sa ne bucuram fiecare de ceea ce avem bun si frumos in viata noastra, pentru a putea primi mai mult de la viata! Eu pe aceste principii ma bazez in viata si doar astfel am putut trece peste suferinta, disperare, endometrioza...
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Roxy[pup][pup][pup][grup] iubita mea, imi pare ff rau pentru vestile proaste. Subscriu celor scrise de Ioana. Intr-adevar, e o boala nenorocita rau...care o data ce s-a prins se tine de tine ca raia. Nu mai stiu. Tu dieta ai tinut? Ai luat si trat. naturist? Cum Dumnezeu s-a refacut asa de repede?[bang][bang][bang] Nu stiu ce sa-ti zic, dar referitor la FIV tind sa-l contrazic pe dr tau. Daca nu ma insel, si nu cred ca ma insel, [:)]...Boo este cea care avea chisturi pe ovare si a facut FIV si i-a reusit. Mai mult, acum are si o fetita! Am dreptate?! Incearca sa nu disperi, pentru ca mai rau te vei simti. Incearca o abordare rationala. Deci, a recidivat in cateva luni de la laparo, cu tot cu tratament. Ok, e ff agresiva. Trompele sunt bine? Parerea mea e ca poti incerca un FIV daca exista posibilitatea financiara. Dar pentru asta, mai cere o parere. In Ungaria, de ex. Stiu, ti se pare mai complicat, e alergatura, implica ceva costuri...dar, sincer, calitatea serviciilor medicale si gradul de profesionalism sunt net ridicate fata de ce avem noi. Eu asta as face daca as fi in locul tau. As incerca sa vad, chiar nu se poate face FIV si in conditiile date? Te pup si te strang in brate! Fii puternica! Forta exista acolo in tine, trebuie doar sa o descoperi. [pup][pup][pup][pup][pup][pup] [buburuza]Babyboom[copil]...vino la mami...acum[gravired][buburuza]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Dragele mele, imi pare rau, dar sie u sunt cam in butoi, nu numai din pricina neimplinirii cu bb, dar si din alte motive, probleme care parca se tin lant. De asta am lasat-o mai usurel. Misspii Dumnezeu sa va ajute! Esti o eroina pentru mine![flo] Va pup pe toate, dulce![pup][pup][pup] [buburuza]Babyboom[copil]...vino la mami...acum[gravired][buburuza]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Neata fetele! Cu intarziere, ca am cuplat tarziu ii spun si eu lui Kitty felictiari si sarcina usoara si la termen cu BB sanatos![flo] Ioana, uite doi pupici de la noi![pup][pup] Maduta, stai linistita, voi sa fiti bine, ca e timp de forumeala! Pupam printisorul dulce si mamica lui curajoasa![pup] Misspii, Dumnezeu sa fie cu voi!Fara cuvinte...[pup] Ellyshor, iesi din butoi, sa stii ca si starea interioara afecteaza mult mai mult decat ai crede.[pup] Roxypuy[pup], nici eu nu vad o solutie in a te opera si tot sa iti mai ia din ovar. Acum e adevarat ca dr stie cat de mare e chistul, dc musai e sa fie operat ca sanu te puna in pericol. Insa te sfatuiesc sa ijncerci naturiste si homeopate, e adevarat ca nu toate rapundem la fel la ele dar pt chisturi cel putin extractul din zmeur, mur, fructele rosii, negre si albastre in genere, fac minuni. Eu am mers cu multe-multe plus detoxifiere la greu(ultima a fost pe cai neortodoxe, dar a fost bine). Am reusit sa tin boala in frau doi ani, atunci sa cerut cea de-a doua op ca nu mai puteam de dureri, dar se poate si asa. Iar pt FIV parerea mea e ca tre sa mergi pe mana unor dr-i specializati pe partea asta. Insa musai sa fie dr-i extrem de buni, sa stie cauza la tine pt care apelezi la FIV, ca sa nu te hiperstimuleze si sa te tina sub supraveghere atenta.Si da, sunt doctori care nu recomanda scoaterea chisturilor inainte de FIV dar conteaza si marimea lor. eu sunt plina de apa in corp, inca nu pot face nimic, si am dureri din ce in ce mai nasoale inclusiv la urinare, dar din cauza de alaptat nu am mai folosit calmante. Intr-un fel e bine, ca fata ma motiveaza ca nimeni si nimic si le indur mai bine. Mult mai bine. De ex cand nu am mai putut luna trecuta a fost rau de tot, am luat totusi o nospa fiola, si si-a facut efectul instant. Altadata nici cu amestec lititc nu treceau de tot durerile. Didisor[pup]Lalely[pup] va pup pe toate si va doresc tuturor sa va vedeti visul cu ochii! [mamica]in[9cer]de[fetita] "and the song became love and love became the egg" (Happy Feet) my little sunshine
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

imi cer scuze ca dau buzna la voi in casuta, dar am facut-o pentru o fetita minunata, care are nevoie de noi. Orice mic ajutor este binevenit! Ca sa traiasca are nevoie de tratament, urgent !!! http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=163296 Mamica de pui scump pe pamant si ingeras in ceruri ..................................................................................................................... "Dacã lacrimile ar putea înãlta o scarã si amintirile o cãrare, as urca în Rai si te-as aduce din nou acasã."
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

salutare fetelor, am revenit pe plaiuri mioritice, am terminat si cu cm-ul , care a fost destul de mult dar mai putin dureros, plus ca mi-a intarziat o zi[:I], asta dupa ce am urcat la scari de numai, si prin firenze si prin assisi.. misspii curaj ai deja si sa stii ac il ai si pe Dumnezeu care nu te va lasa. noi toate suntem alaturi nde tine cum putem si ne rugam sa fie bine [pup] cum lipsesc putin ,vad ca s-a reunit gasca.va puup pe toate si asteptam si poze cu gandaceii, asa cum zic doactorii exceptiile,pe care eu vreu sa le numesc minuni , ca la boala asta nu cred ca poti face exceptii[pup] roxy draga mea e groaznic , dar ce sa-i faci la endo, eu asa m-am calmat pt ca stiu ca se reface, dar pana nu doare nici ca mai intervin, iar cu sau fara chisturi (cu sau fara fiv)sunt fete care au ramas...stiu prin ce treci , toate avem suisuri si coborasuri, dar eu m-am impacat cu gandul ...nu prea cred ca vom avea bebe eu cu sotul, cel putin nu al nostru..si acum sincer nici nu-mi mai trebuie , am o periada in care trebuie sa-mi refac planul si sa-mi gasesc motivatia , fara a cuprinde un copil...prea am ramas blocata la capitolul asta si vad ca au trecut 3 ani si de intineri nu intiresc si oricum viata merge si asa... va puuup pe toate[pup][pup][pup][pup][pup] mai intai fa ceea ce este necesar, apoi ceea ce este posibil si vei realiza imposibilul
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

roxypuy si eu sunt intr-un asentiment cu fetele Eu nu as mai face o noua operatie pt. chist cel putin nu asa repede, sti ca dupa orice operatie se formeaza aderente, si nu cred ca e ok pt tine. Din cate stiu si eu poti face FIV,(depinde de marimea chistului) uite misspii a avut chist endometriozic, cred ca de 2 cm si a reusit FIV-ul din prima. Apropo de misspii am citit la alt topic ca a nascut, o sa dau replay
Citat:
citat din mesajul lui alecori
Buna fetelor, azi la ora11.30, Maria (misspi), a nascut doi baietei,cel mare e ok,2980, insa cel mic, din pacate are multiple malformatii la inimioara...Mai asteapta un dr la evaluare, e ventilat mecanic Sa ne rugam pt el sa fie bine! [gravi] 17+ [baietel]
misspii i-ti doresc putere si sanatate multa! [ruga]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

misspii iubita ne rugam pt tine si pt voinicelul tau, daca el a fost asa puternic si a venit sa te cunoasca acum trebuie sa fi si tu pt amndoi+tati..te pupam si ne rugam la o minune mai intai fa ceea ce este necesar, apoi ceea ce este posibil si vei realiza imposibilul
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...