Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Trombofilia, o cauza a infertilitatii - 58-


Recommended Posts

alla[pup], multumesc ca te gandesti la mine. Va mai dura pana fac FIV2; intai vacanta si altele, apoi FIV. Avand in vedere ceea ce am patit cu primul fetus, aproape ca nu mai am nici un fel de asteptari (pierderea lui m-a schimbat enorm; cred ca o parte din mine s-a dus odata cu el...). Pot sa stau eu si in fund si in cap, caci sunt lucruri care tin prea putin de mine, si prea mult de alti factori. Asa ca incerc sa imi vad de viata mea, fara sa mai fac o obsesie din dorinta de a fi mama. De ex, cand citesc pe forum (intru muuult mai rar decat intram inainte), mi se pare totul atat de impersonal! Parca sunt spectatoare aici, nicidecum direct implicata - atat de mult m-am schimbat! Iti doresc sa depasesti cu bine perioada grea prin care treci![pup]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 282
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

neata fetel eu tot am prb cu netul, asa ca incerc sa ma misc repede pana nu cade iar angelica si eu am facut aceesi schema de stimulare pt IA. menopurul nici nu il simti, clexanul ustura putin la injectare. sfaturi pt injectiile cu menopur, eu pana m-am luminat m-am cam chinuit, macar sa o iei pe scurtatura. iti cumperi seringi de insulina (sunt f ieftine) si din cele cu ac normal. fiola o verifici s nu ai ser si in partea de sus. cand o rupi pui degetul mare pe bulina albastra, altfel nu se rupe bine. cu seringa cu ac normal tragi serul (eu m-am chinuit de mi-au iesit ochii cu cea de insulina), pe urma intepi in doza cu pulbere si injectezi serul. am remarcat ca nu trebui sa o agiti, ca se dizolva singura. eu am agitat-o si a facut spuma de care nu mai scapam. dupa ce tragi in seringa serul mixat, schimbi acul cu cel de la seringa de insulina, ochesti in locusor in burtica, tii pliul si infigi (nu inchizi ochii [:D]). daca esti rapida, intra usor, daca ti-e mila si o faci cu incetinitorul trebuie sa impingi ceva mai tare ca sa treci de primul strat (cam jumatate de ac) pe urma merge usor. injectezi intr-un ritm nic prea-prea nici foarte-foarte, scoti acul si tii putin apasat, nu freci. la Clexane la fel. iti tin pumnii !!! --------------------------------------------- MTHFR A1298C, PAI-1 675 4G, PAI-1 844G Heterozigote sarcini obtinute natural 2000 - extrauterina cu pierdere de trompa, 2007 - chiuretaj terapeutic la recomandarea dr, 2010 - sarcina oprita in evolutie 6-7s, tratament cu Clexane 0,4 1/zi in s6 IA mai 2011 Medlife - nereusita Tratament actual de pregatire: Femibion1 1/zi, CETEBE+Zn 2/zi, MagneB6 2/zi, Q10 1/zi, Folowise 1/zi, aspenter 2/sapt
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

adyrem in loc de Elevit mai bine iei Femibion1, care contine metafolin = acid folic mai usor de asimilat. poti sa il intrebi pe Albu, o sa iti zica ca e ok [:)] a cata spermograma e a sotului ? noua ne-au iesit anul trecut 2 normospermie si cu 2 saptamani inainte de IA teratozoospermie severa. a fost la androlog (Mihalca) si i-a zis ca poate varia in timp, i-a dat niste vitamine si la IA a avut dupa prelucrare 70 mil apti de treaba. [pup][flo] restul fetelor --------------------------------------------- MTHFR A1298C, PAI-1 675 4G, PAI-1 844G Heterozigote sarcini obtinute natural 2000 - extrauterina cu pierdere de trompa, 2007 - chiuretaj terapeutic la recomandarea dr, 2010 - sarcina oprita in evolutie 6-7s, tratament cu Clexane 0,4 1/zi in s6 IA mai 2011 Medlife - nereusita Tratament actual de pregatire: Femibion1 1/zi, CETEBE+Zn 2/zi, MagneB6 2/zi, Q10 1/zi, Folowise 1/zi, aspenter 2/sapt
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

[quote]citat din mesajul lui QiaoBing
adyrem in loc de Elevit mai bine iei Femibion1, care contine metafolin = acid folic mai usor de asimilat. poti sa il intrebi pe Albu, o sa iti zica ca e ok [:)] a cata spermograma e a sotului ? noua ne-au iesit anul trecut 2 normospermie si cu 2 saptamani inainte de IA teratozoospermie severa. a fost la androlog (Mihalca) si i-a zis ca poate varia in timp, i-a dat niste vitamine si la IA a avut dupa prelucrare 70 mil apti de treaba. Cred ca asta este a 6 sau a 7 in doi ani de zile. Pana la spermograma de la Medlife aveam diagnosticul de astenozoospermie, acum glumind, in loc de terato parca preferam asteno. Are 91% forme anormale, ma ingrozesc cand ma gandesc. Vreau sa fiu mamica si asta ma face sa pot muta muntii din loc.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

adyrem deci voi veniti din sensul celalalt. noua ne iesisera doar 14% forme normale. daca calculezi in milioane, tot iti ies cateva. noua de fapt ne trebuie unul mai fortos si inca cativa in echipa care sa pregateasca drumul. am aflat si eu la IA ca indivizii lucreaza in echipa. vin mai multi pe ovocit si il curata si unul reuseste sa intre. o sa faceti fiv cu isci ? --------------------------------------------- MTHFR A1298C, PAI-1 675 4G, PAI-1 844G Heterozigote sarcini obtinute natural 2000 - extrauterina cu pierdere de trompa, 2007 - chiuretaj terapeutic la recomandarea dr, 2010 - sarcina oprita in evolutie 6-7s, tratament cu Clexane 0,4 1/zi in s6 IA mai 2011 Medlife - nereusita Tratament actual de pregatire: Femibion1 1/zi, CETEBE+Zn 2/zi, MagneB6 2/zi, Q10 1/zi, Folowise 1/zi, aspenter 2/sapt
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui carmen_ch_12
Denisa, daca sunt 3 heterozigote e musai sa fie de la acelasi parinte? Nu poate fi una de la un parinte si restul de la celalalt? MTHFR A1298C heterozigot,mutatia V34L heterozigot, gena PAI-675 heterozigot, nicio sarcina, 3 IA nereusite, sotul- OATS
Poate fi una de la un parinte si doua de la celalalt, depinde cum joaca genetica X si O, in momentul in care culege de la ambi atunci "cica" este homozigot. Unul poate fi doar purtator si la unul se poate declansa in urma unor factori. Este complicat si laborios sa intelegem de ce la unul da si la unul nu. [pup] Timpul vindeca ranile, acorda-ti timp. Mutatia C677T-heterozigot, Mutatia A1298C-heterozigot, gena PAI1-4G/5G-heterozigot. O sarcina oprita din evolutie la sapte saptamani.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna, Nu am mai intrat de ceva vreme pe forum......ma lupt cu greturile.....sper sa fie bine. Vreau sa va intreb daca se poate gasi un Medyn undeva in Romania? Stiti ce provenienta are acest medicament? DR spune ca as putea inlocui cu Milgama N, stiti ceva despre asta? Va doresc o zi buna!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...