Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Aspirante optimiste>20ani,Felicitari kitty-27!!!


Recommended Posts

Citat:
citat din mesajul lui EllaR
Fetelor am si eu o nedumerire poate careva dintre voi ma poate lumina si pe mine. Dr Tutunaru spunea ca pentru hemoroizi e foarte bun carfoful dat pe razatoare. Bun! ecplicati-mi si mie cum il folosesti? Il inghiti, il pui asa la fund ca nu-mi dau seama. [:-@] Doamne ajuta sa fiu [gravi] cu 2 bebei sanatosi tun si la termen!
cred ca il pui la fund intr-un tifon ceva [:)]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 193
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Buna dimineata fetele![pup] Andreea_AS imi pare rau eui nu stiu poate intra fetele de prin Bucuresti care au facut asa ceva.[flo] Ella aniversare fericita si la multi multi ani fericiti impreuna![[flo] Eu pentru hemoroizii groaznici de dupa nastere am folosit supozitoare Carpicon S si au facut minuni ca m-am chinuit 2 luni cu creme de pe la doctori. O zi frumoasa va doresc fetelor![pup][pup] Lili [mamica] de strumfita Maria Eliza (06.06.2008) Cu ajutorul lui DD in curand din nou [gravired]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

de pe site Dr. Tutunaru - despre sarcina oprita din evolutie Intrebare: saptamina trecuta am pierdut o sarcina in saptamina a 7-a spre a 8-a dupa calculele medicilor, eu zic dupa calculul meu ca eram in a 6-a dar nu mai conteaza oricum. Mi s-a spus ca sarcina s-ar fi oprit din evolutie, placenta arata in regula, cantitatea de lichid amniotic normala, bebe avea 3,3 mm dupa cite am citit eu, in saptamina a 6-a trebuie sa aiba intre 2,2 si 4 mm deci era ok, numai ca nu se mai vedeau bataile inimii. Am luat materna cu seleniu, am mincat in special fructe, salate, nu am luat nici macar o banala de aspirina insa am facut si ceva imprudente de genul: cam multa miscare, am stat la soare la mare, m-am suparat-sint foarte sensibila. Este posibil ca vreuna din cauzele de mai sus sa fi determinat pierderea bebelusului sau exista posibilitatea ca ea sa se fi oprit oricum indiferent de imprudentele pe care le-am facut? Raspuns: pot sa fac niste corectii (poate lipsite de relevanta pentru cauza pierderii sarcinii, dar relevante pentru pregatirea dr care v-a urmarit)? la varsta asta nu exista placenta, ci trofoblast. embrionul este gazduit in 2 cavitati, cea amniotica, care este redusa si foarte slab diferentiabila de ce-a de-a 2-a cavitate, corionica, care este foarte vizibila echografic. deci nu poti vb despre o cavitate pe care nu o vezi (cea amniotica), in schimb o confunzi cu cea principala de la varsta asta gestationala, cea corionica. acum sa revenim: embrionul s-a oprit din evolutie nu din cauza aspirinei lipsa sau a statului la soare ci din cu totul alte cauze (vezi in site cauze genetice, imunologice si infectioase - asta din urma inca nu e gata)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

dspre ovulatie - e normal luna de luna dupa cum zice dr. Intrebare: Domnule Doctor, vã rog mult sã-mi explicati care sunt ºansele de a rãmîne însãrcinatã dupã trei laparascopii(endometriozã ovarianã,tratatã apoi cu duphaston, urmatã de o sarcinã extrauterinã).Ce ar trebui sã fac pentru a grãbi procesul?Luna aceasta nu am avut ovulaþie,e normal? Vã mulþumesc din suflet. Raspuns: nu va pot da raspunsuri la intrebari formulate la modul general. in plus nu dau pronosticuri, nici macar pacientelor operate de mine (deci in deplina cunostinta de cauza). normal e sa ovulati luna de luna.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

despre sarcina pierduta: Intrebare: Buna ziua, dle doctor! Ma numesc Nicoleta, 32 ani si am urmatoarea problema: In luna martie ne-am hotarat sa facem un copil. In luna aprilie am si ramas, deci in a doua luna de incercari. La prima consultatie mi s-au descoperit numerosi noduli fibromatosi si am fost trimisa la ecografie la dl. Doctor Iosup. Mentionez ca in fiecare an si de cate ori am avut o problema am fost la ginecologie si nu mi-au fost depistati acesti noduli. Rezultatul ecografiei la dl. Doctor Iosup a fost urmatorul: “Fara lichid liber in fundul de sac. Uter: in retroversie, marit in volum, cu numerosi noduli fibromatosi intramurali, subserosi si subendometriali cel mai mare cu diametrul 57 mm intramural, perete anterior dreapta, cavitate uterina pe un sac gestationar cu diametrul 3.8 mm (4SA+6 Zile), o mica structura hiperecogena in interior. Trofoblast: normal structurat - sacul gestationar situat la 22 mm de fundus - Ovar stang – jos situate in fundul de sac, cu un folicul de 6 mm Diagnostic: sarcina incipienta 4 SA+6 zile; GA LMP: 5SA+ 4 zile Fibromatoza uterina” La urmatoarea consultatie s-a vizualizat activitatea cardiaca a embrionului, el fiind cu 4 zile in urma fata de data ultimei menstruatii. Mentionez ca singura analiza care nu a iesit in limite normale este toxoplasmoza: igg 279 UI/ml (pozitiv daca e > 8 UI/ml), igm negativ. Am urmat tratament cu rovamicina. La urmatorul consult embrionul nu mai avea activitate cardiaca. Mi s-a recomandat avortul terapeutic. Am mai fost la un medic care mi-a confirmat acelasi lucru si am facut avortul. Dupa aceasta interventie, doctora m-a anuntat ca in cavitatea uterine nu este nici un fibrom ( a zis ca este curata). La examenul embrionului nu a rezultat nimic in ceea priveste motivul pierderii sarcinii. In timpul sarcinii am mai facut urmatorul tratament: utrogestan 4/zi; vitamina E 1/zi; tardiferon fol 1/zi. In urma unor sangerari am facut timp de 2 saptamani 1 injectie pe saptamana cu gravibinon. As vrea sa va intreb: Care credeti ca a fost cauza pierderii de sarcina? Ce as putea face sa duc o sarcina la bun sfarsit? Va multumesc Cu stima Nicoleta Raspuns: nu cred ca are importanta ce cred eu (in sensul pragmatic al sintagmei). este posibil sa fi pierdut sarcina prin patru mecanisme: genetic (defecte cromozomiale sau la nivelul unor gene), imunologic (activare imunologica aberanta), anatomic (sarcina s-a implantat pe unul dintre nodulii fibromatosi), sau toxic (rovamicina. a propos, de ce ati facut tratament? aveti IgG-ul pozitivesi IgM-ul negativ, deci aveti imunitate). ce ati facut dvs in cazul sangerarii nu se poate numi tratament. sunati-ma la urmatoarea sarcina (la 2 liniute)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ma dispera reclama asta de la fitness! Eu inteleg sa apara cand dechizi site-ul , forumul, dar de fiecare data cand vrei sa mergi de la o pagina la alta sau vrei sa scrii ceva apare. E prea mult! Doamne ajuta sa fiu [gravi] cu 2 bebei sanatosi tun si la termen!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Neata [8D] Si pe mine ma enerveaza reclama[nervo] O zii faina tuturor[pup][pup][pup][flo][flo][flo] _________________________________________________ In fiecare zii tot mai aproape de minunea [caru] noastra
"A person is a person, no matter how small. " Dr.Seuss
[url="http://www.ticker.7910.org/an1cxJA0g410010MjEyODc2c3wxMDAwOTk4c2F8V2UgaGF2ZSBiZWVuIG1hcnJpZWQgZm9y.gif"]Marriage Ticker[/url] [url="http://i56.tinypic.com/wi0gi1.jpg"]Trying To Conceive[/url] [url="http://www.mommy-layouts.com/mommy-graphics/cat/baby-loss/remember-mommy-angel.gif"]Mamica de ingeras fetita[/url] 27 de sapt,bilateral renal agenesis(2007)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

despre endometrioza: Intrebare: Buna ziua D-le Doctor. Puteti va rog sa ma lamuriti si pe mine care ar pute fi cauza durerilor pe care le simt in ovarul sting in timpul orgasmului? Stiu ca am endometrioza, am fost si operata in luna inauarie 2005 pentru asta, dar durerea pe care o am acum a aparut in urma cu 2 luni. Va multumesc. Raspuns: posibil sa fie aderente de la operatie. este important tipul durerii (precum si alte caracteristici ale ei)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...