Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Cum sa accepti ca ai gresit?


Recommended Posts

Dadada, hai sa ii sarim in cap lui azzure; doar e cel mai simplu...

Ea este o femeie cu adevarat nefericita care a indurat si indura prea multe din partea unui sot care nu ii ofera nici macar linistea fizica de care are nevoie ca sa poata dormi noaptea[bang]...Mi se pare revoltator comportamentul sotului - eu nu as fi rezistat mult langa un asemenea barbat.

azzure, tu esti singura care ai dreptul sa decizi daca te vezi sau nu cu acel barbat; noi suntem niste simpli spectatori la drama pe care o traiesti tu. Unii/unele dintre cei de aici iti intaindem virtual o mana, altii/altele te pun la colt si te condamna. Fiecare dupa posibilitati.

Mi se pare cel putin hilar sa pretindem ca oricare dintre noi, cei/cele de aici, in afara de tine, am putea sti ce e mai bine pt tine in legatura cu a te intalni sau nu cu acel domn...

[flo]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 261
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Balanta,minciuna si infidelitatea nu sunt niciodata bune.

Si din cate stiu Azzure nu e tinuta cu pistolul la cap in casa alaturi de sot. Nu e silita sa ramana acolo, sa indure tot ce indura. Ca se intoarce acasa la el in fiecare seara este strict decizia ei 100%.

Imi pare rau ca-i este greu, imi pare rau ca e o relatie sortita esecului, mi-as fi dorit sa mearga.

Dar repet, tot ce ne-a povestit nu reprezinta o scuza ca sa lase situatia asa si sa se duca la intalniri cu un barbat cunoscut pe net. Asta nu e comportament de femeie care merita respectata. Sorry...

 

Daca in locul ei ar fi fost un barbat care v-ar fi spus ca-si lasa sotia acasa cu copilul ca sa se duca la intalniri cu alta pentru ca sotia sta prea mult pe calculator, tot asa ati fi reactionat????

 

 

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Voi nu va mai ganditi la ceva, Azzure nu cred ca sta in casa ei ci in casa soacrei. Daca afla sotul si soacra si ii pun bagajele in fata usii? El a stat cu copilul, maica-sa are si ea grija mai mereu de el.....cine credeti ca are mai multe sanse la custodie in conditiile in care deja se fac multe valuri ca tatii sunt discriminati si instantele au inceput sa nu mai dea copilul mamei ca pe banda rulanta....

A? Cand o sa apara tatal cu sapca in mana si lacrima prelingandu-se sub barbie ca si-a iubit sotia si a stat cu copilul care e foarte atasat de el si in timp ce mami zicea ca are treaba la servici si el statea cu copilul mami era la intalniri prin oras....cine va avea castig de cauza??? Ce o sa zica Azzure atunci? vai stimata instanta, da sa stiti ca si eu l-am prins pe site-uri de matrimoniale si din cauza asta, de durere mi-am neglijat copilul ca sa bat orasul cu internauti....

Nu subapreciati furia unui barbat inselat. S-ar putea sa realizeze ca cei 25% din pensia alimentara si linistea dupa disparitia unei sotii careia si asa nu-i convenea nimic sunt mai importante decat sa caute motivele care au dus-o la pasul asta.

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui Azzure_Dust. Si repet, faptul ca eu ma intalnesc cu omul ala, nu inseamna ca incep o relatie cu el.
align="right" id="quote2">Ai deja o relatie cu el. Nu sexuala, dar emotionala. Uneori mai grav.
Citat:
citat din mesajul lui Azzure_Dust
Imi pare rau dar eu nu consider asa. Pentru mine cel mai dificil a fost sa accept ca am gresit, ca nu sunt fericita. Stiu ca va veni si momentul cand voi face pasul despartirii de sot, il simt. Dar lucrurile nu sunt niciodata usoare si nu imi pot lua bocceluta si pleca precum nimic nu ar conta. Avem lucruri in comun, care vor trebui discutate. Avem un copil. Si nu vreau sa plec certata cu el, vreau sa ne putem vorbi in continuare. Cine stie, poate asa, nemai fiind impreuna, ne vom intelege mai bine, macar de dragul copilului
align="right" id="quote2">Am o prietena pe care tocmai ce o paraseste barbatul. Adica un las, cam ca tine, e in curs de parasire de vreo citeva luni. Ca tine, are o relatie emotionala cu o dama bine, cu care se intretine mai mult la telefon. Ca tine, isi imagina despartirea in culori roz, mai lenta, cu prietenie dupa si eventual sarbatori in familie. Ca tine, rescrie intreaga istorie a cuplului, evident nu mai exista decit partile negativr, cit de nefericit l-a facut sotia pe el, ce mare greseala a fost ca s-au casatorit, ba chiar casatoria a fost impinsa de la spate de ea, cum ea nu face nimic in casa etc. Mai crede-ma ca nu este mare deosebire intre tine si domnul descris mai sus. Este un comportament psihologic tipic. Ca un scenariu scris de altcineva, urmat punct cu punct. Pina si exprimarea e asemanatoare in traducere libera. Mie mi-.e indiferent ce faci. Dar pentru ca ai cerut pareri, ma alatur si eu celor care iti spun sa iti pui intai ordine in viata si pe urma sa incepi alte inceputuri. Si inca ceva. Starea casniciei tale ti se datoreza in procent de 50%. Felul in care iti rezolvi problemele, fugind de ele sau bagind capul in pamint, sau aminindu-le ii va servi de model comportamental copilului tau.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Of!

Eu nu sunt in masura sa judec deciziile lui azzure; in ochii mei, ea este o femeie care are nevoie sa discute cu noi si de aceea nu inteleg de ce trebuie mentionat aici respectul pe care il merita ea sau nu. Imi imaginez ca situatia ei nu este deloc roz si imi e groaza, fiindca nu stiu cum m-as descurca eu in locul ei. Cred ca trebuie sa faca ce simte ea ca ar putea-o mentine pe linia de plutire.

Legat de intalnirea cu domnul de pe net, cred ca azzure este o femeie suficient de inteligenta asa incat sa nu se afle ca se va fi intalnit cu domnul.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Dar de ce nu-si foloseste Azurre id="red"> energia suplimentara/timpul excedentar pe care-l vad ca-l pierde cu domnul in cauza pe net si nu-si canalizeaza eforturile in a-si lua viata in piept (locuinta proprie, eventual chirie)? S-a dat drumul la Prima Casa 4, ai putea foarte bine sa-l iei pe sot pe sus si sa umblati impreuna pt o locuinta (situatie care poate v-ar imbunatati casnicia). Ce viata personala ai cand dormi in aceesi camera cu copilul/calculatorul si perete in perete cu soacra???? Pe mine, una, m-ar termina psihic situatia...

 

Pt inceput: fa acest lucru, pune ordine si in viata profesionala (poate gasesti timp pentru ceva suplimentar de lucru si altfel te simti cu ceva bani in buzunar), ia-ti consortul de maneca si copilul si lasa soacra si mirajele de pe net. Ca sa fiu rea: "virtualul" sta macar singur in casa, este "propritar"? Sa nu cazi din lac in put.

 

 

 

 

Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Balanta, nu e ca o judec, sunt atat de vehementa pentru ca a trecut prin suficiente deja si o alta dezamagire in plus, o alta suparare ar aduce-o pe marginea prapastiei.

Am mai spus, mai bine ne paruim virtual intre noi dar ii este bine decat sa ajunga la ceva din care nu poate iesi.

Si sunt ferm convinsa ca o eventuala intalnire cu acel domn nu ii va ajuta, din contra. Stiu cum este sa stai din inertie intr-o relatie care nu merge si sunt convinsa ca faptul ca au copil face lucrurile si mai dificile dar pentru ea, pentru cel mic trebuie sa iasa singura din asta si cu capul sus. Nu cred ca facand ceva de o moralitate indoielnica o poate aduce la liman.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

matzaila, eu as fi foarte multumita sa ne paruim noi aci virtual si sa iasa ea cu bine din situatia asta [:)]. Repet: ea are o situatie nu grea, ci foarte grea.

Am facut o lista cu ce e bun in viata ei versus ce e rau (asa cum vad eu lucrurile, bineinteles), si partea cu rele este cu muuuuult mai lunga decat partea cu bune. Da, doar ea poate schimba "lista", insa pt asta are nevoie intai sa se ridice de jos si sa se prinda de un colac de salvare. Iar ce colac de salvare i se potriveste cel mai bine, doar ea este in masura sa decida.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Nu vreau paruiala, nici aici, nici in alta parte. Eu accept sfaturile si parerile tuturor. Am incercat sa-mi pun ordine in ganduri. Si parerile voastre, ale tuturor m-au ajutat. Ca nu am reusit 100% ... asta e, oricum simt ca macar incerc sa fac ceva...deocamdata la nivel mental. Va veni si momentul actiunii.

Am sa revin cu un raspuns la fiecare, inclusiv la ce a spus Matzaila_81 referitor la custodia copilului.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Azurre,id="red"> eu nu cred ca tatal copilului va putea primi custodia copilului daca tu vei calcula precis si exact pasii urmatori din viata ta. Si o intalnire cu virtualul acum, ar insemna o greseala fatala. Nu da curs impulsului de prim momen sa te intalnesti cu el, oricat de mult iti joaca hormonii. Mai bine stabileste intalnire cu urmatorii:

 

1. avocat pt actele de divort;

2. agent imobiliar pt o locuinta doar pt tine si copil (chirie in prima faza);

3. educatoare la cresa/gradinita pentru cel mic.

 

Cand si numai dupa ce ai bifat toate cele trei de mai sus cu inima impacata si linistita, ai liber sa zburzi pe pajistile verzi ale pasiunii. Esti mama inainte de toate si responsabilitatea ta este pentru copil (sa ii asiguri un camin linistit, lipsit de certuri, animozitati, dusmanie). Nu iti cauta justificari in faptul ca sotul a facut si-a dres, nu rezolvi nimic din gesturi de razbunare, de care-pe-care. Tot cu el va tb sa te intelegi la partaj (se sare repede peste asta, nu cred ca ati acumulat ceva bogatie in 2 ani) si la programul de vizitare al copilului.

 

Cu junele tomnatic: daca va avea rabdare sa te astepte timpul necesar sa iti faci ordine in viata (lucru ce poate sa dureze si-un an), numai dupa aceea il creditez cu responsabilitate si sentimente sincere. Si asa ar tb sa faci si tu. Chiar nu inteleg graba asta a ta, a lui. Ar fi haosul complet in viata ta.

 

Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...