Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Colectia de toamna-iarna 2005 acum mari!!! (2)


Recommended Posts

Daca mama mi-ar fi spus ca exista asa ceva in lume ( si multe altele pe langa [:D]). Pt copiii vostri sa stiti ca exista: www.thimun.org , adica Natiunile Unite in miniatura, tineri de 18-20 ani vin aici din diverse tari si se organizeaza in...Natiunile Unite. Sute de tineri trec dimineata de la hotel la sala de conferinte, pe sub geamul nostru, la -7 grade in costum, pantofi cu toc si mapa de documente...Azi cateva fete erau in intarziere si pe frigul asta si-au luat pantofii in mana si fugeau desculte spre sala....in picioarele goale. [:D]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 199
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

cu gripa se pare ca abia incepe... distractia. http://www.hotnews.ro/stiri-doctorh_actualitate-6847092-audieri-consiliul-europei-oms-criticata-declarat-pandemia-h1n1-presiunile-industriei-farmaceutice.htm eu inca nu pot sa cred, cat poate sa fie de frig! te pomenesti ca incepe glaciatiunea, si ca scapam de supraincalzirea globala. pe de-o parte ma bucur ca-s copiii la mama, ca nu-i mai scol dimineata sa-i duc la gradi... Cristina [url="http://www.talentedenazdravani.ro"]Talente... de Nazdravani[/url] - mai mult sau mai putin talentati, dar cu foarte multa vointa. Încercam sa învatam de mici ca este mai important sa participi la o competitie, decât sa câstigi. [url="http://talentedenazdravani.ro/blog/category/naz_si_ani/"]Naz si Ani: Povesti din dulapul cu rechizite[/url] [url="http://talentedenazdravani.ro/blog/category/timp_liber/bricolaje/"]Ce sa agatam singurei in pomul de iarna[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Si ios terifiata de frigul de afara. In casa mi se pare ca centrala nu face fata, cu toate ca merge non stop de cand nu a mai urcat mercurul peste -15 grade(adik de vreo doua zile) La noi e un pic mai bine decat la GH, oricum este INGROZITOR de frig. Acum m-am uitat pe net si am vazut ca de joi se mai incalzeste. Copiii sunt in convalescenta dupa o viroza cu tuse sanatoasa. SI unde vroiam sa o trimit pe Maria luni la gadi am renuntat cand am vazut ce crima de vreme e afara.[bang] pupaaam toata colecta Maria (29.11.2005), Stefan (31.10.2007) si Ioana [url="http://www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=1ea9815662d7c2a948441b&skin_id=0&utm_source=otm&utm_medium=text_url"]1 an[/url] [url="http://s188.photobucket.com/albums/z245/ioana_77/iulie%202008/"]Iulie 2008[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

gata, s-a incheiat concursul, si au eliminat si etapa a doua, de vot al moderatorilor. asa ca suntem fericitii castigatori ai unor carti nemaipomenite... eu, care is bolnava cu cartile, nu-mi mai incap in piele. astept sa le primesc si apoi sa anunt copiii ca au castigat, vor fi in al noualea cer. iris nu mai spun! ocazie cu care multumesc [pup] [flo][url="http://forum.desprecopii.com/forum/pop_rated_photo.asp?Photo_ID=2315&album_id=8"]tuturor [/url]celor care ne-au votat. m-am simtit minunat sa vad ca nu trec chiar neobservata pe-aici, si ca uneori faptele bune isi primeste si rasplata. Cristina [url="http://www.talentedenazdravani.ro"]Talente... de Nazdravani[/url] - mai mult sau mai putin talentati, dar cu foarte multa vointa. Încercam sa învatam de mici ca este mai important sa participi la o competitie, decât sa câstigi. [url="http://talentedenazdravani.ro/blog/category/naz_si_ani/"]Naz si Ani: Povesti din dulapul cu rechizite[/url] [url="http://talentedenazdravani.ro/blog/category/timp_liber/bricolaje/"]Ce sa agatam singurei in pomul de iarna[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Dragelor si scumpelor! [flo] Multumesc ptr incurajarile voastre in legatura cu vacanta! [pup] Mi-a prins tare bine acest timp numai al meu, cind am revenit acasa am vazut totul (mai) colorat ( nu in gri, ca inainte de-a pleca) si daca pina atunci dezordinea ma scoatea din sarite si stateam noaptea sa le pun la punct, acum imi spun ca lucrurile imprastiate dau caracter si personalitate casei noastre, o "imbraca " . eh, sa vedem cit m-o tine. [:)] Scuze ca nu am mai dat nici un semn de viata, cind am ajuns acasa ma asteptau o Rachelutza care de abia iesise dintr-o viroza si apoi a urmat Bobby, el nu este vindecat nici pina in ziua de azi; viroza a debutat cu febra, dupa citeva zile am mers la doctor fiindca intr-o seara a ajuns la peste 40. recomandarea a fost sa-l tinem pe tylenol. tusea s-a mai ameliorat, la fel si mucii, acum a dat in diaree,saracutul, si cum la Rachie nu am avut astfel de probleme, ne-a luat ca din oala, tre' sa ma duc pe la cartile mele sa vad ce-i pot face de papa ( stiu ca zeama de orez, biscuiti sarati, sticksuri, habar nu am ce fel de ceai ca pina acum nu le-am dat alor mei de nici un fel). nu m-a scapat o clipa din oki de cind s-a imbolnavit, cere sa stau cu el mai tot timpul, cind plec vine dupa mine, ma prinde de ambele picioare cu manutele si nu-mi mai da drumul pina nu-l ridic in brate. Roxiutz drag, ma intrebai cum m-au primit ai casei; copiii au fost incintati, in special Rachie, care mi-a tot repetat ca i-a fost dor de mine, desi taica-su este cel care ii face pe plac intotdeauna. A fost greu insa cca o saptamina s-o aduc pe brazda, devenise atit de rebela de ne-am speriat amindoi, n-o mai puteam controlam ( gen ' nu maninc micul dejun pina nu-mi dai bomboane! " incepuse sa ne conditioneze , ceea ce cu mine nu tine). Am tras concluzia ca nu-i plac schimbarile, am observat ca de cite ori am avut musafiri ptr citeva zile sau de cite ori G a fost plecat in delegatie , Rachelina a cam luat-o razna. Sotul mi-a marturisit ca a trebuit sa mature de cel putin trei ori pe zi si seara sa puna robotul sa spele pe jos ( ne-am scos cu darul meu pprimit de Craciun, nu ma mai dor salele de atita frecat[pk] ). da, el , alesul, care ma certa intotdeauna ca ma cocosez de pomana, cind pot matura doar seara. mi-a spus ca nu suporta toate resturile de mancare lasate pe gresie. nu mi-a spus ca i-ar fi fost greu, dar il vad ca-i schimbat ( in bine!) ca pune mana sa ajute, nu asteapta sa-i spun, ca pretuieste altfel lucrurile pe care le fac prin casa si apreciaza munca mea care nu se vede mai deloc, de, munca de casnica. Meemsy, eu nu sint adepta vacantelor de una singura, le admir insa pe cele care pleaca. inainte de-a avea copiii pleca si soata cu baietii la pescuit citeva zile, eram ok cu asta, sint si acum daca ar vrea sa mearga - nu mai vrea, i-ar fi dor de pitici, mi-a spus - , eu nu ma simteam in largul meu sa plec cu prietenele mele, ma simteam bine acasa, nu am avut timp sa ma plictisesc vreodata, iar acum, de cind ne-am inmultit, nu mi s-a parea cinstit fata de ei, imi doresc sa petrecem totul impreuna, mai ales vacantele, fiindca sint atit de putine. Am fost putin fortata de imprejurari sa plec, nu am facut-o cu inima deschisa, dar speram ca asa ma voi putea aduce pe linia de plutire, fiindca devenisem un om apatic, detasat, fara ambitii personale, fara aspiratii de nici un fel ( in afara de tras la jug prin casa + copii ) si m-am cam speriat sa vad ce-am devenit in ultimii 4 ani de cind stau acasa. Nu mi-am revenit complet, mai am de lucrat cu mine insami, inca pun lucruri neesentiale pe primul plan, trebuie sa urmez un program in care sa-mi acord timp numai pentru mine, pentru suflet si sanatate, ptr asta nu mi-am alocat timp mai deloc, de-aia am ajuns la pamint cu moralul, si sint sigura ca multe mamici sint in situatia mea, cu multe renuntari. Colac peste pupaza azi am mai primit o veste care m-a intristat; am dus copiii la stomatog, si d-rita mi-a spus ca Rachie este predispusa sa aiba carii, are deja doua care nu sint profunde, desi ea papa dulciuri la zile mari, in rest numai fructe si prajituri/ placinte facute in casa. Bobby nu a stat la control, si-a inclestat gurita, el are dintii aproape incalecati, nu are spatiu intre dinti, d-rita mi-a spus ca pina pe la 4 ani nu se va stii sigur daca si dintii permanenti vor avea aceeasi soarta, si , oricum, deocamdata nu ar avea ce sa-i faca. Ne-a recomandat ca periajul sa fie facut de mine dupa fiecare masa a copiilor. In rest, de la inceputul anului ma apucasem de o dieta, am mers prin citeva vizite + in vacanta si s-a dus de rapa, acum ma aucasem de alta dar aveam musafiri maine si in urmatoarele weekenduri o sa tot fim plecati prin vizite, si chiar mi-e jena sa refuz cu indarjire sa gust, cind stiu cit efort depun gazdele cu pregatirile, doar asa fac si eu. Alinusa, spor la mutat! iti dau adresa lui unchiu-meu [:D], ei stau acolo pina inainte de Paste , dupa aceea vin aici sa-si ajute odrasla care are trei fete-cucuiete ce trebuiesc duse la diferite activitati Meemsy, succes cu noua conducere, sa fie preluarea lina! Nokisor - studios, ambitios - spor la invatat! Lavi , spui ca te-ai amuzat citind cit ma bucur sa stau la buda singura? [:D] ehe, asta a fost unul dintre luxurile pe care nu mi le permit acasa. si , ca sa vedeti si voi cit de salbaticita am fost, cind am ajuns in aeroport am stat doua ore jumate cu o cafea in mana, uitindu-ma la oameni. pur si simplu am stat asa, pe o bancuta, uimita si extaziata ca nu ma trage nimeni de maneca, nu mi se cere nimic, am timp sa stau. am simtit gustul libertatii si nu mi-a displacut deloc. Anda - frumos poetul pelerinat! Ultima oara cind am citit era rost de o noua gravidoasa, s-a anuntat ceva si am sarit eu cu vederea? ca ma inghesui la urat, mintenas! [:)]
Citat:
si ma suna cand sunt plecata cam odata pe ora sa ma mai intrebe ce fac, cand vin, si sa-si exprime tot felul de dorinte (ieri a vrut fard de obraz roz in cutie mov :) Am copil maaare :)
Mihaela, figura mare Mayutza ta! sa stapiniti sanatoase aparatele si la cit mai multe poze! Cristina, felicitari ptr premiu! Ioana si Maria, acomodare rapida la locurile de munca! of. imi vor lipsi postarile voastre, probabil ca nu o sa mai intrati pre des. Coralina, cum stati cu practica la mersul in labute, a inceput sa se ajute si de mobila ca sa se ridice in picioare? nu stiu de ce, am impresia ca baieteii sint mai rapizi la mers decit fetitele, poate si fiindca sint mult mai curajosi si nu le pasa de eventualele busituri si cazaturi. Ripleyutz puternic si necajit[pup], stiu ca ne citesti si nu ai chef de scris, iti trimit o [flo] Cami, succes la ce ti-ai propus. Sa stii ca scuze pot veni - pro si contra - conteaza de fapt ce-ti doresti tu, cit de indarjita esti in ceea ce vrei. Ca o paranteza, le-am intrebat pe toate mamicile care au cite un singur copil daca regreta ca nu l-au facut si pe al doilea. numai una singura a spus ca nu, in rest, toate mi-au marturisit ca le pare rau fiindca nu au avut curajul s-o faca, din diferite motive mai mult sau mai putin puerile. Acum, nici cu un copilas eu zic ca nu-i rau, daca stam sa ne gandim la cele care nu pot avea, saracele. Si, desi am doi copii pe care mi i-am dorit de cind ma stiu, ma intreb cit
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Noki, stai, nu ma lua la [neand], ca eu vreau ninsoare numa' asa, o zi, sa-mi satisfac pofta de zapada, si dup-aia gata! [:)] Nu-mi place deloc gerul si m-am dezobisnuit (aproape) complet. Ina [pup] Iti inteleg perfect pozitia si sunt de acord ca felul in care iti alegi sa-ti petreci vacantele e conditionat de circumstantele in care te gasesti. Ma bucur insa ca, desi nu neaparat genul tau de vacanta, ai reusit sa-ti incarci bateriile in FL, si sa te bucuri de zilele de libertate. Ioana, imi lipsesc postarile tale [flo] Cristina, felicitari pentru premiu. Anda, pe mine ma da gata Nic al tau! Are o moaca atat de... blanda, si de plina de afectiune, incat nu poti sa nu-l placi instant. Mi se pare mie, sau s-a inaltat destul de mult in ultima vreme? Meems & Rianna (16 dec. 2005)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

'neata, Haideti ca s-a mai incalzit [alcool] sunt -12 acum fata de -19 ieri dimineata [bis] Canicula de-a dreptul. CristinaN ma bucur ca esti bine! [pup] Ioana chiar ma gandeam la voi, in Iasi, cum stati cu dardaiala. Coralia eu zic sa citesti toate parerile referitoare la acel hotel pe care le gasesti pe net, sa cantaresti bine toate aspectele, daca ti se pare OK, sa te bagi, daca nu, nu. Gandeste-te ca veti sta 90% din timp in zona hotelului asa ca toate aspectele negative sau pozitive vor conta. Nu e doar un loc unde pui capul dupa o zi de bantuiala. 6 nopti mi se pare putin, sunt doar 5 zile pline. Pentru cat te trambalezi cu copiii de acasa pana acolo si inapoi, mie una mi se pare putin. Acum mai e si aspectul ca daca vreti neaparat sa faceti vacanta cu prietenii vostri trebuie sa ajungeti la un compromis, sa va convina tuturor. Eu iti propun sa stai vreo 2h pe net, sa citesti toate review-urile gasibile despre acel hotel (si despre altele, Duni de exemplu), sa compari pretul si sa iei o decizie in cunostinta de cauza. Ina cu definitia ta - aoleu, casa mea musteste de personalitate in clipa de fata, in special camera fetelor [bang] Sanatate lui Bobita. Meniuri de diaree: -daca e foarte rau doar sticksuri, covrigei, nu biscuiti din aia grasi (cum erau salatini la noi), apa plata, ceai de menta, branza de vaci dietetica, orez fiert, morcov fiert, paine prajita, banana -daca e nu e foarte rau se adauga si: mar copt, branzeturi gen cascaval, telemea, carne fiarta fara sos sau la gratar, supa de zarzavat (fara rosii sau cartofi, doar morcovi, albitura, ceapa), lapte fara lactoza -cand se intremeaza adauga ou fiert tare, broccoli, apoi toate alimentele pe rand si cu precautie. Apa de orez e pt bebelusii de pe vremuri, acum poti folosi cereale de orez simple, neindulcite, sau orez cu roscove (de la Nestle exista la noi) facute cu lapte fara lactoza sau cu apa, daca vrea. Of, nasol cu cariutele la varsta asta!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Daaa, asta da dimineata placuta la cafea. Ina [pup] [flo] [flo] Vad ca si tu ai crescut prioritatea timpului pentru tine in program. La acelasi model ajunsese si Mihaela. Eu de multa vrem tot spun ca nu mai rezist in ritmul asta, cu copiii agatati de mine zi si noapte, dar nici ocazia sa schimb stilul nu mi se iveste. Probabil va trebui s-o fac abrupt, ca tine. Offf, offf, ma tot gandesc la asta [flo]. Lavi, esti sigura ca oul fiert e ok la diaree??? Stiu ca leacul popular e galbenus cu otet (brrrrr - asta predicau mamicile prin parc [alcool]), dar mie mi se pare un aliment greu digerabil, in nici un caz admis la pb digestive. Si iarasi stiu ca oul e interzis in perioadele cu febra. Astept contra pareri.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Hello, Observ ca frigul s-a mai domolit putin...azi imi arata termometrul de afara abia -10 grade,deci ok fata de zilele trecute.Sper ca se va incazi vremea ...ca nu-mi place deloc sa vegetez prin casa cu bebele..[bang]. Ina,urata viroza ati avut daca a facut asa mare febra...Cu diareea am patit-o si eu de vreo 2 ori la Andreea si primele zile doar sticks.uri si apa reuseam sa-i dau,daca reusesti sa-l faci sa bea ceai ,fa-i de menta.Branza de vaci e super in conditiile astea,eu o pasam cu banana. Si mie mi se pare la fel,ca baietii sunt mai rapizi in miscari,merg mai repede,se agita mai mult...e mare diferenta cel putin intre copii mei [:D].Si Andreea era supertitirez cand era mica ,dar cris o intrece cu mult.[:D] Lavi[flo] am vrea sa mergem cu prietenii nostri ca ei au mai fost si acum au experienta...si pe langa asta o sa vina si ei cu copii..asa ca o sa se joace impreuna mai ales ca sunt cam de aceiasi varsta.Mi se pare si mie putin 6 nopti..dar cred ca pana la urma facem noi cumva sa-i convingem sa stam macar vreo 8 nopti daca tot ne trambalam pana acolo. Ioana cum te descurci cu noul servici?Copii cu cine stau cat esti plecata? Pupici,[pup] Coralia, mami de Andreea(14.11.2005) si Cristian (19.05.2009)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...