Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Endometrioza ne-a unit in lupta pentru bebe! (67)


Recommended Posts

Buna fetele!ce facetzi?Msic Lelu pt urare[:D]ce bine suna..numai ca eu nu am bebitza..astept si eu aceasta minune in viatza mea..[bibe][flo]Roxypuy imi pare rau pt recidiva..dar eu zic inca sa nu te operezi..si eu mai am un chist de 4 cm pe ov drept dupa 2 ani jum de la operatie..dar dr. a zis ca inca nu ne gandim la operatie..eu iau tinctura de mladita de zmeur si poate poate isi face efectul..[pup]Misspii,cred ca deja ai nascut sper ca totul sa fie bine si D-zeu sa fie alaturi de tine si de bebitzii tai mici[pup]Xdidi,bine ai revenit din vacantza,,,si nu mai fi pesimistaa..o sa ai si tu bebitza tau o sa vezi[pup]Eu am terminat OVA-MIT..acu sunt in prima zi de DUPHASTON..si sa vedem dak s-a prins cevaa[bibe]Va pupic pe toate[flo]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 198
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

salutare fetelor, elenuta nu sunt peasimista, dar mi s-a luat...azi m-a sunat fina mea si mi-a zis de o prietena de a ei care a aflat ca e gravi in 5 luni, mai are un baietel de 9 luni si ca e disperat si vrea sa dea fetita spre adoptie si daca vrem noi, m-am simti asa de ciudat, oricum nu as indeplini conditiile , dar am zis nu din start... acum nici sa ma gandesc la copii nu pot, am o perioada mai grea si de cateva luni bune am sentimentele astea...plus ca peste 3 zile fac un an de la a doua operatie, deci deja ma astept la recidive...o sa incep de maine cu vitexu si tincturile si sper sa mai tin in frau boala... misspii suntem cu gandul si rygaciunea la micutii tai[pup] in rest ce s ava zic mi-au revenit greturile mele cele de toate zilele si trebuie sa ajung la dr de familie iarasi, cred ca am fierea praf, am vomitat dimineata pe stomacul gol si in italia...sper sa nu fie grav. va puup pe toate[pup][pup][pup][pup] mai intai fa ceea ce este necesar, apoi ceea ce este posibil si vei realiza imposibilul
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

elutza, ai luat ova-mit la recomandarea medicului, presupun. ai facut analize hormonale inainte? ai facut si monitorizare ecografica? si cumva si pregnyl? si de ce duphaston si nu utrogestan? scuze ca te asaltez cu intrebarile, dar am inceput sa fac investigatii despre asta. am un feeling ca tot aici ajung si eu. iti urez mult succes! didi,nu te caracterizeaza starea asta. avem nevoie de optimismul tau. [pup]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

salutare fetelor, irina starea asa cum ti-am scris si pe pm, nu e deloc pesimista eu sunt foarte bine, surprinzator de optimista, am niste orizonturi frumoase in fata mea si a sotului meu, acum nu stim incotro sa o luam, speram ca Dumnezeu sa ne lumineze calea cea buna. insa bune sunt ambele cai deschise noua cel putin la prima vedere[:D]...nu stiu dc simt lucrurile astea , m-am rugat sa ma intareasca Dumnezeu, m-a intarit...mai mult nu stiu ce sa va spun , nu sunt bulversata deloc, chiar foarte impacata, asta e nu vom avea copii..nu ma mai inspaimanta lucrul asta si sincer nici dorinta nu prea mai avem, atat eu cat si sotul...cred ca vrem o viata normala, sa invatam dinnou sa ne bucuram unul de altul si sa pretuim fiecare moment...chiar daca suna dur , eu vreau sa cred ca familia este foarmata mai intai din soti si apoi si din copii. probabil am alta menire in lume si nu aceea de a fi mama, cu toate ca pana acum altfel nu ma vedeam, am crescut in rolul de mama in toate jocurile mele, apoi cand l-am intalnit pe sotul meu, am simtit implinirea visului unei familii frumoase, in care nici nu concepeam sa nu existe copii...dar nu intotdeauna ce vrei si speri se intampla, continui sa cred in minuni, dar nu mai tanjesc dupa una, am alaturi minunile ce s-au intamplat deja si cred ca sunt de ajuns. va puuup si sper ca nu v-am plisctisit[pup][pup][pup][pup] mai intai fa ceea ce este necesar, apoi ceea ce este posibil si vei realiza imposibilul
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui roxypuy
hello! ce e cu linistea asta pe aici? ati plecat in concediu?eu sunt la pamant [bang][q] am fost la control sapt asta si...surpriza [bang] mi-a recidivat endometrioza asta blestemata [bang] am un nou chist pe ovarul stang dupa doar 3 luni de la ultima laparo [q][q][q] si va trebui sa ma operez a 3 a oara!!! inca nu mi-am revenit din soc...am primit atatea vesti proaste de la dr k nu stiu ce sa mai zic, ce sa fac, incotro sa o iau...desi ovarul drept e ok (Slava Domnului macar atat!) mi-a zis k la cum arata situatia acum exclus sa poata incerca sa-mi faca vreo procedura de reproducere asistata pt k nici macar nu ar avea cum sa ajunga la ovare si oricum focarele de endo ar respinge o eventuala sarcina, embrion etc....[q][q][q] deja am ajuns sa cred k sunt blestemata si nu pot sa-mi dau seama cu ce am gresit atat de mult de ma pedepseste Dumnezeu in halul asta...sunt foarte trista, mahnita, deznadajduita...nu-mi mai arde de nimik...mi-a zis si dl dr k efectiv nu stie ce sa mai faca in cazul meu...este o forma f agresiva de endo si recidiveaza intr-un ritm f alert si daca nici la diphe nu a reactionat cat de cat pozitiv...altceva nu mai exista momentan...e posibil k in urma acestei operatii sa raman fara ovarul stang (din care deja a scos mare parte la prima laparo). ma rog, asta nu m-ar deranja atat de tare...dar nici nu e o solutie sa ma operez din 3 in 6 luni...va pup si am mare nevoie sa va simt aproape...Roxy
align="right" id="quote2">Roxy, eu in locul tau as mai cere o parere la alt medic, de ex. la Tutunaru, de care tot aud atatea lucruri bune...Nu stiu de ce zice medicul ca endo ar respinge o eventuala sarcina. Pai hai sa-ti spun cum a fost la mine: am ramas gravida prin FIV, in cdtiile in care la operatia laparoscopica chirurgul a sudat o trompa (cealalta era partial sudata) si a renuntat sa mai curete pe acolo dupa ce s-a chinuit o ora si am pierdut mult sange...aveam aderente intr-un asemenea hal incat uterul, trompele si ovarele erau prinse de aceste aderente intr-un "conglomerat tumora".Imagineaza-ti o "minge suspendata"...cam asa arata treaba la mine. Si uite ca tot am ramas gravida (procedura FIV s-a facut pe 2 ovule produse de mine in mod "natural" sub o stimulare usoara cu clomifen, a urmat recoltarea - posibila dupa cum vezi chiar si in aceste conditii, fertilizarea in vitro si plasarea lor in uter)si baietelul meu a implinit de curand 8 luni :)!Asa ca don't give up!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Panseluta in descrierea ta ma regasesc pe mine, ... fara partea cu bebe [:D] dar sper sa ajung si aici (tu ai reusit) si la fel chiar daca e totul prins acolo am noroc ca ovarele sunt mai coborate si se pot accesa la punctie, eu sunt optimista [ruga] urmeaza FIV-ul
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

salutare fetelor, panseluta ce mare s-a facut [bibe]tau, tu cum mai esti dupa nastere? te mai supara endo? santate multa printisorului lelu bafta si tie cu fivul sa fie din prima norocos mai stie cineva ceva de misspii si baietii? va puup pe toate[pup][pup][pup] mai intai fa ceea ce este necesar, apoi ceea ce este posibil si vei realiza imposibilul
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

lelu, ai dreptate, am vrut sa-ti spun si eu la fel, ca ma regasesc in povestea ta,dar intre timp m-am luat cu altele si am uitat. Deci multa multa multa bafta! curaj ca se poate! xdidi, eu mai simt endo chiar si acum, dupa sarcina. La primul consult/palpare ginecologica era sa sar de pe scaun, am in mod clar aderente in spatele uterului (unde de altfel se afla ovarul stang, cel mai distrus si mai problematic la mine...iarasi asemanare cu lelu:))in zona intestinului gros. Asta e. Nu am dureri mari la ciclu, dar nu avusesem nici inainte, asta nu inseamna ca endo nu evolueaza, stiu si eu prea bine. Insa avantajul cu bebe e ca nici nu mai apuci sa te gandesti la tine [:D]. missipi, suntem cu toatele alaturi de tine, imi permit sa o spun si in numele celorlalte. Te asteptam cu vesti si iti dorim sa fii tare, pt ambii tai bebei! [flo]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

fetelor, am citit pe forumul cu fiv la sibiu despre misspii , baietelul cu probleme , matei s-a dus la Doamne Doamne [q]

misspii curaj draga mea , esti o lupatatoare

 

mai intai fa ceea ce este necesar, apoi ceea ce este posibil si vei realiza imposibilul

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui xdidi
fetelor, am citit pe forumul cu fiv la sibiu despre misspii , baietelul cu probleme , matei s-a dus la Doamne Doamne [q] misspii curaj draga mea , esti o lupatatoare mai intai fa ceea ce este necesar, apoi ceea ce este posibil si vei realiza imposibilul
misspi [grup][grup]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...