Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Cum sa accepti ca ai gresit?


Recommended Posts

Azzure, e adevarat, nu trebuie sa judecam un om dupa kg lui, dar ai spus ca problemele te fac sa mananci mai mult. Aici este o problema. Kg in exces, stii foarte bine ca nu-ti fac bine. Sanatatea este principala. Daca doresti si tu, sfatul meu ar fi sa incepi sa slabesti, nu-ti cunosc inaltimea, dar 100 kg este mult totusi. Ar fi bine daca ai discuta problemele tale cu un psiholog. Altii reactioneaza invers, eu de exemplu, nu pot manca nimic cand sunt suparata sau am probleme, si slabesc, nici asta nu este bine.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 261
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Citat:
citat din mesajul lui Zina
Azzure, e adevarat, nu trebuie sa judecam un om dupa kg lui, dar ai spus ca problemele te fac sa mananci mai mult. Aici este o problema. Kg in exces, stii foarte bine ca nu-ti fac bine. Sanatatea este principala. Daca doresti si tu, sfatul meu ar fi sa incepi sa slabesti, nu-ti cunosc inaltimea, dar 100 kg este mult totusi. Ar fi bine daca ai discuta problemele tale cu un psiholog. Altii reactioneaza invers, eu de exemplu, nu pot manca nimic cand sunt suparata sau am probleme, si slabesc, nici asta nu este bine.
Stiu, ar trebui. Asta m-a sfatuit si mama mea. Si probabil m-ar ajuta sa ma inteleg mult mai bine. Ideea e ca nici nu stiu unde as putea sa merg...adica la cine. Stiu ca un search pe "google" mi-ar oferi o gramada de nume. Dar am avut experiente cu medici "buni" pe net si cand am ajuns acolo am fost extrem de dezamagita. Am fost inclusiv la nutritionist, la faimoasa Ligia Alexandrescu. Si m-a dezamagit felul in care am fost tratata. Stiu ca multi care au fost la ea, au fost extrem de incantati... de aia am si zis sa merg. Dar dupa ce ca am asteptat o ora peste programare...ceea ce nu ar fi fost asa grav...m-a tinut 5 minute cu niste intrebari de rutina si mi-a dat acelasi regim care il daduse persoanei dinaintea mea. Acu nu stiu...dar macar trebuia inainte sa ma trimita sa fac niste analize. Am fost zilele astea la un cardiolog...intre timp am dezvoltat si probleme cu tensiunea...si omul a fost super, am fost ff incantata de el. Si mi-a recomandat sa merg la nutritionist.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Draga mea, tocmai despre asta vorbeam. Vezi? Tensiunea deja este mai mare, ar fi bine sa alegi o cale de-a slabi. Nu te lasa. Alege alt nutritionist, fa-ti si analizele de sange (vezi cum stai cu tiroida). In primul rand, eu cred ca, ce-ai putea face tu, este sa reduci din cantitatea de mancare, sa faci multa miscare, alearga seara, de ex. Incearca totusi si schema nutritionistului la care ai fost, daca ai spus ca este un profesionist bun, atunci incearca. Poate ea a vazut in 5 minute care este problema, nu fi dezamagita, poate nu trebuia sa stai o ora ca sa-si dea seama ce-ti trebuie tie.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui Zina
Draga mea, tocmai despre asta vorbeam. Vezi? Tensiunea deja este mai mare, ar fi bine sa alegi o cale de-a slabi. Nu te lasa. Alege alt nutritionist, fa-ti si analizele de sange (vezi cum stai cu tiroida). In primul rand, eu cred ca, ce-ai putea face tu, este sa reduci din cantitatea de mancare, sa faci multa miscare, alearga seara, de ex. Incearca totusi si schema nutritionistului la care ai fost, daca ai spus ca este un profesionist bun, atunci incearca. Poate ea a vazut in 5 minute care este problema, nu fi dezamagita, poate nu trebuia sa stai o ora ca sa-si dea seama ce-ti trebuie tie.
Nu neg ca e un doctor bun. In ultima vreme am tot fost pe la doctori...cu diverse probleme. Problema cea mare care am constatat-o la mine...e ca nu reusesc sa tin un regim, sa ma abtin de la mancare...Pur si simplu nu am vointa...abandonez...nu-mi gasesc motivatia...Desi stiu ca trebuie sa slabesc, e pentru binele meu in primul rand. Dar pur si simplu, in ultima vreme trec printr-o perioada extrem de negativa...din mai multe puncte de vedere....Si pur si simplu nu reusesc sa ma adun si sa fac ceva pentru mine.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Poate in loc de aerobic ar trebui sa te duci la sala, sa lucrezi la aparate, ce zici? De regula, dupa ceva timp de cand ai inceput sa faci sport nici nu-ti mai vine sa mananci asa lucruri grele, te axezi doar pe salate si ce nu ingrasa. Iti cere automat corpul. Iti spun din experienta eu fiind o mare mancacioasa si pofticioasa.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui Matzaila_81
Poate in loc de aerobic ar trebui sa te duci la sala, sa lucrezi la aparate, ce zici? De regula, dupa ceva timp de cand ai inceput sa faci sport nici nu-ti mai vine sa mananci asa lucruri grele, te axezi doar pe salate si ce nu ingrasa. Iti cere automat corpul. Iti spun din experienta eu fiind o mare mancacioasa si pofticioasa.
Nu am rezultate la sala. Si in plus imi place aerobicul fff mult. In ceea ce priveste mancarea, cum spuneam, am constatat ca mananc fara sa-mi fie foame...si realizez asta in timp ce mestec si inghit mancarea. E un fel de relatie sado-masochista, as putea spune...
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

cu riscul de a fi uricioasa- uricioaselor la subiect, mi se pare deplasat sa-i tot bagati placa cu "slabeste". Va slabi dupa ce-si va rezolva problemele, nu-si va rezolva problemele dupa ce va slabi. Ca trebuie tratata cauza intai, nu efectele. Atata timp cat cauza exista, eforturile de a remedia efectele sunt aproape sigur sortite esecului, prin simplul fapt al persistentei cauzei. Multa sanatate si bafta in a-ti pune ordine in viata!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui corap
cu riscul de a fi uricioasa- uricioaselor la subiect, mi se pare deplasat sa-i tot bagati placa cu "slabeste". Va slabi dupa ce-si va rezolva problemele, nu-si va rezolva problemele dupa ce va slabi. Ca trebuie tratata cauza intai, nu efectele. Atata timp cat cauza exista, eforturile de a remedia efectele sunt aproape sigur sortite esecului, prin simplul fapt al persistentei cauzei. Multa sanatate si bafta in a-ti pune ordine in viata!
Multumesc. Cam la concluzia asta am ajuns si eu.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Azzure, revin ce spuneam cateva pagini in urma. e un pas mare faptul ca recunosti (realizezi as spune) ca ai probleme. le vezi si vrei sa faci ceva sa schimbi lucrurile. ai pasit pe drumul cel bun. obiceiurile rele (mancatul in cazul tau) le capatam incet dar sigur, iar cand ne dam seama ele sunt deja intiparite in noi. si nu scapam dintr-o pocnitura de degete. inapoi incet pe firul care ne-a adus aici. cauta o poza de-a ta cand erai mai slaba, fa-ti o copie pe foaie A4 cel putin si pune-o la vedere. o privesti in fiecare zi si-ti spui ca trebuie sa slabesti. cand mergi la cumparaturi, mananca inainte. fa-ti o lista de cumparaturi. daca inainte cumparai (de ex) doua ciocolate cumpara doar una. nu-ti fixa targeturi inalte din prima, luna asta vreau sa slabesc 5 kg, nu 15-20. una din motivatii ar putea fii sanatatea. nimik pe lume nu-i mai important ca sanatatea. si se stie ca odata ce-ai pierdut-o... copilul tau are nevoie de tine sanatoasa. fa sportul cate-ti place si care te face sa te simti bine. si mersul pe jos 30 minute zilnic ajuta. ai o prietena buna? iesi cu ea in oras, chiar si numai la un pahar de apa plata cu lamaie. uitate la filme de comedie, citeste carti motivationale. sunt nenumarate solutii, sper sa mai vina fetele si cu alte idei. ********************* [url="http://paul-mihaita.blogspot.com"]VREAU SA NU MAI FIU DIFERIT! MIHAITA[/url][bonjovi] [URL="http://negusdavidchristian.blogspot.com/"]Speranta si incredere pentru David[/URL] [bonjovi] ~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*
Cei mai fericiti oameni nu au parte de lucrurile cele mai bune, dar obtin totul din cele pe care le au!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...