Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Aspirante optimiste>20ani,Felicitari kitty-27!!!


Recommended Posts

buna dimineata am venit si eu dupa mirosul de cafea mhhh e bunaa mie nu imi intra nici o reclama de nici un fel ..[:-/] LA MULTI ANI elli o aniversare frumoasa sa aveti noi suntem mici tare fata de voi abia 2 ani in august oricum multa fericire va doresc si cand faceti 6 ani sa aveti si bebele in brate[pup] lorena te asteptam sa ne povestesti ce ai mai facut va pup o zi buna eu am in continuare dureri de burta si nu inteleg de ce[alcool][alcool] bye o zi buna
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 193
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

despre endometru subtire: Intrebare: astazi am fost la dvs. la consultatie si ati constat la eco transvaginal un endometru de 6,7mm (UM 16iulie-ciclu la 30 zile).mentionez ca est al doilea ciclu dupa chiuretaj pentru sarcina oprita in evolutie la 7,5 saptamani. sunt un pic nelinistita si ca sa ma "calmez", v-as ruga frumos sa ma lamuriti: 1.cum poate fi rezolvata problema endometrului subtire(cum am inteles ca este cazul meu)?un supliment de estogeni? 2. am inteles citind pe site ca la fiecare ciclu endometru se elimina.poate varia dimensiunea sa de la un ciclu la altul?spre exemplu e posibil ca de data asta sa aiba 6,7 la ovulatie si la urmatoarea menstruatie sa fie 10? 3.la ecoendovaginala am avut usoara durere in ambele anexe(mi-a fost jena sa va spun :((, scuze!) care persista si la acest moment.poate fi o anexita (am cam stat cu picioarele goale pe gresie)sau sunt de vina ovarele polichistice pe care mi-ati spus ca le am? 4.ce este o sinechie post avortum?cum poate fi descoperita/tratata? Va multumesc foarte mult! Cu respect si consideratie, annemarie mocanu Raspuns: 1. ori suliment de estrogeni ori donori de oxid nitric. 2. e posibil. 3. mai degraba o anexita. ovarele si polichistice sa fie nu dor. 4. o alipire a peretilor uterini dupa curetaj. se diagnosticheaza histeroscopic si se treteaza pe loc prin debridare.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

neata fetele si de la mine buna cafeluta, am savurat dar tot somn i-mi este[:D] de la vremea asta asa schimbatoare LA MULTI ANI!!! elli va doresc multa sanatate, intelegere precum multi ani inainte paula ce mai faci in ce zi mai esti? bella felicitari pentru baietel kitty ma bucur pentru tine cu noua semnatura[pk] tine tot asa lorena te asteptam sa ne spui mai multe [flo][flo][flo] [url="http://www.fertilityfriend.com/home/31ba3b"]GRAFIC[/url] Anul acesta ajuta-ma Doamne [ruga] sa fiu [gravi]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

despre stres!!!! Intrebare: Domnule doctor, 1. mi-ati recomandat sa fac si prolactina, poate-poate descoperim de unde problemele de dereglare menstruatie (ciclu lung- 35-47z , anovulatie, endometru subtire). Rezultatul ( din ziua 10 CM) este 13,49 ng/mL; valori normale inainte de instalarea menopauzei: 3,3 - 26,7; dupa instalarea menopauzei: 2,7 - 19,6. Eu ma incadrez in amandoua :), dar sper ca este un rezultat bun, nu? 2. Ce analize as putea sa mai fac? Chiar daca m-am apucat de tratamentul homeopat si sper ca o sa ma reglez pana la urma, as vrea sa stiu de unde pleaca aceste dereglari. Si nu ceva de genul: tigari, stres, etc, as vrea sa stiu ce organ sau glanda sau functie a acesteia a afectat fumatul sau stresul sau eu stiu ce altceva. Pt asta v-as ruga sa-mi mai recomandati niste analize, ce credeti dvs. de trebuinta. Am facut laparo (beton), monitorizare (lipsa ovulatie, endometru subtire 8 mm), spermograma sot (astenoteratospermie), stiu ca aceasta din urma este o adevarata problema, dar si face tratament, dar in privinta mea, nici eu nu sunt in regula si vreau sa aflu cauzele pt ca necunoasterea asta ma streseaza si mai tare. 3. La stimulari am vreo sansa? Adica daca as face stimulare sa creasca foliculul si apoi sa provocam ovulatia dupa care sa iau utrogestan as avea vreo sansa sa raman insarcinata si sa mentin sarcina in situatia actuala? 4. V-am stresat? ;) Raspuns: 1. prolactina este in regula. 2. hipotalamusul este un organ care are mai multe functii in cadrul organismului. printre acestea se numara gestionarea stersului (adica supravietuirea individului) si secretia hormonilor eliberatori de gonadotropi (care deci acopera partea de perpetuare a speciei). acum, dupa cum bine este stiut, instinctul de conservare este mai puternic dacat cel de reproducere. in consecinta daca individul este stresat hipotalamusul lui neglijeaza functia de reproducere (vezi ce mult se reproduc animalele tinute captive). analizele nu cred ca te vor ajuta mai mult decat solutia pe care ti-am oferit-o. 3. s-ar putea. 4. pe moi? jamais!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

asta'i tare - despre cat de ...... sunt unii doctori Intrebare: Dle doctor, vreau sa raman insarcinata, iar doctorul meu mi-a spus ca dupa fiecare contact sexual, sa ma spal cu dusul cu apa calduta in vagin, ca si sperma aia trebuie spalata, nu e bine sa fie lasata acolo. ?!? Pai, nu asa se fac copiii? "Daca ma spal, nu spal si sperma?", i-am spus. Si mi-a zis ca in cazul asta (cand vreau sa raman insarcinata), trebuie sa ma spal intravaginal dimineata, in orice caz, in fiecare zi, ca si vaginul este ca si pielea fetei si cum ma spal cu apa pe fata, asa trebuie sa-l spal si pe el. Mi-e teama sa fac asta (cel putin atat de des), intrucat alt doctor mai demult mi-s spus ca prin dusuri intravaginale sau cu irigatorul practic toate bacteriile de la iesirea din vagin sunt introduse in interior si pot provoca o infectie, iar in caz de sarcina e si mai grav. Eu ma spal zilnic dar doar pe exterior. Nu am folosit irigatorul niciodata si nici nu simt nevoia (nu am scurgeri anormale sau prurit sau miros anormal). Secretia mi-o fac o data la 6 luni si mi-a iesit ok pana acum. O singura data a iesit "mai abundenta" (asa a numit-o doctorul) si am luat Poligynax. Deci cum sa fac? Cum ne sfatuiti dvs sa avem grija de igiena noastra intima? Cat de des sa ne spalam in interior? Dar pe perioada sarcinii? Multumesc. Raspuns: ooops! am chiulit de la cursul cu igiena intima a femeilor. dar oricum, poanta cu spalatul pe spate al spermatozoizilor e tare de tot. ma mir ca nu v-a pus sa le faceti si un masaj... lasand gluma deoparte, asa cum in perioada de feciorie nu cred ca va bagati irigatorul in vagin, nu vad de ce ati proceda altfel acum, daca nu aveti motive.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

despre trompe: Intrebare: Va multumesc ptr. raspunsul dat din data de marti, 19.07.2005,dar tin sa va mentionez ca doresc sa mai incerc pe cale naturala, sa spulber toate posibilitatile care exista in medicina, iar inseminarea in vitro sa fie ultima sansa, ptr. ca banii sunt o problema in momentul de fata.(de fapt, la cati bani am cheltuit pana acum, aproape ca erau o FIV).Totusi, ma bucur ptr. ca in urma reimplantarii uterine facute la Bucuresti, trompa dreapta este functionabila, ovulatie exista.Medicul de la Tg. mures ne-a spus ca sunt posibilitati de obtinere a unei sarcini, incercand in luna urmatoare printr-o stimulare mai puternica a ovarelor(ceea ce duce la chisturi pe ovare, stiu acest lucru), sau putem incerca chiar si inseminarea artificiala.Dumeavoastra ce parere aveti? Tin mult de tot sa va aflu parerea. Ce alta posibilitate as mai avea, pana sa ajung la inseminarea in vitro?Va multumesc mult de tot si va rog sa-mi raspundeti sincer . Raspuns: problema este ca o trompa poate fi permeabila dar nu si functionala. dovada ca ea este functionala nu poate fi decat atunci cand ramaneti gravida. de acord, potential aveti o trompa functionala, ramane de vazut daca si dpdv practic lucrurile stau asa. pe de alta parte, daca ovulati, nu vad rostul stimularii ovariene. timpul si rabdarea dvs vor da raspunsul acestor dileme. eu unul sunt un tip pragmatic (cel putin in domeniul medical).
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

despre greturi mari in sarcina: Intrebare: Buna ziua! Sunt in saptamina a 8-a de sarcina si am niste stari cumplite de greata si de voma, zi si noapte. Maninc foarte putin si am slabit vreo 2 kg intr-o saptamina. Medicul meu zice ca n-am voie sa iau nici o pastiluta si ca starile astea vor mai dura vreo luna, maxim doua. Ce-as putea face totusi pentru ca nu mai rezist acestor stari? Va multumesc mult de tot Raspuns: incercati emetiral (e mai bland) sau zofran (ondansetron). mestecati mult pana bolul alimentar devine fluid.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc mult fetelor de urari! Sanatate va doresc si voua fericire si intelegere si sa tinem cat mai curand un [bibe] in brate. Asta ar fi un cadou frumos de tot! [pup][pup][pup][pup][pup] pe toate[flo][flo][flo][flo][flo][flo] Doamne ajuta sa fiu [gravi] cu 2 bebei sanatosi tun si la termen!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

despre chist ovarian: Intrebare: Dle doctor, ovarul pe care se afla un chist, poate ovula? Si daca nu, impiedica cumva buna functionare a celuilalt ovar? De fapt, cum influenteaza negativ chistul ovarian buna si normala functionare a ovarului in cauza sau a celuilalt? Multumesc. Raspuns: depinde cat de mare este chistul. de obicei influenta negativa este direct proportionala cu marimea chistului. mecanismul? presiunea mecanica exercitata de chist inhiba dezvoltarea foliculilor.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

despre ovulatie: Intrebare: D-le doctor, Momentan nu am posibilitatea sa-mi monitorizez ovulatia asa ca incerc sa identific perioada fertila cam pe bajbaite(temp.bazala+mucus cervical).Eu am cicluri lungi(42-44 zile)pe care incerc sa le scurtez prin tratament homeopat. Este posibil sa ovulez in ziua 14 la cicluri atat de lungi sau ovulatia se produce cu exact 2 saptamani inaintea menstruatiei?Dupa "observatiile" mele cam atunci as ovula. Multumesc! Raspuns: din momentul ovulatiei organismul asteapta un semnal de la embrion ca s-a implantat. daca semnalul nu a venit, in jur de 14 zile de la ovulatie se declanseaza menstruatia. cam asta e secretul perioadei oarecum fixe de 14 zile de la ovulatie la menstra.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...