Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Colectia de toamna-iarna 2005 acum mari!!! (2)


Recommended Posts

Va salut! [pup] Am lipsit motivat, am plecat de joi la parinti sa le fac surpriza de ziua maica-mii. S-a bucurat cum nu va pot spune, cand ne-a vazut la usa a fost muta de uimire cateva minute in sir. Rianna a fost in extaz in compania bunicilor si a unchiului si matusii, dar de ieri a dat in gripa. Probabil ceva virus luat in avion, nu-mi explic... Tuseste, e congestionata, e irascibila, cu un dram de febra... dar totusi are energie. Sa vedem cum o dregem.

 

La mine la lucru inca nu se spun vesti noi, concrete (Roxi [flo]), insa sincer ma astept la schimbari nefavorabile. Abia din martie vom stii mai multe.

 

Incerc sa trimit si eu in contul comun poze din Arizona.

 

Meems & Rianna (16 dec. 2005)

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 199
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

ilenutza, "printisorului" ii crescusera coarnele o saptamana la bunici, eveniment incununat cu succes de inchis tf maica-sii...

 

si pt ca nici eu nu-s cu toti satelitii pe orbita, am sarit in masina si l-am repatriat. nu-mi tranteste el mie telefonul la 6 ani.

 

totusi, pe copii ii las sa vorbeasca, in seara asta iris se lauda cum a iesit de doua ori cu sania... si cum e ea cuminte la buni si merita un cadou. ghici cine trb sa-l ia [alcool]

 

e drept ca-mi rupea sufletul... "mami, maine e duminica?" nu mami [V], mai e... mititica vrea si ea acasa.

 

anda, [flo]. vorbeam de parintii care exagereaza...

si apropo de lasat copiii la joaca, avem si aici categoria de parinti "nu alerga ca transpiri", "nu te sui ca te murdaresti" [:D]. dezbatem [drac]?

 

Cristina

Talente... de Nazdravani - mai mult sau mai putin talentati, dar cu foarte multa vointa.

Încercam sa învatam de mici ca este mai important sa participi la o competitie, decât sa câstigi.

Naz si Ani: Povesti din dulapul cu rechizite

Ce mai citim, ce mai vedem...id="size1">

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

:) pai cred c-a fost gresit inteleasa - eu chiar o iubesc pe anda pt punctele ei de vedere, pentru ca ma face sa vad si "the other side of the moon", unde sunt alte lucruri/idei/aspiratii etc.

 

faptul e ca eu cred ca un copil nu e o prelungire a aspiratiilor parintilor lui. punct. nu e nici bine, nici rau, e doar un punct de vedere

 

 

c & andrei-ardei [zz]14.11.2005 & cireshik anais [il]07.05.07

 

margele, margelute si chestiute

 

MARGELUTE NOI_NOUTE DE TOAMNA id="teal">[foto]

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ilenutaid="red"> atentie mare la compresele cu spirt la copii, sunt babesti dar interzise de medici pentru ca alcoolul se absorbe prin piele in proportie mare. In schimb la febra se pot folosi cu succes compresele cu otet.

 

Eu sunt de acord cu Corap, copilului trebuie sa-i dai uneltele sa-si implineasca aspiratiile proprii si personale.

 

Cea mai mare bucurie a mea ca parinte va fi sa-mi stiu copilul fericit, implinit, linistit, fara depresii, impacat cu el insusi si cu viata pe care o duce. Modul prin care ajunge la asta il priveste, eu il ajut cat pot. Daca vrea sa faca voluntatiat in Africa, sa exploreze jungla Amazonului, sa faca alpinism, sa studieze ani de zile intr-o biblioteca, sau sa duca o viata linistita si banala - sunt n cai prin care poate sa faca ceea ce-si doreste si sa fie fericit.

 

Eu acum sunt fericita si ma simt implinita cu viata mea, chiar daca nu am facut tot ce as fi putut sa fac si chiar daca nu am evoluat pe directia pe care credeau multi. Si asta o datorez in mare masura parintilor mei care in 95% din situatii nu au pus nicio presiune pe mine, nu mi-au dictat ce si cum sa fac. M-au incurajat dar nu m-au impins de la spate in nicio directie.

 

Pregatirea copilului pt societatea viitorului? Haha!

Generatia bunicilor nostri au fost crescuti in anii 20-30 si pregatiti pentru societatea de atunci. Si-au trait marea majoritate a vietii in comunism. Generatia noastra am fost crescuti pioniereste pt comunism si ne traim majoritatea vietii in capitalism.

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Meemsulici un gand bun de la mine si sper sa se rezolve in bine problemele de la servici!

 

Despre "dirijatul"sau nu al copilului, imi aduc cu groaza aminte de cat am suferit de impinsul de la spate al parintilor, cate cosmaruri faceam noaptea ca ma asculta la nu stiu ce materie si luam nota mica si ma certa mama, cat mai munceam la mate ca sa fiu la un nivel onorabil....si cate si mai cate "privatiuni de real life"cum consideram eu [:D]. Si acum la "maturitate" imi zic ca nu as fi ajuns unde sunt acum daca nu as fi fost atat de obligata sa fac ce "trebuie "sa fac....si zau ca nu regret ce am obtinut. Am fost constienta ca nu am talente specifice care sa ma ajute in viata....si cred ca doar insistentele alor mei ( a se citi mama in special!) m-au ajutat enorm sa realizez tot ce am acum... So cum e mai bine? Nu stiu....Eu daca ar fi fost sa aleg, as fi ales sa fiu profa de franceza....si nicidecum funcionar europeean [:D].

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Neata,

 

Lavi , spirtul il indoi cu apa, ms de atentionare!

 

Cristina, cum te descurci cu printisor cu cornite?si-a invatat lectia?[:D]

 

Io sunt in partea cealalta, cred ca daca ma presa mama mai mult eram departe acum.am fost lasata cam de capul meu ceea ce regret acum.Nu ma plang, dar stiu ca se putea si mai bine.

 

Ina, ce faceti?nici o veste din Canada?[flo2]

 

Meems, sanatate!

 

Amalia, eu cred ca ai o viata implinita si frumoasa, adik locuiesti intr-o tara civilizata, ai un job l afel, etc![flo2]

 

Ile , mami de Victor ( 22 dec 2005) si Andrei ( 25 iulie 2007)

POZE MAREA INGHETATA IAN 2010 id="red">

 

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui lavi02
Cristinaid="red"> mie mi se pare ca cea pedepsita e Iris [q] pt ca a ramas singura la bunici, departe de tine. De-asta si solicita un cadou.
align="right" id="quote2">pai... avantaje iris: - e singura stapana pe dvd, vede continuu frumoasa adormita, peter pan, nu e andrei sa i-l opreasca. - iese la zapada toata ziua, urca doar sa manace si sa doarma- i se fac toate poftele. are patura cu printese, nush ce pix cu printese, si n-am inteles de dim unde se duce cu buni sa-si mai ia ceva tot cu printese.- si-a facut si tema la concurs, singurica e drept ca-i e dor, dar ii povesteste andrei cum e la bucuresti:- fara copii la noi, fara iesit afara- fara tv, fara pc, fara jucarii- teme, teme, teme- gateste singur (cand esti obraznic, asta e... cureti cartofi, fierbi paste, platesti pranzul in pagini de liniute)asa ca pana acum iris e zambitoare, si eu pilesc la greu cornitele lui andrei...care considera ca "pretul" e prea mare, si tot vrea sa negocieze...[bang]Cristina Talente... de Nazdravani - mai mult sau mai putin talentati, dar cu foarte multa vointa.Încercam sa învatam de mici ca este mai important sa participi la o competitie, decât sa câstigi.Naz si Ani: Povesti din dulapul cu rechiziteCe mai citim, ce mai vedem...id="size1">
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Si eu sunt de acord cu Corapina. Eu voi face tot posibilul pentru a-i asigura copilului posibilitatea de a-si realiza aspitratiile...

Sincer, nu stiu cum voi face... si ma gandesc acum la felul cum se prezinta invatamantul romanesc! (mi se pare o mare imbecilitate treaba asta cu media anilor de studiu luata in calcul la nota de admitere la liceu si facultate. Eu am fost un copil foarte fericit si relaxat – ma duceam de drag la scoala si invatam mai “cu foc” la materiile pe care le iubeam, nu la toate - mi se pare imposibil ca un elev sa fie de nota 10 la toate materiile) id="size1">

Pe de alta parte treaba cu presiunea/ impinsul de la spate al copilului e relativa si depinde si de copil. Daca, sa zicem, copilului ii plac numai sportul si desenul nu poti sa-l lasi asa, de capul lui.

Mie cea mai grea perioada mi se pare cea a claselor primare /si eventual gimnaziale, cand isi formeaza copilul "abilitatile" de studiu/ invatat.

 

 

[mamica]Cami & Alexandra Daria [hop] (02.01.2006)id="Script MT Bold">id="size2">

id="black">

Cid="red">rid="blue">eid="limegreen">sid="purple">cid="green"> sid="orange">iid="red"> iid="purple">aid="red">rid="green"> cid="black">rid="orange">eid="blue">sid="purple">cid="green"> ... id="red">!id="size2">

 

“The child must know that he is a miracle, that since the beginning of the world there hasn't been, and until the end of the world there will not be, another child like him.” (Pablo Casals)
id="size2">id="black">

 

My Creative Worldid="size2">id="Script MT Bold">id="purple">

 

Ramas bun, EMMA! Nu te vom uita niciodata! id="black">id="size2">

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...