Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Colectia de toamna-iarna 2005 acum mari!!! (2)


Recommended Posts

helou:)

in primul rand multa sanatate tusitorilor/ mucitorilor etc

In al doilea rand, cjestia cu activitatile extra pe fiecare seara e un fel de "sindrom al copilului unic" (asata-i inventata de mine, daca exista asa ceva in realitate, probabil desemneaza cu totul si cu totul altceva, scz) avand doua cauze principale:

unu: copilul meu e cel mai grozav (cand ai doi esti mai lucid in privinta asta). asa ca tb sa stie si sa faca de toate: pian, parasutism, grafica, design, canto, tenis, inot etc. si sa nu uitam cel putin 4 limbi straine

doi: copilul se plictiseste si simti nevoia sa ii dai de lucru, mai ales prin a evita sa iti bati tu, ca parinte, capul. ca decat sa alergi tu prin baltoace cu mingea cu copilul, mai bine il duci undeva sa joace fotbal intr-o sala urat mirositoare si cu aer inchis. si decat sa pui mana sa desenezi / decupezi/ speli borcane cu culori si iti murdaresti casa , mai bine il duci la mama naibii sa-si bata altii capul cu asta.

 

factor secundar favorizant (dar nu determinant): o multime de bunici, unchi, matusi disponibili

 

factor agravant: dorinta parintilor de a putea spune in momentul potrivit "uite cate am facut eu pentru tine, n-ai putea si tu macar sa ..."

 

desigur, se extinde si la parintii cu mai multi copii, prin imitatie.

 

partea nasoala e ca, fiind atat de ocupat cu ce vrei tu pentru copil, s-ar putea sa nu mai vezi deloc ce vrea copilul ala pentru el. si duce la instrainarea si insingurarea individului, dat fiind ca are numai prieteni conjuncturali.

 

GAta, m-am placintit si nu stiu cat de coerenta am fost, dar am cateva ofuri pe partea asta, si am si-o verisoara crescuta in acest ritm al carui singur vis este sa fuga de-acasa (are cinspe ani) - de fapt a si fugit dar a pierdut ferryboatul [:D] ca nu stie sa se organizeze.

 

 

 

c & andrei-ardei [zz]14.11.2005 & cireshik anais [il]07.05.07

 

margele, margelute si chestiute

 

MARGELUTE NOI_NOUTE DE TOAMNA id="teal">[foto]

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 199
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Roxi,

eu le-am dat tratamentul dupa o doza de 7 zile de antibiotic, copii aveau o tuse plina, ii durea gatul nu reuseau sa se vindece total.Mie mi-a dat schema o dr pediatra care a inceract-o pe fetita ei de 3 ani la rec unui medic homeopat renumit in Cta.

Nu stiu ce varsta are ala mic al tau dar eu le-am dat alor mei.Poate pt cel mic trebuie sa dai o doza mai mica, ramene sa citesc eventual prospectul.

Deci :

 

-dimineata prospan 2,5 ml dupa micul dejun

-la o ora distanta 2 granule de stodal

-dupa o ora o pastila de influcid

-dupa o ora o pastila de tonsilotren

-dupa masa de pranz prospan

-apoi la fel stodal , influcid si tonsilotren

-seara prospan si apoi inainte de culcare de supt stodal si influcid

 

eu le-am dat asa de sambata dimineata si pana duminica seara iar luni au fost ca noi.

e posibil sa tuseasca f mult in perioada asta.

 

 

dupa dozele astea soc le-am mai dat parca prospan de 2 ori pe zi o data pe zi din restul.inca 3-4 zile.Depinde cum se simt, vezi cu flerul tau de mamica dar mai e nevoie sa le dai sau nu.

 

ai mei se linistesc si cu comprese calde uscate si frectie sau spirt fierbinte pus la gat.

 

sanatate

multa

 

 

Ile , mami de Victor ( 22 dec 2005) si Andrei ( 25 iulie 2007)

POZE MAREA INGHETATA IAN 2010 id="red">

 

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
factor agravant: dorinta parintilor de a putea spune in momentul potrivit "uite cate am facut eu pentru tine, n-ai putea si tu macar sa ..."
align="right" id="quote2">

corap, tare de tot asta!!

e motivul pentru care m-a obligat mama sa fac meditatii la romana...
profa ii spunea ca nu am nevoie de meditatii, decat daca vreau sa dau cumva la faculta si nu la liceu, mama o tinea una si buna, ca vrea ea sa fie cu constiinta impacata, ca a facut tot ce trebuia, si daca pic, e vina mea [:D].

in alta ordine de idei, am despartit copii, andrei e pedepsit, la carcera, cu nebuna de ma-sa la bucuresti. iris e la buni, rasfatata cat cuprinde. am vazut-o aseara vreo 5 min, cand am ajuns pe-acolo c=o falca-n cer si una-n pamant.
si sunt artista la manipulat, daca am reusit s-o fac pe fi-mea sa ramana acolo si sa-i mai si placa.
ba mai facea si pe lupul moralist... "vezi andrei, ti-am zis eu, daca n-ai ascultat-o pe mami..."

sunt tare curioasa, duminica, cum vor reactiona cand se vor vedea.
cert e ca aseara, pe la 11, la tf, iris intreba daca poate sa vb cu fratiorul ei. iar andrei, in masina, printre plansete si suspine, spunea ca sunt rea, nici n-a apucat sa-si ia la revedere de la sora lui.
concluzia: dragoste cu nabadai.

Cristina
Talente... de Nazdravani
- mai mult sau mai putin talentati, dar cu foarte multa vointa.
Încercam sa învatam de mici ca este mai important sa participi la o competitie, decât sa câstigi.
Naz si Ani: Povesti din dulapul cu rechizite
Ce mai citim, ce mai vedem...
id="size1">
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

nu sustin incarcarea totala a copilului cu extraactivitati, dovada este ca fiu-meu se joaca pana lesina seara si are aproape 100% liber la desene. nu e de lauda, dara asa s-a intamplat, am trecut de stadiul dorintei neaparate pt ca e cam full de desene, isi pune si nu se uita, de invarte cu joaca. poate nu e bine, dar eu i-am dat liber.

DAR, subliniez DAR

nu vad nimic anormal la "uite ce-am facut pentru tine, ai putea sa...". de ce? pentru ca toti parintii (aia normali, nu ma refer la extremele abuzive) doresc ce e mai mult si mai bine pt copiii lor. e normal. majoritatea doresc ca odrasla sa-i si depaseasca. e omenesc sa-ti vezi disipate in parte frustrari personale de neputinta sa atingi vreo performanta:)) si doresti ca fiul/fiica sa nu faca greselile tale. cel putin in teorie, daca nu le face, ar avea mai mult succes decat tine. desigur exista mereu posibilitatea sa faca alte greseli, nu pe ale tale:))

si eu doresc sa fiu cu inima impacata ca m-am straduit sa-i dau toate uneltele necesare succesului la mana. e firesc. ce poti sa faci ca parinte ca sa creezi un exemplar de succes? sa-i dai educatie corecta (cu diferentele notiunii de "corect", de la parinte la parinte) si sa-i dezvolti niste skillsuri. majoritatea nu realizeaza ca si joaca dezvolta, e tot ca o "materie", trebuie lasata sa produca efecte.

sunt pro insistatul pe o materie umanisto-creativa (pian, desen, balet, teatru), cel putin o limba straina foarte bine si bazele la a doua, cel putin un sport. daca parintii au bani, se pot degreva de efort platind un profesionist pt asta, nici in asta nu vad nimic rau. probabil l-ar invata mai bine decat mine. daca nu au, pot incerca resurse de stat (sport se face si gratis in cluburi) si ce resurse educative personale au. lumea e foarte competitiva, din ce in ce mai competitiva. era frumos pe vremuri, dar sa nu ne amagim cu ideea ca mai pot juca sotron si tara, tara, vrem ostasi in spatele blocului, pana in clasa 1, ca noi, si toate vor fi in regula. da, se pot recupera, am mai spus asta si-n alte dati, dar vor face mai mult efort la diverse materii decat cei cu bazele deja formate.

orele de asimilare cunostinte, aptitudini etc au dublu rol: iti si arata daca piticul are inclinatie/talent deosebit catre ceva, dar ii si formeaza personalitatea, chiar si fara deosebite talente. imi amintesc ca atunci cand eram mica eram atrasa de 1000 de lucruri, pubera de vreo 100 si adolescenta de vreo 10. poate daca as fi avut acces la mai multe in perioada copilariei, bifam o dezvoltare mai complexa ca tanara femeie. acum sunt iar interesata de alea 1000, dar nu mai am nici timp, nici rabdare, nici nimic sa le reiau. si nici rost. din pacate mare balerina nu mai am cum sa fiu:))

rezumativ, sunt pro extraactivitati. cu mentiune importanta: daca se poate sa-si aleaga copilul ce doreste este si mai bine. sa aiba libertatea sa opteze.

 

mama lui Nichita (09.12.2005)

Look who’s talking: Nichita-Andrei

filme cu puiutul meu, Nichita-Andrei

montaj anual

 

Calatoriile mele

 

"cel mai bun dar pe care il putem face copiilor nostri este sa stie ca sunt iubiti"

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

[:D] d-aia-mi place mie anda - e antiteza mea perfecta [8D] -

 

PS: eu nu cred ca parintii au vreun drept sa ceara ceva in schimb de la copii. daca vor sa dea bine, daca nu - nu. pentru simplul motiv ca copiii n-au niciun cuvant de spus la venirea sau nevenirea lor nu pe lume. parintii au luat hotarea asta, tb sa traiasca cu ea.

 

c & andrei-ardei [zz]14.11.2005 & cireshik anais [il]07.05.07

 

margele, margelute si chestiute

 

MARGELUTE NOI_NOUTE DE TOAMNA id="teal">[foto]

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

in ce sens n-au dreptul sa ceara nimic? n-au dreptul sa ceara performanta? hmmmm, ce sa zic...cum ramane cu datoria de a progresa, specifica evolutiei umane?

eu zic ca daca copilul e mai putin ca tine, inseamna ca ai dat undeva gres, tu ca parinte. dar si el, ca adult, e dator sa-si corecteze problemele, deja are discernamant si poate partial desigur, sa acopere si erorile facute de tine, ca parinte, in educatia lui. mie-mi pare ca toti oamenii sunt datori sa fie buni si destepti:)

daca odrasla e la nivelul tau, asta e:)

daca te-a dapasit ca si calitate umana/profesionala/etc, deja esti mandru. asta e cel mai placut sentiment.

 

mama lui Nichita (09.12.2005)

Look who’s talking: Nichita-Andrei

filme cu puiutul meu, Nichita-Andrei

montaj anual

 

Calatoriile mele

 

"cel mai bun dar pe care il putem face copiilor nostri este sa stie ca sunt iubiti"

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

pai sa zicem unele lucruri nu suporta comparatii - de exemplu nu poti compara un bun violonist cu un bun plantator de cafea. care e mai bun?

care e mai fericit?

care e mai implinit?

care e relevanta?

 

de acord cu tine - toti oamenii trebuie sa fie buni si destepti.

dar bun nu devii daca te duci la n-spe mii de cursuri

destept - hm, exista mii de variante prin care poate evolua omul, cea academica nici nu mi se pare cea mai reusita.

 

sa ceri performanta? in ce domeniu? in cel pe care-l vrea copilul sau in cel in care parintele nu a realizat ata de mult pe cat si-a dorit.

 

Eu nu-mi doresc ca fi-miu sa devina gunoier, sa zicem. Dar nu pot sa-i impun sa nu devina gunoier, daca el gaseste ca asta-i calea lui spre fericire. (by the way, am cunoscut un gunoier in barcelona care citise mai mult decat cred ca voi citi eu toata viata si stia si lb engleza, of course. si culmea parea si multumit de viata lui. noah, asta po sa fi fost doar impresia mea)

 

c & andrei-ardei [zz]14.11.2005 & cireshik anais [il]07.05.07

 

margele, margelute si chestiute

 

MARGELUTE NOI_NOUTE DE TOAMNA id="teal">[foto]

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...