Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Trombofilia, o cauza a infertilitatii - 58-


Recommended Posts

floaredemac eu cred ca e imposibil sa se coaguleze atat de repede sangele si sa nu mai curga! Exista doua posibilitati dupa parerea mea: 1. S-a intamplat asa cum ai presupus si tu: i-a prins vena si apoi a scapat-o. 2. Se poate intampla, din cauza fricii/a stresului (si - in cazul micutzei - situatia asta a fost una de stres pt organismul ei) sa se produca o vasoconstrictie atat de puternica incat sa nu mai curga sange pe vena respectiva. Eu zic sa nu te mai gandesti la lucruri rele [flo]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 282
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

floricico, bobocelul e superb![olala] _________________________________________ oligo-girl, MTHFR A1298C homozigot, PAI-1 4G/5G heterozigot, 3 IUI nereusite, 3 IUI anulate, sarcina obtinuta natural, pierduta in s7/ 8 in aprilie 2009, FIV1 reusit (ET 26.11.10), sarcina sub clexane 0,4, oprita din evolutie in s8
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Elbereth, multumesc pt incurajari! Este foarte pertinenta explicatia ta, fata de prostiile la care ma gandesc eu [:I], asa ca o accept 100%, fiindca imi ridica moralul! Alla [pup]
Am reusit! Am doua minuni dragi! FVL hetero + MTHFR A1298C hetero, 1 sarcina OK, 1 sarcina oprita in ev. la 5-6 sapt., acum mamica din nou !!! obtinute natural Ai cazut? Te ridici, te scuturi si mergi mai departe! http://salveazavieti.ro/858/doneaza.html
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Floaredemac, e simpatica foc fetita ta...cu rochita si cercei e tare scumpa! Si eu am problema asta cu venele, nu oricine reuseste sa imi recolteze din brat, asistentele cu mai putina experienta reusesc doar din mana. Am intrebat fiecare asistenta si fiecare medic intalniti daca are legatura cu trombofilia si daca pot sa fac ceva sa schimb situatia. Mi s-a spus ca nu are legatura cu trombofilia, ci pur si simplu asa este reteaua mea vasculara (si Dna Viorica mi-a spus)...cel mult as putea incerca sa imi lucrez muschii bratelor ca sa se vada mai bine venele, sa fie mai "zdravene", nu stiu cum sa ma exprim mai bine [:)]. Am primit si explicatia cu vasoconstrictia care e foarte logica si mi s-a mai spus ca e si din cauza fumatului. Deci, stai linistita ca nu are legatura. Pup pe toate! ____________________________________________________________________________________________ Gena MTHFR, mutatia C677T heterozigot, Gena PAI, mutatia 4G/4G homozigot 2 sarcini oprite in evolutie la 7 s, respectiv la 9 s Tratament pregatire sarcina: Femibion1 1/zi, CETEBE 1 g/zi, MagneB6 2/zi, Q10 1/zi, Folowise 1/zi, aspenter 1 la 2 zile [ruga] pentru [copil]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

flori, vad ca esti din caransebes, ceea ce este destul de dificil. la tine sunt hematologi care se ocupa si de gravidute cu trombofilii? daca vii la dna. uscatescu la fundeni, trimite-i un mail, explica-i situatia, ca esti de departe si e complicat sa vii des, apoi te prezinti dimineata la fundeni cu lista de analize, recoltezi ce se poate face acolo, restul, la o clinica privata. cele mai multe dintre noi le-am facut la Synevo, acum au o clinica langa spital. dupa ora 17 ti se da rezultatul la fundeni, si o rogi pe dna. u. sa ii trimiti restul de analize pe mail cand ies (dupa 14 zile). poate iti da tratamentul asa. fara sa mai faci un drum. sau daca ai in oras la tine o filiala synevo, sau alt laborator serios care fac si aceste mutatii, faci mutatiile (iti spunem noi ce nu poti face la fundeni) si cand ai rezultatele , mergi la fundeni, si seara stii ce ai in ansamblu. [pup] LA pozitiv, PS la limita inferioara, Mutatia factor XIII heterozigot, MTHFR-mutatiile C677T si A1298C ambele heterozigote, o sarcina oprita la 10 saptamani, un FIV nereusit
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

flori_m, activeaza-ti PM - ul vreau sa-ti dau detalii [pup] ____________________________________________________________________________________________________ MTHFR C677T heterozigot, PAI-1: 4G/5G heterozigot, Factorul XIII Val34Leu heterozigot; 2 sarcini oprite in evolutie: 1 la 28 saptamani si 1 la 7/8 saptamani; trombofilia depistata dupa a doua sarcina
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui balanta_tm
Vreau sa ii transmit celei ce mi-a scris MP folosind nick name-ul "trombofilia" (habar nu am am cine este cea care mi-a scris, fiindca sunt multe fete care au user-ul si parola comun/comuna), ca daca vrea raspuns de la mine, sa isi foloseasca nick name-ul de pe forum (am sters mesajul ce l-am primit sub nick name-ul comun); sau sa imi scrie pe balantatm@yahoo.com . Nu raspund celor ce se deghizeaza, imi pare rau! Plus ca cred ca este impotriva regulamentului ca nick name-ul comun sa fie folosit in alt scop decat la deschiderea noului capitol.
Draguta eu am fost cea care am transmis mesaj cu nick name-ul trombofilia si nu a fost cu intentia de a ma deghiza sau a te supara, am deschis capitol nou si am uitat sa ma deloghez, a fost din cauza vitezei. Imi cer scuze daca te-am deranjat , nu a fost cu intentie. [flo] Timpul vindeca ranile, acorda-ti timp. Mutatia C677T-heterozigot, Mutatia A1298C-heterozigot, gena PAI1-4G/5G-heterozigot. O sarcina oprita din evolutie la sapte saptamani.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

simonia, multumesc. Nu stiu cand voi putea ajunge in Bucuresti, dar am aflat despre un alt dr. din Timisoara si sper ca acesta sa fie mai dedicat meseriei si sa ma poata ajuta. viotimis, sper ca am activat corect PM-ul. Astept raspuns. Pupici tuturor.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna ziua! Va rog mult care stie sa-mi raspunda la o intrebare: La Fundeni care din analizele de mai jos se fac?doar primul pachet?se conpenseaza ceva sau sint toate contra cost? Multumesc mult[flo] * "Profil sindrom antifosfolipidic" (pret 210 ron) - contine: anticoagulant lupic, anticorpi anticardiolipinici IgG, anticorpi anti-beta 2 glicoproteinaI IgG, IgM. * "Profil trombofilie ereditara II#8221; (pret 690 ron), contine: antitrombina III, proteinaC, proteina S, mutatia factorului V Leiden (obs: aceasta iese pozitiva in 90% cazuri cu APCR), mutatia protrombinica (factorII) , gena MTHFR (mutatii C677T; A1298C, daca iese pozitiva se va face si analiza homocisteinei pt a vedea cat de grav este afectat organismul).
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

bytzi ce ai scris tu sunt analize din lista Synevo. La Fundeni in principal se face gratuit: LA (anticoagulant lupic) Proteina C Proteina S antitrombina III ProCGlobal APTT parca si INR Fibrinogen homocisteina e contra cost (am inteles ca in jur de 30ron, eu nu am facut-o acolo asa ca nu stiu exact) --------------------------------------------- MTHFR A1298C, PAI-1 675 4G, PAI-1 844G Heterozigote sarcini obtinute natural 2000 - extrauterina cu pierdere de trompa, 2007 - chiuretaj terapeutic la recomandarea dr, 2010 - sarcina oprita in evolutie 6-7s, tratament cu Clexane 0,4 1/zi in s6 IA mai 2011 Medlife - nereusita Tratament actual de pregatire: Femibion1 1/zi, CETEBE+Zn 2/zi, MagneB6 2/zi, Q10 1/zi, Folowise 1/zi, aspenter 2/sapt
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...