Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Endometrioza ne-a unit in lupta pentru bebe! (67)


Recommended Posts

  • Răspunsuri 198
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

didisor, special pt tine "calc" pe topicul asta;citesc ce scrii tu si ma vad pe mine , asta acum vreo 2-3 ani, numai ca io aveam vreo 5 ani in plus fata de tine (insa un avantaj.. o endo moderata) nu pot spune cate am incercat ca te plictisesc cu detalii despre anlize ,laparo , histero , altele si altele , insa ceea ce la mine a mers f bine a fost sa ma departez un picut de tot ceea ce inseamna proiect bb ..si am ales miscarea (DD cred ca m-a impins de la spate si am avut o vointa de fier ), mergeam la sala aproape zilnic , la inceput mai taras grapis , apoi nu mai puteam fara.. si uite asa am reusit sa si slabesc si sa am o surpriza mai mult decat placuta .. durerile de la cm cam disparusera cu desavarsire (ca o completare , de mai bine de 4 ani noi suntem adeptii unei diete cat de cat sanatoase ..cu sucuri naturale dimineata-din morcov ,cartof, sfecla, fructe de toate felurile), plus fara mezel decat cine stie cum , fara prajeli , fara sucuri din comert ..intelegi tu ... incearca o viata cat mai sanatoasa , poate macar incetineste procesul de avansare endo ..iti/va doresc numai si numai bine[pup][flo]
Coincidenta este felul lui Dumnezeu de a ramane anonim Albert Einstein
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

georgia_c ca tot veni vorba de sucuri naturale, si eu am baut toata iarna si primavara suc de grefe si portocale la storcator, ... eu il beam pe stomacul gol, iar acum de cateva zile am vazut ca ma incerca o durere de stomac dupa fiecare masa, dar care trece repede. Oare nu era ok ca beam sucul asta care e si acrisor, pe stomacul gol? Dar e foarte bun, nu as renunta la el, eventual daca schimb fructele [:)]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

geogi merci de sfat, ma gandesc de mult sa fac miscare, dar stii cum e mai intai e lenea, apoi vii de la munca si nu mai poti face nimic...eu ma simt lipsita de energie , oricum am exagerat in ultima vreme si nici acum nu pot zice ca ma pottrezi dimineata, viata sanatoasa duc cate de cat, cu mici exceptiii...cafeau mea cea de toate zilele si mai scap la cate un cartof prajit in posturi...si shaorma dupa post ca altfel nu tine[:D] in rest eu sucuri nu mai cumpar de mult timp, cola in general sucuri cu cofeina nu mai beau de la 20 ani, ulei de floarea soarelui nu mai folosesc(decat la cartofii aia de care aminteam)...cu painea , am gasit uncuptor unde fac pe vatra si fara drojdie si mai mananc, dar destul de rar...eu beau suc de lamaie, cam o lamaie pe zi cu miere... acum vreau sa incerc sa iau ulei de catina cu Q10 la mama mea a functionat ff bine...si sper ca macar de starea de oboseala sa scap... cat cu miscarea ii simt lipsa , acasa la mine mai urcam pe un munte, mergeam pe jos foarte mult...aici in bucuresti n-ai timp nici sa visezi....iti multumesc oricum pt sfaturi si sper ca macar sa alerg cate putin zilnic, ca de altele nu sunt buna(nu sunt fan sport, defapat din copilarie n-am fost) oricum vreau sa va mai intreb ceva, acum ca tot m-am lungit...a incercat vreuna din voi sa faca polidin???? dc pt ca am citit niste articolase in fertility and sterility, despre cum americanii astia ar aborda endometrioza ca pe o boala autoimuna si ca rezultatele ar fi bune... nu scria acolo cu ce substante, doar de imonomodulatoare si imunostimulatoare si despre cum ar interactiona asupra citokinelor...acum am gasit niste "carticele" din romania despre citokinele astea si ce sunt ele si imi cam prind urechile, am nevoie de suport din partea unor avizati[:D] cert este ca acestea sunt responsabile cu procesele de infalamre din organism...iar ca o conluzie la ce stiu eu , polidinul este imunomodulator si poate ar functiona[:D] nu stiu acum doar ma incant singura pe aici ca n-am intrat adanc in subiect... va puup pe toate ps:lelu vezi sa nu ai hiperaciditate, nu e normal sa bei pe stomacul gol suc de citrice, doar daca-l combini cu morcov ceva, ca e foarte acidulat pt stomac...mergi la doc, sau bea-l dupa o lingura de miere sau la 1h sau 2 dupa micul dejun[pup] mai intai fa ceea ce este necesar, apoi ceea ce este posibil si vei realiza imposibilul
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

xdidi..cred ca stii si tu la fel de bine ca si mine , ca "nu am timp"...e doar o scuza ..aveam zile cand mergeam la sala de la 20.30 pana la 21.30 , tot pt ca nu aveam timp... crede-ma se poate , si te va face sa te simti atat de bine , si atat de odihnita si de energica , incat nu vei intelege cum asa .. eu inainte de a ma apuca de sport , trageam de mine sa ma trezesc dimineata (desi nu sunt genul sa dorm cu orele) ,dupa miscare eram super repdde in picioare si ff bine dispusa ...mie sportul mi-a schimbat viata in bine , si singurul lucru pe care il regret este ca nu m-am apucat mai devreme [:D] cat despre fan sport... hmmm , nu te duci sa faci performanta , doar sa misti putintel oscioarele pe ritm de muzica chiar, intr-un ambient placut(har domnului in bucale ai garla optiuni)..as fi alergat si eu dar unde ?adica unde nu vin zei de caini dupa tine , si mai ales ce fac iarna , sau daca ploua ,..sau e rece .. si uite asa am ales ceva care sa nu depinda decat de mine[:D] eu iti doresc sa-ti aduca sportul ce mi-a adus mie[olala][pup]
Coincidenta este felul lui Dumnezeu de a ramane anonim Albert Einstein
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

multumesc draga mea de urarari sa dea Dumnezeu sa pot ajunge, asta cu cainiii ma innebunsete mai ales ca mie mi-a frica de ei ...dar pt asta ma gandeam sa-mi scot de la naftalina si sotul care ar trebui sa faca sport de mult timp, pt ca are scolioza si ramane intepenit cand ti-e lumea mai draga[:D]...oricum si eu cred ca o viata cu miscare este o viata mai sanatoasa, ca aduce si un copil asta nu mai conteza, cel putin la mine in momentul asta, ca vine ca nu vine este la fel....ata ma rog sa nu mai am dureri....aaaa si inca ceva cu durerile la menstra intr-un fle cred ca ai dreptate, eu inainte sa-mi vina chair cu o zi si in ziua in care trebuia sa vina am facut multa miscare, am urcat pe domul din florenta si a doua zi prin cetatea de la asissi si nu a durut asa tare, decat o noapte si mi-a trecut cu paracetamol...deci se poate. mai intai fa ceea ce este necesar, apoi ceea ce este posibil si vei realiza imposibilul
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Irina, toate avem cate o disfunctie hormonala. Da batai de cap in aparitia unei sarcini, dar nu sunt batute mereu in cuie.[:)]Nici mie nu mi-au iesit grozav. Didi facem si club[:D]cat despre vaccinuri, nu te sfatuiesc. Pe mine m-a mancat rau de tot sa fac un altul mai bun ca polidinul, imi scapa denumirea, stiu ca l-am intrebat pe dr T de el si mi-a zis sa-mi vad de treaba. Ulterior am mai sapat despre endo, stii ca este pe lista cu boli suspectate ca fiind autoimune. Se bate cap in cap cu vaccinurile. Imi pare bine ca sotul tau este optimist.Al meu cand a fost intrebat cu uimire dc noi mai speram inca, a rasp ca atata timp cat mai are cu ce...[8D]... de ce nu?[:D] I-ati pauzica de care ai nevoie, este un bun ingredient pt bebei, detasarea, dar nu privi ca si cum dc acum nu a venit BB inseamna ca asta e. Repet, e o diferenta sa stii din timp cu ce te confrunti, informatii ohoooooooo sunt imens de multe, eu deja ma simt depasita, cum nu am mai citit de ceva timp. Foloseste-ti atuuriile astea![pup] [mamica]in[9cer]de[fetita] "and the song became love and love became the egg" (Happy Feet) my little sunshine
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna fetele... Vad ca este slaba activitatea pe forum...ei acum revin e in forta cu intrebari.M-am programat la controlul de dupa cezariana si vreau sa fac si eco desi daca alaptez cred ca momentan nu sunt mari activitati cu ovarele mele..totusi am eu un stres cu ce s-a intamplat in sarcina si ce a ramas pe acolo...Inainte de sarcina aveam un chist pe cativa mm pe ovarul neoperat si vreau sa vad ce este cu el..Voi ce ziceti???Este ok sa fac acum un eco sau dupa ce vine CM??? Am asa niste emotii cu controlul asta..incep iarasi cu monitorizarea endometriozei...iarasi stres...probabil dupa alaptat iarasi regim...Offff!!!Nu mai scapam noi de ea... Missipi am vazut baiat frumos...sa va traiasca si sa ii dea Dumnezeu sanatate..iar tie putere multa sa treci sufleteste peste incercarea la care ai fost supusa...Sunt cu sufletul alaturi de tine... Mamica [mamica] de comoara [comoara] [baietel]David Andrei 15.04.2011 Doamne iti multumim pt acesta minune!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

salutare fetelor,

lalely te rog sa te calmezi si sa te bucuri de mica minune, mai lasa endo, ca nu ne guverneaza viata, oricum tu ai castigat un razboi cu ea ai un bebe sanatos si frumos, acum i-ati vacanta de la endo...

cum va spunea ca prea am fost eu in vacanta de doctori, am 5 luni de cand nu am vazut vreun ginecolog la fata[:D] sau 6 luni, cine mai stie...am hotarat cu sotul, mai mule el optimist micut ce esete, sa mai facem niste analize si dupa sa ne calmam...si am inceput cu prima pe care ne-o permiteazm acum si era posibila, am facut progesteronul ieri, in z 18, am avut ovulatia in z11 sau z12, dar azi nu aveam unde sa fac progesteronul asa ca am facut in z18 si mi-a iesit 14,61 pt un interval de 5.3-86 pt perioada luteala

asta cred ca a fost un inceput bun, asa un fel de publicitate la ce urmeaza sa vina...analizle de z3 si eco "cele mai placute noua"

va puuup si daca aveti ceva de completat la analize ce ati mai facut si voi si poate ar trebui sa fac , v-as fi recunoscatoare.[pup][pup][pup][pup]

 

mai intai fa ceea ce este necesar, apoi ceea ce este posibil si vei realiza imposibilul

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna fetele,ce facetzi?Eu am terminat duphastonul pe 30 acu maine astept sa-mi vina "marea rosie"..sper sa nu-mi vinaa...desi am deja asa 2 3 picturi maronii..oofff..Irina pai eu am luat OVA MIT si DUPHASTON la recomandarea doctorului..dupa ce mi-a dat sa-mi fac analizele hormonale..si mi-au iesit toate bune in limitele normale mai putzin progesteronul care era cam micutz.. si de aceea mi-a dat duphaston..si ova- mitul pt simularea ovulatiei.si dak nu e sa fie luna asta, mai continui iar cu OVA MIT din a treia zi de ciclu si apoi merg si la monitorizare sa urmarim foliculii..caci luna trecuta nu am fost pt. ca a fost dr. plecat in concediu ,dar luna asta o sa urmarim.Felicitari Misspii pt bebe mic sa creasca mare si sa fie sanatos..si sa treci cu bine peste durere.Va pupic pe toateee[flo]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...